"Tak už ho kua musím sejmout, dělej dělej dělej červe pomalej, makej!!! Přístí kolo vytáhne bazuku a jsem v hajzlu, kór se třema životama!!!... Hodím mu tam svaťák, hihihi" Hálelujah la lujah!!! ---> BOOM... Sťůpíd... "Sakra"...

Pro Wormse jsem měl vždy slabost. Dodnes vzpomínám, jak jsme (nejen) s bratránkem o prázdninách tlačili u jednoho compu a pařili furt dokolečka Worms 2 demo. Jednoho krásného dne mi dokonce bratr přinesl Worms World Party. A to teprve jelo. Zrovinka nedávno jsem si chtěl z nostalgie dát jeden match, ale nerozjel jsem ji. Nejdřív jsem hru nainstaloval z mého oblíbeného (páleného, ale s krásným, ručně malovaným obalem) CD od bráchy. Neúspěch. Hra spadla s velmi nenáviděnou hláškou "Program přestal pracovat". Naštvaně jsem tedy vyhrabal Score DVD a opět jsem se pustil do instalace. Sice jsem takhle hru rozchodil, ale nějak blbly barvy. Ani údajný fix to nespravil, nehledě na to, že se hra v menu příšerně sekala. Ale nechme historie...

Hra má kampaň čítající 30 klasických misí + 5 odemykatelných. Zpočátku velmi mile překvapila krásná a plynulá 2D grafika. Je tedy cítit, že jde o remake se vším všudy. Dále hra obsahuje skvělý editor a generátor map. Já osobně se těším, až budeme s bratránkem vymýšlet unikátní mapy pro mulťák. Už dříve jsme se kolikrát bavili víc u stavění mapy, než u následného válčení. Dále jde editovat HUD (to jsem ale nezkoušel), klasicky jména a hlasy Wormsů, u mě oblíbené čepičky a klobouky a dokonce i barva červa. Vznikaly tak kolikrát docela vtipné kombinace, př. černej červ s Predátoří hlavou (áno, je to ten emzák ze stejnojmenného filmu) nebo třeba červ „Tommy Angelo“ s čapkou typickou pro 30. léta.

Za každou splněnou misi hráč dostává určitý finanční obnos, za který si kupuje nové „speciální“ mise, klobouky, náhrobky a zbraně. Ve výsledku mi to ale přišlo zbytečné, protože za všech 30 misí hráč dostane přesně tu částku, kterou potřebuje na tyto featurky, přičemž tyto blbinky stejně kampaň v zásadě neovlivní. Zpočátku jsou mise lehké díky naprosto vypatlané AI, která se odpaluje navzájem. Později sice AI začne mířit tak přesně, až to hezké není, ale i takhle stále dochází k situacím, že se parta červů semkne na jedno místo, a pak jeden mamlas vytáhne granát, hodí ho, ten se blbě odrazí a celá famílie čítající klidně i 5-6 červů jde rázem pod kytky (nebo spíš vodu?!). Je vtipné, že hra tento nedostatek vyvažuje kvantitou. Takže v pozdějších misích má hráč 1-2 červy (kolem 100 životů) proti třeba 10 nepřátelům (obvykle se 75 životy). A to už bývá někdy opravdu nepříjemné. Tyto klasické DM mise zpestřují puzzly v podobě „dostaň se v časovém limitu někam nebo někoho zabij“ a většinou jsou to fakt naprosté banality na několik desítek sekund, ale účel plní, zpestřují hru. Dále je tu těch 5 speciálních misí. Bohužel jsem ani jednu nedohrál, protože jsou opravdu neskutečně hardcore. Abych pižlal s jedním červem o 100 životech osmipočetnou (se 75 životy) armádou červů, navíc na opravdu mrňavém nápisu Team17, na to fakt nemám nervy. Ale ano, je to výzva a nějaký borec to dát může. Takže, vyhlašuju neoficiální soutěž! Kdo dá všech 5 hardcore misí a dosvědčí to screenem, má u mě pivo. Suma sumárum mě ale kampaň docela slušně bavila, byť byla krátká (nějaké 3-4 hodinky). Ale o tu tu samozřejmě nejde, že jo. Jde u hlavně o ten mulťák, kterej je skvělej.

Bohužel hra sama o sobě moc novinek neobsahuje, a proto bych ji s ohledem na starší díly mohl ohodnotit pouze 60%. Netoužím po nějakým převratu, ale třeba víc nových zbraní, herních módů či samostatných, klidně i lehce nascriptovaných, scénářů by se šiklo. Nicméně je to stále skvělá zábava, která si těch 90% zaslouží.

Pro: mutiplayer, nová detailní grafika, a ještě mutiplayer!!, stále to dobře funguje a neméně skvěle se to hraje, poslední mise :)

Proti: málo novinek, krátká kampaň a nic moc AI, není krabicová verze

Mít sourozence a vyrůstat v 90. letech znamenalo nutnost dělit se o čas u ovládání. To, a samozřejmá řevnivost, vydláždily cestu k úspěchu hrám jako Gorily či Scorched Earth. A když v roce 95 přidali Worms roztomilou grafiku a střelený humor, bylo jasné, že jde o začátek jednoho krásného př... herní série. A přestože se autoři snažili v pozdějších letech přijít s nejrůznějšími inovacemi, jednoduchost původního konceptu nepřekonali a tak se k němu v tomto díle vrátili. Což je dobře, protože už po pár kolech jsem se houpal na laně jako Tarzan, s jetpackem létal jako Connery za mlada a ...no prostě někde tam vzadu to všechno ještě dneska je, stačí oprášit. Kampaní jsem jen prosvištěl a pak všechny v okolí otravoval prosbami o hru, zkrátka jsem si Worms Reloaded fakt užil.
Takže bych na tomto místě, chtěl poděkovat kamarádovi, který mi doporučil Wormsy jako hru do letošní výzvy: "Máš u mě holy hand granade, Havrane."

Herní výzva 2017, kat. 9

Pro: Worms jak je máme rádi

Proti: Občas až moc přestřelený arzenál

Ne každá recenze musí být pozitivní, tato tedy rozhodně nebude. Možná se vám bude zdát i hloupá. Bohužel to tak cítím.

Staré Wormsíky jsem měl hodně rád, ale od druhého dílu pro mě série začla upadat. Možností více a více, ale graficky se mi to už vůbec nelíbilo. Vyjímou je Armageddon, který jsem si docela oblíbil.

K tomuto jsem tedy přistupoval s velkými výhradami, ale protože kamarád trval na tom aby jsme si zahráli "wormsíky" (a jiné neznal), tak jsme hráli. Popisek o tom, že tato verze přináší vše co jsme měli rádi bohužel padá v té záležitosti grafiky. Hra jako taková není úplně špatná, to chápu. Mě ale nesedla. Přeplácané levely hýřící barvami, objekty a ostatními blbostmi. Vše je kulaté (snad nejkulatější z celé série), dělané v ohavném stylu terénu, pozadí, včetně samotných wormsíků. Jděte už s tím zaoblováním někam, nešlo by to projednou bez toho ?

Kromě této věci mi Reloaded nepřijdou ničím moc zajímavým, pořád vlastně to samé. +body dávám za mise, které jsou docela povedené. Ale nehrál jsem hru zas tak dlouho, abych vyzkoušel vše.

Toť můj ubohý názor.

Pro: V podstatě staré dobré Worms, hratelnost zůstává stejná, až na

Proti: Grafiku

Worms reloaded je 2d díl v novém kabátku. Je to mix starých dobrých worms armageddon, world party a 4. Můžete si vytvořit vlastní tým, vzít si na sebe čepičku, vytvořit mapu, udělat si vlastní hlášky, a herní styl.

Hra má taky spoustu zbraní a nástrojů. Velice originální zbraň jsou podle mě fretky a magnet, když je můžu vyslat, aby mi sebrali tamtu krabici za tím minovým polem a postavit si magnet, aby na mě nemohla bazuka, granát ani air strike. Také se vrátili super učinné sebevražedné zbraně jako armageddon a zemětřesení. Jinak základní zbraně z worms jedničky a z worms armageddonu zůstali. Také se přechovala strážní sentryna z Worms 4, a krávy ze starých 2d dílů nahradili bizoni. Vrátilo se naštěstí spoustu zbraní upuštěných ve 3d sérii.

Ne moc dobrá věc na hře je ta, že narozdíl od worms 2 - armageddon - world party nemá tento díl moc dobrou fyziku. Někdy červ po skoku z kopce začne klouzat, někdy se ihned uchytí a zastaví, nebo třeba střílení z bazuky, házení granátů atd.

Nejhorší ale na této hře je to, že autoři hry mysleli jen na multiplayer po internetu, žádné promyšlené mise, jako ve worms armageddon, nebo world party, v kampani je 5 lokací (rušné město, středověk, sportovní stadion, staveniště a sýrový vesmír, nebo co to sakra bylo) v každé lokaci po 5 misích, je jedna z nich logická hádanka (některé jsou aspoň pěkně udělané, trvalo chvíli, než jsem je pochopil) , a druhá je závod s časem, Kde ste museli prokázat, že umíte hrát s lanem a jetpackem a zbytek je jen deatmatch, ve kterém je postupem misí jen těžší a těžší protivník, to sem se musel umakat nudou. Něco z toho spravila alespoň 30 mise, kde jsem se musel ukrýt do jádra sýrové koule a seslat armageddon na ty chudáky, co se nahoře vyhřívají, tato mise je snad neomrzitelná :). potom můžete ještě dokoupit 31-35 misi, která je také deatmatch :P, ale neuvěřitelně těžkej.

(tip: v misi, kde máte 2 červy s jedním životem, se nejdřív snažte shodit ty tři nepřátelksé červy u vás dolů, potom už na ně jen sypte banánovky a svaťáky, a házejte na ně magnety nastavené na přitahování, nastavuje se tlačítkem Y, abyste měli jistotu, že nevyplýtváte banánovky a svaťáky zbytečně)

Kromě mise jsou ve hře několik modů, třeba custom mise vyrobené hráči, velice těžké logické levely nebo mod jatka, kde se svým jediným červíkem musíte co nejdelší dobu vydržet nekonečnou vlnu nepřátelských červíků, jakmile jeden zemře, naspawnuje se hned další. Rekord je myslím přez 80 zabitých červíků.

Worms reloaded má taky velmi přeplácanou grafiku se vším možným, červíci zase dělají trhlé pohyby (animace), řvou, když je u nich zapálený dinamit nebo granát. Už nedělají tragickou animaci, když se utápějí, jenom zmizí a jejich celkové hp se vynuluje, což je škoda, protože to bylo jedno z nejlepších věcí na starších 2d dílech. Také už je velice barevné pozadí. ( pozadí jsou 3d). proto se nedivte, že přesto, že to je jen 2d hra, tak má víc než 2 GB...

Také nechápu, proč se nejdřív začala prodávat verze přez službu steam a teprve potom krabicová verze (mám krabicovou).

A tip v některých deatmatch misí: pokud je na začátku mise celkový čas do náhlé smrti krátký, tak se se svýma červama udělejte v mapě tunely a schovejte se tam. Až přijde náhlá smrt, tak všichni budou mít jen 1 hp a vy je snadno sundáte air strikem.

Jednoduše: Worms Reloaded je dobrá nadprůměrná hra ale jen pouze, když hrajete se živým hráčem, pak má totiž ta hra smysl...

Pro: Mulťák po síti funguje perfektně a nepadá, užijete si spousta srandy s novými zbraněmi, mód jatka, některé mise, spousta dalších věcí pro červy, vylepšený editor map a spoustu dalšího.

Proti: Hra zamýšlena spíše pro mulťák po netu, spousta deatmatch misí, fyzika, za některé nové balíčky se připlacuje reálnými penězmi.

Konečně vývojařům došlo, že jsme měli rádi původní 2D červíky. Návrat do staré dobré přehledné hry je určitě vítáným krokem u mnoha hráčů. Tento díl si vlastně bere vše dobré ze staré série i z novodobých je znát menší výtah prvků. Grafika je pořád roztomilá, lepší a i nadále mají tito noví červíci šmrnc. Oproti předešlým titulům jako Worms 2, Armageddon nebo World Party mi ale chybí ta explozivní část, kdy jste dokázali rozmasakrovat skoro celou mapu. Zkrátka myslím, že se dalo inovovat určitě více a využít potenciál naplno. Jistě je to dobrý krok zpátky a přináší zajímavé zlepšení, ale to něco málo chybí, aby to byl díl kvalitou srovnatelný s výše zmiňovanými díly.

Pro: návrat k 2D, nízké HW nároky, různá vylepšení červů

Proti: mohlo být více zbraní, módů hry - zkrákta nepříliš inovativní