Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Tomb Raider: Anniversary

  • PC 80
Na remake prvního Tomb Raidera jsem se poměrně těšil, ale také jsem se trochu obával, zda mě to napodruhé nebude nudit (první díl jsem hrál před pár týdny).

Inu, naštěstí nenudilo, právě naopak. Těšil jsem se na to, jak budu porovnávat jednotlivé lokace a jejich změny a toho se mi opravdu dostalo. Hra se sice odehrává ve stejném prostředí jako jednička, ovšem úpravy gameplaye jsou tak markantní, že Anniversary nakonec působí jako úplně nová hra. Každou chvíli sice hráč narazí na známý level, ale přesto je jeho řešení úplně jiné než minule a podoba je tak spíše vizuální. Hra rychleji odsýpá, pohyb Lary je pochopitelně svižnější a upgrade se dočkala i grafická stránka hry. Hra běží na enginu z Legend, který sice vyloženě neohromí, ale oku lahodí dostatečně.

Rozhodně mě potěšila snaha tvůrců zachovat ducha prvního Tomb Raidera. Na druhou stranu se ale hra nesnaží za každou cenu zachovávat principy původní hry a dostáváme tak mix oldschool a moderní hry. Lokace jsou oproti Legend poměrně veliké, složitější a tak celkově si hráč víc vyblbne všemožným skákáním a hledáním cesty dál, což jsem u Legend postrádal. Díky tomu je herní doba na dnešní poměry dlouhá, hra nabízí něco málo nad 15 hodin hraní.

Ale abych jen nechválil, docela mě štvala občasná nemotornost Lary, resp. kamery. Krom občasného problémového zaměřování jsem nemálokrát umřel(a) jen díky tomu, že mi pitomě poskočila kamera, čímž jsem skočil(a) někam, kam jsem vůbec nechtěl(a). Jestli v něčem hra nemusela být v inspiraci původní hrou tak důkladná, tak právě v neposlušné kameře. Rovněž bych uvítal trochu lepší bojový systém, který mě u této hry od minulého dílu jednoduše nebaví. Pocit ze střelby je nijaký a souboje jsou spíše otravné, než zábavné. Naštěstí je oproti Legend v Anniversary MNOHEM méně nepřátel – většinou se jedná jen o tupá (AI je nijaká) divoká zvířata.

Zmiňované výtky jsou ale spíše jen drobnosti. Pokud jste měli rádi předchozí Lařina dobrodružství, tak Anniversary rozhodně není krokem vedle. A to jak pro nováčky, tak pro znalce celé série. Pro mě je to prozatím asi nejpovedenější díl.

Pro: vyvážený mix oldschool a moderní hry - solidní výzva, délka hry, hra se nesnaží doslova kopírovat původní hru, ale spíše ji vzdává hold

Proti: zlobivá kamera, nezajímavé přestřelky

+25