Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Tom Clancy's The Division 2

 • PC 75
AAA herní titul s céčkovými herními mechanikami. Tak bych si dovolil nazvat Division 2. Byl jsem až závislej na tom, hrát bez mini mapy, běhat a chodit po ultra detailně promakaném DC a lootit. A ten gunplay byl absolutně skvostnej, zejména zvuk zbraní. Fenomenální umělá inteligence představovala solidní challenge. A pak přišel end game a naprosto se projevilo, proč looter shooter/cover based hry absolutně nenávidím. Jestliže z vás někdo hrál The Crew 2, D2 funguje na podobným principu..... eeeeeeh. Nevím jestli teda funguje.

Ta hra je víceméně postavená na systému "dřeš jak mezek na ultra přepálené obítžnosti, tak ti budu cpát horší gear než co máš na sobě." Z posledních asi deseti kontrolních bodů level 4 (Heroic), co jsem rasil jeden tak půlhodiny, si nepamatuju že bych měl vůbec potřebu si ponechat byť jedinou část jakékoliv výbavy co mi ta hra dala jako odměnu. Přijde mi frustrující otevírat bedny na téměř nejvyšší obtížnost jenom abych dostal FIALOVOU VÝBAVU. Normální obtížnost mi přijde adekvátně vyvážená, protože tam prostě nemám pocit že by hra podváděla. Jenže k tomu aby hráč měl příležitost k lepší výbavě, musí hrát s tou špatnou výbavou na vyšších úrovních - ale pozor! Budete udělat menší požkození vojákům, co jedou už na steroidech a kompletně ignorují herní mechanismy, který, pokud by hráč ignoroval, hra ho vyloženě potrestá. Ta hra nezlepší jejich chování, jenom jim nakopne větší armor a z vás udělá paletu na odstřel.

Často jsem pak míval pocit, že když tam je wannabe gangsta thug life cápek co má nahnutej škorpion v ruce, chodí v kolečkách, trojuhelníku a má přesnej aim a NEPOUŽÍVÁ COVER,ačkoliv je ta hra cover shooter - jakoby ta umělá inteligence vyloženě zneužívala ten fakt, že si to může zrovna on dovolit. O to absurdnější jsou situace, kdy je přisendvičovanej mezi turretem, dronem, 50ti friendly NPCčkama a všichni do něj kropí, včetně vás a on si vesele chodí kolem vás a hráčům uděluje absurdní damage. WTF?

Aby mi neustále docházela munice protože tam je elitní frajer co pobíhá kolem, ošetřuje všechny a pak spawne drona, co spawne vojáky z ničeho nic, je bizardnost. Ve starých GTA to bylo špatně naprogramované, bug. Tady je to herní mechanismus. To, když z kanálu pode mnou spawne hra čtyři elitní hyeny, jak se mám bránit? A proč se vůbec hráč nemůže ve finále skrčit, když vojáci z True Sons si radši lehnou pro lepší handling zbraně a aby na ně hráč neměl takovej dostřel? Proč musím používat ten rozbitej cover systém? Já třeba chci udělat combat roll, ale místo toho se můj týpek nalepí na nejbližší stěnu. Jednou vyjdu z coveru aniž bych pro to zmáčkl tlačítko, po druhý je na tom nalepenej. Když jste v koridoru, je to ještě víc bizardnější. Nejsem profesionální voják, ale přijde mi logický se pohybovat skrčený pod palbou ostrých kulek, né pobíhat kolem a lepit se na stěny a auta.

Je to obrovská škoda, že ta hra je nadopovaná tak otřesným systémem, protože jsem měl po dlouhé době pocit, že hraju špičkovej herní titul. Audiovizuál, nulovej počet loadingů, FANTASTICKÁ - FANTASTICKÁ!!!!! umělá inteligence jak nepřátel, tak i spojenců. Zbraně působí fantastickým dojmem, veškeré animace, přebíjení... chrochtal jsem blahem. Do levelu 40 jsem se bavil královsky a hrál to i třeba šest hodin denně. End game pro mě hru kompletně rozemlel a já.... asi nevidím motivaci hrát třeba 50 hodin jen abych konečně dostal pořádnou vestu, co mi nepatrně zvýší damage. Každej kdo mě zná osobně, by vám i dosvědčil jak jsem D2 chválil a při jednom Discord callu s kámošem, jsem řval do mikrofonu z absolutní nadšenosti, když jsme doprovázeli konvoj se zásobama a AI působily jako živé bytosti. Miluju detaily ve hře, miluju challenge ve hrách. Vždyť jsem i dokončil celou 3D sérii GTA na sto procent bez čítů. D2 end game je však absolutní extrém, na kterej nemám energii.

Nicméně - stojím si za tím, že je to furt AAA herní titul. Opakuji znova, moje dojmy ze hry. Do 40tého levelu jsem zažíval až revoluční herní okamžiky. Bohužel... ta odinstalace mě hodně bolí.
+7 +11 −4

Mafia: Definitive Edition

 • PC 40
Asi jsem už na ty hry starej nebo nevím, možná příliš vybíravej. Anebo mi vadí, jak nedovařeně spousta moderních her působí. Tahle verze původní Mafie je bohužel přeakčnělým balastem, kterej postrádá přirozený tempo. Buď je hra příliš rychlá, nebo vás otravují stereotypní, nikdy nekončící pasáže u přestřelek. Asi vám to bude připadat směšný, ale původní Mafie Vávry měla pro mě daleko výživnější akci, mám tím na mysli přestřelky.

Trhá mi žíly hrát hry, kde AI prostě čítuje, má boosty, uděluje hráči damage a při tom je stupidní. Skutečně, AI v týhle hře na klasickou stojí za to. Nikdy neminou, nic jim neudělá ani 5 ran do těla z kulometů - tancují na místě, nebo po vás prostě střílí. Sebevražedně vybíhají z krytů a nechají do sebe kropit, ale né jak v původní mafii, kde nepřítel při každým zásahu kulhal nebo udělal pózu, že byl postřelen - zde prostě jdou furt vpřed a šijou po hráčích. KOHO tohle má bavit. Je to unavující, otravný, frustrující a lacinný. Céčkový. Každou přestřelku centrovat na to abych někomu trefil hlavu... hodně štěstí s tím mířením v týhle hře. Podle mě Hangar 13 absolutně nepochopil, co má udělat.

Zahodit veškeré ty cover systémy, otřesný animace, katastrofální konzolový ovládání a bullet sponge nepřátelé... dejte mi možnost se volně skrčit. Dejte mi možnost to všechno manuálně ovládat. Dejte mi možnost ve hře, aby moje postava reagovala na každý tlačítko, né že to bude působit že běhá jak po ledě. Nechci držet tlačítko abych šplhal žebřík. Nechci držet tlačítko abych si vzal lékarníčku. Chci okamžitou zpětnou vazbu. Nechci devatenáct checkpointů, které budou spouštět ještě šílenější kadenci scriptů a lavinu nepřátel. Nechci aby moji parťáci pobíhali kolem jak totální pošuci. Nechci aby ten týpek přes ty trezory vyběhl ven z místnosti a nechal se zastřelit. Pane bože. Hra z roku 2002 mi umožnila ty mise plnit s větší volností a větší dynamikou. Hafo těch misí mělo víc vrstev. Já nejsem nějak extra velkej fanoušek původní hry, asi bych si jí dnes už ani nezahrál. Spíš mě zaráží, že hra z roku 2002 dala během misí víc možností. Zde to je osekaný všema moderníma volovinama, které já nesnáším u her.

Cover systém, AUTOHEAL (??? :D), opakoval bych se. Je tu kořen z původní hry, ale tak brutálně si překáží s moderníma herníma prvkama. Na co autoheal, když tu jsou lékárníčky? Navíc ta klasická obtížnost je šílenost, je to hodně o štěstí a nonstop ta hra nutí do nudných přestřelek. JEŽIŠI, pro jednou mě nechte tu misi splnit bez scriptů a s trošku jiným přístupem. Né zas kropit miliony kulek do gumovejch dementů co na mě nonstop pokřikují ty stejný dialogy. Navíc mě fascinuje jak každej týpek má u sebe molotov. Hej, k tomu se ani nebudu vyjadřovat, animace s molotovem je totální nářez a působí to zas tak céčkově. Proč nemůžu vyhodit zbraně z inventáře.... kde jsou semafory, NPCčka prochází silnicemi sebevražedně a na silnicích je chaos, auta jezdí úplně všeljak :D má vůbec cenu se vyjadřovat k naprosté nekonzistenci té hry? Příklad, mám thompsona a nastane cut scéna, kde Tom z ničeho nic vytasí colta, po cut scéně ho nemám. Když umřu a jsem v tom bodě znova, už ho mám. WTF. KDO POSTAVÍ AUTO ABY NA NĚJ NEPŘÁTELÉ MOHLI STŘÍLET? Haloooo???

Město je nádhera, NPC jsou mrtvé, nulové dialogy, vystupují z aut do kterých nastoupí, bloudí v kruhu... nudááá. Interiéry zavřené, nuda. Nulová interakce s tím světem, nuda. Bindování kláves je příšernost, prostě konzolovka. Nuda. Optimalizace je divná, hrál jsem to stabilně, během cut scén mi padaly FPS a to i když jsem šel do menu, to mi hra zamrzávala. Otřesný loading screeny po každým restartu. Hru jsem odinstaloval během jízdy domů po volební kampani, nudil jsem se a bylo to frustrující. Graficky to vypadá hezky, ale kvůli grafice hry asi nehraju no... příběh fajn, některé dialogy navíc nedávali smysl, jiný zase hezky expandují příběh. Není zde ani jedinej charakter, co by mě zaujal, všichni tu jsou docela šílený psychopati. Nevím no. Hudba v cut scénách je hlasitá, nejde slyšet moc dialogů. Českej dabing až na výjimky působí docela parádně. Za pěti stovku na steamu bych to bral, ještě že jsem za tohle nedal plnou cenu. Jo a zakončím komentář tím, že tohle není konstruktivní kritika, ale moje dojmy a můj názor. :D
+9 +17 −8

Yakuza 0

 • PC 40
Jsem teprve v jedenácté kapitole, a však se musím přiznat, že naprosto pochybuju, že další kapitoly nějak předefinují moje dost smíšené dojmy z mého prvního setkání s touhle sérií. Ke všemu se postupně dostanu. Nicméně si dovolím říct dvě věci - jedna je: pokud Y0 je to nejlepší, co tahle série nabízí, tak docela bída. Myslím si, že nástupem "Dragon Enginu" se zvýší levelost a taky mi něco říká, že se u jiných dílů budu bavit mnohem víc. Doufám že se nepletu. Druhá věc... na základě nejen zdejšího hodnocení, ale celkové oblíbenosti si dovolím říct, že jsem dost možná hrál jednu z nejvíce přeceňovaných her. Já měl trošku jiná očekávání, kterých jsem se dočkal tak z poloviny, nicméně tu mluvím o příběhu, kterej je prostě.... nemám problém s Japonskou kulturou, viděl jsem hafo anime a několik Japonských filmů. "Nani" je pro mě ultimátní definice mé zmatenosti, pokud na ní dojde v jakékoliv podobě. Takže jsem si vědom toho, jak moc předramatizované dokáže být kterékoliv anime. Spoustu prvků se nachází i zde, které též zmíním. Já mám problém však s tím, že se celé to dění tváří tak ZATRACENĚ vážně a přesto... klišé střídá klišé, totálně předvídatelný momenty, křečovité dialogy, scény které nikam nevedou, otravný, vyloženě otravný až nucený souboje BEZ JAKÉKOLIV pointy, aniž by to posunulo nějak děj a plus, až komické teleportování všech možných postav. Je to fakt nářez, jak se hra snaží o nějakou syrovou atmosféru z prostředí Yakuzy a ve výsledku se jedná o uměle vyhrocenou pohádku s dost nevýraznými hlavními postavami, jednotvárným prostředím a směšnými záporáky.

Nyní zde dojde na obří spoilery, nemůžu si pomoct, tolik momentů kdy jsem se smál nebo kroutil hlavou.. kdo chce, může tuhle sekci přeskočit, ta souvislost s tím zbytkem MÉHO SUBJEKTIVNÍHO názoru bude snad minimální, takže; Kyriu. Emocionálně hrotí mini-hry, zejména ty autíčka, ale když na něj míří zbraní jeho brácha, co mu tam brečí pět minut, řve na něj že nechce aby se mu něco stalo... Kyriu stojí, čumí a poví sotva nějakou větu. WOW, to už i ten Claude z GTA III byl pro mě zajímavější, upřímně řečeno. Tady to nedává smysl. Proč se víc neprojevuje? Proč nebojuje za své přátelé a za sebe? Proč jen tak bloudí bez nějakého směru, cíle či čehokoliv jiného? Pak v sub-stories rozdává morální poučky... ten charakter nedává logiku. Zdrhám se slepou dívkou, když hraju za Majimu. Čeká na nás dodávka a zjeví se její ochránce, co jí jde nastartovat. Pět minut před tím jsem řekl "aha a ona vybouchne." Jakmile se to stalo, já explodoval též ale smíchy. A najednou se tam teleportnul ten mafián co vydírá Majimu. A za ním se teleportnul jinej záhadnej...mafián.. :D 150 lidí má bitku s Kyriuem a Kuze dostal od něj třicetkrát na prdel a přesto se snaží... totálně jsem ho rozdrtil a v následné cut scéně NAJEDNOU je Kyriu obětí... NAJEDNOU pro něj přijede v nějakém červeném sporťáku ten cápek se kterým se Kyriu dal dohromady a NAJEDNOU jeden z té Yakuzy vytasí bouchačku a začne po nich střílet mezi tím co oni mizí v dálce v tom autě.... já myslel, že mají Kyriua zabít, proč tu bouchačku nevytáhl hnedka? PROČ POSLAT 150 CHLAPŮ a plýtvat energií? :D A to jak se Kuze teleportoval s tou motorkou v tom kanálu............. aaaaaaaaa, protože scénář. To že Kyriu ÚDAJNĚ nezabijí nikdy nikoho je absurdní lež, když drtí lebky týpkům kolem. Takhle rozbíjet hlavní charakter, tomu říkám odvaha.. Jo a ten týpek co pro vás přijede v tom sporťáku, poví něco jakože tohle je jeho první pořádná jízda autem a bál se toho... co to je za vysvětlení? :D

... radši to zalomím ty spoilery, to se nedá. Napadá mě toho tuna dalšího. Je tu ještě jedna věc, které tak trošku nerozumím. Já chápu, že Ubisoft všude rve open world a vidíte všude otazníčky, collectibles a tak podobně... nedávno jsem však četl komentář uživatele DaymondeuX jež povídal něco o tom, jak je to generický, pač člověk bezmyšlenkovitě sbírá různé kraviny pohozené po mapě. Došlo mi, že Yakuza 0 to dotáhla do totálního extrému, zejména co se týče těch kartiček s pěknýma holkama. Když jsem sprejoval tagy v San Andreas, bavilo mě to a dávalo to logiku. Ta kultura kolem Hip Hopu, ghetta... tady nechápu pointu toho proč a k čemu to dělat. A jako... Yakuza 0 se NIJAK NELIŠÍ od generických open world her. Možná jen tím, že má malinké mapy a lineární, jednotvárné dialogy v tzv sub stories. Ano, je zde plno takových kde jsem se bavil.... nicméně být sklíčen jediným dialogem co to dění posune dál, je smutný. Na co jsou tam na výběr další dva dialogy, když má postava poví "ajoo, máš recht to bylo stupidní" a jsem zpátky u toho výběru. Takže na druhé zahrání... to bude stejný...? Y0 má malinké mapy, jak jsem říkal: o to víc vynikne ta jednotvárnost NPCček, plochost a nulová dynamika. Plno věcí mi přišlo jak přes kopírák a jako kdyby to jelo podle nekompromisní šablony. Hele Kyriu má možnost ovládnout pomocí prachů svoje město, musí rozdrtit pět miliardářů. Hele Majima má šanci mít kabaret, musí rozdrtit pět jiných týpků. Hele Kyriu je trénován dvouma cápkama, hele Majima taky. Hele betonová džungle, kde nezaprší, nezmění se čas, počasí, NOTHING. NIC. Hele asi dva tisíce soubojů na ulici s bandou dementů, co mě nenechají ani přeběhnout přes most, souboje bez nějaké pointy, opodstatnění... je to frustrující. A frustrující je, pokud jsou souboje vyvrcholením každé kapitoly. To zejména platí když v tom paláci co vlastní Majima, sedí mafián co má údajně odpovědi na to co se děje kolem něj.... dočkáte se nudné bitky, jež jede podle šablony a quick time mačkání tlačítek... a pak ho odvedou policajti. DĚJ SE NEPOSUNUL NIKAM.


Nechápu, proč je spousta mini-her založená na štěstí a náhodě. Kulečník a šipky jsou boží, ale ty jo... málem jsem hodil ovladačem o stěnu když jsem musel plnit ty hloupé závody s malejma autíčkama. TY SAMÉ DIALOGY, furt dokola proklikávat... kdo to vymýšlí? A pokud je nějaká možnost to přepnout, proč mi to ta hra nepoví? To mi připomíná...   
Kyriu se vrátí do toho města a neví kam se schovat. Hra vám to nepoví. Napadlo mě jít do toho baru kde je ta ženská co se zná s jeho bráchou. Hra vás pošle pryč. A dál nic, nepoví vám že máte jít k jedné lokaci aby se spustila jedna cut scéna, kde zjistíte že máte stejně jít k tomu baru, ALE ZEZADU. :D Prostě... wtf?

Souboje jsou taky dost jednotvárný, nesejde na tom kolik stylů a chvatů máte k dispozici. Navíc jsou nudný. Jediný challenge je v tom, že mají někteří bossové tunu životů. Přijde mi i že jsou rozbitý. Jednak: jsem uprostřed kombíčka a nepřítel to může jen tak zlomit a udělat protiútok co mi dá pořádnou nakládačku. WTF? Ale ještě víc mě štve, když jsem uprostřed kombíčka (ano to platí hlavně pro Shakeshadow chlápky) a oni jsou u stěny, tak se ocitnou za mými zády... JAK? Ono to vypadá jako kdyby se AI teleportovalo :D když se podívám na ty brutální bojové styly ze Sleeping Dogs, Yakuza o proti tomu působí bezzubě. Všechny chvaty, hlavně heat útoky působí destruktivně, ale je to jen pohádková iluze, když nepřítel vstane a jakoby se nic nestalo... achjo. A jak jsem řekl, soubojů je mraky, nonstop bitky, NONSTOP. Je to otravný. Chci se projít městem, nechci se furt mlátit. Je to extrém.

Kamera patří mezi to nejhorší co jsem ve hře zažil. V interiérech je to hrůza, nejde s ní manipulovat a během soubojů lítá všude možně..absolutní chaos. Audio je též nějaké rozbité. Pokud snížím hlasitost na méně než sto, tak hra je totálně utlumená a je to samej šum.. musím snížit hlasitost ve windows a pak hrát s plnou v herním nastavení. V interiérech si přijdu tak sklíčený a klaustrofobicky.

Upřímně... jsem zvědav na další díly. Hodlám určitě dohrát příběh 0 a chci dojet celou sérii. NÉ na sto procent, to bohužel ta hra pro mě nemá tak výživnej obsah. Což je paradoxní, pač toho nabízí tolik... ale většina toho mi přijde buď o náhodě, nebo brutálně jednotvárné a šablovité. Byl bych radši, kdyby né každá mini-hra byla brána jako nějaká mise. Něco kde by se člověk mohl zabavit aniž by se musel snažit o nějakej rekord či hodnocení. To samé platí o NPCček.
Sub stories jsou fajn, ale též jednotvárné a ta hra vůbec nemá.... nic náhodného v podobě dění kolem. Mapky jsou prázdné. Plno jednotvárných NPCček, opakující ty stejné dialogy a animace. Nulová interakce.

Já vám nevím. Pokud někdo kritizuje Ubisoft za to, že mají generickej herní obsah a velké mapy, já musím kritizovat Y0 za generický obsah v malé mapě :D aspoň v třeba Watch Dogs existuje interakce s tím světem a NPCčka působí jako živé lidi. Mění se tam počasí, minimálně mají zajímavé prostředí. Mě je to jasný, že Yakuza není jakože přímo open world..... ale ten sandboxovej systém je hodně nedotažený a nemám pocit, že by se hra nějak vyvíjela. Ty města zůstávají furt stejná, nemám ani trošku pocit, že by se děla nějaká revoluce každou kapitolou. Napadá mě toho bohužel ještě spoustu, co bych chtěl zkritizovat, bohužel né moc co chválit. Peněz ale nelituju. Chci vědět kam až jsou schopni scénáristi zajít v tom finále, aspoň se u toho solidně bavím....


... hahahahaahh, i když né asi tak jak ostatní. Nicméně jo, pokud chcete načichnout k Japonské kultuře, směle do toho. Má to svoje kouzlo ;-) a aby bylo jasno, je to můj názor. Je bohužel běžné, že člověk schytá pořádnou palbu jen protože má dnes trošku alternativní úhel pohledu na dost oblíbenou věc u většiny.
+10 +13 −3

Insurgency: Sandstorm

 • PC 100
Sandstorm mi takřka rozbil ostatní střílečky.
Ještě do nedávna jsem hrál GR: Breakpoint a ačkoliv jsem si to užíval, nešlo se zbavit pocitu jak nedovařený to je. Kupodivu... to si dovolím říct i této FPS řezničině, ale všechno hezky popořadě:

Začnu s tím, co mě prostě nadchlo, protože si to zaslouží jednoznačně přednost. Ještě, než na to fakt dupnu, zatím hraju jedině Domination, pač mě baví týmová hra a lze využívat hodně stealth a navíc to má skvělou dynamiku. Zvuky zbraní jsou muskulární, trhají uši a celé to působí dost nekompromisně. Být uprostřed palby, kdy hráči nemají tlumiče a sviští kolem vás nábojnice, které se tříští o všeljaký materiál (beton, plechy, dřevo), je jeden z nejintenzivnějších herních zážitků, se kterými jsem se kdy setkal. Který jsem kdy pocítil. Fyzicky. Na svým těle. Je to studená sprcha a veškeré ty CODka, Battlefieldy, Ghost Recony... působí jak omalovánky o proti Sandstormu. Fyzickej gunplay. Fyzickej a hmotnej zvuk.

Ten pocit když utíkám z bodu A do bodu B a najednou zčerná obrazovka. Můj charakter leží bez známky života. Působí to jako kdyby to byla skutečně konečná. Je to nekompromisní, absolutní blackout. Konec. Smrt prostě. Ten pocit když můj charakter schytá kulku, dvě a nasraně řve "fuck you, you motherffffucker!"... mám pocit, že každá nábojnice má opodstatnění. Nebo když hystericky řve uvnitř toho tornáda nábojnic a mezi tim s nim zdrhám do úkrytu. Kvůli tomuhle hraju hry, které dokážou ve mě vzbudit takovej imerzivní zážitek. Nepotřebuju aby hra působila realisticky. Jen aby ta fikce, ve které se to dění odehrává, působilo fyzicky a autenticky a... jako Sandstorm má opravdu autentickou simulaci takového zážitku.

Ten voice acting v téhlé hře je prostě slast pro uši. Když vojáci mezi sebou jen tak z ničeho nic komunikují, skrz ty vysílačky... chvíli mi to ze začátku vadilo, ale pak mi došlo, že ten strach a tu řezničinu z bojiště, perfektně ty uřvané a hysterické výkony, vykreslují a působí to přirozeně. To zejména i platí v případě, když do někoho hodím molotov. To jak řve.. aaaa, nepříjemné. Nebo když hodím k němu granát a jen slyším jak charakter druhého začne řvát "GRANÁTA!!!!".... saaaaaaakra, to je takovej absolutní náser!!! :D I ten voice acting pro ženské charaktery je skvělej a to platí i pro ten dialekt.

Je zde okamžitej "time-kill" na jednu, dvě rány a to platí pro každou zbraň. A zbraně v této hře působí jako fyzické objekty, né jako... fiktivní kurzor, který dělá pif paf. Samozřejmě, žádný "crosshair", plno detailů, je to hoooodně o cviku, zpětný ráz, spoustu manuálu co hráč musí vykonat (přepínat mezi jednotnou střelbou/plným automatem, manuálně měnit zásobníky apod.) a veškeré ty animace jsou znázorněný. Nejen graficky/vizuálně - ale i zvukově, takže je běžné že když mám zásobníky na vestě, tak si z té vesty vytáhne ten zásobník a můžu slyšet manipulaci s tou náprsní kapsou v plné kráse.

Taky miluju komunitu. Zatím jsem nenarazil na jediného toxického hráče a to mám nahráno cca 110 hodin. Hecuju se s ostatníma hráčema, děláme před každým bojem voloviny na startovní lajně. Taky jsem se tak v životě nenasmál, co se týče přezdívek. Já třeba používám nickname "Speed Milk" a když jsem se umístil v konečném hodnocení jakožto nejvíce vlajek/nejvíc zabití, tak mě tam doplnil hráč co se jmenoval "Nesquik"... nebo jsem nedávno hrál, skočil jsem z nějaké rampy a letěl vzduchem a sejmul mě týpek "Flying Death" :D :D ... nebo když nás tam rozdrtil v konečném bodování cápek s přezdívkou "Low Hanging Nuts" tak jsem musel pronést "damnn, this guy has for sure, some balls, yo" :D


... nicméně. Hra má i hafo věcí, co mi pijou krev. Já si žádnou kritiku u žádné hry neodpustím. Tak jdeme na to;


- Katastrofální optimalizace. Jako chápu, hraju na notebooku, ale dokážu hrát Breakpoint nebo Watch Dogs 2 na medium/vysoké. Tohle jedině na nízké a stejně mám brutální FPS dropy. Taky mi pije krev, jak mi hra často zamrzává pač internetové spojení i s tou skutečností, že mám internet v pořádku a můžu v klidu hrát jiné online hry. Menu nabíhá nekonečně dlouho a pokud chci si koupit oblečení, když se odpojím ze serveru... mám černou obrazovku. Bohužel, jedině restart funguje.
- Spawn systém v Dominaton je otřes. Buď uprostřed střelby, takže jste instantně mrtvý - nebo na konec mapy, takže běžet sto padesát metrů jen abych schytal kulku? I ty vlajky jsou divně rozložený. Zkuste proběhnout z jednoho bodu k druhému co je naproti přes silnici, okamžitě rána do hlavy - protože je zde i hafo hráčů, co rádi snipují. "Bab" je jednoznačně nejhorší mapa, co jsem kdy hrál. Běžet z bodu C k ostatním co jsou víc než 200 metrů vzdálený? Hahahahahah
- U některých zbraní mi pije krev, jak mají zamčené "atačmenty", takže si neužiju s mojí nejoblíbenější, Honey Badger pač NEMÁ extra magazín navíc. Pije mi i krev jak jsou zbraně bodovaný. Jakože... máte několik bodů, které můžete využít pro bouchačky, granáty, vylepšení apod.. pokud ty body utratíte, tak víc věcí nemůžete. Chápu to u optik a tak podobně, ale u zbraní? Ehhh...
- Vertikální audio. Zvuk je špičkovej, ale co se týče tohohle, tak by se to mělo opravit. Je to frustrující. Představte si, že jste v jednom patře a slyšíte jak někdo běží... nad váma, pod, vedle, naproti? Zní to stejně, takže se člověk nemůže orientovat. Nebo... zprava, zleva? Je to nevyvážený a dost kritický ve hře, která staví na ozvučení všeho.
- Je zde i herní měna. Smrdí mikro-transakcemi. Ty zde nejsou pokud já vím, ale za každej zápas, dostanete jenom kilo. Nutno podotknout, že pokud chcete nějakou stylovou mikinu, tak musíte dát 800. Takže je to dost velkej a mizernej grind. A věřte mi, mít dobrou kamufláž co ladí s prostředím, je dost kritický pro každej zápas. Jo a nejsou zde ani taktické hodinky na ruce? A taky, jak to že nemůžu vidět nohy mojí postavy během hraní?!
- Nepříjemná skutečnost je i to, že hráči tvoří stokrát vymazlenější, vymakanější herní módy a obsah, než samotný vývojáři. Nechápu to. Neberu argument protože peníze a bla bla...


.. v konečném výsledku si však dovolím říct, že se bavím královsky a pokud to takto půjde dál, vidím to tak, že do hry napumpuji dalších několik stovek hodin - kor když teprve zkusím i jiné herní módy a servery móderů. Pokud někdo chce hardcore FPS arkádu, Sandstorm je ta nekompromisní řezničina, jež dokáže vstříknout do žil neuvěřitelnou váhu imerzivního zážitku.
+12

Watch Dogs 2

 • PC 95
Asi začnu tím negativním.
Předně však musím říct, že to spíš kvůli tomu, že Watch Dogs 2 posunul v některých oblastech, herní mechaniky na absolutně jinou úroveň - alespoň z mého pohledu.
..... jenže... přiznávám, že ačkoliv je místama zábavnost a unikátnost misí s určitým kouzlem, je to kouzlo tlumené a .. až ponížené úplně stupidním scénářem. Moje oblíbená postava, je Dušan Němec. Protože on nepůsobí jako záporák, ale jako člověk, co někam přijde a jako jedinýho napadne, věci řešit diplomatickým způsobem, než na úkor konfliktu. Marcus mi přišel fajn, ale to spíš kvůli samotnému dabérovi, než kvůli charakteru. Nějak jsem se nedokázal přenést přes skutečnost, že mezi tím co dělám bordel po městě, nechávám za sebou mrtvoly a škodu - si to ta parta hypísáků užívá. A možnosti, jak postupovat během misí, jsou též hodně sklíčený mantinelama - jednak tiché likvidace jsou podprůměrné, dlouhé a zbytečně taneční - pak tu není moc pomůcek a gadgetů, jak zůstat jako kompletní duch. Nejhorší pak je, když jste v interiéru, kde je plno cajtů, například - vloupání do FBI budovy. Dostal jsem se s autíčkem až k terminálu a zase..SPUSTIL SE SCRIPT a najednou se na mini mapě zjevilo plno sekuriťáků. Ptám se znova - KDO TOHLE VYMÝŠLÍ!!! Mě to prostě nebaví. Demoluje mi to herní zážitek. Jde totiž o to, že pokud hrajete na nejvyšší obtížnost, což já ano, Marcus vydrží jen pár ran do těla. Je to realistický, nebo teda..spíš autenticky pojatý, nevadí mi to.
Vadí mi ale ty scripty, které jsou prostě .... mě by netrápilo, pokud má hra třeba z poloviny scriptované mise. Ale musí tam být nějaký balanc v obtížnosti. Marcus totiž není ani profesionální střelec, takže je i dost o hubu se pokusit, prostřílet skrz. Jo a nepřipomínejte mi tu hloupou misi, kde hrajete za Wrenche a máte granátomet. Katastrofa. Jiné unikátní mise, jako například, kdy se zmocníte obřího pavouku, tady jsem si to moc neužil, pač jsem se musel prostřílet skrz hromadu cajtů. Mě to netěší. Nemám chuť do nich střílet, vždyť dělají svojí práci. Co však sleduju moje předobjednané Watch Dogs: Legion, Ubisoft se chytl za koule a doladil veškeré mechaniky, napříč různým odvětvím hratelnosti. A taky mi vadí, že spoustu vedlejších misí se dost opakuje, gumovej jízdní model (ačkoliv je to i sranda na druhou stranu s nim), některé interiéry z misí jsou zavřené a pouze pomocí glitche se tam dá jen dostat (nechápu, je to škoda) a nejvíc mě asi rozesmálo, jak naložili tvůrci s postavou Horatia. To jsem se smál fakt nahlas ;-)

A nyní pozitiva. A sakra, tohle bude fakt mazec..
..... TEN SVĚT!!!!!!!!!!!!!!!!!! To mě... no, nebudu sprostej. Ale ta vášeň, to musíte cítit z mejch slov. Naprosto..... nepochopitelný, do jakejch detailů to Ubisoft dotáhl. San Francisco působí nádherně. Graficky je to naprosto fenomenální, možná nejhezčí hra co jsem v životě viděl. Mám skoro všechno na vysoký, něco na ultra + mlhu zapnutou. Já prostě nemám slov. + zvuk je promakaný jako prase. Hlavně když jste s autíčkem v nějaké šachtě, ta izolace je fakt znát. Ta mapa je masivní, plně otevřená, je zde fakt spousta interiérů kam chodit a je to první hra, kde mě vyloženě baví chodit jen tak. Přiznám se, že třeba po hodině mě to v San Andreas přestane bavit a radši vezmu nějaké auto. Pak ještě Sleeping Dogs byl fenomenální pro virtuální procházku - rozdíl je však v tom, že WD2 válí nejen co se týče detailů... i Rockstar by se měl co učit. Nehrál jsem Red Dead Redemption 2, ale třeba GTA V / IV, nemá ani z poloviny takovou péči a interakci se světem. Vidět ženskou, že se zastaví aby se vysmrkala. Všude návaly turistů, aglomerace je organická a živá v týhle hře. Kamkoliv jdu, na jakékoliv místo v týhle hře, tam se odehrává aspoň kousek života.
Lidi mluví mezi sebou, dlouhé výměny dialogů. Můžete na ně reagovat i vy, pomocí kolečka interakcí. Nestalo se mi, že by se nějaká situace třeba třikrát opakovala. Všechno to působí náhodně, né pomocí daného scriptu. Třeba banda co tancovala, já se k nim připojil a mezi tím co pár z nich tancovalo se mnou, jiní si nás začli fotit - to se týpkovi nelíbilo, tak uhodil jednu z nich, ta druhá zavolala poldy a ti ho odvezli. WOW. Masakr. Můžete i hladit pejsky :D jeden z nejhezčích herních zážitků co jsem měl: pomocí kvadropéry a malého autíčka, jsem asi půlhodiny blbnul na jedné zahradě s jedným psem. Choval se úplně realisticky, štěkal, poskakoval kolem apod... ta interakce s tim světem je úžasná! Fakt že jo. A konečně hra, která mě dokáže zabavit i něčim jiným, než jen zabíjet civilisty. Tady jsem ani neměl tu potřebu vlastně...
Navíc, každé NPC má takovej profil, jakože kde pracují, jejich koníčky, kolik vydělávají... Můžete jim hacknout telefony, odposlouchávat hovory, číst smsky - takže každá postava působí jakože má život sama o sobě. Pamatuju si; jednou jsem šel skrz boční uličku a viděl jsem mladého kluka, co byl zdrogovanej. Přečetl jsem si jeho smsky, kde se ho šéf ptal "proč si nepřišel do práce?" a on něco v tom smyslu "dneska nemůžu, už něco mám".. znáte ten divnej pocit v takovej moment, kdy fakt... chcete tomu člověku pomoct a vidíte jak se utápí ve vlastní spirále? Sakraaaa, některé momenty ve mě fakt umí vyvolat emoce..

Zpátky k SF. Architektura interiérů je skvostná. Můžete nakupovat tunu oblečení a že je z čeho vybírat. Vlastně... jsem začal nosit trička s memíčkama a bejsky, protože se mi to líbilo v týhle hře. Takže mi tato hra ovlivnila docela i vkus. Jsou zde i fast foody, a ty úkryty co máte s bandou...všude stylové graffity a mohl bych pokračovat. Fakt, delikátní od pohledu.
Rádia v týhle hře... je jich asi šest, ale bavilo mě naprosto každé. Opět, spoustu interpretů jsem objevil díky týhle hře a spoustu z nich (Aphex Twin, Rakim například) poslouchám běžně. Je tu skvělej hip hop, elektronické rádio, úžasné R'n'B/Pop, punkové rádio, pak nějaké to latinské...všechno to perfektně ladí s atmosférou. Suprová věc je, že si můžete nasadit sluchátka za chůze, dělat skvěle udělanej parkour a užívat si atmosféru města. Jo, Marcusův pohyb je fakt suprovej. Kvalitně se ovládá, prostě mě bavila víc chůze a běh, než jízda autem.

Miluju autíčko v týhle hře. Ten malej jumper. A né kvůli praktickému využití, během misí a sbírání collectibles - ale kvůli tomu, že moje oblíbená herní činnost je: odrážet se o římsy, okenní parapety, až na střechu. Je potřeba na to mít cit, ale takhle jsem dokázal hrát i 5 hodin v kuse. Je škoda, že zde není víc dopravních prostředků - uvítal bych BMX, nebo se projet tramvají, či i vrtulník. Ale i tak mi to prostě tolik nechybělo, když jsem si vychutnával pomaličku každičkou lokaci v týhle hře. A nádherně udělaná příroda :)

WD2 je pro mě takovou revolucí co se týče sandboxu. Ano, spoustu prvků lze vylepšit, optimalizovat a některé bych si přál zde vidět - nicméně, ta interakce, detaily, město, život v něm apod. je bezkonkurenční. A co tak sleduji Legion.... hmmm.... oni to zas posunuli, tu interakci na úplně jinou úroveň.
Děsivé hrát za každé NPC? Díky tomu nám bude zpřístupněná policejní stanice, nemocnice a jiné peprné lokace/interiéry a jelikož můžeme hrát za kohokoliv chceme, stačí navolit ten skin a můžeme se zde procházet a kochat se. Už se těším, hrozně moc. I když mě WD2 nebavil příběhem, charakterama a scénářem - architektura všeho ostatního je téměř, až na pár drobností, fenomenální. Tuhle hru jsem beztak kupoval kvůli tomu městu a dovolim si trošku opatrně říct, že Watch Dogs 2 je takovej....."life changer" pro mě. Nejen kvůli hudbě, mému vkusu jak se oblékám a co to všechno reflektuje.....co miluju na týhle hře, Sleeping Dogs a starých GTAčkách...ta kultura, poznáváte nové věci, učíte se nové jazyky, nasáváte atmosféru, kterou tady v Česku nezažijete. Jsou to detailní a informativní hry a já se rád učím nové věci. A tahle hra i po necelých sto hodinách, NENÍ pro mě samozřejmostí.
+15

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

 • PC 50
Přemýšlím, zda s hraním pokračovat. Ghost Recon: Wildlands se stává králem těch nejstupidnějších her, se kterými jsem se kdy setkal. Nechápu, že ani jeden komentář nezmínil něco kolem toho, jak katastrofální AI je. A nejen to. Mikrotransakce, naprosto zbytečný Tier mode, mizerná dynamika hry, otřesná mapa..... mám pokračovat? Ale rozebereme si to trošku podrobněji.

Z příběhu nemám odehraný vůbec nic, ten hodnotit nehodlám. Prostě jsem si vypnul AI mejch kolegů a vydal se hrát na extrémní obtížnost tuhle "STEALTH" akci. Jo, stealth v téhlé hře je pouze iluzí. Tohle slovo slouží pouze a jenom jako pomocná berle, kam vlastně tuhle hru zařadit. Jedna věc, které též nerozumím: Ubisoft už dávno udělal Breakpoint a stále neopravil tenhle křáp. Ale hlavně že Breakpoint též přetéká mikro-transakcemi. Má to každá hra dneska pomalu? Možná, ale u GR mě to normálně frustruje, protože herní mechanismy jsou totálně rozbité. Mám i spoustu fotek, kterými chci poukázat na precizní nefunkčnost hry a hlavně spousty úžasných příběhů, co jsem v Bolívii zažil.

Miluju taktické střílečky. Armádní techniku, bojová umění, tlumiče na bouchačkách, kamufláže, prostě tahle hra by mohla být tou nejlepší, která splnila veškeré prvky, které vyhledávám nejen co se týče her, ale i filmů. Ovšem pozor! Já nechci stoprocentní vojenský simulátor. Troška arkády neuškodí. Wildlands však neví, čím chce být. Střílečkou? Tak si koukejte nastavit nízkou obtížnost, jinak nemáte šanci. Stealth akcí? A co ty rozbité mechanismy kolem toho? Tak začneme:

odkaz
- Tomuhle někdo říká profesionální jednotka? V praxi; někdo mě odhalil v Unidad základně. Tak jsem se schoval na jednu lokaci a AIčko mi neustále nabíhalo na jedno a to samé místo. Tohle se ve hře děje úplně běžně. Vždyť to je totální idiotství. Ale největší problém je ve skutečnosti, že máte takový ty "hvězdičky". 4 stupně a k tomu, aby jste se jich mohli zbavit - musíte utéct. Jenže co když jste zaseknutý na jednom místě a skrz vysílačku zazní "už tu není, můžete se vrátit na pozice", mezi tím co vám furt bliká, že vás pronásledují? Pár drobných pohybů a jdou zas po vás, gratuluju.

odkaz
- Takže; vlastně dost podobná situace, ALE mezi tím co ostatní z hlídky, se vrátili zpět na svojí pozici - tenhle cápek přesně věděl kde jsem. Oddělal jsem ho tichou likvidací - SCRIPT, najednou se všichni začli sbíhat na jedno místo. Další obrázek:

odkaz
- Mám tři další obrázky. Stejné, z optiky na tu samou pozici. Jakože, postupně tam nabíhali po jednom a nechali se odstřelovat. Naprosto perfektní taktika, opravdu. Tomu říkám challenge. Ještě jednou upozorňuju, hraju to na nejvyšší obtížnost!!! Nebo hrál jsem vlastně. Proč hrát takticky, když můžu kempit tady a kosit jednoho po druhým, že?

odkaz
- V tuhle chvíli se mi hra kompletně rozbila. NĚKOLIKRÁT UŽ BĚHEM MEJCH DESÍTEK HODIN!!! Prostě hlídka se nevrátí zpět na své pozice, neodjedou. Budou tady jak banda volů sedět v autě. Když už odjedou, napálejí to do zdi a zůstanou v autech sedět. A když už tohle ne, tak mám další skvostnej obrázek! Při tomhle momentu mi však došla trpělivost a seslal jsem na ně drona s výbušninou. VĚDĚLI MOJÍ PŘESNOU POZICI, JAK JE TO MOŽNÝ???

odkaz
- Vidíte ty auta? Postupně do sebe bourali dokud každé z nich neexplodovalo. Co následovalo.... přece jsem byl pronásledovaný a šli na mojí lokaci. JAK JE TO MOŽNÝ. Nebo, udělal jsem zátah na jejich základnu - skrz vysílačku slyším neustále otravnou smyčku "stáhněte se zpět na svojí pozici, není tu", mezi tím co banda třiceti cápků křičí na mě z krytů nesmysly. Jednoho po druhým jsem kosil z různých úhlů - pokaždý když jsem se přesunul na jinou lokaci, věděli o mě.

Hele takhle - AI používá tzv "hivemind", něco v tom smyslu, že když vás uvidí jeden, ví o vás všichni. A mixují to s aimbotem. Je úplně jedno, jaká vzdálenost apod. prostě to schytáte. Pamatuju si vtipnej moment, kdy jsem střelil řidiče do hlavy - cápek s dvouma Uzinama vyskočil v plné rychlosti z auta, na obě nohy a dal mi headshot. Jo, tihle Kartelový frajeři s uzinama, co nemusejí nikdy přebíjet, vás insta-killnou. Luxus. A to nemluvím ani o tom, že střílej skrz kameny a podobné překážky. Ta noční akce co vidíte z obrázků, Unidad mě trefofal skrz šutry. JAK JE TO MOŽNÝ, ptám se znova.

Nyní stealth: něco v tom smyslu, že tlumiče netlumí zvuk, AI i tak slyší ten výstřel uprostřed základny. Ale stačí chvíli vyčkat, oni se vrátí zpět na hlídku. Hra vám radí v tipech, vypnout generátory. Na co, když mě AIčko vidí i v úplné tmě, pro kterou já musím použít noční vidění, pro lepší viditelnost?! To je challenge? TO JE BULLSHIT. A pak tu existuje můj oblíbený script - když AIčko trefíte kamkoliv, do nohy například a neví o vás, je mrtvej. Uprostřed šílený přestřelky, zkuste někoho trefit do hlavy. PŘEŽIJE TO. Jako kdyby se vždy aktivoval script a museli jste víc nábojů do nich kropit. Co to je za logiku???????? Nebo ty rakety, země-vzduch - leť s vrtulníkem nízko, nebo tě sejmou. Kámo, já tu helikopotvoru drhnu po silnici, jak mám letět nízko???????? A je jedno, co budete nosit za oblečení. Myslím, že Ubisoft přidal z Future Soldier pack při kterém se můžete zneviditelnit. Ale AI vás i přesto uvidí!!!! Wow. Wow, opravdu.

No a pak je tu tier mode, naprostá zbytečnost. Žádné zajímavé odměny, pouze kosmetické kraviny, co nemaj žádnej benefit. Hlavně, že AI bude víc cheatovat, skvost. Tahle hra je totálně rozbitá, protože tyhle akcičky se mi dějou neustále, neustále furt dokola. Najednou SCRIPT že týpek našel tělo - našel tělo a vědí o mé přesné pozici. JAK JE TO MOŽNÝ?????? Jak můžou znát mojí přesnou pozici???? A k tomu se mi stalo, že se mi třeba dron nechtěl vrátit zpátky, nebo nešel použít, moje postava se furt někde zasekává a mohl bych pokračovat, napadá mě toho tuny.

Důvod, proč hru budu hrát asi dál, je kvůli pocitu ze střelby, kterej je suprovej, zbraně, zvuk a tak podobně. Baví mě lovit tu dementní umělou inteligenci. Opravdu..... vývojářům bych doporučil zahrát Splinter Cell: Blacklist, aby mohli pocítit jak vypadá realisticky působící, chytrá umělá inteligence, nebo Chaos Theory. No uvidíme, co Breakpoint, těším se na další bizardní akcičky. Tolik bugů, co jsem zažil na PS4 při asi dvou odehraných hodinách tý hry, bylo určitě nic v poměru s tím co mě čeká. Hlavně do těch her cpát mikro-transakce, to je asi podstatnější, než základní herní mechanismy doladit ;-) Vadí mi, že čím vyšší obtížnost, tím víc je AI nadlidské a dementnější zároveň.

Bolívie je jinak nádherná, ale sakra.... proč ta hra nemůže být menší. Vždyť to je vyprahlé po všech stránkách a mrtvé. Ta hra má fakt nulovou dynamiku díky tomu. Jsou pak i jiné prvky, co mě napadají ale nechci si tu hru tolik znechutit. Tohle je asi nejvíc podstatné.

.... oh malej edit. Prosím pěkně, aby ta banda těch nemožnejch ****** pro který tam dělám mise a dostávám je ven z klecí, se naučili dopravit moje auto způsobem, aby se s nim dalo někam vůbec jet, né mi to hodit mimo silnici, mezi bandu šutrů, ze kterých nevyjedu. Naprosto prvotřídní logickej game design....bože já tuhle hru tak nenávidím :D
+8 +9 −1

Need for Speed: Heat

 • PC 85
Pozorně čtěte - Need For Speed: Heat je doteď jedinou závodní hrou, kterou jsem dokončil na sto procent. Fakt, nekecám. BYLA TO KUREVSKÁ ZÁBAVA!!! Ale samozřejmě je zde plno negativ, které mají i kolikrát vliv na gameplay jako takovej.

Takže, Heat vypadá a hlavně zní krásně. Graficky je to docela pěkné, jen ta optimalizace je dost mizerná a míval jsem velké FPS propady. Naštěstí to nebylo nijak extra "game-breaking". Je nutno podotknout, že grafika je především pěkná, díky samotné mapě, která patří mezi vrchol série. Všechny ty barvy vynikají, v tom kontrastu a dynamice, se kterou se prostředí může pyšnit. A je fakt jedno, jestli hrajete během deštivé noci, nebo dění rámuje svit Slunce. Je to fakt pěkné i na střední detaily. A ten zvuk. Heat má absolutně bezkonkurenční nazvučení aut a turba. Všechny ostatní závodní hry působí jako kojenci o proti tomu. Kolikrát, když jsem jel autem, pustil jsem plyn jen abych slyšel, jak křupe to turbo a křupání těch backfire z vejfuků. Monumentální. Ten, kdo tu hru zvučil, si na tom dal kurevsky dost práce. Lahoda. Každé fouknutí, když auto zařadí během jízdy. Wow. A nejsem expert, nevím zda jsou modely aut nazvučený autenticky, ale každé zní odlišně.

Gameplay jako takovej je zábavnej. Hlavně i sbírání různých collectibles mě bavilo. Nejen kvůli tomu, že je na co koukat a co objevovat - já se fakt kochal tím prostředím. Ale hra odměňuje za každou maličkost. Crew 2 by si měl brát příklad, jak odměnit hráče, za plnění herní náplně. Získáváte neony a podobné blbovinky jen protože sbíráte plameňáky. Je to krásně provázaný. Závody jako takové pak na vás sypou extrémní počet peněz a je fakt za co utrácet. Tuning aut, zejména ten vizuální je detailní a monstrozní. Navíc tahle hra obsahuje téměř všechny mé oblíbené značky aut a jejich modely. Nissan Silviaaaaa...oohh bože. A závody jsou zábavné a adrenalinové. Tři body: Dynamická AI, která nejede podle scriptované lajny, ale dělá chyby, bourá o svodidla a když nepočítám poldy, tak jsem nezažil, ani jednou že by cheatovala. Další bod, pocit z rychlosti. Každé vstříknutí nitra, je dost nebezpečné protože pocit z rychlosti je ultimátní. Měl jsem pocit, že když jsem jel 150 km/h autem, byl to fofr. Dokonalost. A pak jízdní model. Ještě ze začátku to chce trošku break-to-drift, ale jakmile si koupíte lepší součástky do auta, pneumatiky apod. kompletně se změní jízda jako taková. Já často jezdil s Nissanem GT-R a během zatáček, jsem musel regulérně brzdit. Pokud ne, čekal mě náraz do svodidel. Drifty jsou pak taky zábavné, jakmile ovládnete své auto. Jízdní model v téhlé hře působí sice arkádově, ale dynamicky a dá se s tim parádně pohrát.

Nyní trošku mínusy; málo herního obsahu, AI poldů je dost nebezpečná a lehce nevybalancovaná. Jindy vám velkej náraz nic neubere, pak se vás sotva dotknou a čtvrtku životu máte fuč. Místama je hra frustrující, protože vám účelově zastavují NPCčka uprostřed svodidla. Skutečně, DO PRDELE s tímhle :D soundtrack je totální trash. Chybí mi nějakej punk, hardcore, rock, metal, starej house apod... tenhle "trap" mi trhá uši a je to hodně generický. Naštěstí, nebýt strašného soundtracku, tak si neoblíbím spoustu alb, co jsem si pouštěl na pozadí, během hraní. Není nic lepšího, než kosit plameňáky za doprovodu Scooteru, lol. Příběh je nezajímavej, a hlavně mě tak strašně štve, že tahle hra nebude mít další podporu, protože by si to zasloužilo a ten potenciál pro tuhle hru, je obrovskej. Néééé, prej se chystá další Need For Speed. Achjo. Jo a není zde cockpit. Sakra, i GTA V má cockpit!!!! Mno a pak nespočet bugů, glitchů, ale nic co by mi znechutilo herní zážitek. Vlastně jo, jeden ten radar, kdy musíte projet skrz určitou rychlostí. V jednom úseku se to téměř nedalo, kvůli obrovskému počtu NPCček. Zakončím to holt tím, že každá hra má asi tzv nějaké "fuck you" vůči hráčům ;-)
+16

Crysis 2

 • PC --
Crysis 2 je možná tak audiovizuální porno, ale rozhodně mi to nepřijde, natolik inovativní co se týče hratelnosti, aby to nějak nakoplo FPS žánr. Přijde mi to jako Modern Warfare na steroidech, říznuté emzákama. Ale našel jsem i několik kladů, o kterých se též zmíním.

Zvuk. Jsem prostě náročný na zvuk jako takový a všechny zbraně působí správně kovově. Během střelby jsem cítil olovo na svým těle a poskakoval během hraní na své židli. Tlumiče jsou správně, "izolovaně" nazvučené a ve sluchátkách, je to bomba. A nejen to. Slyším dopad nábojnic po každým výstřelu, přebíjení a jak to krásně křupe - mám pocit, že ty zbraně a zásobníky, mají nějakou váhu. První třetina hry, kdy jsem se přestřeloval s armádou, patří mezi úžasné momenty. Užíval jsem si každou vteřinu hry a vychutnával si tichej postup. Na to, že mapy jsou jen nepatrně, otevřené a působí dost koridorově, jsem měl pocit absolutní volnosti. Nejen co se týče toho, že se zde dal využít tichej postup, ale i dynamické AI vojáků tomu dost napomáhalo. Jejich reakce, když jsem udělal sebemenší hluk, apod.

Bohužel, Crysis 2 pak na vás vytasí obrovské kvantum naprosto, absolutně, generické, přepálené akce proti emzákům, kteří jsou kolikrát obtížné dorazit, ale rozhodně to není tím, že jsou nějak vyspělé co se týče AI. Jejich AI působí jednotvárně a mezi sebou se neliší ničím jiným než to, že některý potvory vydrží víc olova. Nedá se zde moc taktizovat, natož to hrát stealth. Můžete se proplížit kolem nich, ale to není zábava. A jakmile sejmete jednu potvoru, všechny se na vás sesypou. Až v tenhle moment se ukáže, že Crysis 2 působí klaustrofobicky. Není kam utéct, není se kam schovávat, protože ty mrchy jsou kurevsky overpowered. Zbraní je navíc docela málo a za chvíli jsem už ani neregistroval ten skvostný zvuk, co mají, protože jsem toho kropil tak strašně moc, až jsem se toho přejedl. A tahle hra mimo tohle nic extra nenabízí, krom přepálené akce a špičkové technické strány. Možná soundtrackem, ale upřímně, já hrál celou dobu bez hudby, abych si právě užil veškeré to ambientní nazvučení hry a aby to působilo víc "autenticky" a přítomně.

Myslím si, že problémem hry je dost nevybalancované dávkování akce jako takové. Ten kontrast mezi taktickou, stealth akcí o proti té agresivní, je strašně moc znát. Když jsem pak asi po pěti misích s emzákama opět v jedné misi střílel proti speciálním jednotkám, ta hra měla absolutně jinou dynamiku. Když jsem třeba xkrát chcípl kvůli tomu, že těch emzáků bylo tolik, NEBAVILO mě to, projít si tou recyklací znova. Pokud se mi tohle stalo u přestřelkách se spec. ops, tak jsem měl o to větší chuť zkusit jiné postupy a tak podobně. Bylo to víc hravé. K tomu je třeba si započítat, že jakmile na vás dolehne ta generická akce s emzákama, flákne vás i to prostředí. Věřím, že NY je pěkné místo, ale ta betonová džungle, je jednotvárná. Možná za to můžou i dost bledé filtry. Ta hra vypadá fakt krásně, ale chybí nějaký kontrast barev.

Bohužel, skončil jsem někde v polovině příběhu a podle toho, co jsem viděl za další mise, to vypadá, že další 80% herní výplně, budu opět kosit emzáky. Rozhodně zkusím Crysis 3, kvůli luku a grafice, ale raději si nebudu dělat naděje, že gameplay bude nějak výživnej.
+9 +12 −3

Grand Theft Auto: San Andreas

 • PC 100
Grand Theft Auto: San Andreas je pro mě nejlepší, nejzásadnější a především nejdůležitější hra, se kterou jsem se kdy setkal. Po třetím dohrání na sto procent, bez použití jediného cheatu, jsem se rozhodl pro opravdu obsáhlý komentář. JENŽE okomentovat tenhle herní titul je i dost nebezpečné, protože se jedná o tak bezkonkurenční titul, že mi dělá problém vůbec někde začít. V komentáři v maličkosti zmíním o co ve hře jde, pak co na ní miluji a těch pár mínusů, které má. Začátek však podepřu s trošku historickým vtiskem;

Už jako malej špunt jsem se pohyboval kolem videoher. Kazetky a takovýdle klasiky. A už v té době jsem si tak nějak vysnil hru, která bude mít otevřený svět ve 3D. Takovej naivní sen, znáte to. A jednoho dne, jsem byl u dvou kamarádů. Jsou to bráchové a měli počítač a na tom SAčko. Pamatuji si, jak mě jeden z nich pustil si k tomu sednout a já stál, se CJ-em pod mostem v San Fieru, u té policejní stanice. Rozhlížel se kolem sebe s úžasem. Rozklikl jsem herní mapu v menu a podíval se, jak velký to je. Takhle posranej jsem ještě v životě tehdy nebyl. TO JE TAK VELKÝ, TY KRÁVO. TO PROSTĚ NENÍ MOŽNÝ!

Několik let dopředu a často jsem pařil San Andreas na PS2 u babči, u které bydlím od mala. Vždycky přišel ze školy a tak na tři hodiny jsem si to zapl a hrál. Tehdy jsem ani nevěděl, jak skvělá hra to je a za celou tu dobu, co jsem to měl, tak mi ke štěstí stačilo bloudit v Palomino Creek. Dalších pár let dopředu, jsem na učňáku a San Andreas se pro mě stává pomalu a jistě kultovní záležitostí. Ta hra mě doprovází zhruba polovinu mého života (je mi 24) a během té doby, co jsem chodil na učňák, jsem zároveň i objevil, San Andreas Multiplayer a to byla už absolutní, mimořádná událost. DNES, 8. 11, po mém třetím, úspěšném dohrání téhlé hry v době, kdy tu už máme další dvě pokračování GTAček a westernové "pokračování" Red Dead Redemption, spolu s druhým dílem Watch Dogs...je nadále, San Andreas pro mě bezkonkurenčním králem. Ta komplexnost týhle hry je na absolutně jiný úrovni. Ta hra je spirála, která se rozvijí čím déle to člověk hraje. Pro mě osobně, je San Andreas i životním stylem. TUNU hlášek říkám běžně z principu, například v práci, když je nuda, tak si zařvu nějaký dialogy NPCček. Ty meméčka, co dominují internetu. Veškerej můj hudební vkus je zakořeněný v rádiích téhlé hry. A v neposlední řadě, ABSOLUTNÍ VOLNOST. Ještě, než rozeberu do mrtě obsah týhle hry, tak vám povím dost podstatnou věc. Tahle hra a její herní svět má určitou nadstavbu v podobě toho, že tuhle hru mám prostudovanou. Glitche, "záhady", rádia, dialogy... odehrál jsem tisíce hodin v single/MP a pročetl stovky hodin na forech, redditu, wikia ohledně všeho možného, co tahle hra má. Já tu hru prostě studoval!

Podívejte se na to, jak nadšeně o týhle hře mluvím, aniž bych vůbec ještě promluvil o tom, jak se hraje! Každopádně. Hrajete za CJe a vracíte se z Liberty City, protože vaše máti byla zavražděná. Takže nějaká pomsta, zrada, klasika. To je vše, co vám k tomu povím, protože příběh je epický a boží a nerad bych něco spoileroval. CJ je též absolutně nejlepší charakter za celou herní sérii. Přišlo vám, že Niko měl morálku? Poslechněte si rozhovory, mezi Sweetem a CJem.

"Přepadnem Ballasy na tom hřbitově."
"Hřbitově? Brácho, tohle se mi nelíbí."

A jeho charakter, gameplay a všechno kolem toho, se vykresluje, jak hráč postupuje mapou. Ty vole jo, nejlepší herní systém. VŠECHNO si člověk musí vydřít, dopracovat se ke všemu. Odemykáte lepší zbraně, nadupanější auta začnou jezdit po silnicích, fešnější hadry, nové a nové charaktery, nové a unikátnější mise. ANI JEDNOU jsem se necítil trapně, nebo že bych měl pocit, že se hra zasekla a hnije ve stereotypu. ANI NÁHODOU. Do absolutního konce jsem cítil neotřesitelnou gradaci. A taky; sice herní mapa je daleko menší na papíře, než co nabízí pětka, ale je větší v praxi. TŘI MASIVNÍ města, každé z nich je unikátní se svým charakterem. Zdejší herní svět je tak masivní, mixnutý s nějakou tou pouští, lesíky, x vesniček. Ta hra má nad dvě-stě unikátních interiérů. Čteš správně, vole. DVĚ-STĚ. Chápeš to? Stačí si stáhnout trainer, nebo jít do SAMP a příkazem projíždět ten list těch interiérů. Co na to, že pár z nich je upravená variace na jiný a co z toho, že průchody mezi tím tvoří loadingy. Nadále si můžete koupit....ehh, 29 save-housů. To je naprosto monumentální kurva! :D

Ano, vy si řeknete "co jako v těch interiérech dělat", no co třeba vzít foťák a bavit se nad tím, jak ta grafika je špatná ale kouzelná zároveň? :) odkaz
+ to prostě oživuje svět. Šest let se muselo čekat, až Rockstaři otevřou casíno v GTA V. V San Andreas máte tři v základní hre s plně funkčními herními mechanismy. Když už jsem zmínil mapu a svět kolem; začínáte jako chudák. Gangster tématika, Hip Hop, Ghetto. Pak se ocitnete uprostřed prdele světa v Angel Pine. Člověk má pocit, že se fakt ztratil. A když jedete do San Fierra, CJ poví "Jak je možný, že jsem tady ještě nikdy nebyl?" Máte pocit, že objevujete úplně novej svět. Potom načichnete poušť, aby vám kolega zavolal, že vás čeká v nově otevřeném casínu v Las Venturas, v té době jste už vysoce vážený business man, co má podniky v SF. Když se pak vracíte domů z LV, jakožto absolutní boháč, si srovnat účty..ta scéna z ptačí perspektivity, kdy letíte "domů"... odkaz, bylo mi sakra moc smutno.

NPCčka jsou potom kapitola sama pro sebe. Nad dvě-stě odlišných NPC a každé z nich má tak dvacet, třicet dialogových hlášek. Ano, Orange 12... odkaz .. ty jejich rozhovory na ulicích, které kompletně postrádaj smysl a melou úplně z cesty. Ty jejich nadávky na vás, nebo když vás vychvalují. Ten svět tam prostě žije. A všichni to jsou naprostý dementi! odkaz

Na ulicích se opravdu dějou věci. Když po vás jde policajt, tak začne hláškovat. A co, když po vás jde vrtulník a začnou řvát, že viděj odsud svůj barák? Veškeré tyhle detaily pro mě tuhle hru dělaj kompletní. Popsat všechno, co se v týhle hře děje, to prostě nejde, to musíte zažít. Aby toho nebylo málo - mám naposlouchaný WCTR a když Richard Burns uvádí reportáž, můžete slyšet, jak za nim troubí auta a řvou lidi tam. Ta hra působí prostě živě a komplexně. Komplexně v tom smyslu, že COKOLIV co v tý hře děláte, KAŽDIČKEJ POHYB se počítá do statistik a tvaruje vaší postavu. RPG elementy jsou boží.

Rádia jsem nakousl. SF-UR s underground house/trance je ultimátní. DVOUHODINOVÉ WCTR, nad hodinu dlouhé reklamy. KDS-T, K-Rose, Radio X, Master Sounds, CSR, Bounce FM, Playback a Radio Los Santos. KAŽDÉ rádio špičkou série. A ty moderátoři. Sage je sexy, Hanz je šílený, ten DJ Z Radio LS pohodář. Všichni maj svůj osobitý charakter. Samozřejmě, nechybí ani Lazlow. A samozřejmě, jak se hra vyvijí, to uslyšíte i v rádiu.

Psát o tom, že máte ŠEST rozdílných obchodů s oblečením je zbytečné. Nebo tři bojové styly, které se můžete naučit. Nebo Jetpack. Nebo BMX. JO, BMX je nejlepší na celé hře. Miluju dělat parkour s tím po střechách. Miluju BMX. Nebo tuna letadel, vrtulníků, motorek, kombajn, traktor...WTF!!! Ta hra je nadupaná brutálně vším možným, nic tu nechybí :D A když si uvědomíte, kolik toho Rockstaři před vydáním vystřihli, no neuvěřitelný.
Veškeré vedlejší eventy v podobě dvou triatlonů, checpointy sbírat na motorce/BMX, dělat kurýra ve všech městech, klasické assety z jiných GTA, obsazování území, autoškola, motoškola, lodní škola, letecká (dal jsem všechny na zlato a leteckou do půlhodiny). Já si prostě myslím, že tohle si musíte zahrát kvůli tomu, co všechno tam jde dělat. Vykrádat baráky! :D Vzít kámoše z Ghetta do autobusu, jet do Las Venturas a nechat se od nich fotit. Foťák je taky právě dost důležitá věc. Revoluční prvek vidím i v přelejzání stěn, plavání a potápění se. Auta maj nejlepší jízdní model za celou herní sérii. Arkáda, ale každé funguje jinak. Driftování s Elegy jsem si musel vydřít, abych uměl. Dnes je to mé nejoblíbenější auto a dodnes Rockstaru neodpustím, co z toho auta udělali v pátým dílu. Gunplay je luxusní, můžete si lepšit skill zbraní, grip, přebíjení, míření, můžete mít i duální zbraně, jsou zde dilda, noční vidění, katana, nůž, boxer, sprej!! Ta volnost pohybu, kdy si můžete udělat překážku z čehokoliv, to skrčení postrádá pátej díl opravdu hodně moc.

Hlava mi nestačí na to všechno skvělý, co v tý hře je, tak zmíním ještě mise. Všechny se Zerem jsem splnil na první pokus, na jeden zátah bez uložení. Miluju lítání v tý hře. Miluju heist v casínu, kterej si solidně vytírá zadek se všemi heisty z GTA V. Miluju Cézara, Wooziho, Trutha, ty dva brity a x jiných vedlejších postav. Scénář dává šanci jim vyniknout. Miluju tuhle herní partu. Tempenny nejlepší záporák za celou herní sérii. Miluju závodění, tuning aut.... miluju, miluju, miluju! Mike Toreno nejlepší postava, ty jeho hlášky.

Tahle hra je challenge místama, ale to taky kvůli některým přepáleným misím (poslední s kamionem je šílená, nebo pořizování fotek jiných záporáků v Angel Pine je hrozná vata), mise v tom lomu jsou též pořádnej porod. Ale i přes mé velké výhrady vůči některým věcem, NEMŮŽU jít pod stro procent. Není to prostě možné. Protože třeba tunu glitchů a bugů, já považuju za luxusní a vtipný :D a ty odměny, co vám hra dává pod nos, hlavně když hru dohrajete na sto procent. Nebo když něco splníte. U třetího dohrání týhle hry jsem se snažil vymáčknout totální maximum i nad rámec regulérních procentů, a to jsem ještě mrtě věcí vynechal. Když pak naskočily titulky, tak jsem brečel, že je konec.

Tohle je prostě hra, která tu pro mě byla vždycky když bylo třeba. Doprovázela mě i v nejhorších obdobích v životě a nikdy mě nezklamala. Tuhle hru jsem hrál a vlastně hraju srdcem a sami vidíte, že ani slovama nemohu vyjádřit to co cítím. Dohráno za čtyřicet hodin a rozhodně né naposledy. Jenom .... škoda, že si nemůžu nechat resetovat paměť abych všechny rádia, hlášky, dialogy, příběhy a mise, mohl hrát nanovo. :-(
+32 +34 −2

Grand Theft Auto: Vice City

 • PC 85
Tak jsem se ocitl ve Vice City. Po zašedlém Liberty City, přichází prosluněná oáza, kde vládnou pláže, drogy, bikiny a pop. A musim se přiznat, že ačkoliv jsem se hrozně moc těšil - nebavilo mě to tolik, jako předchozí řezničina v Liberty.

Příběh je slabota. Vůbec mě Tommy nezajímal. Je bez charakteru, a většinou pořád frustrovaný, protože se kolem něj motaj jiný, ještě větší idioti. Příběh je navíc strašně moc tenký a krátký. Hrozně moc krátký. Vůbec jsem si nepřipadal, jako badass, ale jako horkej brambor, kterého si tam různé strany přehazují mezi sebou. Vlastně ani nevím, proč jsem začal pracovat pro toho Umberta? Většina postav mele hrozný hovna, jsou uřvaný a Tommy nasraně na ně začne taky křičet. Jde o nadvládu nad Vice City, ale ta cesta, kterou jsem se prokousával, mi nepřišla tolik výživná.

Všechno se odehrává příliš rychle - po pár odehraných misí, se odemkne i druhý ostrov. Navíc, začínám na tom luxusnějším. Všude jezdí luxusní auta, hned od začátku jsou k dostání solidní zbraně. Nespočetněkrát jsem peníze vysypal do munice, jen abych do čtvrt hodiny měl zase spoustu peněz. Vůbec jsem neměl pocit, že se z pořádného dna a sraček, dostávám na samotný vrchol. Prostě jsem oddělal pár větších hlav a převzal jejich hnízda. To je i taky důvod, proč jsem se s žádnou postavou nesžil. Není zde ani jeden charakter, kterej by mě něčim zaujal. Všechno je jen lehce nakouslé a když jsem se podíval na GTAWIKIA kolik misí mi zbývá, bylo to už jen pár.

Soundtrack je jinak samozřejmě fenomenální. Zejména moje nejoblíbenější VCPR. Maurice Chavez. Jeho chci v dalším GTA! Miluju tu show. Nebudu zde jinak vypisovat slohy o ostatních rádiích, většinou tam hraje suprovej, osmdesátkovej popík, rock s heavy metalem, nějaká ta latina, hopík. Klasika. Ale snad každé rádio je super. I reklamy. Atmosféra města je skvostná, VC bych chtěl skutečně vidět v HD provedení a i celkově to působí živěj, než předchůdce.

Hned se dostanu k obsahu, ale ještě zmíním AI a mise. Obojí mě vyloženě vysíralo. Ano, zejména nyní upgradovaná obtížnost u hašení aut. Tentokrát ti volové před váma, nejenže ujížděj, ale i zdrhaj pěšky. Chcete říct vtip? Na jednoho pasažéra v taxíku, jsem měl osm minut. Na 20 lidí a 3 hořící auta minutu a půl. Jako, trošku vybalancovat obtížnost by nebylo na škodu :) takovej Demolition Man, lítání s vodním Dodem a jiné chuťovky, vůči tomu jsou jak pro kojence. AI je fakt agresivní, ale mnohdy se mi je podařilo solidně zechcat, například...

odkaz

… jindy jsem musel kvůli neschopnému AI, opakovat. Některé mise navíc působí zbytečně. Celej ten chaos kolem vykrádání banky je kompletně off logiku. Ano, určitě v bance budeme na sebe volat svými jmény. A Tommy by vše zvládl sám, protože jak řidič, tak ti další dva nýmandi, celou akci posrali, navíc k čemu vykrást banku, když Tommy ovládá celé město? Naopak vedlejších misí je o dost víc a bavil jsem se u všech královsky. Závody, lítání s helikopotvorou do kontrolních bodů, kuželkování se Stallionem, playgroundy s různými vehikly. VÍC TAKOVÝCH MISÍ!!!

No a jinak se jedná o masivní upgrade po všech stránkách. Grafika vypadá dost podobně, engine celkově, ale je tam pár lepších efektů, detailů. Navíc, započítejme nějaké motorky (konečně), vrtulníky a pár zajímavých modelů. I plno zajímavých lokací a interiérů přibylo. Malibu i 1 Position jsou fakt delikátní. Užil jsem si v Malibu spoustu zábavy a tancování :)

odkaz

odkaz

... takže jak je vidět, opravdu jsem si to v těch interiérech užil :)

Celkově aj dost zbraní přibylo a i mapa je o poznání větší. Collectibles dávaj solidně zabrat, ale jsou za ně opravdu skvostné odměny. Hráč se dočká i několika solidních outfitů navíc, já si oblíbil ten Havana-ninja (ale kvůli jednomu glitchu si ho už nemůžu vzít) a pak tuhle Jason Voorhees-wannabe...

odkaz

Grand Theft Auto: Vice City je tedy oficiálně mým pátým GTA, které jsem bez cheatů, pokořil na sto procent. Nemá to pro mě takovej drive co se týče postav, příběhů a naopak mi story přijde dost povrchní a osekaná, ale jinak se jedná po téměř všech stránkách o opravdu masivní zlepšení. No a nyní to vypadá tak, že se vrátím domů...

odkaz
+17

The Crew 2

 • PC 80
Jedničku The Crew jsem nehrál a podle videí, obrázků soudím, že jízdní model působí fakt uměle a grafika vyblitě. Co se týče dvojky - váhal jsem. Po velkém zklamání z Horizon 3, mnou manipulovala chuť na pořádnou závodní arkádu s open world systémem. The Crew 2 se jevilo jakožto dostačující náhrada. Pročítal jsem reddit na tisíckrát, sledoval tuny videí. Jako když trháte lísteček a říkáte si "mám si hru koupit, nemám si hru koupit?" - za šestikilo jsem do toho skočil naplno. S Ubisoftem mám primárně dobré zkušenosti. Watch Dogs 2 je absolutním králem open world her s živým světem a ta hra mě bude kojit na několik dalších let do budoucna i s tím, že za rohem je třetí díl. Série Splinter Cell patří mezi mé oblíbené (Blacklist je pro mě vrcholem akčního/stealth žánru) a mnou rozjetý Ghost Recon: Wildlands vypadá taktéž delikátně.

Samozřejmě - říkal jsem si, zda kritika na tuhle hru není příliš ostrá. A NAŠTĚSTÍ já jsem ten šťastlivec, který hru doslova zbožňuje. Rekapituluji - jedničku jsem nehrál, tak nemohu porovnávat.

Hned z počátku se mi zdál jízdní model až moc neučesaný a lehce těžkopádný. Jezdil jsem jak totální vůl a obviňoval za svojí neschopnost, katastrofální AI. AI cheatuje, projížděj mimo kontrolní body, maj turbo boosty a zatáčky prořezávaj neuvěřitelným způsobem, doslova. JENŽE - je tu kompromis. Závody umí bejt solidní challenge, ale s lepším gearem a skillem, se z toho časem stane zábava. Najednou, jsem byl schopný skrz zatáčky projíždět opravdu nekompromisně s tím, že vypustím plyn a z vnějška najedu do vnitřku. AI se dá vysekat o různé překážky a i hráči je tolerováno, když projede trošku mimo kontrolní bod. Jde to v ruku v ruce. Závody jsou daleko výživnější pro mě, než z Forzy.

Dopomáhá k tomu využívání okolí, prostředí. Jsou tu pořádné skokánky, pestřejší paleta počasí, využívání nitra (to mi chybělo) a daleko větší dynamická jízda z cockpitu. Dámy a pánové, jízda z toho pohledu patří mezi ty nejlepší, se kterou jsem se kdy setkal. Ta těkavá kamera, dynamika a hlavně - MŮŽU SE PO AUTĚ ROZHLÍŽET. Do stran, nahoru, dolů. Plné využití této možnosti. Slast! A můžete si být jistý, že jízda napříč celou mapou s kompletně vypnutými pomocníky a bez mini-mapy, je výživná a pohlcující. Pamatuji si, jak jsem vyjel z Miami a hodinu bloudil kolem Naschvillu a při rozkliknutí mapy jsem čuměl s otevřenou pusou, že jsem sotva projel ČTVRTINU MAPY! Takže slepé bloudění z bodu A do bodu B mě bude držet v šachu HOOOODNĚ DLOUHO.

Ještě se skutečností, že tvůrci se o Crew 2 neustále starají. Na redditu, rok zpátky psali, že je to celé vyprahlé, prázdné a bez eventů. Já tam mám tolik natřískaných možností, soutěží a kdo ví čeho a to mám už ve hře najeto několik desítek hodin. Dojel jsem pouze drifty a street závody s tím, že mě čeká tuna daleko jiných eventů. A to, že season pass spolu s tou Audinou Kurýra a Mitsubishi Lancer X se daj koupit v základní hře (jinými slovy, season pass zadáčo :)))) mi ho už postavilo!

KAŽDÉHO auta si vážím a z každého auta mám radost. Tím, že ho kompletně buduji od základu - že se odlišuji od ostatních hráčů. Vizuální tuning není tak výživný jako z NFS: Payback, ale nabízí dostatečně pestrou paletu možností. Barva interiérů aut, spoilery a nárazníky - není to úplně dokonalé, ale na můj vkus dostačující (s tím, že x partů si odemknete i jako odměny, za vyhrané závody). Ta hra je dost o grindu, ale ... nevím, působí to stále fresh a chutně. Mám koupených asi pět aut, jedno letadlo, motorku a buginu a když si vezmu, kolik času trávím s Nissanem, neumím si představit že mě toho tolik ve hře ještě čeká.

Rádia jsou složené z neznámých skladeb (ambientní rádio je něco, co forza hodně postrádá) a s takovým Bonobo na cestách...prostě wow. Čert vem to, že může sněžit i v Miami (:D) mě jde o ten varibiální prožitek z jízdy a tu pestrost toho vizuálu. Uznávám, že grafika dost zaostává o proti konkurentům, ale udělat detailní top grafiku s takovou masivní mapou... ehh, jde mi fakt o hratelnost, kterou má Crew 2 výživnou. Navíc, tvůrci maj spoustu času na upgrady a s tím, jak pečují o svůj titul, je to pravděpodobné že časem to vylepší. Živostnost této hry je stále vysoká.

Mimo ambientního rádia tu je nějakej ten rock, country (to je fakt super), hopík a nějaká ta latina, mexika, whatever.. každé rádio mi hladí uši a baví mě. Další věc, kde Crew 2 v kvalitě kolísá, je nazvučení. U aut to je ještě jakž takž v pohodě (hlavně klakson v tunelu je stále super), ale třeba zvuk niter a hlavně backfire má forza nesrovnatelně lepší. Chybí mi ta křupavost a monumentální feedback z toho. Ale to je jen detail.

Letadla a lodě se zase postarají o rozvětvení disciplín a člověk pomalu ani neví, kam má skočit. Letět letadlem v cockpitu...to je fakt masakr. Ale ještě to nemám zde tolik zažité, takže je možné, že pak komentář doplním o zážitky z těchto disciplín. Ale z toho, co jsem zkusil, mě bavilo vše.

Pak tu jsou klasické speed trapy, baví mě ujíždění před "tlakovou bombou" do určité vzdálenosti, motokros, really závody, drifty.... u nich jsem opět roztavil nespočet nervů, adrenalinu a hodin :D tam trošku překáží ten grind, ale není to nic moc hrozného. Nějakej naznak mikrotransakcí (barva kouře z kol) tu je, ale jde to získat i různýma eventama v in-game hře a průběhem v příběhu, takže to mě netrápí. Navíc, je to drobnost, bez které se klidně obejdu :)
líbí se mi ta rivalita a žebříčky. Ale...osm hráčů na mapě v tak obřím světě je docela málo. Nějaké bugy jakožto, že zmizí doprava..i když to jsem měl jen dvakrát. Jen jednou jedinkrát mi hra spadla a těší mě hodně krátké loadingy.

Crew 2 tedy má spoustu chybiček, ale převažuje to robustním obsahem, aktuálností, vizuálním tuningem aut, pestrou mapou, kvalitním soundtrackem a není zde vlastně nic, co by mě extra otravovalo. Za mě šílená arkáda, ale rozhodně těch peněz nelituju.
+12

Forza Horizon 3

 • PC 80
Je skutečně Forza Horizon 3 tak revoluční, že bych si troufl o ní říct, že se jedná o bezkonkurenčního krále u závodních her/arkádových? Jo i ne.

Po této hře jsem toužil hrozně moc. A když už jsem se do hraní mohl pustit, byl jsem pochopitelně v úžasu. Ta grafika, nazvučení, interiéry aut. To menu. Ta mapa s tunou obsahu. A jak rychle přišel úžas, tak rychle přišla i frustrace...

Ano, tahle hra patří mezi ty nejvíce frustrující, které jsem kdy hrál. Podíváme se na některé design rozhodnutí, kterým absolutně vůbec nerozumím: speed trapy, danger zony a drifty. Ten, kdo mě zná ví moc dobře, že drifty patří mezi moje nejoblíbenější disciplíny u závodních her a prosedím u toho mraky hodin. Forza má skvostný jízdní model a i ty drift úseky volaj po skvostným smyku.
Můžou mi však tvůrci vysvětlit, jak je vlastně napadlo, aby AI v plné rychlosti napálilo do mého auta? V praxi to vypadá tak, že mám náběh luxusních bodů a BUM, najednou z ničeho nic to do mě napálí banda kreténů, co jedou v protisměru jak hovada. Naprosto dokonalé. Takže už to není o skillu. Je to jen o tom, doufat že nyní tam nikdo nepojede a že budu mít štěstí. A to platí pro všechny tyhle disciplíny :) online privátní hraní trošku pomůže, ale furt v těch úsecích musí jezdit NPC doprava. Nemůžou tvůrci z nich udělat Ghosty, aby jimi mohl hráč projet...

a nyní závody: tak nekonzistentní obtížnost jsem ještě neviděl. V praxi to vypadá tak, že do středu obtížnosti, je hra primitivní. Pak stačí hrát na PRO a najednou AI má turbo boosty, kompletně ignoruje kontrolní body (jakože doslova sekaj půlku úseku) a podmínky na trati (déšť, voda, terén) nemaj absolutně žádnej vliv na jejich grip. Vždy dokonale spadnou na všechny čtyři kola. Voda jim neubere rychlost a nedostane je do smyku. A je to zejména evidentní při street závodech. Schválně jsem i sledoval určitý úseky, kde AI nabere velkej turbo boost a nechápal jsem, jak tenhle rozbitý systém není opravený! A to nejlepší na konec? Nemá cenu hrát na nejvyšší obtížnost, když XPčka a peníze jsou naprosto stejný, jako když vyhrávám na nejsnadnější :D

mapa je hrozně moc malá a to mi vadí. Eventů je hafo, ale závody a exibice jsou téměř stejný a odehrávaj se nespočetně krát i na stejných plochách. Aut je opravdu obří množství, ale customizace je malinká takže jsem si skoro k žádnému nemohl vytvořit vztah a pocit toho, že ho buduju od základu.
Ty moji poskoci co komentují každej můj úspěch jsou hodně otravný a působí to jako cringe. Nascriptované hlavní eventy mě nijak nezaujali (jsou čtyři) a vadí mi, že je musím dělat a nemohu je odložit když je odemknu. A jízda z cockpitů postrádá intenzitu, nemohu se ani rozhlédnout kamerou v autě. Škoda...

Zbytek jako hudba, skill tree, xpčka za úplně cokoliv, grafika, zvuk....vše je extra třída. Ale závody jsou dost frustrující a ani né zábavný. Jak se mám učit jezdit proti AI, které nejede jako člověk a zatáčky řeže nereálným způsobem? Dost pochybuji o tom, že se ke hře vrátím a že si vůbec koupím další díly. Crew 2 forzu pro mě převálcovalo :)
+12

Grand Theft Auto III

 • PC 90
Právě nyní mi hraje Rise FM a já zde píšu komentář k tomu, že Grand Theft Auto III je mým čtvrtým, které jsem dohrál na sto procent, bez použití jediného cheatu. A bylo to krátké.

Okamžitě mě hra do sebe vtáhla. Pamatuji si vlastní dobu z milénia a kolem toho, takže na mě veškerá atmosféra působila až retro-futuristicky. Věřím, že tehdy když hra vyšla, tak to musela být absolutně totální mrda. Ta svoboda, 3D město s NPCčkama a rádia v autě. WOW. A historický gigant ze svého charakteru a atmosféry, ani po tolika letech od vydání, neztratil vůbec nic.

Je docela smutné, že mě kampaň bavila víc než čtyřky a pětky dohromady :) sám jsem se divil, kolik hodin jsem dokázal u tohohle prosedět a jak dynamické, akční a strhující je to celé dění. Claude je frajer. Jednoznačně ten největší badass, bez známky emocí a slabiny. Nepotřebuje hláškovat. Vystačí si s jeho vyprahlou mimikou - je to žoldák. Loajalita pro něj neexistuje, jakmile ho poslala k vodě Catalína. Zabije každého kdo mu stojí v cestě a je jedno, jestli je to jeho ex boss. Jeho hnacím motorem jest pomsta a finanční zisk. Nesnaží se nijak obhájit své činy. Svojí práci odvádí na maximum a užívá si jí. Žije tím. Takže jsem s Claudem dokázal určitým způsobem soucítit. :)

Liberty City. Hm. Šedivé. Temné, depresivní, vyprahlá betonová džungle. Ale ta bouřka a mlha. Jo, v tom rockstaři už od začátku pochcávali konkurenci. Rádia jsou teprve v rozvoji, takže jsou hoooodně krátká a ještě zde není tolik hitů. Ale právě to Rise FM je spolu s SF-UR bezkonkurenčním králem elektronického trance-house a v sérii nemaj srovnatelného soupeře. Ta atmosféra z toho live klubu, kdy lidi řvou a DJ s nimi. WOW. Chatterbox je jedna z nejlepších talk show, se kterou jsem se v životě setkal. Lazlow Jones, Fernando Martinez a Reed Tucker (lazlow a reed měli spolu skutečnou show, Lazlow Show!) takže nostalgie šrotuje naplno. Mistrovská kadence varibiálních hlášek bez vulgarit. Úžasný! Game FM s ikonickým hip hop soundtrackem a tuna vtipných reklam. Takže jo, tohle jsou věci, do kterých jsem se zamiloval :)

Mise obsahují dost nekonzistentní obtížnost. Ještě do poloviny hry to je taková flákačka s tím, že občas někoho oddělám. Ale pak masivní shift a už čelím tomu největšímu hardcore, co série nabízí. S.A.M., Express-2-go, nebo to co mi přikazuje Donald. Žádné checpointy, žádná in-game mapa. Místy nevím, co bych si bez občasného guide vůbec počal?
Mistrovský je i zvuk a celkové echo prostředí. Jděte od portland save-house k vedlejším panelákům a uslyšíte dunící house zpoza stěn. K Luigi klubu. K Salvatorovi a k dalším budovám, jakožto třeba kino. Ta atmosféra, ta ozvěna toho. To se rockstarům doteď nepodařilo napodobit.

Příběh asi moc nemá cenu řešit. Děláte mise na x způsobů, většinou dost podobné, ale obsahují absolutní volnost a s trochou cviku, si lze užít spoustu srandy. Je jinak znát, jak moc je tento díl ještě limitovaný. Stopáž rádií, gumovej jízdní model, AIM střelby je dost chaotický a AI šílené. Policajti nebyli nikdy víc agresivnější! A tady je fakt strach dostat vůbec pátou hvězdičku ;-) M16 jakožto zbraň hromadného ničení? Ten zvuk a okamžitá smrtelnost a kadence, si umí získat respekt.

Hra toho nabízí hodně, opravdu, ale pořád málo o proti následovníkům. Nejsou zde letadla (jen pochybně fungující DODO), vrtulníky ani motorky. Interiéry neexistují. Přesto, kvůli historickému feelingu, úžasné atmosféře a nekompromisně-strhující hratelnosti, si lze hru užít naplno.

můj let do vice city však už čeká...odkaz
+19

Grand Theft Auto IV

 • PC 80
GTA IV byl pro mě neřešitelný rébus. Dá se říct, až mystická legenda. Tradují se doteď o ní legendy, jak fyzika s enginem přechcali tehdejší dobu, jak Rockstaři vyprodukovali hru na pár let dopředu a kdo ví co si. Jak zde figuruje dospělej příběh a jak je vše temné.

Vůbec spustit tenhle zázrak, to chce fakt pořádnou dávku trpělivosti a bloudit slepě po internetu. A když už to člověk spustí, setká se s neexistujícími texturami a zasekaným vizuálem. A když už tohle prolomí, i na vysoké ten svět, vypadá dost....šedivě a temně. Je to i účel a Liberty City skutečně nepůsobí příliš růžově. Je zde větší náklon k realismu a scénář se snaží interpretovat něco jako důležitý příběh o imigrantovi a že je důležité, přežít zdejší události, než žít ten americký sen.

Příběh je však velká slabota. Nabízí určitě solidní téma a myslim si, že Niko je dostatečně charismatický, vtipný a schopný na to, aby z něj byl silný charakter, co by utáhl takovou hru. Umí Krav Maga, prvky parkouru a šplhat po římsách. Umí sbírat píčoviny ze země a házet to po všem, co se hýbe. V cut scénách vtipně hláškuje a ponižuje ty, kteří mi zadávaj úkoly. ALE NEDÁVÁ SI BEZPEČNOSTNÍ PÁSY KURVA. - A též jsem nějak doufal, že si už dupne a otevře si tam na někoho hubu, že zabíjet dál nebude. Nic takového.

Mise jsou strašně šablovité. Ještě chvíli mě bavil první ostrov s přestřelkama, protože se odehrávaj v těsném prostoru, stěny jsou docela ničitelné a v mixu s pumpovací brokovnicí, působí tak střelba hodně intenzivně a kolosálně. Když však i na posledním ostrově děláte to samé a v prázdnějších místech, už to není sranda. Mise, kdy mám odbouchnout 4 trucky s drogama, tak ta stejná cut scéna z ptačí perspektivity byla použitá pro následující misi do přístavu, kde mám rozstřílet pašeráky, co odváží na lodích drogy do Vice City. - To jsem si řekl, že už mám skutečně dost a hru jsem vlastně nedohrál. Jo a Kate je fakt hrozná. 2x v cut scénách jsem jí viděl, jeden hovor s ní proběhl a je to žena mého života. Přitom jsem s ní nikdy nebyl na rande a prý nechce mít ani sex. Zlatá Denisa z SA, která naskočila a střílela po ballasech, šla se mnou do fast foodů a pak mě pozvala na horké kafe!!! - pak mi tu říkejte něco o dospělém příběhu :D

Optimalizace strašná je a celá hra je brutálně zabugovaná. Ale tohle nejsou bugy jako ze SA, které dokázali vykouzlit úsměv na rtech. Tohle jsou bugy, co hráče trestají, když plní mise a postupuje příběhem. To, že nějaká auta jsou zabořená do země, levitují nad ní, a tahle postava je zaháknutá o bednu, tahle bedna zase levituje....to jsou věci, které mě fakt netrápí. Ale bugy, kdy musíte mačkat tlačítka a hra rezignuje vůči vaším úkonům...grr.
Ono vlastně není o co stát. Můžete mít hafo peněz ke konci hry, ale nekoupíte si auto, motorku, loď, baráky, garáže...NIC. Není za co utrácet. Veškeré mé prachy jsem házel do munice, zbraní, platil nemocnici po každém respawnu a když už jsem nevěděl, co s penězi, rozdával jsem bezdomovcům co to jen šlo.
Za oblečení moc utrácet nejde. Moc toho po vás nechtěj a stejně je zde až trestuhodně tenký výběr. Fast foody stojej dolar, takže zde skutečně není motivace peníze vydělávat a dokončit příběh. Hra je hodně utahaná a každej ostrov vypadá stejně, krom neonového středu druhého ostrova. Krajina fakt hře chybí a Liberty City jsem nikdy neměl rád. Je to stereotypní místo, bez svobody.

Jinými slovy: pamatujete, jak jste nedočkavostí odemykali nové lokace v SA a každá byla hezčí, pestřejší a více charakterní? Tady jsem očekával něco podobného, abych zjistil, že třetí ostrov je asi ten nejhnusnější v celé hře :D chválím počet interiérů. Laundromaty jsou moje lásky. Za zvuku praček se poflakovat uvnitř a číst internet, to je moje představa o relaxu! Ty vole, ale to je jedna z mála věcí, co krom chaosu ve městě, lze dělat. Uvítal bych tunu obsahu, kde by nebyla třeba nikoho zabíjet, mlátit, nahánět - assety, kde jezdíte sanitkou, hasičákem, plníte mise v helikoptéře, letadle, lodích, BMX, motorce atd atd atd....VŠECHNO JE KOMPLETNĚ PRYČ. Maximálně policejní, ale já NECHCI ZABÍJET. Dělám to celou hru a jsem tím překrmený. JO, Vice city stories feat Liberty city stories jsou asi desetkrát zábavnější, pestřejší a zajímavější po všech stránkách, krom grafiky, enginu a fyziky.

Město je naštěstí docela alive, všude jsou obří dopravní zácpy a NPC nejsou jen karikatury. Ale není zde ŽÁDNÁ INTERAKCE s okolím. GTA IV je kulisa, která se hezky tváří, ale nepustí vás do sebe - zatímco SA bylo vaší hračkárnou - tu máš obří mapu, desítky pestrých interiérů, tunu dopravních prostředků a dělej si co chceš. TY JSI TU PÁNEM, TOHLE JE SVOBODA PO KTERÉ TOUŽÍŠ.

Internet je též jen kulisa a člověk může jen číst vtípky na netu. Ale všechno je to prostě....za sklem. Hra mě dovnitř nepustí, jen nachutí. Rádia jsou docela v pohodě, Jazz i Journey jsou fakt lahůdky a i ten pop co tu je, se dá poslouchat. Ale rozhodně se to nepřibližuje k SA/VCS. Naštěstí talk rádia jsou ještě vtipné, hlavně Lazlow válí s Integrity. Televize mi přišla v GTA V zajímavější, zde jsem neměl potřebu na nic koukat. Interiérů je dost, i když jsou všechny stejné, tak je to furt větší sláva než v pátém díle, kde máte vše zavřené. Zde figurují ještě fast foody a tak podobně, takže nějakej vztah k městu jsem si trošku vytvořil.

O GTA IV bych závěrem prohlásil, že je to vlastně poslední vyloženě singleplayer GTA a má to ještě dost prvků, které tu herní sérii připomínaj, ale i tak už působí dost chudě a osekaně. Chci tunit auta, kupovat baráky, garáže, tunu hadrů... chci se sžít s charakterem a s chutí plnit i stereotypní mise. Potřebuju důvot u toho zůstat a né doufat, že to už skončí a budu moct zapnout trainer. Chci svobodu, né aby na mě na letišti šli 4 hvězdy KDYKOLIV TAM JSEM. Chválim více realistický jízdní model (sám řídím auto a krom té nesmyslné brzdné dráhy a přehnané přetáčivosti, ty auta maj váhu), ale .... radši bych arkádovej jízdní model. Motorky, lodě jsou peklo. SA mělo kompletně vše vyvážený a do všeho jsem nasedal s chutí, zejména BMX (které tu není ani....) jsem miloval celým srdcem. Tohle je hra, né simulátor, kde se máte učit jak jezdit s autem, takže arkádovej model z GTA V asi mám radši. Jinak tvůrci by se měli totálně vysrat na detaily, které oživí kulisu, se kterou stejně nemůžete nic dělat a jen očumovat a místo toho by měli tunit hratelnost, gameplay na úkor věcí, kterých si ani nevšimnete, protože si s nimi nemůžete vyhrát. Bavil jsem se, ale asi bych čtyřku zařadil hodně dolů, protože s VCS, LCS a SA se absolutně vůbec nedá srovnávat.

Malá poznámka na závěr: nikdo se zde o tom nezmiňuje a ani na redditu. Každopádně režie cut scén je příšerná. Místo toho, aby kamera snímala mimiku, tak jen roh obrazovky, hadry ve velkých detailech a kousek tváře. To se radši podívám na vykouslé obličeje z SA a jejich spojené prstíky. :D Takže nějak nemá ani cenu koukat na cut scény...
+14

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

 • PSP 85
Další GTA TÉÉÉÉMĚŘ dohráno. Na jediný skrytý balíček zřejmě seru, ale možná jednoho dne si ho najdu. Přeci jen, 99% není zlé číslo. Dohrání kolem 30ti hodin.

Příběh/postavy;
Někde jsem četl, že v téhlé hře o příliš nejde. A je to pravda. Hra je až na pár misí poměrně snadná a ke konci jsem ani nepocítil žádnou úlevu, prostě jsem si řekl, že jsem dobrej. Obtížnost se snaží Rockstar dohnat kulometovým respawnem a trošku AI cheatuje, ale vybavuju si snad jen jednu misi, kde jsem měl nějaké ty nervy.
Postavy jsou daleko lepší než ve VCS. Tony je na rozdíl od Vicka, bastard, profi gangster a nijak to neskrývá. Prostě přijede busem, nakráčí k šéfovi a "máte pro mě nějakej job?!" Je to jistě fajn hrát za hlavní postavu, která sama sobě si nic nenalhává, je loajalní a s šéfem tvoří super přátelství. Když se navíc Tony dostane na druhej ostrov, začne v každé cut scéně hláškovat a pro sarkasmus nejde daleko. Když navíc hrajete celou hru v kuřecím obleku, tak i při dialogové výměně "Tony, i've got a business for you" "No, i have already business in restaurant", jsem se musel od srdce zasmát, protože ten oblek tuhle větu povýšil na situační humor.

Tony je fakt super, Salvatore jako boss charismatickej. Chybí mi však zde pořádnej záporák, on tu nějakej je a objeví se už na prvním ostrově, ale vůbec si nevybavuju ani jeho jméno. Prostě další týpek na pozadí toho všeho, ale nepřišlo mi, že by byl nějak zásadní pro děj. Prostě měl řadu poskoků a potichu se chystal ovládnout město. Donald Lowe je teda fakt divnej, zasranej kanibal, ale aspoň ho Tony vždycky poníží stylovou hláškou a pak tu je několik vedlejších, které jsou hodně zaměnitelné, až na maminku Tonyho, která se teda povedla a dodává hře určitej důvitp, zejména v momentě kdy na svého syna vypíše odměnu a jdou po vás zabijáci, lul. V malé roličce se objeví i 8-Ball z GTA III. Ale moc souvislostí zde není, maximálně v rozvícejícím se Chatterboxu.

Mise/vedlejšáky/collectibles;
Úkoly jsou jednoduché, to až spíš spousta vedlejších solidně hráčům dá zabrat. Bohužel, nevyskytuje se ani jedna hlavní, která by mi přišla nějak nápaditá, originální či ikonická. U vedlejších se dočkáme několika challengů na různých motorkách s různejma zbraněma a stihnout sejmout co nejvíc enemáků, než vyprší čas či než vám zničej vehicle. RC Triad Take-Down je krátké, ale nesmírně zábavné, kdy s malým RC autíčkem jedete ke gangům a odbouchnete je. Car Salesman/Bike Salesman je originální. Máte čtyři auta/motorky a každé NPC má svůj vkus a musíte přesvědčit o schopnostech toho vehiclu, aby jste ho mohli prodat. Tenhle chce rychlé auto, tenhle terénní co dělá hustý skoky, tenhle pomalé, tenhle na chodce, aby je mohl přejíždět... Car Salesman má jeden secret spoiler, když to dotáhnete do 9 levelu, tak ve hře bude sněžit.
See The Sight Before Your Flight představuje pro změnu 12 úrovní, kdy vozíte NPCčka po mapě, fotíte je a pak zpátky na letiště. Tyhle mise mám fakt strašně moc rád, jsou zábavné, nápadité a jde to i bez akce.

Mno a zbytek misí, jsou trošku upravené variace na to co bylo ve VCS. Pak tu jsou assety. Z toho zmíním mise, kde deláte popeláře a musíte stihnout vyvézt určitej počet popelnic než vám vyprší čas. Zní to jako WTF, ale u těchto misí jsem pocítil fakt nervy a byl to solidní adrenalin. Pak zde rozvážíte pizzu, nudle, ambulantní mise tu jsou taky, policejní, prostě klasika co známe.
Trošku mě irituje, že LCS je kousek za miléniem a nejsou zde policejní motorky. Takže policejní mise taky představují zde slušný challenge. Collectibles ve tvaru prstů, vození aut do garáže, unikátní skoky, prostě taky klasika. Jinak hra je dost pestrá na odměny po těchto misí, zde si taky nemám na co stěžovat.

Město/rádia/technická stránka/mechanismy;
Město je o proti VCS živé, ale do San Andreas to má daleko. V ulicích se ale toho děje opravdu hodně, NPC maj dialogy, všude zácpy, takže to nepůsobí tak mrtvě jako u VCS. Rádia jsou však místy až podprůměrná. Zachraňuje to Rise FM, talk rádio LCFR (kde hostuje Liane Forgete, aby mluvila o novinkách a událostech ve městě), kde jsem si oblíbil teprve rozvíjející se Chatterbox s Lazlem, Electron Zone, Nurse Bob.. ostatní rádia jsou spíš poslouchatelná. Lips s autotune popem, nudné regéčko, slušný Flashback FM, katastrofální "rockové" rádio Head, kde týpek pořád mluví o rock n roll, ale přitom to rádio hraje autotune pop s tunou konektorů, bez bubnů a kytar (loool). Velkej problém je, že zde chybí licencovaná hudba. Většina zdejší, je uměle vytvořená. Rádia jsou sice krátká, ale hra je poměrně dlouhá a rychle se to oposlouchá. Aspoň reklamy, zejména o tom jak je internet špatnej, jsou vtipné.
Technicky hra vypadá stejně jako VCS. Takže není co bych vytkl, hra vypadá hezky, mapa je velká, je zde pořád co dělat. Mám ale problém s tim, že Tony NEUMÍ PLAVAT. Je to iritující. Je to vysvětlené skutečností, že voda je nějak nebezpečná a nakažená, ale to mi nestačí. Nejsou zde k dostání ani letadla, vrtulníky. Jen zkusit nějaké triky během misí a zaparkovat je, ale i přes obří letiště, si nezaletíte, pač zde nejsou ani střechy.

LCS představuje další solidní odvětví v open world žánru. Je to zábavné, zajímavé, místy pestré, ale na to nejlepší z téhlé série se nechytá. VCS mě bavilo o kus víc. Ale myslim si, že striktní fanoušek těchto her, by neměl litovat...
+7

Grand Theft Auto: Vice City Stories

 • PSP 90
Původní komentář jsem naprosto odflákl.
Nakonec jsem se rozhodl hru dohrát a vůbec toho nelituju: VCS je po San Andreas, oficiálně moje druhé Grand Theft Auto, které jsem pokořil na 100%, aniž bych použil nějaký cheat:
Po necelých 33 hodinách, 82 dva dnů projetých, 2615 mrtvol, 298 zničených aut, 17452 vystřílených nábojů, 952 mil, musim přiznat, že to mnohdy pokoušelo moje nervy. Trošku lituju, že statistiky u SA si nepamatuju a zničil jsem svoje uložení módama...

Grand Theft Auto: Vice City Stories je výborný díl. Není nejlepší, ale na kapesní hru, je nařachaná neuvěřitelně robustním obsahem. Faktem zůstává, že jsem hru hrál "v realném čase" - na PSP emulatoru. Má určité, užitečné funkce - quick save v jakejkoliv moment/fast travel, kdy zmáčknete tlačítko a pokud vás trápí zbytečně dlouhé cesty k misím, můžete si cestu urychlit.
V mém případě to bylo potřeba, protože tuhle mapu znám podrobně, VCS jsem hrál roky a rádia mám naposlouchaný do mrtě. Skutečností tedy zůstává, že herní doba byla určitě kolem čtyřiceti hodin - tolik opakovaček, flashbacků kvůli vlastním chybám a mnohdy WTF designu. Taky se musim přiznat, že jsem spíš jednal trošku unáhleně a nespočet easter eggů začnu teprvě objevovat.

Pro začátek;
Hráč hraje za Vicka Vanceho. Je to voják a prostě "snaží se být dobrý hrdina, ve hře o špatným chlápkovi" - místy mi celé to putování až k finále, připomínalo San Andreas. Jste prostě děvka. Vick přijde do cut scény nasraně, co zase jeho brácha Lance provedl, mávne rukama a nasraně odchází, odsrat to, co jeho kumpáni stihnou zdecimovat. Ke konci už těch záporáků a stran, které jsem střídal, bylo tolik, že ani už kurva nevim kdo je Diego Mendéz... Martinez jako záporák je nudnej, akorát vám vyhrožuje skrz "messenger", a objeví se v pár cut scénách. Ale na dění ve hře, měl minimální vliv.
Totiž, tady jde o opětovnou nadvládu nad Vice City. Budujete si svoje impérium, máte vlastní základny, gang a bojujete proti jiným gangům. Hlavní zápletka, klasicky o pomstě, se začne projevovat spíš ke konci. Ani mě tolik nebavilo plnit mise pro růst svojí reputace a respektu svého gangu - protože Vick nechce mít nic společného s drogama, fetkama, prostitutkama, válkama atd...ale neustále se těma sračkama bortí.
Ani mi nevadí, že hraju za týpka co se snaží bejt vážnej - mě naopak mrzí, že za sebou nechává miliardy mrtvol, roztrhané město a neustále se tahá s odpadem společnosti. Nejhorší je, že chybí zde nějaké důsledky, karma či něco takového. U CJ-e jsem prožíval každou cut scénu a jeho charakter se netajil tim nejhorším, měl však určitou morálku. Vickovi až ke konci dojde, o co všechno přišel.

Design misí, vedlejší, collectibles;
Mise jsou fajn. Opravdu cením obří paletu vehiclů pro všechny možné účely a že tvůrci fakt ždímou jejich potenciál na maximum. A občas se i v hlavní linii objeví mise, která se stala pro mě ikonickou, je originální, barevná a prostě byla radost takovou hrát. Například "Brawn of the Dead", kdy Vick "zabijí" zombie/kaskadéry pro nějakej film v obchoďáku. či jedna z posledních "Domo Arigato Domestoboto", tady hrajete za Domestobota, co má v prackách zapalovač, štětku, robertek a hackujete trezor. Nasmál jsem se! - horší je to s klasickou akcí - všechno kolem samoúčelně exploduje, nekonečnej respawn enemáků, naprosto katastrofální AI kdy máte chuť ten ovladač rozmrdat na kusy - ano "Light My Pyre", kdy Lance má po autě, nasedne na motorku beze zbraně, pronásleduje tři Sentinely, nechává do sebe střílet - né že by počkal abych naskočil k němu a kosil týpky, navíc Vick je pak bez vehiclu a kámo, poser se.
Podle mě vrchol přichází při misi "In The Air Tonight", cameo Philla Collinse, co tenhle song tam i zpívá. Brečel jsem. Pro mě ikonická písnička, legenda. Koncík je bohužel přerušovanej hloupejma bitkama, kdy zabraňujete týpkům, aby Collinse oddělali.

Ale až na pár momentů mi mise přišli celkem snadné. Měl jsem akorát problém s emulatorem, kdy mi crashl a já musel opakovat. Vedlejší mise jsou na tom lépe. Bavil mě "mini-golf", perfektní a logický ovládání, škoda že je to příliš krátké. "Skywolf", poslední vedlejší, kdy s Hunterem letíte skrz checpointy a kosíte vehicly - obtížné, ale napínavé. "Crash", kdy s autobusem kosíte vše co máte v cestě (takové Burnout po GTA), navíc kolizní model je sexy a ty lítající auta kolem, tomu dodali šmrnc.
"Mashin' Up The Mall" s BMX uprostřed obchoďáku sbírat checpointy, časovky s BMX, kroskou a čtyřkolkou, nebo podle mě nápadité lítání s vrtulníkem a turistama, co si prohlíží a fotí okolí. A beach patrol mě ještě bavil. Playground Missions s motorkou, kdy sbíráte určitý body - škoda, že těch misí nebylo víc.
Collectibles v podobě balonku, které musíte střílet, byl taky solidní porod, ale lepší než sprejování tagů a sbírání mušlí. Jsem i rád za to, že "Unique Stunts" patří do 100% kompletace, jinak bych nenarazil na x vtipných momentů - hlavně s billboardem Full Moon, kterej paroduje při skoku E. T. aliena.
Jsem rád za rampage mise, což mi v San Andreas chybí. Akorát mě dost iritovaly assety - policejní, se sanitkou, helikoptérou atd...15 levelů? C'mon man. Ale ve většině případů, jsem si užil hodně srandy.

Mapa, město, rádia, transportéry, zbraně atd..;
Vice City je graficky hezký. Má pěkný barvy, západy slunce, občas zaprší. Město je však prázdné, NPC maj málo dialogů a ani ty policajti při třech hvězdičkách, se moc neobjevují. Interiérů je hodně, bohužel do většiny z nich, se podíváme během misí, jen jednou. Na zkoumání, zde máme pár malejch obchodů a ty základny. Chybí mi zde přístup do Tommyho villy, Pol Position klubu či Malibu. Ani policejní interiéry zde nejsou.
Rádia jsou však naprosto špičková. VCPR má nejlepší shows - New Word Order, Bait And Switch, Pressing Issues...škoda, že tyhle shows v real life neexistují. Mohl bych to poslouchat celej den. Hudebně prozkoumáme hodně disca, new wave, elektro hip hopu, rocku až heavy metalu. Je tady co poslouchat. Téměř každé rádio s každým moderátorem je top. U mě vede VCPR, Emotion a The Wave 103.
I takto malá hra je však nařachaná easter eggama, které se vydám hledat. Aut je brutální množství. Některé modely bych si přál vidět i v jiných dílech. Jsou zde i lodě, nějaké to letadlo, helikoptéry různých variací a velikostí. Motorek hafo, nebo pár zajímavých prototypů.
Iks řezných zbraní - sekyrka, nůž, katana, pak tu je minigun, bazuka, automatické pušky, pistole, brokovnice...skutečně, tahle hra by vyšla obsahem, na dvě další :D

Shrnutí;
Bylo to jinak super. Bavil jsem se, nervoval, prožíval emocemi naplno. Myslim si, že Vice City by si zasloužilo ještě jednu zastávku v HD provedení. Ve VCS mě bavilo dělat bordel, auta maj super jízdní model, každé se chová jinakk, rádia jsou spolu s SA, nejlepší za celou sérii, a myslim si, že pro fanouška open world her - rozhodně must play záležitost.

No a hurá do Liberty City...

+11

Gran Turismo 3: A-Spec

 • PS2 95
Na tomhle jsem vyrostl. Už nyní se nesmírně těšim, až si pořídím řádné železo a rozjedu na emulatoru Gran Turismo 3.
Velký výběr aut, na dobu vzniku nadčasová grafika, modely těch aut a krásné okruhy. Japonská, v dešti v noci je moje oblíbená a i na jiný vpzomínám moc rád. Systém kariéry je pro mě silným tahákem, motivační, nutí mě jezdit líp a učit se jízdní model, či tratě a co všechno si můžu dovolit.
AI je sice robotická, ale naštěstí není vůbec agresivní, neramují hráči auto, když si pokryje zatáčku a i přes absenci demoličního modelu a bouraček, jsou závody adrenalinové. AI necheatuje, vyhraje buď chybou samotného hráče, anebo má prostě silnější auto.
Jízdní model na simulaci nenabádá k frustraci, je celkem přijatelný a přístupný. S ovladačem, i na klávese přes emulator a správné mapování kláves naprosto hratelné, ačkoliv nepochybuju o tom, že s volantem je to větší zážitek a to můžu potvrdit, měl jsem tehda i pedály.
Gran Turismo 3 patří k mým oblíbeným závodním hrám, pač představuje solidní challenge, zároveň však otevírá hráči náruč a o pěkné odměny za vyhrané závody není nouze.
Customizace vozidel zde nehraje takřka roli. Lze změnit pouze barvu, upravit brzdy, motor, prostě klasika, žádnej vizuální tuning se nekoná. Maximálně pestrý výběr kol. Lze doplnit olej, nebo poslat auto do myčky.
Intro je charakteristické, specifické a hned pohltí. Menu přehledné, je radost sledovat jak vám v položce vlastní garáže se rozrůstá sbírka vozů.
Chybí cockpit. Už první Need For Speed ho tehdy zřejmě měl a pro takovou značku, jako je GT, bych to očekával též od prvního dílu. Z některých aut mám skutečný respekt, zejména z té placaté Mazdy, nebo legendárního Suzuki.
Soundtrack je naprosto výbornej, hodně kytar, bubnů, zpěvu, elektroniky.. Feeder, Death In Vegas, Muse, Lenny Krevitz, Junkie XL, a tak dále... ve své době maximální závodní zážitek. Joo, tehdy stačilo vložit CD do konzole, probliklo logo Playstation 2 a byl jsem už ve hře...

Pro: Výběr aut, modely aut, grafika, krásný tratě, soundtrack, lze z toho vycítit péče a láska k žánru, ve své době zásadní a jedinečné, pocit z jízdy a jízdní model

Proti: Těžší licenční zkoušky, absence cockpitu, časem určitě stereotyp, malej počet lapů a soupeřů

+6

South Park: The Stick of Truth

 • PC --
Já už asi nadále nebudu pobíhat po South parku a zůčastňovat se bitev. Miluju zasekanou animaci tohohle seriálu, jeho postavy, humor a celkové universum. Hra mě však zase příliš nenadchla - nabízí mapu, volnej pohyb mě bavil, líbil se mi a hledání truhel, či navštěvování zajímavejch lokací a interiérů. Hudba je kouzelná a některé momenty super (Kenny očekávající příjezd jednorožce a tim narůstající adrenalin).
Od hry mě však odraží nucené souboje - na každém rohu, jsou vesměs podobné a je jich tolik, že jsem se toho překrmil. S pořádnejma zbraněma se občas jedná o několikasekundové eventy, při nejhoršim má velkej bezdomovec asi 700 životů a často chlastá, takže se to úplně prodlužuje a mě to spíš unavuje. Skončil jsem v kanále, kde u mě přerostla ta nechuť a prostě od toho dávám ruce pryč.
RPG systém je solidní, ale postavy se vůbec nevyužívaj, respektivě jejich potenciál. Kenny je frajer za každejch okolností, Butters jako nejlepší kamarád rozhodně dobrá volba, ale vůbec se zde nevyskytuje Stan, ani ten žid s tou zelenou čepicou a už vůbec né ten absolutně největší badass Randy, kterého jsem prozatim potkal, jak se nahej rozvaluje s pivkem na gauči. Aspoň jeho statusy na Facebooku s Richardem jsou brutální.
Já vím, že bych se jich i dočkal v pozdější části hry, ale na to nemám moc chuť, musel bych podstoupit dalších asi stopadesátosmtisíc stejných bitek.
Pohybování se po městě mi navíc přišlo občas nepřehledné, zejména pak v tom lese, v talíři mimozemšťanů a v kanále. Nejvíce mě odrovnal moment, kdy hlavní cápek dostává do prdele umělé péra - bylo to o nervy a když to člověk dělá na dvacátej pokus, je to i nechutný. Hra vám totiž neřekne, že máte mačkat tlačítko na klávese a zároveň na ovladači (Wtf??????)
Cartman mě v seriálu baví, ale zde mi přišel nehorázně otravnej. Navíc tématika okolo toho posranýho klacku mi je totálně volná, South Park nabízí daleko lepší díly, témata které mohl interpretovat. Dá se i říct, že i ten Facebook se statusama mi přišel o dost atraktivnější, než hlavní děj. Taky mi vadily scripty, kdy musim třeba dokončit řetězec několika hlavních misí, abych se mohl vyřádit sám po mapě.
Těžko se mi hra hodnotí. South Park miluju, je to nářez, legenda, autorita. A asi proto zůstanu u seriálu. Hra má spoustu kvalitních prvků, ale mě ani nebaví bejt součástí tý hry.
+5 +7 −2

Need for Speed: Shift

 • PC 95
Fantastická závodní hra, která je pouze limitovaná loadingy a chybí jí do naprosté dokonalosti pár menších prvků, jinak se nedá téměř nic vytknout.

Definitivně přesný prototyp Gran Turisma, je mu daleko nejblíž a celková struktura šampionátu silně motivační. Neumíte si představit tu radost z každé perfektně projeté zatáčky, nebo ze samotné výhry. K autům chovám nesmírný respekt a je pro mě požehnání s Pagani či Bugatti jezdit v 400 km/h a kurevsky se modlit, abych nevyjel z dráhy a nezašil blackout po nárazu. Spolu s dokonalým pohledem zevnitř auta, se jedná o skvost, kterej disponuje neutichajícím adrenalinem. Blur efekt mi jindy vadí, zde to v plné rychlosti dodalo potřebný efekt.

Pestrá paleta soutěží vyšachuje z nudy a hlavně drifty, pokud se hráč naučí, jsou strašně zábavné. Závody s dobrou AI, která je agresivní a necheatuje, dokážou nadchnout ale nahnat strach zároveň. Na trať ve tvaru osmičky asi nikdy nezapomenu, takovej nářez, kde házelo AI salta vzduchem a připomínalo spíš derby show z Flatoutů mě skutečně dostalo, ale nebylo to tak frustrující, pořád se dalo na té trati jezdit. AI zpomaluje, pokud si hráč kryje vnitřek zatáčky a snaží se objíždět, ale nebojí se do vás řádně ťuknout. Je nevyzpytatelné, takže kolikrát i po startu hodí smyk a několikrát z důvodu nepozornosti, jsem to do nich napálil.

Soundtrack je fajn, nejvíce mě potěšil track Kasabian - Underdog. Sympatický kolegové ve vysílačkách, grafika, zvuky aut, optimalizace a i vizuální tuning je kvalitní. Chybí jen zrcadlovej efekt u vynilů. Požehnání se projíždět s Nissanem GT-R...

XP systém mě nutí jezdit čistě, férově, ale mnohdy i agresivně a riskovat. Odměny jsou neúprosné, obří a jsem zhruba v 70% kariéry s 13ti melouny na kontě. Nechybí ani Subaru či Mitsubishi, i když zde postrádám třeba Salen S7 či Supru, ale tohle řeší módy.

Chybí mi pouze víc palet počasí, trošku bych omezil loadingy a maličko upravil vizuální tuning, nějaké spoilery či nárazníky navíc, o tom však kořenové NFS nikdy nebylo a právě Shifty se nejvíce ke kořenům přibližují a čerpaj z nich. Protože NFS začínalo na pohledu z interiéru aut, s lincencovanými auty a legálních závodech.
+14

Sleeping Dogs

 • PC 100
Sleeping Dogs pro mě představuje mimořádnou extázi, senzační titul a pořádnýho konkurenta série Grand Theft Auto. Nemá smysl pochybovat o Asijské produkci, která bejvá mnohdy vysoko nad nadstandartem ze zámoří. Zejména co se týče filmů, tam takový Jiho Korejci v současnosti nemaj srovnatelného soupeře a taková Indonésie se svojí akcí a mizernými rozpočty, posílá výsmech všem těm CGI sračkám, marvelům a podobným předraženým hovadinám. Hong Kong je zase ráj pro úžasné kriminálky s perfektními herci. Samotný Japonci bodují v hororech a minulý rok vydali stealth akční film "Re: Born" s karambitama, na který netrpělivě čekám. Prostě Asijskou tvorbu vysoce obdivuju.

Proto jsem měl ke Sleeping Dogs už od samotného počátku blízko. Bojová umění, jejich kultura, na první pohled sympatický hrdina, skvělej námět (undercover cop) a do toho je vše mixlé s open world městem. Pokud bych měl zmínit dva filmy, které mi hra připomínala, tak "Special ID" s Donnie Yenem (samotná hlavní postava, policajtka parťačka, podobný kontaktní bojové prvky a prostředí, humor) mno a jeden z nejlepších akčních filmů současnosti, "The Raid 2: Berandal" - už vim, odkud Evans použil základy pro příběh, postavy a celkově námět. Též Iko Uwais se dostane do vězení, někoho tam zachrání aby zapůsobil na mafii, ta si ho bere pod křídla a začne vůči ní mít určité sympatie.

Zprvu jsem se nemohl dostat vůbec k příběhu, protože jsem absolutně netušil, co mám dělat dřív. Tolik aktivit, možností a to byl jen začátek!!! Jakmile jsem se však prokousával příběhem dál, přišel mi sice krátký, ale za to pěkně sevřený, komplexní a tak funguje celé město. Když se člověk podívá na samotnou mapu, může se zdát malá, ale o proti Grand Theft Auto, kde jsou dlouhé, prázdné lesy, pouště a podobné - tvůrci udělali ucelený celek, kde lze vidět i partu rybářů na břehu, a kamkoliv půjde, tam se něco mezi lidmi děje, nebo na něj čeká vysoká odměna v podobě lockboxů... nadále lze sbírat sošky pro mistra bojových umění, takže už takhle vysoce bojové dovednosti, si může hráč "tunit", anebo závodit v pěkně upravených autech, zpívat karaoke písničky, dělat vedlejší mise a různé laskavosti, krást dodávky s penězma, krást auta na ulici, za který jsou šílený prachy, kupovat oblečení, mejt si obličej, chcát na toaletách, spát, zatýkat velké ryby pomocí televize, rozbíjet huby v bojových klubech, hrát poker, zajít s přítelkyní někam, žrát, chlastat... nebo přejíždět civilisty díky šílenýmu jízdnímu modelu a sledovat jak odlítávaj a řvou :-)

Jedině jsem nerad nasedal na motorky, to byl humáč. Rádia jsou pěkné, pestré, (The Who - Eminence Front, Bonobo, Queen) mnoho žánrových palet - downtempo, chillwave, electro, rock/metal, indie, popík či orchestrální hudba, hip hop... město je barevné, graficky úžasné, nechybí dynamické počasí, luxusní i zapadlé čtvrti, hra má PRVOTŘÍDNÍ interiéry (hlavně ty dvě diskotéky, wow!) a ještě se vrátím ke customizaci mé postavy, krom San Andreas, V, je Sleeping Dogs teprve třetí hrou, ve které jsem si dával záležet na tom, jak moje postava chodí oblečená. Při bitkách lze využívat okolí, různé zbraně (deštník, kufr, nože, sekáčky) lze to vrhat po nepříteli a chvíli se zdá, že bitky jsou náročné, ale jakmile pochopíte, že stačí krýt útoky těch magorů, je velmi pravděpodobné, že máte vyhráno. Přestřelek je též hodně, zbraní méně, jsou brutální, krvavé, dynamické, hráč musí postupovat takticky, prostě paráda.

Samotné město je jinak samozřejmě hodně detailní, cut scény profesionální (babička co mluví katonsky a seká tam sekáčkem na maso zloduchy, je cool) samozřejmě Wein umí plavat, dělat parkour, střílet, hláškovat, mlátit se, flirtovat... policejní mise jsou špičkové. Hra dá zavzpomínat na první Splinter Cell, kdy páčíte zámky, nadále instalujete kamery, odposlechy, fotíte místo činu, prohledáváte mrtvoly a všechno vám hra dává možnost dělat, takže jsem byl maximálně ponořený do těchto misí.

nyní to špatné: Občas hrozná kamera, a někdy strašný design misí (respawny enemáků, exploze, nepřehlednost, tfuj), hra je poměrně zabugované, některé strašné textury,bitek je tolik až se hráč může přežrat tim množstvím a některé mise maj dost vypatlané vyustění (například s tim rapperem, kdy celá mise je konečně pasivní, oddechová a samoúčelně na konci musíte prostě zbít bandu tří dementů, bez nějakýho smyslu) a je škoda, že rande s holkama jsou strašně krátká a víc hra nenabídne, neprohloubí ty vztahy. Auta nelze vůbec tunit, zde by se to šiklo. A k naprosté dokonalosti to chce právě lepší design misí. Jinak je to hroznej žrout času, ale bavim se mimořádně královsky. Do budoucna si pořídím definitivní edici se všemi DLC, protože Sleeping Dogs se u mě stal naprosto zásadní hrou a mrzí mě, že pokračování nebude.

Pro: Rádia, město, grafika, plno aktivit, příběh, postavy, humor, choreografie bitek, policejní mise

Proti: Někdy přehnaná akčnost, občas kamera, v mnoha věcech osekané a nedodělané

+29

Driver: San Francisco

 • PC 70
Prototyp téměř dokonalé závodní hry. Kdybych to měl porovnat s Burnout Paradise, tak právě Burnout po půlce už neměl co nabídnout, krom zběsilejších aut. Driver stupňuje obtížnost, překypuje pestrými aktivitami a nabízí spoustu zábavy.

Půlku hry jsem hrál na klávesnici, ale gamepad je daleko lepší. Jízdní model je totiž celkem šílený, naštěstí přes gamepad lze tu přetáčivost regulovat a hráč má tak konečně vozidlo pod kontrolou. Příběh nemá nějak cenu rozebírat, je to hodně krátké, detektivní práce není moc atraktivní, na druhou stranu je Tenner velkem sympaťák a se svým partnerem tvoří výbornej tým, kterej se popychuje. Cut scény vypadaj profesionálně, graficky hra nijak neurazí, ale ani nefascinuje.

140 aut Driver nabízí a 50% z vozového parku hráč využije maximálně, pokud to vyžaduje mise. Rozhodně mě potěšila přítomnost Nissana GT-R, hodně Mustangů, pocit z jízdy je skvělej, ačkoliv jsem měl při plno misích nervy, tak se nedá upřít masivní adrenalin, ale chybí mi pár značek. Třeba Subaru, Mitsubishi - pro potřeby závodní hry však dostatečné. Překvapila mě celkem detailní destrukce vozidel (na jízdu však nemá téměř vliv) a karoserie aut je nádherná, interiéry impozantní a líbilo se mi, jak Tenner točí volantem, řadí (takové Assetto Corsa s umělou reakcí řidiče může jen tiše závidět).

Písniček je spousta. Primal Scream, The Black Keys, Beastie Boys, Death In Vegas, The Cure, TV On The Radio (wooow!!!), prostě úžasná žánrová paleta, která skvěle podepře prosluněné San Francisco. To je velké, živé, nabízí mnoho pěkných míst, nechybí ani její klasické kopce, daleko krásnější než Paradise City (může za to aj fakt, že pro San Francisco mám slabost). Aktivit je opravdu obří množství, fakticky jsem neměl pocit deja vu, až jsem byl fascinován, co všechno dokázal Ubisoft nasekat pro závodní hru. Do toho, VŠECHNO co hráč po mapě dělá, tak se započítává do bodů, o které nemůže přijít a za ně si může koupit nové auta a nějaké to vylepšení.

Loadingy nejsou dlouhé, seřazení kláves i ovládání na gamepadu přátelské, přístupné, Shiftování je vynikající prvek a krom kamery, která občas zazlobí, má hráč nade všim kontrolu. Driver představuje v mnoha misích opravdovej challenge, kdy rozhodují vteřiny a pevné soustředění, protože NPCčka jsou totální hovada, která vám trasí cestu, nesmyslně přejíždí z pruhů do jiných, brzdí na dálnicích, všude se serou a doprava je hustá. Takže je zapotřebí mít skills, ale rozhoduje i nějaké to štěstí.

Například... Driver Challenge, kdy s Mcclarenem jedu z pohledu interiéru v 320 km/h, všude plno aut, stačí malá chyba a končim, kor když závodim o čas a trať je na 6 minut dlouhá. Atmosféru autencity a adrenalinu do mě nalil zvuk motoru a bez hudebního doprovodu to byl naprostej skvost.

Kdybych měl vybrat dvě oblíbené mise:

1) Paranoia, kdy musíte odvézt Asiata na dvě určitá místa, máte na to několik minut a musíte se vyhejbat chodcům a plným silnicím, hráč musí využívat uličky, jinak křivoočka začne hysterčit, nadávat vám a do toho hraje opravdu hrozivá písnička. Komediální jak má bejt!

2) Bullitt car chase - Prosluněné San Francisco, 1968 Ford Mustang vs 1968 Dodge Charger, absence hudebního kulisu a řízení z pohledu interiéru auta. Absolutní masterpiece, brečet štěstím se mi chtělo... poněvadž mám rád tu kriminálku.

Chci ještě dodat, že minimapa patří k tomu nejlepšímu, v open world hrách. Naprosto praktická, stačí zmáčknout TAB a můžete se v pohodě ve velké rychlosti po mapě orientovat.

Nejvíce mi vadí absence dynamického počasí/času a jelikož je hra hodně o autech, chtělo by to aspoň malý vizuální tuning, anebo alespoň možnost měnit barvu auta. A občas mi pije krev zbytečně složitá obtížnost vedlejších úkolů.


Největší srandu ještě představují úkoly, kde musíte eliminovat několik závodníků, takže využíváte auta a kamiony z protisměru, vypuknou pekla na silnici, úchvatné crashe ve slow motion a vše výborně komentuje Tenner. Když se portnete do cizích aut, tak spolujezdci maj plno hlášek či vtipných reakcí a za dobu co to hraju, se mi stalo jen jednou, že by se nějaká opakovala. Proč jinak zmiňuji Burnout Paradise? Driver funguje na podobném principu a z pohledu výběru licencovaných aut, destrukce, zábavy, aktivit, grafiky, vyhrává Driver na plné čáře. Sakra, jak ten Ubisoft získal 140 licencovaných aut, jejich masivní destrukci, tolik písniček, když mnoho závodních her si tohle nemůže dovolit? Výborná, jen občas těžší závodní gamesa, kdy všechno co hráč po mapě dělá, má nějaký smysl a počítá se to.

Pro: Výběr aut, jejich destrukce, mapa, aktivity, vedlejší mise, reakce spolujezdců, humor, karoserie a interiéry aut, motivace pro postup, hudba

Proti: Žádný tuning/vizuální úprava, nudná hlavní linie, občas frustrující, absence dynamického počasí/času, psychopatický NPC

+10

Far Cry 3

 • PC 60
Mno tak po několika letech jsem si dal repete a musim říct... že něco tak stupidního jsem v životě zřejmě ještě nehrál.

Jsou zde dva velké ostrovy, plno výborných zbraní, jejich úprava, krásná grafika a nějaké to stealth. Zbytek pro mě představuje naprostej žánrovej odpad. Všechno má mít svoje hranice. Scénář psal dement. Mise překypují hloupejma scriptama a všechno to za mě vlastně sepsal Garret.
Ještě ke všemu je celá story úplně nudná, hraju za naprostého ******, co všechno hloupě komentuje. Tři postavy mě zaujaly. Maj malej prostor. A ti ostatní, co zde pobíhaj a maj nějaké opodstatnění v příběhu, melou hrozný sračky.

Nikdo neví, jak Jason vypadá, přitom piráti i Hoytovi vojáci na prvním ostrově Jasona uvidí, včetně Hoyta na začátku. Mise bejvaj hodně, hodně roztahaný včetně hledání té posvátné kudly. Je zde plno stupidních scriptů, kdy se Jason zastavuje když před nim se vše bortí, všecko tupě komentuje a x dalších věcí. Polovinu misí jsem na první pokus nedokončil, pač jsem je chtěl dělat po svém. Obejít to. NÉÉÉ, musim lineárně. Vaas mě zajme s Lisou, nechá mi plnou výbavu. Vaas mě zajme po druhé, musim si pro výbavu i když bych se mohl teleportovat do stanoviště a vzít si výbavu zpět. Jdu pro Olivera - sorry Jasone, už je jinde, přesunuli ho. Proč mi to neřekneš asi 2 minuty předem, než dorazim na to místo???? U skály je připravená hlasitá sniperka (mám tichou, ale to je jedno, musim na sebe upozornit) místo 8mi pirátů jich tam je dvacetšesttisíc a všichni nabíhaj k výbušným sudům. Oliver vtipkuje, jezdí k břehu aby po nás mohli střílet. I ten Riley na konci hry, kdy letí nad letištěm, aby RPGčka po nás mohli střílet. X dalších misí je WTF, kde se nic pořádnýho neděje a jen hráč prochází v halucinacích. Nebo když kryju Willise a nabíhá miliarda pirátů, fuck this shit.

Fakt trash jako prase. Už mě ani nebaví obsazovat tábory z toho, jak se mi ta hra znechutila. Bojim se toho, co na mě vybafne čtyřka.
+8 +12 −4

Burnout Paradise

 • PC 70
Mám odjetej Point Of Impact, Legends i Dominator. Takže mohu Paradise porovnávat s tim, co znám. Vůči Burnoutům chovám slabost, vadila mi však podstatná věc, kterou Paradise NAŠTĚSTÍ postrádá - cheatující AI.

Málokterá závodní - arkádová - hra obsahuje poctivé počítačové soupeře, kteří zázračne nezrychlují. U ostatních dílů B co jsem odehrál, bylo zapotřebí mít neustále zapnuté nitro, aby si hráč udržel aspoň tenký náskok, pač se z ničeho nic vždycky vynořilo AI-čko a já začal panikařit. Tam nešlo tolik o zkušenosti, nýbrž to bylo dost o štěstí, pač doprava byla taky opravdu hustá. Paradise na to jde jinak - závody nemaj žádná omezení, prostě si jeď kudy chceš. Jde především o to, vypilovat si znalost města, ve kterém se tohle šílenství odehrává. Doprava není tak nahuštěná krom srdce města, kde je plno zaparkovaných aut a člověk si tam musí dávat skutečně pozor, naštěstí se však nejedná o nic, co by znechutilo pocit z jízdy. Jak jsem již říkal, AI je na velmi dobré úrovni, kolikrát mě mile překvapilo - soupeří mezi sebou, využívaj alternativní cesty a jedou tak jak maj. O nitro přijdou tak, jako hráč - po nárazu, či pomalejší jízdě bez konin. Počítač závodí přirozeně, logicky (v rámci pořádné závodní hry) a nemá žádné "power upy", aby pokaždé hráče dohnal.

Co se týká mapy a světa kolem, je to fajn open world, kde hráč není ničím omezován. Platí to při každém eventu. Město má i svoje "beautiful" místa, nějaké ty billboardy, neony - chybí však pořádná paleta počasí. Nějaká mlha, noc a den. To je vše. Uvítal bych déšť, sníh - už ve dvojce mi to hra nabídla, ale tam zase byly okruhy vymezené. Přesto mi zde nějaké pořádné dynamické počasí chybí. Osvěžilo by to jízdu. Město je celkem velké, jen trošku víc jednotvárné. S Rivals se to podle mě nedá srovnávat, kde ten mix počasí-prostředí byl dotáhnutý k dokonalosti. Pochopitelně terén nemá vliv na jízdní vlastnosti. Je zde plno jumpů, plotů které lze rozbíjet a hráč se na nějakou dobu určitě vyblbne do mrtě, poněvadž přísun adrenalinu je neustálej.

Grafika celkem solidní, vozovka se leskne, ohledně karoserie aut si není na co stěžovat, auta jsou pohledná, krásná, lze měnit i jejich zbarvení (a celkem pestré to je, to mě potěšilo), billboardy a okolí mi přijde hodně detailní, hra se nezasekává, optimalizace je skutečně impozantní, je zde i hodně málo bugů na takovou šílenou hru, loadingy nejsou vůbec dlouhé, není potřeba připojení internetu ke hraní offline, prostě funguje na principu oldschool hry, která nabídne velký obsah. Zvuky aut prvotřídní a i sound takedownů, jak plechy skřípou.

75 aut nabízí hra a pak i motorky, které mě však nezajímaj, ale pocit z jízdy patří zřejmě k tomu nejlepšímu, v závodním žánru. Už ze začátku auta jedou na plný koule, jedným slovem nářez. Vysoko oktanová zábava. Hůř na tom je jízdní model, ale jak u kterého auta. U jiných přetáčivé, ty další se hůř položí do driftů a našel jsem si kusy, se kterejma se jezdí výborně. Některé auta jsou pochopitelně převzatý ze starších dílů, škoda jen že jim nejde například dát malej tuning. Nějakej ten spoiler a tak podobně. Ale o tom Burnout nikdy nebyl ;-)

Soundtrack jako fajn, ale předem ubírám body za absenci vlastní hudby. Toto považuju za samozřejmost v takové hře. Písniček je spousta (opět mnohé převzaté z minulých dílů, obzvlášť jejich theme a variace na různý tratě), mix různých žánrů, potěšil mě Johnny Strong (Operator - Nothing To Lose) a nakopl mě Soundgarden s Rusty Cage. Je fajn, že lze hudbu během jízdy přepínat. Moderátor/komentátor rádia Crash FM je však příšerný. Komentuje doslova každou píčovinu, vodí mě za ručičku, dává nesmyslný rady a nejde to vypnout.

Mám velký problém i s nesmyslným seřazením kláves (nyní, jak to mam nastavený podle vlastní chutě, je to už lepší, jde však o princip) - hraju přece počítačovou hru, néé hru na konzoli. Spousta těch kláves totiž nejde přeřadit úplně jak bych chtěl a pořád si na to nemůžu zvyknout, pač mi to nepřijde moc praktické a vyhovující. Nadále mi vadí "takedown camera", která nejde vypnout. V každým Burnoutu co jsem hrál, to šlo - tady ne. V Road Rage mi to právě dost pije krev, hra hned bere ovládání z ruky a začínám panikařit. Nepůsobí to ani moc efektivně, spíš to prostě zpomaluje zběsilost hry. Vadí mi to i když nabourám já. Čas mi utíká, soupeři předhání a já sleduju 5 sekund své nabořené auto v bariéře, či ve svodidlu.

Tvrdil jsem, že loadingy nejsou extra dlouhé. Za to v té garáži prostě WTF.. čekat asi tři sekundy, než mi spadne auto ze vzduchu a třískne se sebou o hlínu. Nebo když měnim styl barvy, hra na sekundu až dvě problikne. PROČ??? Nadále ta mimořádná otevřenost během tratí není vždycky nejlepší a chybí určitá hranice, aby hráč nezačal bloudit, což se mi často stává ačkoliv už prostředí znám. Není čas při vysoké rychlosti čumět na mini mapu ;-) při projetí benzínkou, lakovnou či opravou aut mi opět hra sebere na několik sekund ovládání z ruky a zvolí nesmyslné úhly kamer. Kamera je mnohdy nic moc, zejména při takedownech, kdy bejvá i solidně nepřehledná. Pohledy jsou zde jen tři. Dozadu, klasickej na celé auto, či z nárazníku, takže též nic moc. Úvodní vstup do menu by byl fajn, kdyby nehrála furt ta samá písnička, v Legends to například bylo různé a šlo hudbu aj v menu přepínat.

Aktivit je plno - závody, road rage, sbírání skore za voloviny, nebo ujíždět před auty, které do vás bouraj a musíte dojet do cíle. Chybí mi však časovka, ale hru nemám dohranou, tak třeba tam na ní narazim. Nejsou zde ani otravný challenge, kdy hraju za fízly a chytám nějakýho šmejda, co jede velkou rychlostí, konečně! A líbí se mi systém, kdy bud získávám auta, nebo je musim během náhodného potkání rozmrdat k jeho získání.

Myslim si, že je to zábavná hra, plná adrenalinu, velkého vozového parku, nabízí mnoho aktivit, pěkné město, fajn hudbu. Jenže zároveň vysoce kolísá v malejch detailech, které působí jako když sledujete akční film a někdo vám neustále skáče před obrazovku, nebo vypadává signál během hovoru s někym. Určitě však budu ještě nějakou dobu brázdit po Paradise City a možná hodnocení zvýším. Bavim se královsky.

PS: FLATOUT 2 ZŮSTÁVÁ STÁLE NEPŘEKONÁN.
+7

Shift 2: Unleashed

 • PC 60
Shift 2: Unleashed téměř splňuje to, co žádám po kvalitní závodní hře. Project Cars je v mnoha ohledech kvalitnější, ale tam nemá kariéra smysl a nechci srovnávat.

Loading byl poměrně krátký a tak jsem zavítal do úžasného menu. Uši mi hladil špičkovej soundtrack na pozadí, (gladiators remix k různým skladbám) a atmosféra působila skutečně epicky. Okamžitě jsem si zamiloval systém kariéry, takhle si to představuji. Vydělávat chechtáky, za které si budu kupovat lepší a lepší auta.

A však, krom pěkné grafiky mě v ničem hra nefascinovala. Co to jako bylo? Ještě zmíním úžasnou atmosféru během driftů, které mi taky dali zabrat kvůli prasečímu jízdnímu modelu - v pozadí hraje hudba, hlasatel pořád něco hlásá a je i slyšet křik diváků. Navíc mi i ovládání přišlo příjemný. Svym způsobem...

Vozový park je bohatý. Ale vůbec jsem neměl z jízdy radost. Za vše právě může jízdní model. Auto zpočátku funguje tak jak má, ale pomalej reaguje na moje úkony a po prvním kole si žije svým životem. Zejména u driftů je to úplně nasírací, kdy mám naděláno na top skóre a auto začne bejt brutálně přetáčivé (zkoušel jsem to různě ladit, měl jsem schválně i veškeré poškození off) a stejně jsem se tomu nevyhnul.

Korunu tomu nasazuje katastrofální AI. Neberu argument, že to k závodní hře patří. Já na té trati sem a podle toho by měli reagovat protivníci. Né, že si kryju vnitřek zatáčky a ten mamlas se mi tam cpe, takže vzniká havárka a furt do mě tlačí autem, takže se nemůžu narovnat. WTF? Obzvlášť na úzkých tratí to je nepochopitelnej opruz.

Nelze ani přeskočit videa, kde něco závodníci melou a nepochopil jsem kupování aut. Když si auto koupim, můžu si ho koupit ještě 69x. Jelikož aut je hodně, vznikal často zmatek v tom, jestli tohle mám koupený a tohle ne. Tuning aut je trošku chaotickej a nic moc, ale to je asi maličkost.

V týhle hře se nemá ani cenu učit jezdit, kvůli té AI. Krom toho design tratí působí nesympaticky a v hlavě mi žádná trať neutkvěla. Japonské tratě mě připravily o spoustu nervů :D

... přesto se ke hře asi ještě vrátím a párkrát si zajezdím sám na nějakých tratích s mustangem.

Pro: Vozovej park, monumentální soundtrack v menu, menu samo o sobě, drifty a jejich atmosféra, systém kariéry, optimalizace

Proti: AI, design tratí, zvuky aut, otřesný jízdní model, nic moc úprava aut, otravný videa skutečných jezdců, kupování aut

FIFA 14

 • PC 80
- Hrál jsem hodně dílů a nevidim moc rozdílů mezi nimi. Klasická FIFA, která disponuje s pěkným soundtrackem a ovládání padne hráčovi do rukou okamžitě.

- Menu mi až na pár výjimek (přestup hráče) přišlo přehledné, neztrácel jsem se v tom, bohaté a zápasy maj dobré tempo. Výzvu pro mě představoval každej tréning před zápasem, kde mám chuť se pokoušet pokořit dané skóre v určité disciplíně.

- Bugů to je plno. Co se týče offsidů, tenhle bug mě nějak neotravoval. Spíš mi vadila zasekaná animace při oslavách branek, nadále rozhodčí, kteří udávaj i červené karty za naprosté nic. Nehledě na tom, že grafika je skutečně odpudivá, mimika hráčů téměř stejná u všech, odfláklé pozadí.

- Chvíli jsem se těšil z pěkných článků a rozborů, které o mě psali v trenérským režimu pouze do doby, dokud se nezačli opakovat. A samozřejmě se nevyhnu ani stereotypu, kterej se po určité době dostaví. Vadí mi aj malej počet národností, pač jsem si vždycky chtěl ve Fifě vytvořit fiktivní kvalifikaci a následně mistroství světa.

- Na FIFĚ není moc co hodnotit, každej rok to je skoro to samé (novější jsem hrál jen chvilkově), co však naštěstí funguje, tak fotbalová atmosféra, hlučný fanoušci vyvolávaj husí kůži a díky tomu hra dokáže pohltit. Mě to baví a rád se k tomu vrátim. Musim dostat York City do Premier League :-)

Pro: Soundtrack, menu, "tréning" před zápasem, přehlednost, Kasabian - Club Foot, optimalizace

Proti: Pořád to samé, grafika, animace, recyklované články a rozbory po zápase, málo národností, bugy

+6

Max Payne 3

 • PC --
Další hra, kterou nebudu hodnotit a tak napíšu jen svoje dojmy. Dokončil jsem pouze dvě mise, teda skoro :-)

POZITIVA: Úžasné interiéry, slast, krása se v nich pohybovat. Hlavní postava Maxe, sebedestruktivní týpek, veterán, ikona s vychlastaným hlasem, vousama vzbuzuje respekt při každém dialogu a hlášce, co vypustí. Silnej charakter. Přátelské ovládání, hráč se přizpůsobí mimořádně rychle. Špičková optimalizace, grafika nádherná.

NEGATIVA: Příběh stupidní. Nechápu, proč bych měl chránit bandu takovejch CENZURA. Sám Max to naštěstí skvěle komentuje, mno vadily mi ty strašné efekty v cut scénách, rozpolcení obrazovek je chaotické a střihy příliš nenavazují. Zvuky zbraní jsou strašné, snad flusačky? Nelíbí se mi ani struktura misí. Kupříkladu, vejdete do dveří, vidíte jak tam stojí asi 10 týpků v kuklách a jste ve hře. Místo toho, aby hra která už bere ovládání z ruky a přerušuje akci cut scénama, navedla Maxe za blízkej sloup, nechá vás stát bez krytu proti několika šílencům, co maj výbornou mušku. Uměle natahované střílení, kdy ze všech dveří vybíhaj idioti mi lezlo už krkem a vrchol byl konec druhý mise v helikoptéře, otřesné scripty. Z přestřelek jsem nepocítil žádnou intenzitu. Celkově mi hra přijde přestylizovaná a umělá.

Jinak jsou zde základy GTA V, ať už co se týče grafiky, nebo podobnosti hlavní postavy s Majklem. Jinak tohle jsou moje dojmy, opět - to co mi zde pije krev, asi druhým vyhovuje. Mě gameplay však přijde hroznej a stavba misí absurdní, nelogická a nervní.

Pro: ---

Proti: ---

+1 +6 −5

Battlefield 3

 • PC --
Další hra, kterou nebudu hodnotit. Audiovizuální první liga, přeplácaná skriptem, nulovou taktikou a hlavní postavou, která nemluví a slouží jakožto podržtaška. Je to i striktně lineární, nepřátelé neustále nabíhaj a je to pořád to samé. Občas se objeví slušnej fight. Nůž naprosto k ničemu, dá se říci, že tohle je Modern Warfare na steroidech :-) nenapadá mě co k tomu víc napsat. Dohrál jsem první dvě mise a to mi stačí, víc není o čem.
-11 +3 −14

Grand Theft Auto V

 • PC 80
Jasně, že celkově je i pátej díl opravdu fantastickej, ale nepřijde mi tolik zásadní a revoluční, jako v případě San Andreas. Nebudu psát superlativa, komentář spíš zaměřim na velké mínusy. Tak předně scénář mi přijde dost bídnej, hlavně co se týče chování postav, hodně mě sice bavil Majkl a především Franklin, naneštěstí Trevor mi prostě přišel samoúčelný - někomu asi přišel cool, mno já jsem s nim vůbec nesoucítil a příběh Majkla a Franklina mi přišel daleko zajímavější. Konec je opravdu nedodělaný, čekal bych smysluplné rozhodnutí, místo toho pokud oddělám dvě hlavní postavy, záporáci přežijou a pokud je nechám žít všechny, umře i hlavní záporák, ale Trevor bude žít dál. Což mi prostě přišlo, vzhledem k cestě, kterou jsem do finále prošel, totálně absurdní. Mise jsou úplně o ničem. Nulová svoboda, samoúčelnost, skripty. Nemám to rád. Kor, když většinou jsem za mise nic nedostal. Moje postava stála uprostřed pouště, nasraná, jak s ní každej vyjebává a já byl nasranej též, protože mi mise nepřišly vůbec dobré a ztratil jsem zbytečně čas. Taky jsem přišel na to, že některý mise byly úúúúúúúúúúplně k ničemu, protože nějak zásadně nedokázali ovlivnit průběh děje (ano, krádež ponorky). Heisty jsou taky prostě nedomyšlené, a vůbec mě to nějak extra nebavilo. Nechápu, že to jiný hráči nevidí.

Rádiové stanice nabízej pestrou paletu žánrů, spoustu písniček je skvělejch, ale postrádám nějaké vtipné reklamy, moderátoři postrádaj osobnost, jenom vyhlašují svoje jména a aby jsi tancoval, to je vše. Kde je sakra Sage? Pamatujete to hardcore audio porno, z Radio X? Zatímco si pamatuju jména moderátorů z Vice City i San Andreas, z pětky jenom George z Mirror Park Radio, které mi přijde solidní.

Tuning aut snad lepší než v Need For Speed (!!!), ale hráčům je to k ničemu. Ten, kdo online nehraje, má pech - není totiž dostatek místa, kam auta ukládat. Všechno to až řeší módy a trainery, o kterejch se pak též zmíním. Hra nabízí dost interiérů, ale po skončení skoro žádný nebude přístupný. Já to nechápu! Pokud má být další GTA ještě větší, tak doufám, že bude více hratelných interiérů. Opět tohle musí řešit módy. Obyvatelstvo Los Santos je jinak asi to nejvíce postížené, co jsem ve hře zažil. Garretův komentář hovoří za vše - jste v jejich blízkosti, buď na vás zavolaj poldy, nebo nasraně odcházej pryč a maj na vás blbé kecy. Moje postava se zmůže na dva slušné dialogy a hned potom lidi kolem sebe uráží.. proč? Dost to mrví ten gameplay. Taky nerozumím tomu, že když mám na zbraní tlumiče a někoho zabiju, nikdo kolem není a stejně se mi hvězdička objeví. Nelíbí se mi ani, že si třeba nemůžu sednout na lavičku, nebo kapotu auta, pro slušnou pózu. Opět, tohle řeší mód. Benzín si tankovat nemůžu, což je taky škoda. A ani se nemůžu najíst. V SA jsem se mohl přežrat, dokud jsem se nepozvracel, tady musim mít půlku životu pryč, abych si mohl koupit tyčinku. Chybí mi ta posilovna :) to však zafixoval internet, ale zase - přišlo mi ,že plno stránek je nefunkčních, taková kulisa, taky není kam volat, třeba s jednou ženskou z vedlejší mise, jsem si chtěl vyrazit a pořád je nedostupná. Prostě ve shrnutí je zde plno výborných nápadů a věcí, ale nejsou dotažený. Nemůžu si kupovat pěkné baráky, ale podniky, které mi jsou k ničemu a furt s otravnýma misema to maj údajně vynahradit.. hm.

Social Club je sám o sobě to největší zlo. Neustálé problémy, odhlašování, zamrzávání, někdo vám může snadno hacknout účet. Nepraktická ptákovina.

Co se mi líbilo.. ambientní atmosféra, pestrá a bohatá mapa, smysl pro detail (převodová deska v autech, s funkčními tachometry atd..) konečně zde jsou zvířata, u televize jsem strávil dlouhou dobu (Gordon Moorehead Rides Again - VCPR!!!, nebo ten magor Jack Howitzer) minihry výborné, tennis i golf jsou zábavné, jednoduché a logické na ovládání. Billboardy, náhodné reakce lidí kolem (fotí si vaše pěkný auta,chválí je) rodinky co večeří na zahradě, atd atd... prostě mazec. Mapa vybízí k objevování, úprava bouchaček a špičková grafika. Optimalizace prvotřídní, asi bez konkurence.

DODATEK; Co se týče módů a trainerů, doporučuju, ale pozor - může to zapříčinit nestabilitu hry. Dobrá věc je import/export aut, kdy káry z online, máte v single. Potom na otevření všech interiérů, mód na kupování baráčků, potom je dobré využívat prvek, pod kterým si uložíte vytuněné auto a můžete si ho kdykoliv spawnout, slotů máte neomezený počet. Výborná věc. A trainer sám o sobě je jedna velká paráda, měnit čas, svolávat na Los Santos meteority, hrát za jakoukoliv postavu ve hře, se super skokem a v super-rychlosti mlátit lidi pálkou ( :D :D) a spoustu dalšího.... takže trainery jsou fakt skvělý a primitivně je lze do hry dát.

Grand Theft Auto V je jinak jako celek fungující, úžasný svět, ale plné hodnocení nemůžu dát. Obávám se, že se mu nepodaří u mě zlidovět jako San Andreas. Prostě špičkové open world a pokud něco hře vytýkám neznamená to, že to bude srát i vás.

Pro: Obří, rozmanitý, pestrý a detailní svět, optimalizace, zvířata, svět žije, tuning aut, internet, úprava zbraní, grafika

Proti: Nedomyšlený scénář, nulová motivace hrát mise, samoúčelnost, rádiové stanice, celkově singleplayer nedotažený, Social Club

+10

Need for Speed: Rivals

 • PC 70
Tak výborná hra by to byla. Ale přijde mi to odfláklé. Prostě hovno, co je ve zlatém obale. Rivals by mohli představovat ideální závodní zábavu, kde je hlavním pánem adrenalin a hráč prostě cítí tu rychlost toho auta. Líbí se mi plakát, kterej charakterizuje hru samotnou. Když jsem vstoupil do hry, čekal mě asi minutový trailer, poprvé se mi dost líbil a vzbudil ve mě dost napětí. A pak následovalo několik keců a animací, které nejdou přepnout. Já nevim, sice jsem nehrál všechny díly NFS, ale pochybuju, že by se nějako Rivals natolik lišil od svých předchůdců, že musí hráče vodit za ručičku. Hráč chce hru hrát a né poslouchat poučky, jak se co má dělat.
Naštěstí mě během loadingu, ústřední theme hry úplně uzemnilo a připadal jsem si v jiné dimenzi. Temná, minimalistická hudba, jež pro mé uši představuje slast. A vývojáři mi dali pro začátek na výběr dvě auta. Nějaké to Poršátko a mého milovaného Mustanga. Se kterým jsem vydržel opravdu dlouho a zvuk jeho motoru byl opravdu nádherný. Dal jsem mu krásné pruhy, zbarvení, změnil poznávačku a šel na věc. Jestliže je něco, co mě na téhlé hře fascinuje, tak gameplay a náplň Rivals. Ve vysoké rychlosti projíždět kolem radarů, driftovat na krásně dlouhých silnicích a pak sešlápnout pedál za doprovodu nitra, v nádherném prostředí, špičkové grafice (rozdíl mezi low/medium je nerozeznatelný, i na low hra vypadá skvostně) a hlavně hru pohání vpřed soundtrack, který nemá žánrové mantinely. Dále mě potěšily body za "near miss", které pamatuju z burnoutů dvojek a za ně taky dostávám skóre. Takže to kalit na dálnici a projíždět těsně vedle aut, byl skutečně adrenalin. Časovky, závody, paráda... pak zde jsou pursuity a zdrhačky před cajtama.
Tady už začíná první zádrhel. Poldům neuniknete snadno. Těm prvním klidně, ale dál je to horší. AI cheatuje opravdu výborně. Nemyslim závodníky, ti na vás klidně počkaj před cílem, nebo se "díky" scriptu vysekaj. AI závodníků mi přijde taková.. sice rivalová, ale pořád přátelská a dá se říci, že projevují respekt. Líbí se mi, že i na vás troubí, pokud do nich ťuknete, nebo když mi někdo nabídne "head to head", já kolem projedu s úmyslem odsouhlasit (nestihu to), tak se týpek otočí, dožene mě a můžeme závodit.
Všude jsou však poldové. Respawnují se. Zapomeňte na nějaké boční cestičky, tratě mi přišly občas dost nekonzistentní, takže místo toho abych vjel do té boční cesty, to napálim přímo do nějakého sloupu, či bariéry. To by ještě šlo, ale to, že musim asi 5 sekund sledovat jak moje auto se vymrdává a pak stojí na místě a do mě ještě boří cajti a hemží se to chlupatejma, považuju za absolutně absurdní. Možná fízlům ujedete, ale "escape" cedulka zmizí v momentě, kdy se buď před váma, nebo za váma odnikud vynoří další Lambo s cajtama, v horšim případě vrtulník s Veyronama. Do toho se přeruší super soundtrack a hraje otravné pursuit theme, které nejde vypnout. A takhle je to furt!!!
- Nemůžu prostě dojet k eventu, objeví se fízl. Sice jedu pomalu, otočim se, nebo nic špatnýho dělat nebudu. Ten šašek zmizí z mapy, objeví se u mě, nebo se pro jistotu ke mě sám otočí a pronásleduje. A i když kolem jezdí ostatní závodníci, jdou jen po mě. Naprostá demence, co kurví zábavu.
Hraju offline, nejsem připojen k žádným serverům a přesto nemůžu dát pauzu. Když jí dám a vybírám místo, kam chci jet, nestačim ho označit, pač projede závodník kolem a hned jsem jeho kolega, co mu pomáhá s útěkem, ačkoliv stojim někde zašitej v křoví. "Naštěstí" když frčíte do svého hnízdečka, stačí zmáčknout tlačítko a i kdyby po vás šlo 911 Veyronů, můžete si hru uložit a už po vás nejdou. Opět, je to absurdní, ale aspoň něco, když AI takhle ráda podvádí, nehledě na to, že vás terorizují nějakejma technologickejma sračkama a vaše auto hovno vydrží. A když už využijete ty technologické "vychytávky" na ně, tak jim to neubere ani čtvrt života, zrychlí je to, či napálí do zdi a hned se respawnují jiný. Nejlepší způsob jak fízlům utéct, je čekat na místě až přijedou, odpálit je shockem a pak turbem zmizet, takhle nějak se daj ty skripty překlopit, dá se říct, že tahle hráč rozlomí pravidla hry, která se z toho nevzpamatuje.
Kdyby zde byl aspoň nějakej.. hmm, způsob jak poldy vypnout. Prostě jeden hráč by rád zdrhal před cajtama, druhej to vypl a hrál by čistě část příběhu, která se točí okolo závodění a linii s poldama, by si to nechalo pro příběh. Na 30 fps hra jinak jede plynule, můj notebook odpovídá minimálním parametrům hry a jen když fakt hustě chčije, tak mi to klesne ke 25-20ti, kde už je ta pomalost znát. Loadingy jsou kapitola sama pro sebe. Otravný, zbytečně dlouhé a ty "rady", které vám problikávaj na obrazovce při snímání světel u auta, prostě směšné. Taky nechápu, že když najedu na nějaké auto, musim na něj kliknout a vzít si ho, abych si ho prohlížel. WTF. Co se týče tuningu, nějaké ty nálepky, pruhy, SPZ barva a měnit nápis, nic pořádného. Rámy maj málo barev a asi jen jedna je pěkná. Auto si nemůžete prohlížet tim, že by jste otáčeli myší, takže skoro všechny barvy vypadaj hnusně, "díky" nesmyslnému položení kamery. Taky mě štve, že nemůžu jezdit oblíbeným autem a je zbytečný kupovat první káry, když jsou pak nepoužitelné. Musíte mít nejrychlejší, aby jste mohli nadělat co nejvíce skóre. Demence...
O příběhu jsem ani neměl páru, že tu je. Prostě jsem jezdil dlouhé hodiny a vydělával money pro Mustanga, až když jsem dokončil nějaké eventy v tom "speedlistu", tak se objevilo pár cut scén. Hlavní postava nezajímavá, má opravdu mizerné dialogy. Jinak celou dobu ujíždítě před Lambem fízlů a pak se objeví moment, kdy na řadu přijdou nějaký super mega ultra cops, který jsou naprosto stejný jako původní fízlové. Ale náš hrdina to dramatizuje s tim, že jedou dle jiných pravidel a je to jiná liga. Nééé, jenom je jich víc na mapě a jsou víc otravnější. Mno a pak je zde to trapné seřazení kláves. K tomu, aby jste se pohybovali v menu, musíte mačkat "page up/page down" - slouží to aj k přijmutí eventů (:D). Tlačítkem "end" přepínáte hudbu (lol) a tlačítkama "home/end" přepínáte na mapě, mezi eventama (...)
Lidi, já vám nevim, ta hra by byla úplně fantastická, nenáročná a zábavná, ale kvůli tolika nedodělaným věcem přemýšlím o tom, že to pošlu celé do nepěknejch míst a raděj spadnu k Undergroundům dvojce. Prostě AI, bugy a nelogické ptákoviny sráží hru šíleně dolů. Jinak nemáte zde ani výhled z vozu, což je škoda. Jen pohled za sebe, před sebe s tim že se zakryje celé auto. Hru bych doporučil nenáročným gamerům :D
Soundtrack 10/10
Grafika 10/10
Zábava 10/10
Bugy 10/10

Pro: Grafika, soundtrack, auta, mapa, herní náplň, občas výzva, drifty, near miss, adrenalin

Proti: AI cheatuje, nelze dát pauzu ani v offline režimu (wtf?), přebugované, otravné pursuit theme a neustálej výskyt poldů, loadingy (wtf?), nesmyslné seřazení kláves (wtf?), otravné cut scény bouraček (wtf...)

+3

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

 • PC 20
Nebudu hodnotit. Nedostal jsem se, ani přes druhou misi, ale dojmy napíšu:

Problém týhle hry je, že je zcela lineární. Jelikož se jedná o Splinter Cell, a nééé CoD a další akční hry, tak stealth je základ. Mě by nevadila akční stránka, ale chci mít i prostor pro svoje nápady a mít možnost s radostí a v napětí taktizovat, jak koho obejdu. Tady, jakmile to zvládnu, objeví se v jediné cestě dva týpci co se nekonečně dlouho vykecávaj. Sejmu je, ale těla nemohu odnášet a někdo kolem toho projde a jsem v hajzlu.
Přestřelky jsou zcela umělé. Žádná intenzita, žádná razance z pistolí, nepůsobí to vůbec nekompromisně a nepomáhá tomu ani tupé ovládání. Hráč nemá šanci ani využívat okolí, aby si mohl přizpůsobit akci podle své chutě. Tady jde vidět ta levelost, mezi ostatními díly a Conviction. Jinde máte na výběr tunu možností. I první díl nabízí skvělou varibialitu možností, jak se dostat k cíli.
V Conviction nemůžete bejt ani dlouho ukrytý za zdí, protože po chvilce na vás ze dveří vyběhnou asi čtyři týpci a rozstřílej vás na sračky / jejich trapné hlášky mě fascinovali. Sem tam se kryjí za bednama, ale většinou zmateně běhaj po mapě a střílí do vašeho stínu. Jakmile je samotná priorita (akce) nudná a nepřináší hráči potěšení, je k tomu limitován mantinely, které ho omezují a musí, prostě se MUSÍ hře přizpůsobit. Já na to nepřistoupim a dál to hrát nebudu. Přitom příběh vypadal skvěle a vyvolával ve mě emoce, díky preciznímu soundtracku. Proto jsem hojně využíval ruční způsob boje. Krav Maga v plné parádě, skvělý chvaty, konečně jsem našel pořádné pozitivum v té hře!!
Výslechy sice pěkné, ale postrádaj údernost. Jsou absurdní, a hlavně katastrofálně nasnímané. Nelíbilo se mi, že musim mačkat "E", abych vysekal informace z postav. Když totiž stojim daleko od zdi a zmáčknu "E", nepřirozeně Fisher kráčí s postavou pod krkem a opět to působí celkově uměle. V Blacklistu se hráč mohl kochat tou animací a profesionalitou, kde nebyly střihy a divák se místy i dočkal perfektní choreografie, jako z nějakého akčního-bojového filmu.
Katastrofální optimalizace a odporná vizuální stránka tomu fakt moc nepomáhaj a furt s hrou jsou nějaké problémy. Už to, že jednou hru spustim a pak si stěžuje na to, že to hrát nemohu, pač mi to nepodporuje grafickou kartu, přitom jsem to předtim spustit dokázal!!!
Na netu jsem se navíc dozvěděl, že takovejch uživatelů co si na Konvici v tomto případě stěžují, je plno.
Tvůrci se však v Blacklistu dokázali poučit, ale Conviction za nic nestojí. Jinak zoomovat v zrcátkem od auta je fakt insane :-))
Závidim těm, kteří si tuhle hru dokázali užít. Já si raděj zahraju klasiku, kde fackuju Rusáky v Kalinateku O:-)

Pro: Dabing, příběh, soundtrack, choreografie bitek, Sam Fisher

Proti: Nevyvážená optimalizace, odpudivej vizuál, umělá akce a nucená lineárnost, lepší už to nebude

+9 +10 −1

Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist

 • PC 100
Jednoznačně nejlepší díl, pro mne osobně a rozhodně strop toho, co Splinter Cell nabízí. Zároveň se u mě jedná o nejlepší akční hru, kterou jsem doposud hrál. Takhle - Grand Theft Auto samozřejmě miluju co to jen jde, ale to je žánr sám pro sebe, nemá cenu GTA akci porovnávat s jinými hrami. Nyní vám ale vypíšu důvody, proč jsem si Blacklist tak zamiloval:

Pojetí akce, mix stealth a dynamiky;
- Už jsou pryč výchovné facky Rusákům v ulicích, které jakoby vypadly z předlohy starého Londýna. Vymizely i jejich trapné kecy. Pryč je nestabilita zbraní. Můžete si plno zbraní kupovat a tunit, ať už se jedná o old school pistole, které jsou nejlepší do ruky, samopaly, brokovnice, odstřelovačky, pak nějaké ty hračky jako několik druhů granátů, mini-droun, miny, anebo celej oblek, trup, googly i jejich pestré zbarvení, skin obleku a tak dále. Když zbraně kupujete, parametry palebné síly vypadaj mizerně pouze do doby, než zbraň vylepšíte podle svého. Na kulomety tlumiče, špičkové spouště, optiky, pořádné náboje, pistol bez tlumiče taky bejt nemůže, a co takovej laser pro přesnější míření a zpestření už tak fešné výbavičky?! Trošku zvětšíme hlaveň a jako speciální zbraň si vybereme moc pohlednou kuš. Vyrážime do akce: už z fleku mě zaujala pohyblivost mé postavy, šplhy po trubkách, římsách, žebřikách. Sprint díky kameře mi zvyšoval tep, protože kamera je autentická a měl jsem z akčních výplní nepopsatelnej zážitek. Sam Fisher vypadá v akci opravdu profesionálně, ať už to je těma zbraněma, oblekem, tak způsobem jakým zbraně drží a působí neomylně. Jelikož však tvůrci mysleli i na kontaktní boj, tak proč nevyužít asi mojí nejoblíbenější zbraň ze hry Karambit?! A aby toho nebylo málo: tolik chvatů, mnohdy improvizovanejch mě dostávalo do úžasu. Krav Maga v plné kráse. Záporáky jsem prostě musel eliminovat, lámat kosti, podřezávat hrdla/tepny, přehazovat je, odzbrojovat - akce je precizní, minimalistická co se týče osobních soubojů, jedná se o okamžité a logické eliminace. Častokrát Fisher protivníka seznámí se stěnou, nebo o nejbližší překážku mu zmaluje obličej a podřízne hrdlo. Nejvíc jsem si však oblíbil lámaní vazů, to byl slast. Pochybuju, že mě nějaká akční hra svojí akční stránkou někdy vůbec nadchne víc. Možná tak příští Splinter Cell. Většinou jsem i nepřítele eliminoval, aniž by se stihl nějak připravit. Stačilo, aby nakouknul, nebo udělal krok navíc a skončil mi v prackách. Pojetí akce mi svym způsobem připomínalo mnohé, mé oblíbené akční filmy. Třeba 96 Hodin, kdy Albánci byli koseni do hlav bez nějakého varování a hrdina využíval moment překvapení. A nejen kvůli tomu je akce tak fantastická, můžou za to aj jiné vsuvky, kterými hra oplývá. A skvělá je i struktura akčních/vyhrocených momentů, kdy jakmile dojde na zběsilou akci, je to odůvodněné, takové zpestření. Nechytal jsem se za hlavu, žádné pitomé scripty, žádnej neomezenej počet nepřátel.

Design misí;
- Po prvních dvou misí jsem se obával, že se to celé bude odehrávat v nějakým pouštním-nistánu. Ale po fantastickym Chicagu (Die Hard?!), kdy jsem likvidoval jednotku za doprovodu vánočních písniček, se to celé přehouplo a užíval jsem si pestrost/rozmanitost úkolů. Po celé mapě jsou navíc rozmístěné notebooky, či mrtvé schránky, je zde plno trubek, na které se dá zavěsit, úkrytů, šacht do kterejch jsem se často cpal, většinou lze i nepřátele obcházet bez zabití, za což bejvá i největší odměna, lze se hrou prostřílet, anebo eliminovat okamžitým způsobem. Mrtvoly je možnost ukrývat, jsou za to i malé odměny, pro mě bylo i motivací zkoumat celé mapy, poněvadž za průzkum jsem byl odměněn po konci mise. Ono aj prostřelování světel přinese časem penízky do kapes, okolí lze taky slušně ničit, jen tak pro parádu, anebo k nalákání nepřítele. Obtížnost není taky nějak extra snadná, i na easy jsem měl při pár momentů v žilách napětí a pociťoval jsem brutální adrenalin. AI nepřátel fakt výborná. Reagují na otevřené/zavřené dveře, na chybějící parťáky, a i ten pískot Fishera je kolikrát limitován. Pokud to zkusíte 3x během některé mise, záporáci už vědí, že tam jste a hledaj skrýš. Taky když vás objeví, máte sekundu na to, popravit nepřítele, jak někdo psal pode mnou. Pokud to nestihnete, záporák se stáhne, začne zběsile střílet, volat parťáky a z úkrytu pojede krycí palbu, zatímco kámošům osvětlí situaci. Časem vlítne na scénu aj nějaká spešl jednotka, s googly na palici, dělající kotouly a maj i mnohem větší výdrž. Anebo juggernauti se štítem a brokovnicí. Stejně však největší neplechu způsobí pejskové. Záporáci navíc vědí, jakej pojem znamená taktika a taktizovat musí aj sám hráč, hra nutí přemýšlet, uvažovat a zkoušet, riskovat. Prostě paráda. Jinak jsem si ani nevšiml, že je ve hře ta automatická trapnost z Conviction "označ a střel". Až na konci hry jsem si toho všiml.

Příběh/Postavy;
- Sam Fisher "omládl", přišel o svého původního dabéra a stal se arogantnějším. To mi asi vadilo nejvíc. Hlas má v pohodě, vzhled mi nevadil, rychle jsem se přizpůsobil, pač v akci je to pořád pořádná mašina a neztratil ani cynismus, či sarkasmus. Já jsem spokojenej, když to tak člověk vezme, v Chaos Theory je těch hlášek a pokusů o ně tolik, že to začne trošku prudit. V Blacklistu dělá chybná rozhodnutí, omlouvá se, má svědomí, přesto mě mrzí, že si třeba neudobřil některé vztahy, například s Kobinem. Vtipálek, bavil mě pokaždý když byl na scéně. Bylo mi líto, že se nakonec nestal součástí týmu, protože prošel velkým vývojem. Grim je nádherná, prcatelná a přísná zrzka, nosí podpatky, zbraň a její hlas ve sluchátku mi moc hezky hladil sluch. Charlie je v pohodě, snaží se, nepůsobí nevýrazně na rozdíl od Briggse, kterej mi přišel dost nesympatickej. Já nevim, jako mít Jacka Bauera a toho novýho černocha, co bude hrát v 24: Legacy na jedné palubě. Pak tam je nějakej Ollie, kterej však za chvíli upadne do zapomnění a trapná prezidentka. Naopak hlavní záporák, Morris z 24ky mě bavil hrozně moc, ale nějak jsem nepochopil o co mu šlo. Příběh je slušnej, jen ten konec je dost otevřenej, neúplnej a nedodělanej. Poslední mise nic moc, hlavně konečná eliminace záporáka. Dvě prořízlé tepny, jedno prostřelené rameno - tim končíme. Žádnej pořádnej hand-to-hand fight. Kvůli tomu jsem strhnul hodnocení, čekal jsem něco víc na tom konci. Potěší i procházení v letadle, rozhovory s kymkoliv a hlavně hovory se Sárou, kde fungují emoce. Blacklist má však konečně příběh o něčem a nutil mě hrát hru dál. Nyní to není o tom, že nějakej příběh tam JENOM je, jako v předchozích dílech. Ten příběh tam prostě JE a má svojí váhu. Jen mi chybí prostě.. nějaké "to potom", pozdní události, jak to celé teda skončí a jakej to má dopad na životy všech zúčastěných?! Nabízí se opravdu dost prostoru pro sequel.

Vizuál/Technická stránka a pojetí hry;
- Špičková mimika postav, i na nejmenší detaily hra krom toho, když si kupujete trup, nebo celkově oblek, vypadá famozně, spoustu hezkejch foteček jsem si pořídil napříč celou hrou. Grafika fakt masakr, tohle hrát na ultra, tak hodim bobek. Zvuk extra třída, ozvučení pistolí, celkově zbraní, přebíjení, lámání kostí, nebo švihnutí Karambitem, zní to tak syrově, autenticky a do toho ten nabušenej soundtrack! Dynamika doprovází hru po celou dobu a hra vás do ničeho nenutí. Jste svobodný během misí. Krom nejhlavnějšího cíle nemusíte plnit odbočky, které se vyskutují, např. zajmout někoho, hacknout notebook a tak. Je to na vás, jak hru budete hrát. Conviction byl v tomhle jiný, Blacklist je mix špičkové akce a hlavně dost čerpá ze základů starejch Splinterů. Někdo má rád pomalé stealth, kde mise trvá hodiny, někdo rád střílí a pije u toho kafe, no já rád taktizuju, podřezávám hrdla a užívám si i první díl, kterej považuju za absolutní herní revoluci ve svém žánru. Na Blacklistu je však vidět ta vyspělost, pestrost a je tam znatelný vývoj/progres. Hra je nesmírně bohatá a já jí budu hrát ještě hodně dlouho. Jinak zde neexistuje téměř žádné menu, žádné dlouhé loadingy a optimalizace hry krom cut-scének skutečně vynikající. Dialogy jsou krátké, ale úderné a dokážou vyvolat emoce, díky intonaci hlasu, všech herců. Nechybí ani vedlejší úkoly, které jsou na několik hodin a ještě je všechny nemám dohraný.

Chyby/Mínusy ve hře;
- Mno a co mi vyloženě vadilo?! Pár bugů, kdy se mi zdálo, že jsem tělo dobře schoval a někdo ho stejně našel. Několik dialogů a divnejch rozhodnutí Fishera a jeho bez-emocionální charakter. Vymizela ambientní atmoška :-(, nelze schovat zbraň. Slabé finále. Malá vyhrocenost příběhu. Ale to jsou detaily, subjektivní pocity. Jo a ještě jsem skoro vůbec nepoužíval googly, velká tma byla málokdy a zbytek misí neposkytoval příležitost/prostor pro noční vidění. Dále systém kupování, že si nejdřív musim nakoupit vše, abych si mohl koupit vysněnej kanón.

SHRNUTÍ;
- Splinter Cell: Blacklist pařil k mejm nejočekávanějším hrám a předčil mé očekávání. Precizní akce, namixovaná s dobrým příběhem, uvěřitelnosti postav, solidní hudbou a špičkovou technickou stránkou. Bavil jsem se a to byl určitě účel hry. ALE!! Pořád mě hra nutila často přemýšlet, uvažovat a taktizovat a dokázala ve mě vyvolat nespočet emocí. Kdyby takhle vypadal film s Tomem Hardym, postaví se mi ;-)

Pro: Eliminace nepřátel, monumentální technická stránka, optimalizace, fajn příběh, postavy, hovory se Sárou, plno zbraní a jejich úprava, taktéž výbava, design misí, hudba, Karambit, vedlejší mise

Proti: Neuspokojivé vyústění, nemožnost schovat zbraň, nulové využití Googlů, systém nakupování

+8

NHL 2004

 • PC 90
Ani jsem netušil, že i 04 je na počítač. Já na ní propařil stovky hodin, když jsem vlastnil PS2. Časem, když se to člověk naučí hrát, je to rutina a vyhrával jsem často s několika deseti brankovým náskokem. Ale menu je přehledné, líbilo se mi i že si můžu pozadí obarvit oblíbeným týmem z NHL.
Pořád tu je vytváření hráče, vytváření vlastního mužstva, takže si vlastně můžete vytvořit amatérskej tým a pokusit se prosekat na špici. Malej problém je však v tom, že je musíte předem rozházet do různejch mužstev a dá to práci. "Slepování" týmu jde i do detailů, můžete si vybrat i barvy mantinelů pokud si dobře pamatuju. Možná namítnete, že ostatní NHL toho nabízí víc, jde však o to, že já hrál jen 04 a svoje zapříčiní i nostalgie.
Soundtrack úžasnej. The Quiet Things That No One Ever Knows od Brand New u mě zlidověla, díky hře jsem si i stáhl ostatní alba téhlé kapely a dočkal jsem se parádní, mimožánrové muziky. Get What You Need od Jet neskutečně pohodová, vždy když jsem si tvořil hráče, či mužstvo, tak jsem přepínal na páčce písně dokud Jet nenaskočil.
Nevýhoda těchto her se může jevit, jako určitá strojovost a stereotyp, vlastně je to pořád to samé. Ale přemýšlím, že si 04 stáhnu na počítač a rozjedu opět pekla na kluzišti.
A nejlepší momenty hry; kdy jsem vysklil o sklo protihráče, fakt nářez :-) nejvíce jsem toho odehrál za Dallas a Predátory.

Pro: Soundtrack, vtipné momenty, grafika, hity o mantinel

Proti: Může časem nudit, pač se to vesměs opakuje

+8

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

 • PC 90
Chaos Theory je určitě výborná hra.
První, co mě fascinovalo, tak vymazlená grafika, mimika postav, samé odlesky a celkovej vizuál je lahůdkovej. Musim se přiznat, že o proti jedničce mi obtížnost přijde jednodušší, za zády nepřítele můžu bejt rychlejší a ani kolikrát nebude stačit reagovat, protože Sam Fisher tasí několik solidních chvatů. Konečně. Proto jsem často nepřítele zabíjel, jelikož nůž mě přesvědčil o své jedinečnosti. Líbily se mi například momenty, kdy se ke mě voják přibližoval a já ze strany na něj vlítl s nožem a podříznul mu hrdlo. Konečně Sam Fisher působí jako profesionál.
Ještě zde sice není Krav Maga, kterou nabízí Blacklist, ale výběr chvatů mi přijde dostatečně pestrej a bavila mě celková hratelnost, všechny ty pohyby hlavní postavy, hledání druhejch cest, plazení se v šachtách, a pak samozřejmě špičkové interiéry.
Dvojka mě právě nebavila, pač tam nebylo kudy chodit, co zkoumat, kochat se nádherou kolem. Ale už právě jednička měla takovou ambientní, tichou, minimalistickou atmosféru. Ta se naštěstí přenesla i do třetice - nejlepší moment hry a to beze srandy, seděl jsem zašitej asi čtvrt-hodinu v luxusní koupelně a poslouchal zvuk pračky a venkovních aut, jež projížděli. Pro mě tyhle prvky znamenaj opravdu mnoho, a tak jsem šel do všech dveří, které se otevřít dali, prohledával a plazil se, kam to bylo jen možné.
Oblíbil jsem si aj černej humor Fishera, úžasný hlášky, spoustu z nich jsem si zapamatoval. Zlidovělo aj u mě hackování, to byl mazec, u toho jsem taky mohl prosedět několik minut. Vždycky jsem se snažil, abych to měl co nejobtížnější. Mise v té bance byla asi tou nejlepší. Nejméně jsem si užil Koreu.
Jen občas zavládl stereotyp, pač struktura misí je pořád stejná. Ale moc kritickej přesto nebudu. Maximálně tak, že záporáci ve tváři vypadaj úplně všichni do jednoho stejně. Jinak ovšem pecka, škoda jen toho - nic neříkajícího příběhu. Prostě se nějaká story odehrávala. Já si užíval skvělou hratelnost, interiéry a exteriéry a ta "volnost" bylo mou dostatečnou motivací k dokončení celé hry. Jednička mě však bavila víc.

Pro: Sam Fisher, čern ý humor, ambientní hudba i atmosféra, grafika, zvuk, nůž, eliminační chvaty, interiéry, více možností jak dokončit misi, hacking

Proti: Prázdnej příběh, pač hratelnost na sebe strhává všechnu pozornost, občas některé mise

+13

FlatOut: Ultimate Carnage

 • PC 70
Před pár lety jsem byl nadšen. I přes mizerné FPS, kdy mi hra šíleně lagovala na Toshiba laptopu, jsem si hru užíval. Dnes to však vyprchalo. Postrádám zde totiž drsnost a brutalitu, kterou obsahuje dvojka v nekonečném měřítku.
Cením, že tratě prošli slušným upgradem, jednou je zataženo, pak svítí nádherně slunce, a terén se během jednoho závodu taky prolíná. Hra je však nudnější, protože přišla o svojí hlavní prioritu - demolici.
Když totiž jedu s autem a napálim to do stěny, tak se nevybourám - jízda podél stěny mé auto nakopne do masivních otáček a hned jsem na prvním místě. Takže ze mě tryskala šílená frustrace, když mám na předním narázníku naložený mini autíčko Martinézový, těším se až ho vymrdám o stěnu a dostanu maximálně hvězdičku za ťuknutí, jí to neubere skoro nic a vesele si jede dál. Navíc některé tratě jsou užší a vzniká chaos, nepřehlednej bordel, kde je 12 závodníků a nedá se vůbec jezdit. Ani z toho bourání nemám takovou radost, jako u dvojky, kterou můžu hrát do vymření.
Grafika je nádherná, já však rád u takové hry špinavost, hovadství a buranov, jezdit po tratích, kde se budu bát každého nárazu a kde se budu těšit až s někym vymetu zatáčku, nechci jezdit tratě, kde mi nic nehrozí, spousta sloupů je nahrazena značkama a stěn se bát nemusim. Ale když narazím do plotu, auto se může posrat a dostanu se do smyku!!!
Krom novějších prvků u tratí, jsou zde dvě nové auta, nějaká ta barva navíc a tim končíme. Zbytek aut má stejné vlasnosti, vypadaj stejně a hlavně struktura šampionátu mě nebaví, pač se nedočkám žádného překvapení.
Soundtrack počítám za pozitivní prvek. Rock, nu-metal, punk, scream. Díky za Kazzer a Dead Poetic, zbytek působí sice značně amatérsky a napadá mě daleko lepší struktura hudby, ale dá se to poslouchat.
HW náročnost určitě zamrzí, slabší optimalizace hry. Dvojka je snad bez jediné chybičky. Tady musím mít internetové připojení, abych hrál offline. LOL
Musim hodnocení snížit, zejména derby jsou naprostejch výsměch, kdy stačí do soupeře párkrát narazit a má po autě. Na to kašlu, moc jednoduché a umělé na mě. Slastnej pocit, kdy vyhladim každé auto co mi kříží cestu, se zde vypařil.

Oblíbený tracky;

Kazzer - Fueled By Adrenaline
Dead Poetic - Narcotic

Pro: Soundtrack, vylepšené tratě a jejich pestrá paleta obloh (zataženo, slunečno, atd.), víc soupeřů, časovky

Proti: Prakticky to samé, umělost, barevnost, přeplácanost, HW náročnost, nutnost připojení k internetu, auta bez inovace, stejná struktura tratí v šampionatu, prostě F2 na steroidech

+5 +7 −2

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

 • PC --
Nuda. Hru nebudu hodnotit, skončil jsem v džungli a vůbec se mi nechce pokračovat. Mise jsou zcela nudné a hra mi přišla uspávací. Ani ve vlaku mě to téměř nebavilo.
Potěšil přesný laser u pistole, střelba z lana. Ovšem, z lana jsem ani neměl zapotřebí střílet a opět zde chybí nějaká slušná likvidace. Než Sam se pokusí o zvedák, spustí se alarm a je konec mise. Postrádám nějakej rychlej chvat.
Mise se odehrávaj v nudných a hnusných exteriérech/interiérech, nefunguje ani atmosféra a občas ta obtížnost je už přehnaně nad rámec - viz když jsem hnil v Israeli, zatímco kolem pochodovalo asi 6 poldů.. to mi pilo krev.
Navíc jsem ani nepotřeboval využívat "trojočko", poněvadž zde už není žádná tma. Všecko je osvětlené, i v tom nejtemnějším rohu a mnohdy jsem ani nevěděl, zda mám tady ukrýt tělo, pač bylo vidět i na dálku.
Ozvučení katastrofální, hudba hraje nahlas a ani neslyšim, co si povídaj postavy. Přitom v nastavení jsem to měl krásně vyvážené..
Systém s lékarníčkou mi přijde hloupej. Čekat až si za 5 sekund Sam uváže ruku. Proč? Proč si nemůžu vzít do inventáře lékarníčku za každejch okolností a ihned doplnit život? Prostě mě to vůbec nebaví a nemá pro mě smysl pokračovat. Asi se setkám s mínusem v hodnocení mé "recenze", ale jednička mě teda bavila stokrát víc.

Pro: Laser u pistole, Sam Fisher, občas hudba, hvízdání, hlášky, střelba z lana

Proti: Nuda, odporné exteriéry, nudné mise, přehnaná obtížnost a tim se dostafující frustrace, strašné ozvučení, chybí "stíno-hra" a dost se to táhne, lékárníčkovej systém a pramálo změn

-1 +4 −5

TrackMania United Forever

 • PC 90
Oblíbenej díl. Především, že zde jsou veškerý auta a veškerý tratě z dosavadních dílů série. Časem však přituhuje - některé tratě ve vyšších vlajkách už prostě nelze na zlatou dokončit. Než se však hráč k těmhle tratí dopracuje, může pilovat své zkušenosti, anebo se nechat pohltit nekonečným editorem.
Tedy, nástroje maj mantinely, ale provedení a to, jak trať postavíte, je jen na vás. Tam už žádná omezení nejsou. A hlavně si lze vybrat mezi dnem a nocí, či autem a povrchem trati. Takže tráva, sníh, led, poušť, město, či ostrov a zbytek je na fantazii každého z nás.
Do toho hraje příjemná hudba (hlavně ta v poušti) a doporučuju naskočit do multiplayeru. Porovnat síly s ostatními po celé světě na nejšílenějších tratí. Multiplayer vás skutečně přiková!
A teprve až za delší dobu se začne projevovat stereotyp. Trackamina je nesmírně bohatá, zábavná, oddechová - akorát i při některých závodech bude tuhnout krev v žilách.

Pro: Mix všeho, co série nabídla, pestrost tratí, hezká hudba, bohatý editor, možnost nalakovat si vlastní auto, výzva, vyžaduje zkušenosti, jeden z nejlepších multiplayerů, HW

Proti: Obtížnost některých tratí je fakt nad rámec, časem single může najíždět do stereotypu

+10

Mafia: The City of Lost Heaven

 • PC 95
Taxikář, který se podělá strachy, jakmile mu šéf místní mafie nabídne útočiště a stane se jeho novým chlebodárcem. Časem manželka a dítě, které nic netuší o tom co jejich muž dělá, kterému se v samotném finále začne vše hnusit. Co se to z něj jenom stalo?
Metrix, ve kterém se hra odehrává lepší snad být nemohl. Epilog, prolog, každej dialog je důležitý, má zde svojí váhu a plejáda filozofických debat zde nutí k zamyšlení. Tohle je skvost a naprostá nádhera! Jízdní model, klaksony, karoserie, přirozenost hráče doprovází každým ujetým kilometrem a profesionalita hry každou vystřelenou kulkou.
Jde zde málo interiérů, ale každý z nich je nádherný a život kolem ŽIJE!
Mě téměř nic nevadilo. Zbraně, káry, postavy, a i příběh - všecko jsem si užíval. Mapa je tak akorát a pánem zde skutečně je atmosféra.

A o něčem svědčí i to, když povim, že film není potřeba. MAFIA je hratelný film! A tolik emocí ve mě žádná hra nevyvolala...

.. aneb, ten kdo chce od života hodně, dostane málo. A ten, komu stačí málo, nakonec nedostane vůbec nic...

Pro: Atmosféra, zbraně, PŘÍBĚH, POSTAVY, SCÉNÁŘ, EMOCE, FILMEČKY, DABING, volná jízda, interiéry, život kolem, ozvučení, grafika, důvěryhodnost, DIALOGY, vyvážená obtížnost, KONEC HRY, AI

Proti: Chybí větší destrukce okolí a tak, málo interiérů a škoda, že po dohrání už na mnoha místa hráč nemá přístup, pár slabších misí, extrémní jízda, mizerná choreografie bitek

+24

Tom Clancy's Splinter Cell

 • PC 95
Hodně nervů jsem spotřeboval, ale stálo to za to! Špička žánru, absolutní profesionalita. Takhle, jisté nedostatky se najdou, na druhou stranu když se člověk tuhle hru naučí hrát, tak i tohle pomalé stealth, dokáže být naprosto dynamické.
Jinak Splinter Cell nejenže testuje trpělivost, zde skutečně není prostor k sebemenší unáhlenosti. Ačkoliv ze začátku pro nepolíbeného se může stát, že ovládání bude složité, tak na něj se dá zvyknout. Mě Opsat, inventář, informace i veškerá data k misím přišli krásně přehledné, všecko hezky pěkně nalajnované a není možnost, aby se v tom někdo ztrácel. Co se týče každé mise - bez "walktroughu" jsem se neobešel. Jinak hráč musí především umět improvizovat a rozhodovat se dle toho, co vám šéf Lambert nakukal a co nabídl tréning.
Hudba mi přišla solidní, grafika na tu dobu výborná. Neladil mi rozmazanej filtr během cut scének, ale já si zvykl, občas hra ve mě vyvolala příběhem emoce, scénář hezky navazuje. Pár nedostatků.. nůž postrádám, nějaký výběr chvatů, mnohdy by se to fakt hodilo. Častá frustrace a vysoká obtížnost, naštěstí se hráč může mnoho přiučit, nutí ho to přemýšlet a čelí výzvě. Některé bugy a záseky v nějaké díře, mezeře.. to mi fakt pilo krev! Postavy výborný, pošťuchování mezi Lambertem a Fisherem super a hlavně má Fisher špičkové hlášky.. dabing nemá chybičku. Záporák slabší. Mno a naprosto překrásný interiéry, byla radost se v nich často i volně pohybovat, ačkoliv nečekejte, že vše máte přístupné. A je super, že si člověk může ukládat postup hrou každou chvíli. :-)
Potěšila mě i podobnost s 24 hodin - dcera Fishera, vloupačka na Čínskou ambasádu, některé prvky hlavní postavy..

Pro: Naprosto nádherné interiéry, pohyb, pěkný příběh, nutnost improvizovat, více možností k postupu, atmosféra, dabing, humor, přirozenost, práce se zvukem, výzva pro hráče, přehledný inventář a bohaté na informace, AI

Proti: Nulový výběr chvatů, několik otravných bugů, NEpřesnost zbraní, častá frustrace a chybí mi titulky v cut-scénách! Damn it

+8 +10 −2