Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Microsoft Adventure

  • PC 70
Před vydáním 3D remaku jsme se konečně dostal k hraní této legendární textovky. Vzhledem ke vzniku a následnému rozšiřování hry dnes existuje řada verzí pro různé platformy. Dokonce i názvy se liší i u často téměř stejných verzí - od původního ADVENT, přes Adventure pro asi nejčastější Colossal Cave Adventure. Už jenom vybrat co hrát chvíli trvalo, ale nakonec jsem dal přednost zde preferované verzi Microsoft Adventure, která je celkem věrná originálu. Nakonec mi to ale nedalo, chtěl jsem vidět a hrát tu opravdu původní hru. Využil jsem tak služeb Living Computer Museum (doporučuji, skvělé online služby), připojil se na reálný hardware PDP-10 a po troše zvykání na prehistorický systém spustil :ADVENT.

Parser je i proti jen o něco novějším hrám, jako Zork, celkem omezený a v originále navíc bere pouze velká písmena. Přesto není problém do hry po pár pokusech vklouznout a užívat si tajemnou atmosféru prapodivné jeskyně. Všechny základní varianty jsou na maximálních 350 bodů s cílem sesbírat různé poklady a umístit je na svá místa v domku. Hra obsahuje mnoho podobností s pozdějším Zorkem, od pokladů po zloděje. Každý předmět je dostupný pomocí trochu jiné finty a vždy je třeba na něco dávat pozor. Strategii postupu také ovlivňuje klasicky omezený inventář, ale naštěstí není problém předměty různě povalovat. Předmětů není mnoho, takže dojít ke správné kombinaci lze. Obtížnost je dána především členitostí jeskyně, řadou jednosměrných cest a slepých uliček. Po vytvoření mapy a zjištění cest k jednotlivým předmětů je dohrání již celkem krátké. Další pokusy také značně urychlují magická slova, která lze využívat i před jejich objevením v daném průchodu. Chce to ale trpělivost, pečlivě mapovat, při každém pokusu zmapovat jiný směr a pak finální kompletní průchod. Na jeden dva pokusy se hra projít nedá. Poslední tři předměty jsem nemohl najít, ale na návod nakonec nedošlo. Vyšel totiž zmiňovaný remake a jeho postupy jsou platné i zde.

Závěr je zajímavý a vše vyzní vlastně překvapivě zábavně. Hra má stále svou atmosféru a hrát ji alespoň vzdáleně na originální hardware je zážitek. Mnoho principů a mechanik využily pozdější hry, jde o významnou historickou hru. Překvapivě se slušně hraje ještě dnes a rozhodně jsem si ji užil. Pokud vás textovky neděsí, tak doporučuji zkusit i tuto.
+20