X-COM: Enforcer

26.10.2001

Akčná arkáda postavená na Unreal engine z prostredia prvej vojny s mimozemšťanmi odohrávajúca sa paralelne s prvým UFOm.

Vlády financovali tajný projekt, ktorý mal za úlohu vytvoriť dokonalého bojovníka. Avšak prioritu neskôr dostali ďalšie projekty X-COMu, a tak financovanie bolo zastavené. Avšak profesor Standard sa nehodlal vzdať svojho projektu, a tak jeho dokončenie preniesol do púšte v Nevade. Výsledkem projektu bol špeciální robot-vojak, tzv. Enforcer, ktorého ste ovládali a kosili s ním hordy mimozemšťanov.

Prvá otázka, ktorá sa naskytuje prekvapenému hráčovi je: „Čo má toto, sakra spoločné s mojim milovaným X-COMom?“ Nuž, jedine názov a pár mimozemšťanov, ale pokiaľ sa cez tento počiatočný šok človek prekope, zistí že našiel ďalšieho likvidátora ľudských zápästí á la Diablo. Čistá akčná arkáda, čistá energia, čistá akcia. Lineárna a ničím neprerušovaná. Enforcer má tu vlastnosť vypľuť na hráča neuveriteľné množstvo nepriateľov naraz, a tomu neostáva nič iné ako sa tou hordou nenásytných, Zeme ovládnutia chtivých, mimozemšťanov prestrieľať. A popri tom, len tak mimochodom, splniť požadované ciele danej úrovne. A to buď zlikvidovať určitý počet teleportačných zariadení, pomocou ktorých sa hordy alienov dostávajú na Zem, alebo záchranou nebohých spoluobčanov, ktorý sa akosi nestihli skryť. Stoja na mieste a mávajú ako zmyslov zbavený, namiesto toho aby utekali. Poprípade kombináciou oboch úloh naraz. Samozrejme, nesmiem zabudnúť na zháňanie sa po rôznych bonusoch, hľadaní skrytých miestností, či odomykaní bonusových úrovní (je to jednoduché, keď vyzbierate v danej úrovni všetky písmenká dávajúce dohromady slovo BONUS, máte to. Môžete tak odokryť úroveň, ktorá sa napríklad nie náhodou podobá na pac-mana :) ). Dokonca i tí mimozemšťania sa akosi na seba nepodobajú. Starý známy Snakemani prešli asi redukčnou diétou, Mutoni nám ešte viac zmutovali, no a samozrejme sú tu aj nejaké novinky v mimozemskej výzbroji. Aby sa však mohol náš Enforcer bez problémov tejto vesmírnej chamradi postaviť, potrebuje aj on širokú škálu zbraní. A taktiež ju dostane. Háčik je v tom, že v jednom momente môže niesť len jednu zbraň. Ale netreba sa báť, po úrovni sa ich obvykle váľa hneď niekoľko a čakajú, kým si ich náš robotický bojovník nevyzdvihne. Nesmiem zabúdať ani na bonusy vypadávajúce z nebohých mimozemšťanov, ktoré zase na nejaký čas vylepšia nášho Enforcera. Okrem bonusov však ešte treba zbierať takzvané „Datapoints“, čo sú niečo ako „Experience“ v každom slušnom RPG. Za tie si po skončení úrovne vylepšujete stávajúce vlastnosti, či odomykáte nové zbrane a bonusy (power-up). Z bossov a iných väčších netvorov vypadáva „databodov“ viac, ako z iných bežnejších – to je myslím jasné.

Spomienka na Diablo. Tie hry sú si viac podobné než by sa zdalo. Človek sa prebíja stovkami nepriateľov, len aby sa dostal na koniec úrovne. Je to zábavné, je to pravé akčné arkádové B-čko. Nič viac a nič menej. Ak sa potrebuje niekto odreagovať, zapne, chvíľu hrá, odpadne mu ruka, baví sa, hrať prestane a vypne. Čistá akcia.

Ovládanie by si zaslúžilo trocha doladiť, avšak z dnešného pohľadu to môžem zvaliť na vek hry.

Nie je to X-COM taktická stratégia, má to byť X-COM akčná arkáda. Ak mám pravdu povedať, toto použitie značky mi v tejto kombinácii vôbec nesedí. Ak už akčná hra, tak by značke X-COM istotne svedčala taktická akcia, ale arkáda? Na druhej strane však nemôžem povedať, že som sa nebavil. Dokonca možno i lepšie, než pri niektorých moderných pseudo realistických akčných hrách. A to je, myslím si, úplne dostačujúce.

Pro: akcia, akcia, nikdy nekončiaca, zábavná B-čková akcia

Proti: použitie značky X-COM nebolo práve najšťastnejším krokom