Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Umineko no Naku Koro ni Chiru

  • PC 100
Elegantní a promyšlené. Intenzivní a pohlcující. Takové je Umineko.

Všechny klady původního Umineko no Naku Koro ni zůstavají, Chiru dodává ve své podstatě čtyř-epizodní epilog dále rozvíjející děj a podtrhující kvality díla, které mohu již směle označit za jedno pro mě z nejzajímavějších, nebo i nejpodstatnějších.

Jelikož platí to samé jako u prvních čtyř epizod, a děj přímo navazující není třeba nastiňovat (to již zpracoval Solidor), zaměřím se pouze na krátké setřídění či porovnání epizod, hudby, inovací a nových charakterů.


K epizodám předně dodám to, že jejich celková kvality mi přišla lepší, respektive vyváženější. Pátá, sedmá a předně šestá jsou udělány přesně tak, aby byla rovnováha mezi pasážemi akčního rázu a těmi poklidnými (pokud tak jdou nazvat :) - a to platí i pro "sestříhání", tedy výběru vhodného prolínání dějů. Mimo to, samotné závěry (což zvláště platí pro Tea Party sedmé části) jsou zvládnuty na jedničku. Mírné zklamání, vzhledem k předchozímu počínání, došlo paradoxně u závěrečné epizody – tedy její poslední čtvrtiny, která se snaží až o příliš – velké – finále. Boj střídá boj, zvrácení sil střídá zvrácení sil.

Hudba. Ač by se to zdálo nemyslitelné, je ještě o značný kus lepší než u původního Umineko – za což může i větší počet autorů, a tedy i hudební variabilita v průběhu scén. I přes to, že fanouškem trance nejsem, tak u hudby zts a dalších (dai, -45, xaki, pre-holder) jsem strávil, a jistě strávím, desítky hodin.

1. Discolor
2. Aci-L
3. ruriair
4. The Executioner
5. Look Back
6. The Great Detective Knows (vocal)

Nové postavy, ač jsem to ve čtvrté epizodě bral nelibě, se, jak již jde od Ryukishi07 šlo čekat, zařadily mezi ty nejzajímavější z celého universa. Tedy mimo Sakutarou!, jehož jediné pasážě jsem měl chuť zrychlit pomocí crtl.

1. Erika 2. Beatrice C. 3. Ange


Zajímavostí je i to, že v Chiru, tedy závěrečné Twilight of the Golden Witch, je poměrně velký počet interaktivních prvků - hádanky a již předání hráči role hráče, tedy detektiva, po předchozím velkém tréninku. A tato drobnost, v kontextu celého titulu, rozhodla o tom, že jiné než absolutní hodnocení nelze udělit.

Pro: děj-hudba-délka

Proti: -

+18