Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
David Dvořák / 32 let / Far seer (vrchní vizionář) / Ostrava (ČR - kraj Moravskoslezský)

Komentář

Přejít na komentáře

Vietcong

  • PC 85
Od doby, co jsem hrál Vietcong, se nemohu zbavit dojmu, že válka ve Vietnamu byla vlastně pohodová akce. To je dojem, kterým na mne působí už hudba v menu, nicméně úvodní sekvence hry si s ní nikterak neprotiřečí. No, pro koho by existovalo větší potěšení, než ve válce konečně přiletět do základny na frontě? Nuže, americký voják, to je pojem. Americký voják nemá strach, zábrany, do války si jde zastřílet a je mu ctí se jí aktivně účastnit.

Vietcong již zpočátku singleplayerové kampaně oslňuje tím, že nepřátelským územím nepostupuje samotný hráč, ale rovněž ostatní vojáci, z nichž každý má svou specializaci. A aby to k něčemu bylo, tento herní prvek nelze ignorovat – potřebujete minimálně stopaře, který odhaluje pasti, radistu, který zajišťuje radiokomunikaci, a v některých misích ženistu, který se stará o trhaviny. Dodnes mám v paměti památné „Nhute, Crockere, Deforte“, které se ozývalo, když „jsem si rovnal“ prsty na klávesnici.

Za ikoničností této hry nestojí jen kvalitní české zpracování hraných videosekvencí a dabingu, ale i stálá podoba týmu, jehož členové nejsou jen prázdná jména, ale specifičtí lidé ohánějící se svými hláškami, které rozhodně není radno reprodukovat kupříkladu ve škole. Zvláště silně se do paměti mohly vrýt perly krvežíznivého C. J. Hornstera a přísného vedoucího výcvikového tábora.

Oceňuji, že všech dvanáct misí tvořících singleplayerovou kampaň má svou specifickou náplň, tým se na výpravy vydává v různě neúplném složení, někde hráč bojuje sám, sebevědomý postup střídají stealth sekvence. Nejvíce hru ovšem povznáší, že jen těžko byste hledali místa, která by vás vyloženě nudila.

Osobně bych se neurazil, kdyby hra poněkud více vysvětlovala pozadí vašich operací a kdybyste se mohli pokochat pohledem na mapu, ze které by byla zřejmá vzdálenost bojiště od základny.

Rád bych alespoň jednu větu věnoval také multiplayeru, leč bohužel jsem neměl tu čest jej vyzkoušet.

Pro: atmosféra, pestrost singleplayeru, hlášky

Proti: mělké pozadí misí, vytváření dojmu, že válka je vlastně zábava

+23