You Are Empty

27.10.2006

You Are Empty je akční horor ve stylu Painkillera a Serious Sama s příběhem odehrávajícím se v alternativní minulosti. Ruští vědci se snaží vytvořit supervojáka, místo toho se, díky jejich "šikovnosti", Ruskem šíří nákaza mutující vše živé. Vaši zmutovaní protivníci působí někdy až hrozivě. Narazit v úzké chodbě v nemocnici na kopající zkrvavenou sestřičku, které chybí kus čelisti, není moc příjemné. Hra je nabitá bizarními protivníky jako je zfanatizovaná ruská žena se srpem nebo přerostlé zmutované kuře. Holýma rukama se nemůžete těmto mutantům ubránit, a tak jsou tu různé zbraně jako pistole, brokovnice apod.

Hra se od začátku prodávala za budgetovou cenu s českými titulky, čemuž odpovídá i pokulhávající (hlavně ta technická) kvalita.

Předem chci říct, že je to čistě subjektivní hodnocení. Podle mě je tato tak trochu hororová střílečka s vlastního pohledu docela povedený počin, není to AAA titul a ani si na něj nehraje. Po grafické a zvukové stránce je v pohodě, a řekl bych že nikoho neurazí(znám i horší), prostředí do kterého je zasazena je zajímávé a né zase tak známé(rozbořené SSSR). Příběh až na pár absurdit také není k zahození a zakončení je zajímavé. Se zbraňovým arzenálem jsem se docela povavil. Nepřátele sice až na pár maličkostí tupý ala painkiller(nabíhajících na smrt) ale v množství tak akorát. Takže docela kvalitní odreagovačka s docela zajímavím příběhem.

Pro: Příběh, prostředí, zbraně

Proti: AI, trochu bezduché střílení

Od tohodle kousku jsem (díky zdejšímu hodnocení) moc nečekal, o to víc mě hra dokázala hned několikrát mile překvapit:

Příběh (i překvapivě konec) je velmi ucházející. Animace, které ho dokreslují, jsou zpracovány na jedničku a ten, kdo je vytvářel, do nich dal kus sebe. Výsledek je výbornej!

Už si možná až tak nevzpomínám, jak na tom byly graficky ostatní béčka té doby, ale já jsem byl fakt spokojenej – textury v pohodě, objekty hezky a pečlivě zpracovaný, všude se po zemi válí nějaký předměty a některý se dokonce chovají dle fyzikálního modelu. Pokud jde o budovy, musím vyloženě smeknout klobouk. Věrně zpracovaný rusko 50. Let - velmi překvapivá hutná atmosféra = liduprázdný ulice, který lemujou utopistický sovětský budovy. Co by se po vizuální stránce dalo vyčíst je snad jen nerůznorodost nepřátel, kterých je skutečně pouze pár druhů a mezi sebou se nijak ani graficky drobně neodlišují. Když na člověka naběhne 5 stejnejch klonů naráz, bohužel je to až moc do očí bijící.

Hra se hraje v celku hezky – oldschool 3d. Občasná logická překážka, jinak celkem odsejpající cesta vpřed. Zbraně jsou sice zpracovány hezky, škoda jen, že všechny se při zamíření nechovají jako legendární automat PPS-41 (ne opravdu, tohle není Thompson, jak tady kdosi zmiňuje). Ostatním zbraním bohužel zůstane při zamíření vidět i zaměřovací kříž a hráč musí mířit ním, nikoli optikou, což je dosti matoucí. Takhle kdyby kříž šel vypnout, asi bych to stejně bohužel nemohl udělat.

Taky mě vyloženě zklamalo, že moje oblíbená Mosin-Nagant místo zaměřovacího módu podporuje útok na blízko bajonetem. Nemožnost střelby otikou druhou nejpřesnější zbraní ve hře jsem tedy skutečně zkousnul jen s nemalým sebezapřením a subjektivně toto považuju za herní fail.

Hudba není až tak špatná, jako se spíš někdy k probíhajícím událostem nehodí. Zvukově celkově to není taková hrůza i když třeba dabing dopadl vyloženě zle, naštěstí se moc nemluví (EN).

Co dodat? Béčko na dva večery s překvapivě atmosférickým prostředím, který stálo za to. Příběh z pochmurné sovětské doby se mi taky líbil včetně jeho zakončení. Za mě teda naprůměrnech 80%.

Pro: Atmosféra, příběh, oldschool hratelnost

Proti: Rušivé zamíření optikou některých zbraní, nepřátelé a jejich stereotypnost, dabing

Zpočátku na mě You are Empty nepůsobil příliš vábně a s grafikou bych na rande určitě nešel. Ale od hry jsem očekával jednoduchou hororovou střílečku a v tom mě nezklamala. Vlastně takový ruský příbuzný Blooda, minimálně se k němu blíží atmosférou, morbidností a brutalitou. Depresí nakažené levely jsou sice vyrobené firmou Linearita s.r.o. , ale často se měnící prostředí udrželo mou pozornost až do celkem překvapivého konce. Nepřátelé zajímaví, což se nedá říct o nenápaditém arzenálu zbraní (i když... starej dobrej Tomík nechybí). Hudba a zvuky nijak nevybočují ze standardů budgetové střílečky. Když pominu nízkorozpočtovou technickou stránku hry, musím jako zápor označit hlavně pomalý pohyb postavy (nejde běhat), který brzdí tempo hry.
Celkem zajímavá FPS. Objevil jsem to náhodou, a přitom je to přesně ten typ her, co mám rád - klasický old-school, který si na nic nehraje a je prostě tím, čím je. V tomto případě na tu dobu i s poměrně hezkou, detailní grafikou. Chtělo by se říci - téměř Stalkerovskou grafikou. Jo, hoši z východních zemí, i když je ta hra naprostý béčko, umí dělat velmi hezké prostředí - a to se mi vždy na těhle hrách hrozně líbilo.

Nepřátelé jsou opravdu originální, i když úplně hloupí. Ale ono to tady má i svůj smysl. Zbraní je taky celkem dost a docela je zábava s nimi střílet. No a jak už jsem se zmínil o detailní grafice, tak prostředí, převážně industriálního charakteru, vypadá prostě skvěle. Díky tomu má hra na moha místech docela slušnou atmosféru plnou zmaru a správného chaosu. Ten začátek sice moc neoslní, ale věřte, že jakmile se dostanete do města, je to mnohem zajímavější pokoukání.

Samotný příběh má vcelku zajímavou myšlenku a rozhodně se nedá tvrdit, že by byl nějak hloupý. Jistě, žádný zázrak to není. Ale do hry tohoto typu, kde není příběh to nejdůležitější, mi to přesně zapadá. Nevydařený experiment, SSSR v troskách a všude plno mutantů - co víc si přát. Snad by to jen mohlo být o trošku delší a ty předělové filměčky by nemusely být tak silně stylizované.

Je jasné, že tahle hra není žádný AAA titul, ale já mám takovou zvláštní slabost pro tyto hry a hledat v nich jen to dobré. A You Are Empty je nepochybně jednou z nich. Pokud hledáte něco nenáročného na ukrácení dlouhé chvíle, možná by vás to mohlo bavit taky :-)

Pro: Ruské prostředí, detailní grafika (na tu dobu), old-school styl

Proti: Absence běhání, komplikace na Win7

Tenhle kousek jsem dostal cca před 10 lety jako dárek a již tenkrát mi to přišlo jako zdlouhavá nudná hra. To dokazuje fakt, že 90% záporných hodnocení se právě zaměřuje na ten pomalý postup ve hře. V rámci výzvy jsem se rozhodl tento kousek oprášit a konečně dohrát!

Nainstaluji. Pustím hru. Po první minutě hledám v nastavení hry čím se zatraceně sprintuje. Zjištění - v této hře není sprint. Ale víte co? Protože speedruneři jsou hlavičky šikovné, tak lze stáhnout mód, resp. config, který do hry sprint přidává. A panečku, to je hra!

Když vezmeme v potaz, že tohle je první (a poslední) hra od tohoto Ukrajinského studia, když přimhouříme oči, že v té době vycházely tituly jako CoD3, GoW, Just Cause aj. a když si odmyslíme ty příšerné dialogy a stále dokola se opakující assety - tak s módem pro spirnt je to ve skutečnosti docela i dobrá hra! Na omezení assetů má poměrně dobrý level design, slušnou hudbu v akčnějších částech hry, dobré zvuky a poměrně i slušný příběh.

Ještě jednou podotýkám, bez sprintování je to osina a upřímně, nechtělo by se mi to moc hrát. Nevím, jestli na to ukrajinští vývojáři onehdá zapomněli, nebo jestli schválně spirnt ze hry odebrali, aby to podporovalo atmosféru, každopádně je tam potřeba. Má to s ním tu správnou atmosféru a hra je pak svižná a dobře hratelná. Se sprintem mi to připomíná např. Painkiller, Return to Castle Wolfenstein, Kingpin a možná trochu i Quake nebo Doom (se sprintem). Na tu dobu dobrá retro jednohubka.

Mimochodem, na win10 funguje dobře, jen je případně potřeba nastavit zpětnou kompatibilitu na winXP a v jedné misi v metru může hra crashovat na špatně alokovanou paměť.

Proti: bez configu na sprint nedoporučuji