Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Úprava obrázků

Od vzniku DH se v diskuzích uživatelé stále vrací k problémům s konverzí a úpravou rozměrů obrázků. A proto je zde tato nápověda, která se bude skládat z následujících bodů:

  1. Konverze obrázku do formátu GIF
  2. Oříznutí obrázku
  3. Úprava rozměrů
  4. Úprava pozadí obrázku
Na všechny tyto úkony existuje spousta jak freewarových, tak placených produktů. Jelikož si autor této nápovědy oblíbil práci s programem XnView, ukážeme si, jak provést všechny tyto úkony právě tímto programem.

Nastavení programu

Ještě než začneme, je třeba stáhnout si výše zmíněný program z jeho domovských stránek (www.xnview.com). Jedná se o freeware, čili program je zdarma a obsahuje i češtinu. Instalace sice probíhá v angličtině, ale předpokládám, že by s ní neměl být žádný problém. Po prvním spuštění by se měla zobrazit podobně vyhlížející obrazovka.


Obrázek 1: První spuštění (klikněte pro zvětšení)

Pokud se program spustí v angličtině, zmáčkněte F12, v levém menu vyberte položku Interface a v seznamu nahoře zvolte jazyk. Viz následující obrázek.


Obrázek 2: Změna jazyka (klikněte pro zvětšení)


Konverze do formátu GIF

To by bylo k nastavení programu vše a teď se můžeme vrhnout rovnou na úpravu obrázků. Pokud není obrázek, který jste na internetu našli, ve formátu GIF (popřípadě PNG pro uživatelskou ikonku), je třeba jej konvertovat. To se provede tak, že obrázek označíme a klikneme v menu na možnost Konverze. Nastavíme parametry a potvrdíme. Najednou lze konvertovat i více obrázků.


Obrázek 3 – Převod do formátu GIF (klikněte pro zvětšení)


Program vás vyzve, abyste ještě zvolili kvalitu. V základním nastavení je zvolená ta nejvyšší možná pro GIF, takže není třeba nic měnit a ještě jednou vše potvrdíme.


Obrázek 4: Nastavení kvality (klikněte pro zvětšení)


Ořezáni obrázku

V případě, že potřebujeme jen část obrázku, použijeme funkci Oříznout. K té se dostaneme tak, že v základním zobrazení na obrázek 2krát klikneme. Tím přejdeme na detail obrázku, ve kterém vybereme požadovanou část tahem myši, do vybraného obdélníku klikneme pravým tlačítkem a v kontextovém menu již jen vybereme funkci Oříznout.


Obrázek 5 – Oříznutí obrázku (klikněte pro zvětšení)


Výsledek by měl vypadat takto:


Obrázek 6 – Oříznutý obrázek (klikněte pro zvětšení)


Úprava rozměrů

To ale stále není všechno. Teď musíme ještě upravit rozměry obrázku na požadovanou velikost. Na DH musí mít obrázky následující velikosti:
  • Obal hry: 120 x 144-171 pixelů
  • Logo vývojáře: 200 x 100-250 pixelů
Takže zase přejdeme na detail obrázku a v horní menu zvolíme Obrázek > Rozměry… Zobrazí se nám následující tabulka (obrázek č. 7), kde nás zajímají následující možnosti: Šířka, Výška a Zachovat poměr stran. Nastavíme do šířky hodnotu 120 (hry) nebo 200 (vývojáři) a v případě, že máme zaškrtnutu volbu Zachovat poměr stran, se nám upraví i výškový parametr. Zkontrolujeme, jestli je parametr v toleranci pro výšku a pokud ano stačí už vše jen potvrdit.


Obrázek 7 – Úprava rozměrů (klikněte pro zvětšení)


Pokud není výškový parametr v toleranci, máme dvě možnosti:
  1. Zrušíme zaškrtnutí u volby Zachovat poměr stran a nastavíme parametr ručně, což bude mít za následek to, že obrázek bude deformovaný. Bude protažený do šířky nebo výšky, podle toho, co upravíme. U obrázků k hrám to není tak viditelné, ale u některých log vývojářů to přímo bije do očí. V těchto případech doporučuji druhou možnost.
  2. Zaškrtnutí u Zachovat poměr stran ponecháme a změníme naopak parametr výšky, aby byl v toleranci a potvrdíme změnu velikosti. Obrázek následně rozšíříme o bílé pozadí. Viz. následující část nápovědy.

Úprava pozadí obrázku

Jde o obdobný postup jako u úpravy rozměrů. Přejdeme na detail obrázku, v horním menu zvolíme Obrázek > Rozměr pozadí... V otevřené tabulce nás budou zajímat hodnoty: Šířka, Výška, Zachovat poměr stran, Umístění a Barva pozadí.


Obrázek 8 – Úprava pozadí obrázku (klikněte pro zvětšení)


Následující obrázek loga by byl příliš velký, pokud by se zadala potřebná hodnota šířky 200px, takže se při změně rozměrů upravovala jeho výška a teď má 143x250px. Takže musíme pozadí obrázku roztáhnout ze 143px na šířku 200px. Zadáme požadovanou šířku pozadí obrázku, volbu Zachovat poměr stran ponecháme nezaškrtnutou, umístění obrázku zvolíme Na střed a barvu pozadí nastavíme bílou. Výsledek bude vypadat jako na obrázku č. 9. V případě, že by logo mělo výrazně větší šířku než výšku, postupovalo by se obdobně, jen by se neupravovala šířka pozadí, ale naopak výška.


Obrázek 9 – Upravené logo vývojáře (klikněte pro zvětšení)


Doufám, že vám tato nápověda pomohla a přeji spoustu pětibodových přidaných her.