Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Witchaven II: Blood Vengeance

  • PC 70
Druhý díl vyšel necelý rok po jedničce, takže jsem očekával spíše samostatný datadisk. To bývalo v daném období celkem běžné. Hlavní část obsahu tvoří nové levely a nový nepřátelé. Nechybí ale ani několik novinek v hratelnosti. Nejzásadnější je možnost získat očarování zbraní, čím vlastně celý původní arzenál získává alternativní režim. A takový mrazící meč nebo zápalné šípy opravdu stojí za to. Osobně hodně oceňuji doplnění statistik mezi lelevy, takže jsem konečně věděl kolik věcí v levelech vynechávám. Procento zabitých nepřátel a nalezených pokladů se dokonce hodnotí a lze tak získat dodatečné zkušenosti (Poor - 0, Averange - 500, Good -1000, Perfect - 1500). Hned první level jsem se snažil splnit na 100%, ale nedařilo se. Až ve druhém jsem si uvědomil, že se do statistik pokladů počítají i lektvary a kouzla. Někdy je tak výhodné je využít naprázdno a získat tak zkušenost za sebrání i kompletaci. Byl upraven i systém vylepšování postavy. Úrovní je nyní pouze sedm a mají upravené požadavky na počet potřebných zkušeností. Rozestupy mezi úrovněmi jsou nyní stejné, takže maxima lze dosáhnout rychleji, ale začátek o to více trvá, což zvedá i obtížnost. Ta je zde již od počátku těžší než v prvním díle. Zbraně, kouzla i lektvary jsou ve větším množství dostupné už od začátku a je opravdu třeba vše využívat. Například Nuke jsem využil snad v každém levelu, občas nejednou, oproti jedničce, kde to bylo asi dvakrát za celou hru.

S tím souvisí i sestava nepřátel, kde naprosto chybí slabší kousky z minula. Levelů je tentokrát pouze 15, ale většinou jsou trochu rozlehlejší. Většina není špatná a moc problémů s orientací jsem neměl. Neplatí to pro levely 12 a 13, které jsou silně nepřehledné a v případě 13 i plné chyb. Problémem jsou především rozpadající se textury, především po sebrání pentagramu. Bylo nutné hodně kličkovat, po naštěstí už prázdné mapě, abych se dostal k exitu. V některých levelech už bylo třeba najít tři klíče, ale kompletní čtveřici jsem měl pouze v tom závěrečném. Když už jsem u závěru, tak mohlo být finále obtížnější - v prvním levelu čekají větší výzvy než tohle. Jediné další chyby jsou hůře reagující menu a občasný pád hry při přechodu do dalšího levelu - což bez problémů vyřeší save před koncem. Ukládat doporučuji často, stejně jako v prvním díle jsou přítomny nebezpečné pasti i když v menší míře.

Příběh navazuje na první díl a tentokrát je třeba porazit sestru hlavní záporačky z minula. Intro je zajímavější než posledně a navíc doplněné o povedené outro. Technicky je hra v podstatě stejná, ale musím více pochválit hudbu. Hrál jsem opět Enhanced verzi, která je součástí digitální distribuce a běží pod DosBoxem. V zásadě jde o průměrné pokračování s pár dobrými nápady a pár novými chybami. Pokud vás bavila jednička, pokračováním chybu neuděláte.
+20