Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Adam Kulhánek • 37 let • Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Black Mirror II

  • PC 80
Pokračování nejlepší české adventury se sice chopili němečtí vývojáři, ale i tak jsem se na hru hodně těšil a měl na ni vysoká očekávání.

Základem každé adventury je chytlavý příběh a vzhledem k tomu, že je to pokračování, tak musí logicky vycházet z předchozího dílu. A zde se mi líbí, že začínáme v americkém městečku Biddeford, který vlastně s původním příběhem kromě několika náznaků (obraz starého majáku, skládačka s farnosti Warhmhill, atd.) vůbec nesouvisí. Právě tento pozvolný start podle mě hodně pomáhá hráči se sžít s obyčejným klukem, který je ve skutečnosti někým jiným, než si sám myslí. Tato "rozjížděcí" část ale zabírá celé dvě kapitoly, tedy cca třetinu hry, což na někoho může působit jako přespříliš.

Následné první kroky ve Willow Creek pak poukazují, jak daná oblast celkově děsně upadá (ať už se Murray snaží sebevíc). Pochmurná atmosféra na hradě Black Mirror tomu pak dává korunu. Během hraní mě teda moc nebavila část v kanálech a bunkru, ale jinak bylo tempo postupu příběhu pro mě vyhovující. Akorát závěrečná pasáž u portálu na mě působila trošku podivně a úplný konec s hořícím hradem a neukončeným příběhem mě potom při prvním hraní trošku naštval. Tenkrát jsem musel na další díl (a český dabing) čekat několik let, to
naštěstí dnes již odpadá
.

Je super, že sem tam narazíme na někoho známého z jedničky, ale úplně nejvíc se mi líbila postava Angeliny. Ta je na začátku ta hodná, pak je obviněná z vraždy, pak je zase dobrá, pak se ztratí, na starém panství Lady Eleanor zase zjistím, že je zlá, pak se v dopise snaží naznačit, že je s Darrenem a nakonec je to Darrenova sestra a hlavní padouch. Fakt jsem si během hraní nebyl jistý, co od ní očekávat a byl jsem napnutý z toho, co se bude dít dál. Naopak se mi moc nelíbí zakomponování skrytého křídla na hradě, kde i v době Samuelova návratu tajně žila jeho žena Cathrin.

Jsem velice rád za český dabing, který ale nemá tak dobré obsazení jako u předchozího dílu. Jedinou výjimkou je hlas Darrena v podání Davida Prachaře. Jeho hlas se dobře poslouchá, ale občas mi přišel trošku tišší, než u ostatních, takže jsem mu špatně rozuměl. Stejně tak se mi u rozhovorů několikrát stalo, že jsem nepoznal, kdy si daný text Darren říká pro sebe a kdy nahlas. Hlasy ostatních dabérů pak byly pro mne bohužel spíše nevýrazné. Taky mě trošku zamrzelo, že se o namluvení některých postav z jedničky nepostaral stejný herec/herečka (Murrayho v podání pana Ptáčníka jsem se naštěstí dočkal později u trojky). Co mě ale zamrzelo více, bylo rozcházení textu a dabingu (jiná slova, nebo celá postava Bobbyho, která by měla podle textu koktat, ale dabér nekoktá) nebo i nejednotnost ve výslovnosti jména Murray (někdy je to anglicky "Mary", jindy po vzoru jedničky "Muráj").

Grafickému zpracování není moc co vytknout, vše vypadá dobře. Je fajn, že titulky dialogů jsou zobrazeny pro každou postavu různou barvou. Bohužel se ale několikrát stalo, že se mi vzhledem k barvě okolí daný text špatně četl (nejhorší byl Murrayho světle hnědý text v prostředí žluto hnědé recepce).

S herními prvky jsem víceméně spokojen. Je super, že je již možné si nechat zvýraznit všechny aktivní předměty. Ve hře je pořád možné umřít, ale hra se následně vrátí před špatné rozhodnutí. To vše jsou už takové nepsané standardy moderních adventur. Naopak zamrzí "syndrom Hermioniny kabelky", kdy si Darren bez problému vezme do inventáře žebřík.

Minihry a puzzly ve hře jsou často snadné, ale pár obtížnějších se tu najde (problém mi dělala hlavně identifikace Reginalda Borise na policii, bludiště v kanalizaci, kde jsem se několikrát ztratil a závěrečný obří stroj, kde byly docela blbě vidět symboly na sloupech).

Pokračování sice nedosahuje kvalit vynikajícího prvního dílu, ale řekl bych že je to povedená adventura a rozhodně mu ostudu nedělá. Mé výsledné pocity jistě ovlivnila i přítomnost českého dabingu (i když ne tak povedeného). Každopádně mě hraní fakt bavilo.
+29