Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

flOw

  • PC 55
Buněčná fáze ve Spore mě bavila ze všeho nejvíc a ve flOw jde vlastně o to samé, jen je to jediná náplň hry. Požírání tvorečků menších, než je ten můj, je herní princip, který se v pozměněné podobě táhne už od Katamari Damacy.

Projít všechny světy a požrat při tom všechny bossy stojí za to, i když musím přiznat, že ke konci už mě to moc nebavilo a dostavil se stereotyp. Každopádně víc takových her, požírání je zábava.

Pro: hratelnost, jednoduché, zábavné

Proti: po čase stereotyp

+13

The Plan

  • PC 40
Dlouhou dobu byl The Plan jedinou hrou z roku 2013, kterou jsem hrál a já se skoro až styděl jej mít na svém profilu jako nejlepší hru těchto třistapětašedesáti dní. Letos jsem se ale dostal k Brothers: A Tale of Two Sons a můj žebříček byl obohacen o nesrovnatelně lepší titul.

V této arkádě jsem se vžil do role mouchy, která se během svého putování neustále zmenšuje, jelikož se vzdaluje od kamery, aby bylo zachyceno co možná nejrozsáhlejší okolní prostředí. Za pár minut je hotovo, ale už minimálně kvůli konci určitě stojí tento titul za vyzkoušení. Pokud si navíc stáhnete hru ze Steamu a spustíte druhý mód za světlušku, dostanete patřičné ohodnocení.

Norští vývojáři ukazují i ve svém dalším titulu Among the Sleep, že nouzi o nápady rozhodně nemají. Bohužel však nejsou příliš zkušení a na jejich titulech je to hodně znát. Jsem zvědav, jak se předvedou se svým dalším počinem s názvem Mosaic.

Pro: hra za mouchu, konec

Proti: krátké

+15

Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

  • PC 55
Z českých humorných adventur, vytvořených v devadesátých letech, jsem měl vždy radši Horké léto se skvělým Zdeňkem Izerem, než tak trošku tupého Poldu s Luďkem Sobotou. Jistě na to měl vliv i fakt, že k Majerovi jsem se dostal skoro hned po vydání, zatímco s Pankrácem jsem měl co do činění až o mnoho let později.

Poldu vyzdvihuje z průměru skvělý dabing, avšak s humorem už to bohužel tak slavné není. Některým hláškám jsem se i zasmál, ale většinou jde o primitivní legrácky, které mě spíše překvapily svou brutálností, než vtipností. Příběh jsem ani nevnímal a dialogy později už jen bezduše pročítal. Nepotěšilo mě také velké množství předmětů, jež po celou hru nenašly využití, ani jejich nelogické kombinace, které se vyskytovaly na můj vkus až příliš často.

První díl Horkého léta mě baví i dnes a navnadil mě na vyzkoušení pokračování, které jsem po letech konečně rozchodil. Poldovi se to však nikdy nepovedlo a nejspíše už ani nepovede. Určitě jsem nebyl sám, koho překvapilo vydání šestého dílu devět let po pětce a ještě více kroutím hlavou nad chystanou sedmičkou. Polda podle mě měl jakýsi potenciál právě v oněch devadesátkách, ale dnes jsou adventury už úplně jinde.

Pro: dabing, některé hlášky

Proti: primitivní humor, mnoho předmětů bez využití, nelogické kombinace předmětů

+24

Roudnický Příběh

  • PC 30
Roudnický příběh je jednou z nejdelších freeware adventur, kterou jsem hrál. Většina podobných titulů se dá dohrát do třiceti minut, ale zde mi dohrání trvalo asi dvě hodiny, což má na svědomí nejspíše dlouhý vývoj, při kterém byl neustále přidáván další obsah.

Příběh je uhozený a je jasné, že byl tvořen především pro studenty gymnázia v Roudnici nad Labem, kteří se v něm možná i najdou. Humor je úplně stupidní a tempo hry je až neobvykle pomalé. Doporučuji spíše hry od Enteronu, než tuhle blbost.

Pro: nadprůměrná herní doba

Proti: příběh, humor, tempo hry

+10

Karlův příběh: O den poté

  • PC 10
Pokračování Karlova příběhu se nese ve stejném duchu, jako předchozí díl. Bohužel. Stejně stupidní příběh, stejně hloupý hlavní protagonista a stejně ošklivá vizuální stránka.

Naštěstí zůstala i velmi krátká herní doba, takže jsem se netrápil příliš dlouho. Příště musím lépe vybírat, co si zahraji a ne ztrácet čas s těmito příšernostmi.

Pro: krátké

Proti: příběh, Karel, vizuální stránka

+7

Karlův příběh

  • PC 10
To byl zas jednou výtvor. Karlův příběh nenadchne ani příběhem ani hlavním protagonistkou Karlem a už vůbec ne vizuální stránkou. Existují sice i horší počiny, ale ne o moc.

Jde o kratičkou adventurku, jejíž dohrání trvá opravdu pár minut a není potřeba se k ní někdy v budoucnu vracet. Pokud si Karlův příběh nezahrajete, vůbec o nic nepřijdete.

Pro: krátké

Proti: příběh, Karel, vizuální stránka

+13

2004: Vesmírná Becherovka

  • PC 65
Vesmírná Becherovka je jednou z nejlepších her, které se účastnily soutěže Becherovka Game. Na rozdíl od většiny konkurenčních titulů zde je vcelku podařený humor, který si, mimo pár přitroublých vtípků, drží vysokou úroveň až do konce.

Určitě by hře neuškodil dabing, i když jeho absence díky povedené hudbě a celkovému ozvučení není až tak patrná. Příběh, parodující mé oblíbené filmy a seriály v čele s Hvězdnými válkami, Červeným trpaslíkem nebo Hvězdnou bránou, se mi líbil hodně a je hlavním hnacím motorem. Vesmírná Becherovka rozhodně stojí za zahrání a v tomto případě za zkoušku opravdu nic nedáte.

Pro: humor, příběh, ozvučení

Proti: absence dabingu

+12

Okulděje III: Věčný strach

  • PC 55
Oproti Originálu nebo Adventuře v Olomouci, jakožto freeware hrám, jejichž lokace jsou tvořeny pomocí fotografií, jsou Okulděje úplně někde jinde. Nejen že fotografie jsou vcelku kvalitní, ale díky tomu, že jsou černobílé, má hra od začátku do konce tu správnou atmosféru.

Puzzly jsou skvělé, příběh by šel asi udělat lépe ale také ujde a dialogy téměř neexistují, protože jsem během hraní narazil jen na pár lidí. Škoda, že je hra tak krátká, protože bych v ní strávil klidně více času, když by mi to umožnila.

Pro: černobílé fotografie, puzzly, příběh

Proti: krátké

+9

Bechera u ledu

  • PC 35
Možnost hrát za opici se mi v mnoha hrách nenaskytla, proto jsem nezaváhal a spustil jeden z titulů, který patří mezi účastníky prvního ročníku Becherovka Game.

Do spárů se mi dostal opičák Franta, který musí zachránit svou milovanou Becherovku, ale není se čeho bát, tento úkol je snadnější, než se na první pohled může zdát. Za pár minut je hotovo a není co řešit.

Pro: Franta, příběh

Proti: krátké

+8

Originál

  • PC 10
Stejně jako Adventura v Olomouci stojí Originál na lokacích tvořených fotografiemi. Zde tedy není použit žádný filtr na jejich úpravu, ale to nemění nic na hratelnosti, která za moc nestojí.

Některé fotografie jsou v rámci možností povedené, ale většinou se jedná o snímky mizerné kvality. Příběh je snad ještě mizernější a to ani nemluvím o krátké herní době. Originál lze doporučit snad jen svému úhlavnímu nepříteli a doufat, že ho hra potrápí svou tupostí.

Pro: některé fotografie

Proti: hratelnost, příběh, krátké

+10

Detektiv

  • PC 10
Adventura Detektiv je podobná jiné vyšetřovací hře stejného žánru Agent číslo X. Místo vraždy jsem zde sice vyšetřoval krádež, ale jinak spolu hry sdílí v podstatě totožné zápory i ten jeden jediný klad.

Vizuální zpracování jak nepovedené výtvory ze základní školy z hodin výtvarné výchovy, hratelnost příšerná a příběh v podstatě žádný. Naštěstí bylo brzy po všem a já se mohu věnovat kvalitnějším počinům.

Pro: krátké

Proti: vizuální stránka, hratelnost, příběh

+9

Chmelnica

  • PC 20
Chmelnica není žádným světoborným počinem, ale hrát se tak nějak dá. Vizuální stránka na tom není úplně špatně, i když to občas vypadá, že hlavní postava levituje nad zemí.

Příběh o chmelové brigádě neurazí, ale ani neuchvátí, dialogy vcelku ujdou, akorát kombinování předmětů je většinou hodně nelogické. Vůbec všechny tituly od Marion Software patří spíše k tomu horšímu, co jsem hrál, možná až na Billa De Billa, který přece jen za něco stojí.

Pro: vizuální stránka

Proti: kombinování předmětů

+8

Záhada Jablůnkova

  • PC 10
Záhada Jablůnkova je další z řady freeware adventur s pitomým příběhem a nekvalitní vizuální stránkou. Situaci nezachrání ani tajný agend Jiří Máldr, se kterým mám vyšetřit zmizení vědce.

Dialogy jsou stejně pitomé, jako všechno ostatní a nepamatuji si, že bych se třeba i jednou zasmál. Alespoň, že jsem se v Jablůnkově nemusel zdržet příliš dlouho, protože dokončení je otázkou pár minut. Tohle opravdu nemá cenu hrát, když existuje řada daleko lepších titulů.

Pro: krátká herní doba

Proti: pitomý příběh, pitomé dialogy, vizuální stránka

+8 +9 −1

Krematórium

  • PC 20
Krematórium je adventurka na pár minut, která toho příliš nenabídne. Vizuální zpracování není nic extra, příběh hra v podstatě nemá a zvuky nebo nějaký náznak hudby také ne.

Jediné pozitivum je tak jen občas povedený humor, jako je třeba jméno bývalého ředitele krematoria (Jan Hus) nebo fakt, že nelze pokračovat v činnosti, protože se nelze dostat k uzávěru plynu. Většina vtípků ale moc dobrá není.

Pro: občas humor

Proti: vizuální zpracování, příběh, chybí ozvučení

+9

Mrtvé Město

  • PC 70
Když se řekne dobrá česká freeware adventura, Mrtvé město je jedna z prvních, která mě napadne. Hra s temnou a hutnou atmosférou, která by se dala krájet, lokace jak vystřižené z detektivek a parádní hudba, která všechny tyto aspekty jen umocňuje.

Příběh s psychopatem, právě propuštěným z léčebny je skvělý a byl hlavním hnacím motorem k tomu, abych hru dohrál na jeden zátah. To však není nic těžkého, když herní doba má něco kolem půl hodiny, což je snad jediný, ale o to větší zápor.

Mrtvé město mohu doporučit všem milovníkům adventur, a to nejen těm, kteří mají v oblibě freeware scénu, ale i všem ostatním. NiHiLiS totiž vytvořil něco, co není k vidění každý den a co stojí za více než jedno zahrání.

Pro: temná atmosféra, lokace, hudba, příběh

Proti: krátké

+20

Adventura v Olomouci

  • PC 10
Co napsat k tomuto dílku. Jak je z názvu patrné, vše se odehrává v Olomouci. Navštívil jsem místní nádraží, ale nejvíce času jsem strávil na náměstí s kašnou, orlojem a modelem města.

Lokace jsou zobrazeny pomocí fotek, které byly pořízeny nebo následně upraveny nějakým filtrem, ale lepší by asi bylo, kdyby fotky zůstaly v původním stavu. Postavy, s nimiž lze mluvit a předměty, které je možno sebrat, jsou dokresleny ručně a vypadají příšerně. Existuje tuna daleko lepších freeware adventur a s touto určitě nemá cenu ztrácet čas.

Pro: Olomouc

Proti: ošklivé fotky, dokreslené postavy a předměty, krátké

+17

Wii Sports

  • Wii 80
Wii Sports byla první hra, kterou jsem na darované konzoli Nintendo Wii vyzkoušel a je jedním ze dvou titulů, který mě z původní darované pětice baví i dnes. Alespoň co se tenisu a golfu týče, což jsou disciplíny, které skvěle ukazují možnosti pohybového ovladače.

Vezmu to popořadě, jak jsou jednotlivé sportovní disciplíny seřazeny ve hře. První je tenis, který mě baví jak v jednom, tak i ve dvou, ve třech nebo ve čtyřech hráčích. Míček si sice občas dělá, co chce, ale zábavu to až tolik nekazí.

Baseball jsem zkoušel jen párkrát, nechytl mě (asi jako v reálu) v jednom ani ve dvou hráčích a už ho ani nespouštím. V bowlingu jsem toho nahrál celkem dost, shazovat kuželky jde až ve čtyřech hráčích, ale už se k němu také nevracím.

Golf je zábavný hlavně ve více hráčích (až čtyřech) a těžko říci, jestli je lepší, než tenis. Dal bych ho tak na stejnou úroveň. Na pohyb míčku má vliv vítr, vysoká tráva, stromy nebo písek a kvůli některým jamkám je třeba překonat i značně široké vodní plochy. Rád soutěžím nejen s ostatními hráči, ale i s celkovým skóre a snažím se být co nejvíce pod par.

Box je zvláštní disciplína maximálně pro dva hráče, jako na jedinou je potřeba Nunchuck a jako u jediné se při jejím provozování zpotím po celém těle. Na cvičení asi dobré, ale mě to mlácení a krytí moc nebaví. Navíc Nunchuck mi moc nesedl a ve hrách mi spíše překáží.

Wii Sports je sice po čase stereotypní, avšak bezesporu skvělá párty hra, s níž se občas zabavím i sám. Vytvořil jsem si kvůli ní svého Mii avatara a dnes již má tohoto panáčka celá rodina. Disciplíny ve Wii Sports Resorts mě moc nelákají, navíc se některé opakují, takže tento titul nejspíše pořizovat nebudu.

Pro: skvěle zvládnuté pohybové ovládání, tenis, golf, singleplayer, multiplayer

Proti: občas nesmyslné odrazy míčků, baseball, po čase stereotyp

+8 +9 −1

Ranní show Evropy 2

  • PC 25
Když už poslouchám rádio, většinou jiné komerční stanice, než Evropu 2, protože mi nikdy nesedli její moderátoři v čele s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým. Kdybych neměl v oblibě české a slovenské freeware adventury, tak bych o Ranní show Evropy 2 ani nezavadil a v tomto případě by to žádná škoda nebyla.

Dva výše zmínění moderátoři se totiž v části hry sami nadabovali a pokračují v tom samém stupidním humoru, který předvádí v rádiu. Gorila ve studiu je nápad, hodný génia a ještě více potápí už tak mizerný příběh. Snad jen vizuální stránka je vcelku povedená, ale to je málo.

Pro: vizuální stránka

Proti: stupidní humor, gorila, krátké

+11

14 hodín

  • PC 15
Oproti předchozímu počinu slovenských vývojářů LOADER software je 14 hodín určitě posunem v před. Minimálně sklep, do kterého mě moji únosci zavřeli, je zpracován o poznání lépe, než jakákoli lokace z Agenta číslo X.

To je ale asi to jediné pozitivum, které mohu jakž takž vyzdvihnout, protože zbytek nestojí za nic. Příběh je pitomý, předměty, které lze sebrat, jsou nakreslené v Malování, takže většina z nich na obrazovce v podstatě svítí a nelze je přehlédnout a k čemu je ve hře ukládání asi nikdy nepochopím, protože ji lze dohrát za pár minut.

Pro: sklep

Proti: příběh, použitelné předměty, krátké

+9

Agent číslo X

  • PC 10
Tak tohle se nepovedlo. Agent číslo X patří do (naštěstí) ne příliš početné skupiny her, kterým jsem udělil deset procent a méně. Vypadá to strašně, hratelnost je na bodu mrazu a příběh také nestojí za moc.

Tento počin od LOADER software opravdu nemohu doporučit nikomu, jediná jeho výhoda snad spočívá v tom, že jsem se na konec dostal za pár minut, protože kdybych u něj měl strávit ještě chvíli, nebyl bych příliš nadšen.

Pro: krátké

Proti: vizuální stránka, hratelnost, příběh

+10