Yes, Your Grace

06.03.2020
26.06.2020
10.11.2020
01.02.2024

V této hře se stáváte králem Erykem, jenž musí jako správný panovník pečovat o svou rozsáhlou zem Davern, a s tím přichází spousta úkolů. Mezi ně patří například poskytování rad, rozsudků či pomocné ruky svým poddaným, kteří hojně a neúnavně přicházejí k vašemu trůnu s prosíkem. Samozřejmě je můžete také odmítnout, protože zásoby a zdroje nejsou nekonečné, ne každý přichází v dobré víře, anebo pokud máte na starosti důležitější záležitosti. Třeba vaši rodinu, neboť vaše manželka a tři dcery vás také potřebují při řešení vlastních problémů. Dále mezi vaše povinnosti patří trénování armády, najímání čarodějek a lovců, obrnění se proti četným útokům rozličných monster, vedení válečného tažení nebo politikaření a přátelení se s jinými kraji.

Ne, není to simulátor panovníka a vaše rozhodnutí během audiencí mají vliv především na stav vašich zdrojů (peníze, zásoby a morálka), které nesmí klesnout pod nulu. Jinak se jedná o velmi lineární příběhovou adventuru, která má stejný průběh, ať se rozhodnete jakkoliv. Zrádci zradí, lidé umřou, válka vypukne. Ano, vím to, protože jsem save/load scummingová děvka. Jediné, co ještě dokážete ovlivnit je to, kdo z rodiny na konci hry přežije.

S kvalitním scénářem bych tohle dokázal překousnout, příběhově to ale nijak nevyniká a zápletka je dost jednoduchá a ničím nepřekvapí. Ani postavy vám extra k srdci nepřirostou, nemají na to totiž prostor. Na druhou stranu hra docela odsýpá, hezky vypadá a nikdy vyloženě nenudí. Takže "OK" zážitek.

Shrnutí: Hra neurazí, ale pokud si ji nikdy nezahrajete, o nic nepřijdete.

8. bod herní výzvy 2022 (hardcore)
K této hře jsem se dostal úplnou náhodou, kdy v den vydání měla promo na GOGu a jelikož mám velice rád pixelart, strategie a takovou tu dobrou retro atmosféru, tak jsem jsem si Yes, Your Grace koupil bez jakéhokoli očekávání.

Nedokážu tuto hru zasadit jenom do jednoho žánru. Je to kombinace tahové strategie a adventury s vcelku pevně danou jedinnou dějovou linii. Vlastně nejpodobnější hra co mne napadá je stařičká Dune z roku 1992. Ovládáte tedy postavu krále, který se právě chystá provdat jednu ze svých dcer a samozřejmě se to trochu zvrtne.

Každý den ráno, jakožto král, přijímáte své poddané či hosty, kteří po vás něco pořadují. Vy se můžete rozhodnou jestli jim vyhovíte nebo ne a podle toho získat nějaké výhody výměnou za zdroje. To vše je v moc hezké pixelartové grafice. Nutno říct, že v této hře je opravdu hodně dialogu a to především s členy vaší královské rodiny. Nebál bych se říct, že až příliš.

Velice brzy totiž zjistíte, že na dialozích v podstatě nezáleží. Příběhová linie je jasně daná a jestli nějaké dialogy přeskočíte je v celku jedno. Tam, kde se musíte rozhodovat jestli vyhovět žádostem poddaných je zcela zřejmé, jaké rozhodnutí vám pomůže a navíc nejde o žádná morální dilemata. Prostě po asi dvou hodinách hraní mi už bylo vlastně úplně jedno s kým mluvím a o čem a chtěl jsem to mít rychle za sebou, protože mi bylo jasné, že vůbec nezáleží na tom, jak se rozhodnu.

Yes, Your Grace je v základu hezká hra, má pár hezkých nápadů, moc hezkou grafiku, ale je ve všech ohledech příliš přímočará. Tady nemá smysl se vůbec bavit o nějaké znovuhratelnosti, protože příběhem projdete takřka totožně. Kombinace adventury a tahové strategie je zajímavá, ale tady naprosto chybí nějaká hloubka, která by mne motivovala hrát znovu.

Pro: Hezká pixelartová grafika, hudba, neotřelá kombinace žánrů

Proti: Herní mechaniky jsou až moc primitivní a předvídatelné

Bez Herní výzvy bych Yes, Your Grace asi nehrál, ale o to radši jsem, že jsem se to ní pustil!

Protože je to veskrze fajn hra. Žádná revoluce ani mistrovský kousek, ale zhruba 7 hodin dlouhá cesta za tím, aby jedna královská rodina dopadla v rámci možností co nejlépe. Úplný happy-end to nebude nikdy, a volby nejsou neomezené (nehrajeme Crusader Kings nebo jiný simulátor království, Yes, Your Grace je celkem lineární záležitost), ale i tak si člověk musí dát trochu pozor. Ne každému požadavku poddaných lze vyhovět, ne každá žádost o pomoc je pravdivá a ne všichni musejí přežít až do konce.
I když rozdíly mezi volbami nebudou tak velké, aby mě přiměly k opakovanému hraní, záleželo mi na tom, aby z mého krále nebyl úplný nelida. Moc hezky se na to kouká, hudba se dobře poslouchá a člověk si tak beze spěchu kliká (většinou beze spěchu, ale o to větší zrada jsou časově omezená rohodnutí :)) - prostě pohodová víkendová hra.

Hení výzva 2023 - 3.  Dohraj hru, ve které hraješ za postavu z panovnické rodiny.