Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
JBN / 101 let / Trickster v žoldu Warhorse st. v žoldu THQ Nordic / Cajzlograd (ČR - kraj Praha)

Komentář

Přejít na komentáře

AI War: Fleet Command

  • PC 90
Jedna z mála indie her, která není jen osmibitová předělávka do "modernější" grafiky či nějaká casual hříčka, ale opravdová hardcore zábava pro milovníky RTS. I když přímo RTS je to jen částečně. Na stránkách se chlubí tím, že se jedná o 4X( tedy XXXX - pod čím si představte třeba Galactic Civilization, když už jsme v tom kosmu) kříženou s Grand Strategy (Hearts of Iron jako příklad za všechny), Tower defense (což je docela ironické, když TD hry vznikly okleštěním RTS o pohyblivé prvky) a konečně staré dobré RTS.

Zní to hrozivě, že?

Tak raději jinak AI war je strategie primárně zaměřená na coop. Můžete hrát sami či se domluvit se sedmi dalšími a pokusit se nakopat dvojici AI jejich křemíkové zadky.

A tady to konečně začíná být více než zajímavé, protože AI war stojí na tom, že porušuje většinu zvyklostí z ostatních RTS a dělá to po svém. Pokud je váš vrcholný RTS zážitek Command & Conquer, tak AW rozhodně není pro vás.

Má se to totiž takto, kdysi dávno se galaxie/hvězdná soustava rozdělila na dvě frakce, které rozpoutaly pořádnou válku. A protože zůstávaly v patovém postavení, udělaly to nejhloupější rozhodnutí, co mohly. Nasadily k vedení bojové AI. A čistě logické a účelné AI udělaly tu nejrozumnější věc, spojily se a anihilovaly téměř celé lidstvo až na pár planet (tedy ty, kde vy a vaši případní spoluhráči začínají).

Čímž pádem je tu na odiv vystaveno tabu, o kterém se v ostatních RTS mlčí. Počítač totiž vlastní všechny ostatní planety, má všechno postavené, má tuny a tuny jednotek, kterými vás může hned na začátku vymazat, má přístup ke všem lodím, má přístup k nejvyšším třídám lodí, ke kterým se nemůžete ani dostat. Je to prostě zlý a nabušený parchant.

A jak to proti němu mám dát? ptáte se. Co vlastně můžu udělat? Odpověď je snadná: Držet se při zemi. Narozdíl od ostatních rts je zde maximálně sebevražedné obsadit každý kousek vesmíru. Protože počítač ví o vaší existenci, ale vaše planetka je tak neškodná, že mu nestojí za to na vás poslat celou svou flotilu, tak posílá pár lodí. A s každým sektorem, který dobudete, každou jeho zničenou stanicí, roste vaše nebezpečnost a tím i pozornost, kterou vám věnuje.

A proto si planety, které obsadíte, musíte pečlivě vybírat. Prvních pár planet obsadíte už jen proto, že sousedí s vaší hlavní planetou, pak uděláte kupu scoutů a začnete pořádně prozkoumávat a dostávat se dál a dál. A pak se rozhodujete - tu si vezmu, je tam spousta surovin, tu si vezmu, je tam továrna na jednotky nejvyššího(IV.) lvlu, tu si vezmu, tam je pokročilé vědecké zařízení, které mi dá plány na novou lodičku, tam nepolezu, protože je to CORE(V. lvl) planeta, tam jen proběhnu, protože tam není nic zajímavého.

K tomu si ještě připočtěte, že na některé planety vniknete jen proto, aby jste:
1) Zničili WARP bránu, která na vás posílá vlny nepřátel
2) Pronikli červí dírou k další planetě
3) Udělali předmostí, za kterým vaše vědecké lodi vytěží vědomosti.

Těžení vědomostí? Je to tak. Každá planeta má 2000 vědomostí k vytěžení. A různé updaty (malých lodiček, starshipů, základen, doků, věžek, všeho) stojí určité vědomosti. A těch je zoufale málo, takže budete vytěžovat i planety, o které jinak nestojíte.

A takto bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale to je zbytečné. Tutorial naštěstí všechno(nebo alespoň všechno důležité) vysvětlí, naučí vás základní taktiky.
Projít tutoriál je tudíž ZÁKLAD!

Navrch bych doporučil vyzkoušet před koupí demo, které je ke stáhnutí na stránkách tvůrců (stáhněte si k tomu klidně i demo datadisku, budete mít dvě dema spolu) a tak zjistíte, zda je to hra pro vás či nikoliv.

Shrnutí: Skvělá a inovativná strategie pro všechny hráče, kteří si zoufali nad nedostatkem hardcore RTS a nebojí se nestandardních principů.

Pro: Stovky, tisíce jednotek v boji, minimum micromanagemantu, spousta druhů lodiček, hardcore.

Proti: Žrout času.

+8 +10 −2