Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Blood II: The Chosen - The Nightmare Levels

  • PC 65
Tento datadisk se hodnotí opravdu velice špatně. Na jednu stranu zajímavý nápad s vyprávěním příběhů u táboráku, kdy máme možnost zkusit hru za čtyři postavy v různorodých levelech. Na druhou jejich opravdu nízký počet. Jejich dokončení zabera maximálně 2-3 hodinky. Málo změn oproti původní hře vynahrazuje zachování atmosféry a humoru. Dohráno ihned po původní hře.

V době vydání za původní cenu bych byl asi naštvaný, ale takhle za jednu cenu s původní hrou jde o příjemnou závěrečnou jednohubku. Pokud vás bavil Blood II určitě si datadisk zahrajte, je to víc téhož v koncentrovanější podobě.
+17

Blood II: The Chosen

  • PC 75
Tuto hru jsem hrál krátkou dobu když vyšla. Pokud si vzpomínám neměl jsem s ní žádný problém, ale v tehdejší konkurenci (Half-Life, SiN, Unreal) jsem na ni pozapomněl. Letos jsem tak doplnil svou mezeru touto poměrně slušnou střílečkou. Začnu od technologie. Hra využívá engine LithTech 1.0, který sice nevypadá úplně špatně, ale má na moderních počítačích technické problémy. Naštěstí jsem po prvním spuštění trefil správné rozlišení a hra za celou dobu spadla pouze jednou. Bohužel tmavý obraz jsem nevyřešil takže jsem některé pasáže řešil mnohem déle a otravněji než tvůrci zamýšleli.

Hrál jsem na prostřední obtížnost, která se mi zdála tak akorát i když ke konci už přituhovalo. Souboj s prvním bossem jsem zvládl napodruhé - nepoužíval dupání. Nejprotivnější jsou pijavice a podobná verbež. Jdou sice odstranit, ale často uberou dost života takže jsem častěji používal load. Obecně doporučuji hru často ukládat.

Design levelů je poměrně slušný a často jsem musel chvíli pátrat co dál. Prostředí se bohužel poměrně často opakuje, takže se rychle okouká. Přesto se člověk nenudí a díky dostatku nepřátel a hledání cesty to tolik nevadí. Atmosféra je asi největším zklamáním pro fanoušky prvního dílu, humor a pop-kulturní narážky již nejsou takové (přesto se něco najde viz. zajímavosti).

Pokud máte rádi starší FPS akce a Blood 2 jste nehráli určitě ho zkuste. Jde o zajímavou hru u které se nebudete nudit. Ovšem pokud to má být jediná podobná hra z té doby doporučuji se ohlédnout jinde.
+28

World of Warcraft: Legion

  • PC 80
Nový datadisk k World of Warcraft jsem začal hrát hned při vydání. Levelování postavy je příjemné a slušně odsýpá. Novinka v podobě dynamické obtížnosti, ale i odměn to urychluje. Na druhou stranu nemám pocit zesilování postavy, když se mnou zesilují i nepřátelé. Další novinka v podobě artefaktu/zbraně je fajn. Nechtěl bych tento princip ve všech hrách, ale v rámci WoW jde po těch letech o příjemnou novinku. Nové lokace jsou krásně zpracovány a je vidět že technologie od dob vydání původní hry značně pokročila. I na starém enginu si užívám krásné scenérie.

Změna na order halls je tak napůl. Je fajn být s ostatními hráči, ale neumožňuje to tolik možností stavebního vyžití. Word questy mě zatím baví uvidíme po delší době. Celkově je v datadisku dostatek nového obsahu a již je ohlášen nový patch, tak snad vývojáři neusnou na vavřínech. Změny v profesích a profesní questy jsou také dobře zvládnuté.

V porovnání s předchozími datadisky je Legion tak v prostředku. Nadšení z World of Warcraft: The Burning Crusade a WotLK se nekoná, ale nezajímovost World of Warcraft: Cataclysm také ne. Zatím ho řadím asi na třetí místo.
+12

Fantasy World Dizzy

  • PC 85
Po mnoha letech jsem se vrátil k sérii s vajíčkem v hlavní roli. Kvůli herní výzvě jsem začal třetím dílem, který jako první vyšel pro DOS. Úkolem hry je osvobodit Daisy a sesbírat 30 mincí rozptýlených po světě. Některé jsou ukryté opravdu dobře, musel jsem se mnohokrát vracet než jsem našel všechny. Samotné osvobození Daisy není tak obtížné. Úkol komplikuje to, že Dizzy unese jen dvě (později čtyři) věci naráz. Měl jsem ze začátku také problém si zvyknout na skákání, které má dlouhou setrvačnost. Jinak je obtížnost nastavena akorát, a když zjistíte jak kterou překážku překonat, není problém probíhat skrz herní obrazovky bez problémů.

Hra mě bavila a po dohrání jsem začal zkoumat jaké hry s Dizzym vyšly. Mimo oficiálních pokračování jsem objevil skvělou stránku Yolkfolk. Mimo mnoha informací a materiálů obsahuje mnoho pokračování od fanoušků a remaky oficiálních dílů v enginu DizzyAGE. Zkusil jsem remake Fantasy World Dizzy a vypadalo to docela dobře, ale jde o remake verze pro Commodore 64. Verze pro DOS je totožná s verzemi na Amigu a Atari ST. Verze na platformy ZS Spectrum, Commodore 64 a Amstrad CPC má horší grafiku, ale obsahově je stejná.

Hru určitě doporučuji zahrát, bavila mě stejně jako ve vzpomínkách, hratelnost nezestárla. Doporučuji také hraní s dětmi, stylizace je roztomilá a naprosto nenásilná. Hra obsahuje dialogy v angličtině, ale pro hraní není nutné moc překládat a ty 3 podstatné věty dětem přeložíte. Rozhodně mám v plánu oživit si další díly a snad ozkoušet i pár fanouškovských.
+24

Zork: The Great Underground Empire

  • PC 95
Splnil jsem jeden z velkých restů a dohrál asi nejznámější textovku. Hra je s mou slabší angličtinou hratelná a nemusel jsem hrát se slovníkem stále v ruce. Svět hry a příběh je dobře udělaný. Hádanky jsou poměrně logické a málokdy se stalo, že jsem nevěděl kudy kam. Naopak labyrinty a obecně orientace byla poměrně náročná, kreslení mapy je nezbytnost. Postava má také omezenou nosnost, takže dojde i na přemýšlení co sebou kam potřebujete a co už můžete zahodit. Hru jsem rozehrál několikrát protože se mi podařilo bídně zemřít. Poté jsem začal používat save a hru konečně dokončil.

Parser hry je velice dobrý a ovládaní je tedy docela intuitivní. Hrál jsem verzi z GOG běžící v DosBoxu. Vše bylo bezproblémové a fungovalo. Hra počítá skóre podle toho jak se Vám daří sbírat poklady a kolik potřebujete kroků. Poslední moje dohrání bylo na maximálních 350 bodů :-) . Druhý a třetí díl bezprostředně navazují a určitě se na ně v budoucnu chystám.

Hraní mě opravdu bavilo a to jsem žádnou textovku už dlouhá léta nehrál. Součástí je rovněž velice pěkně udělaný manuál. Doporučuji každému koho tento žánr vyloženě neodpuzuje.
+28

Age of Empires II HD

  • PC 70
Hodnotím tuto předělávku klasických Age of Empires II: The Age of Kings po dávném dohrání prvního dílu. Dvojku jsem v době kdy vyšla hrál asi dvě hodiny, takže na ní nemám žádné vzpomínky. Dohrál jsem toto vydání celé, předělávku originálu i datadisku Age of Empires II: The Conquerors Expansion. Kampaně jsou udělané kvalitně a historické pozadí je akorát detailní aby nenudilo, ale poučilo. Mise mě bavily více původní než datadiskové.

Hru jsem získal ve slevě a původní verzi nevlastním, takže si na cenu stěžovat nemohu. Beru za velký přínos, že HD edice oživila zájem běžných hráčů nejenom fanoušků původní hry. Vydání dalších dvou přídavků dokazuje, že o hru je zájem a určitě se chystám je zahrát. Plusem je také integrace Steam Workshopu. Jde tak snadno najít a spustit přídavky a modifikace do hry.

Pro vlastníky originálu nepřináší moc nového, vše jde zdarma doplnit. Na druhou stranu zde je vše pohromadě a snadno k dispozici. Kdo má zájem doporučuji sehnat ve slevě. Pro hru existuje čeština i slovenština.

Pro: jednoduchost, oživení zájmu

Proti: cena, nové jsou jen datadisky

+21

Juggernaut: The New Story for Quake II

  • PC 60
Tento neoficiální datadisk jsem hrál až po několikerém dohrání základní hry a obou oficiálních datadisků. Juggernaut obsahuje opravdu 22 levelů. Na internetu je ale často k dispozici jakási demoverze s 13 levely. Bohužel kvalita tohoto díla je nesrovnatelná s oficiálními přídavky. Staronový nepřátelé a obecně nové textury jsou vyloženě nehezké.

Levely jsou sice jednodušší a nevyužívají možnost vracení se, ale jsou lepší částí datadisku. Obecně jde opět o zážitek ve smyslu původní hry, beze změn, ale stále zábavně. Pokud máte oficiální věci dohrané a Zaero: Mission Pack for Quake II také, a přesto máte na Quake II chuť, klidně Juggernauta zkuste.
+16

Samorost

  • PC 65
Velice zajímavá a příjemná hříčka v prohlížeči. Adventurka se rozkládá na pár obrazovkách kde hráči předkládá jednoduché, ale zajímavé hádanky. Nejvíce se mi líbila stylizace a atmosféra. Hra je krátká, ale zadarmo, takže to tak nevadí. Čeští tvůrci odvedly dobrou práci a tato jednohubka mě rozhodně navnadila na další díl.

Pro: nápaditost, atmosféra, stylizace

Proti: krátkost

+21

Dead Effect

  • PC 60
Dead Effect je rozporuplná FPS od českých vývojářů, která vyšla původně na mobilní platformy. Její původ je vidět v pomalejším tempu pohybu i v technickém zpracování, které neurazí, ale v době vydání bylo spíše podprůměrem. Atmosféra je inspirovaná hrami Doom 3 a Dead Space, z Dooma 3 je převzatá i klasická hratelnost a sbírání příběh doplňujících PDA.

Kampaň obsahuje 12 misí, které nezaberou zkušenému hráči mnoho času. Hru prodlužují dva režimy hry o přežití a možnost zopakovat kampaň na obtížnost New Game +. Všechny mise se odehrávají v prostředí vesmírné lodi, které je po čase dost stereotypní. Mezi misemi si za nasbírané kredity vylepšujete svůj arzenál, čož hru na nějakou dobu oživuje. Na Steamu jsou k dispozici achievmenty. Většinu dostanete za normální průchod hrou, ale některé vyžadují odehrání mise např. jen s jednou zbraní nebo bez léčících stanic. Ve výsledku není obsahu vzhledem k ceně tak málo jak se může na první pohled zdát. Pro fanoušky žánru jde o poměrně levnou a českou zábavu.
+20

NAM

  • PC 60
Tahle hra se hodnotí obtížně. Z dnešního pohledu je technické zpracování na velice nízké úrovni, ale bohužel tomu tak bylo i v době vydání. NAM vyšel v roce 1998 stejně jako Unreal, Half-Life nebo Turok 2: Seeds of Evil. Všechny tyto hry i mnohé starší mají lepší grafické zpracování. NAM využívá engine Build, ale nevyužívá ho tak dobře jako například Shadow Warrior nebo Redneck Rampage, které jsou starší.

Ve své době hra zaujala zasazením do Vietnamu. Dnes je už k dispozici řada lepších FPS s touto tématikou například český Vietcong. Hra obsahuje dvě kampaně po 7 misích. Některé jsou zpracované poměrně slušně a zábavně, většina je spíše průměr. Hratelnost není špatná a většinu poměrně krátké hrací doby jsem se bavil. NAM obsahuje i multiplayer, který jsem ale nikdy nezkoušel, ale nečekal bych od něj nic závratného. Pro fanoušky starších FPS nejde o špatnou volbu a jde o seznámení s tehdejší průměrnou produkcí. Pokud jste fanoušci modernější hratelnosti NAM raději ani nezkoušejte. Pokud by hra vyšla o nějaké 2-3 roky dříve mohla se dočkat i úspěchu.
+25

Colin McRae Rally

  • PC 55
Závodní hry nejsou zrovna můj šálek kávy, ale díky Herní výzvě 2016 jsem se dostal k této předělávce Colina. Původní Colin McRae Rally 2.0 jsem na PC jen zkoušel, předělávku pro mobilní platformy jsem ani neviděl. Když mi kamarád ukázal tenhle díl, překvapilo mě, že jde o port právě té mobilní verze. Na hře je to bohužel dost vidět. Jízdní model je horší než v roce 2000 a grafika se zasekla někde mezi. Kolize s porostem jsou naprosto neodhadnutelné, někdy projedete jako nic, jindy zdemolujete auto o trs trávy.

Hra je přesto poměrně zábavná a díky nenáročnosti se dá na tyto problémy zvyknout. Zastaralá grafika umožňuje hru hrát na nevýkonném notebooku, což z ní teoreticky dělá ideální závodní hru na cesty. Bohužel autoři osekaly počet vozů na 4 a tratí teoreticky asi 12, ale ve skutečnosti jen 3 prostředí ve 2 variacích. Ve hře je 8 šampionátů, ale vzhledem k nízké různorodosti začne v polovině trochu nudit.

Na Steamu jsou k dispozici achievmenty, které mě donutily hru odjet na 100%. Pokud hru vlastníte nebo se k ní levně dostanete, nejde o špatnou zábavu vhodnou i pro slabší počítače, ale nedoporučuji hrát dlouho v kuse.
+18 +19 −1

Dear Esther

  • PC 85
Drahá databáze her,
tato hra je opravdu silný zážitek. Ze začátku jsem absolutně netušil co se děje. Postupně jsem prozkoumával tajemství hry i příběhu. Místy mrazivá, ale okouzlující atmosféra mě pohltila a nedovolila se od hry odtrhnout. Výtvarný návrh všech částí prostředí je precizní a propracovaný. I přes svoji krátkost jde o intenzivní nápor na všechny smysly a hra ještě dlouho zůstala v mých myšlenkách.

Hrál jsem s českým dabingem od skupiny Fénix ProDabing, čož prohloubilo můj zážitek. Dabing je kvalitní a díky němu se není nutné soustředit na titulky a překlad, ale jde se naplno věnovat tajemstvím hry. Po dohrání jsem doplnil své informace o hře na webu Adventurista, doporučuji, pokud nechcete hrát alespoň 3x, příběh Vás zaujal a nemáte nejlepší angličtinu. Herní dobu bych Dear Esther úplně nevyčítal, při delší hratelnosti by nebyl zážitek tak intenzivní. Hru rozhodně doporučuji, za tu trochu času opravdu stojí.
+34 +35 −1

Commander Keen Episode 3: Keen Must Die!

  • PC 85
Třetí epizoda je ještě o něco obtížnější, ale osobně mě bavila více než druhá. Největší problém je nedostatek nábojů, je nutné pečlivě plánovat cestu a některé nepřátele nezabíjet, ale obejít.
+9 +10 −1

Commander Keen Episode 2: The Earth Explodes

  • PC 85
O druhé (první placené) epizodě platí skoro totéž co o předchozím Commander Keen Episode 1: Marooned on Mars. Až na změny v prostředí, několika nepřátelích a vyšší obtížnosti jde o klasickou "druhou část jedné hry", jako u mnoha jiných, které byly vydávány jako shareware.
Pokud Vás první epizoda bavila, zkuste i tuhle, ale z první trilogie se mi zdá nejslabší.
+12 +13 −1

Commander Keen Episode 1: Marooned on Mars

  • PC 85
Commander Keen je moje oblíbená série plošinovek. První díl jsem dohrál snad 20x a vždy mě to bavilo. Levelů je dostatek a částečně otevřená mapa umožňuje poměrně nelineární průchod hrou. Cílem hry je sebrat 4 součásti nezbytné k opravě kosmické lodi. Pokud už víte kde se co nachází, lze hrou projít velice rychle.
Nepřátelé jsou poměrně variabilní, někteří vás jen postrkují, jiní zabijí, některé nemůžete ani zničit a je nutné se jim vyhnout. Hratelnost příjemně oživuje pogo(skákadlo). Také prostředí levelů je dostatečně různorodé.
Grafika je sice proti některým hrám z té doby slabší, ale rozhodně doporučuji alespoň tento a 4 díl série Commander Keen vyzkoušet.

Pro: nelineárnost, pogo, hratelnost

Proti: grafika

+18 +19 −1

iBomber Defense Pacific

  • PC 70
Mírně vylepšená verze prvního dílu iBomber Defense. Nic převratného, ale pro fanoušky tower-defense dobrá zábava nenáročná na výkon PC.
22 misí není mnoho, ale na nejtěžší obtížnost jejich zdolání nějakou dobu potrvá. Navíc jsou k dispozici 2 bonusové mise s vyšší obtížností a delší hratelností.
+11

Serious Sam 3: Jewel of the Nile

  • PC 75
Krátké, ale kvalitně zpracované DLC. Obsahuje tři úrovně, které jsou zábavnější a lépe navržené než většina v původní hře. Pokud jste Serious Sama 3 dohrály tohle rozhodně nevynechávejte.

Pro: kvalita levelů

Proti: krátkost

+10 +12 −2

Blake Stone: Planet Strike

  • PC 75
Pokračování povedeného prvního dílu je ještě o chlup lepší. Hratelnost je plynulejší a levely o něco povedenější. Jen technická stránka je nezměněná, ale to je v dněšní době už nepodstatné pokud se člověk pustí do těchto her.
+9 +11 −2

Blake Stone: Aliens of Gold

  • PC 70
Další hra na enginu Wolfa 3d. Dobrý nápad s volným cestováním mezi levely v rámci epizody. Levely jsou dobře navržené, ale prostředí je časem trochu stereotipní. Celkově byla hra příjemně hratelná a dobře odsýpala.
+10 +11 −1

Super 3D Noah's Ark

  • PC 55
Klon Wolfensteina 3D s náboženskou tématikou. Hra má několik vylepšení (automapa, více zbraní), ale i chyb (zbraně jsou špatně udělané, omezují viditelnost). Zajímavý výukový element - odpovídání na otázky o Noemově arše. Nic nového, ale neurazí.
+12 +13 −1