Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

DreamWeb

  • PC --
zrovna jsem dohrál dnes už tuto kultovní adventurku, brutální a netradičně graficky pojatou. je tomu už přes 20 let co jsem četl její recenzi a návod ve starším díle PC magazínu a až teprve nyní jí úspěšně dohrál do konce. myslím že přesně jako v tomto případě, je pro mě důkazem, že hra nemusí zářit efekty díky milionům grafických polygonů, proložená promakanými videosekvencemi s hudebním orchestrem v pozadí, aby prožitek z ní měl váhu a vryl se do paměti na velmi dlouhou dobu. tohle je podle mě velmi originální počin, graficky byť jednoduše, ale zajímavě provedený, chytlavý od první nitky přiběhu, s kvalitním dabingem (mluvě o CD verzi), hudbou, na kterou se mi nepovede jen tak zapomenout (ta co hraje na pozadí při výběru lokalit - je to jen pár tónů v těch místech, přesto tak perfektně do potemnělého cyberpunkového prostředí sedne jak hrnec na zadnici) a s celkovým rozuzlením - koncem, kterému se není co divit, přesto má do happyendu hodně daleko. zde dámy a pánové funguje hráčova fantazie na plné obrátky - už jen díky předmluvě v podobě knížečky DIARY OF A (MAD?)MAN, který by měl být součástí balení hry a který uvozuje celý ryanův příběh následně a ve kterém se dozvíte zásadní informace určené k úspěšnému dohrání hry... a načichnete atmosféru, která se začne rozprostírat na vašem monitoru. přesně takovéhle hry já nazývám srdeční, protože to nejsou jenom grafické onanie postavené na efekt, aby zahltily vaše smysly, ale naopak vás jako hráče potřebují k tomu, aby mohly dotvořit svět, který nastiňují. jediné zásadní co bych zde mohl vytknout je malinko nepřehlednost v podobě mnoha povalujících se zbytečných předmětů vytvářející občas chaos vyznat se co je a není ve hře skutečně užitečné a také jejich velikost a odlišení od prostředí, kdy se mi nezřídka stalo, že jsem zásadní povalující se věc zkrátka na malém ohraničeném prostůrku lokace neviděl. ale vzhledem k v podstatě jednoduché a přímočaré adventuře je to jen jakési otevření se možnostem toho co hra pro svoji atmosféru může nabídnout. nemám víc co dodat, frajeřina, možná brutální, ale chytlavá.

Pro: poutavý příběh, hudba, netradiční grafické zpracování, skvělý dabing, potemnělé cyberpunkové prostředí

Proti: nepřehlednost při nacházení předmětů, hromada nepoužitelných věcí, krátká doba hraní, pro někoho možná příliš brutální

+7