Když vidím porovnávání těch datadisků, je zajímavé vidět, že MoP má vážně nejnižší hodnocení Asi za to vážně mohla jiskra té doby a ta myšlenka, že to vzniklo čistě jako zavděčení Číně a filmu Kunfu Panda, protože objektivně je to asi fakt nejlepší datadisk který jsem ještě během starého levelování procházel, tedy až do Legionu.
@kristmeister (19.04.2016 19:13): Podla mňa za to môže hlavne štylistický odklon od toho, čím je WoWko známe a zrazu je to celé farebné a komické a tak. Dungeony som nehral, pretože som si len svojho času, keď som ešte hrával vytvoril pandarena shamana a dotiahol som ho len niekam do Northrendu a potom to už ďalej nehral.
Celkem nechápu zdejší hodnocení. Pandareni jsou skvělí, Pandarie moc krásně vytvořená a obsahuje i nápadité questy :)
Zdarec lidičky kámoš si koupil na WOW pandaria mounta v shopu .... za 500 kč ale nedošel mu do mailboxu ..nevíte co stím ? :) diky předem za odpovědi :)
@Gohan (22.10.2014 22:14): Reálne môžeš Wowko dohrať, len ty si stanovíš kritéria, čo je pre teba dohratie:
1. keď ma to prestane baviť.
2. keď prejdem aktuálny end game content
3. keď prejdem konkrétny story arc (napr. nejaký datadisk a jeho príbeh - WotLK ako príklad)
4. Keď vylevelujem postavu (hoci to konečne odomkne hráčovi kopec možností).
5. Tá "nekonečnosť" je veľmi relatívna, dá sa zabaviť a zahrať toho veľa, ale vždy sa nájde moment, kedy to má v danej situácii hráč za konkrétnu postavu "dohrané" ak nechce farmiť equipment, hrať pvp atď...
@Tulareanus (22.10.2014 14:55): Jenže WoW nemá konec tak je jasné že to jde hrát pořád dokola a ty hodiny tam budou vždy neúměrné singleplayeru. Svým způobem je to logické: "Budu platit Wowku protože mi dá 100x více hodin hraní". Ale kolik her tohle dělá? Spočítáme je na prstech jedné ruky. Takže to je jedno velké ždímání peněz a je na hráči jestli je ochoten do toho jít.... je to něco jako s webovkama člověk to může hrát ale pokud do toho nezačně strkat svoje peníze nebude mít jakoby tu plnohodnotnou hru.
@FildasCZ (19.10.2014 12:39): Tak určite tam je viacero vecí, výkon HW toho neofiku, fungovanie špeciálnych funkcii (bojové mounty v niektorých raidoch a dungeonoch), menšia populácia a problém tým pádom využiť efektívne dungeon finder, pravidelné striedanie eventov atď... ale netreba to riešiť.

@Gohan (19.10.2014 20:15): "U mě je to spíše záležitost principu, příjde mi pitomé si koupit hru a abych ji mohl hrát tak musím ještě platit měsíčně." - je to ako hrať nejakú hru na leasing. Nezaplatíš za tú hromadu contentu jednorázovo veľké peniaze, ale v menšich dávkach., pretože je naozaj veľká. Zároveň´je v tých poplatkoch aj servis/support. Netvrdím, že na tom nezarábajú veľké prachy, zarábajú. Ale keby si si zrátal čas strávený v singleplayer hrách a ich ceny vs. čas, čo strávi človek vo wowku, tak ti imho bude hrať ešte v prospech MMO.
@FildasCZ (19.10.2014 12:39): A jestli někdo je taková socka, aby nezaplatil 300,- tak jeho věc
Celý příspěvěk jsem přitakával až na tuhle větu, která je teda hodně silný kafe. Naprosto chápu to, že někteří lidi čas na hraní prostě nemají a dostanou se ke hře jenom párkrát za měsíc. Pokud člověk má tu hru rád tak mu to vystačí. Problém je platit poplatek prakticky za pár hodin hraní a v tomhle ohledu mi příjde neoficiální server naprosto logická volba.
@Tulareanus (19.10.2014 11:08): Ano v battlegroundech to byl problém, ale jak říkám záleží na serveru.
Mě tenktá zranařili z Twinstaru na "ceskej offik" Drak'thul , kde jsem byl rok a poznal spousta přátel, který pak odešli zpět na bohužel už rozdělenej Twinstar , a nebo to přestali hrát tak, jako já.
Nemám žádné domnenky, ale z toho, co jsi vyjádřil to jasně vyjadřovalo, že neoffiko jsou ještě v plenkách. Poslední kvalitní, kde jsem hrál cca 2 roky zpět, jak říká Ebb -nelegální a redfield byl madarskej, který měl 3000online lidí a jel Cata.

Každopádně handrkovat, proč je lepší to, nebo ono se mi nechce. Je googl a tam si to stačí vyhledat. A jestli někdo je taková socka, aby nezaplatil 300,- tak jeho věc.. Může vyzkoušet trial.

@W_Vlezlej (19.10.2014 09:22): Každopádně 300 stovky na tyden je hodně. Měli by to udělat i jinak :) Já takhle platil Rift a zahrál jsem si jen týden.
@FildasCZ (18.10.2014 23:01): TO, že si myslíš, že som to na neofik nikdy neskúšal, je to dvoja domienka. Taktiež mám dosť kamarátov, ktorí bohužiaľ nechceli investovať a tak sme si porovnávali skúsenosti a nebolo to v roku 1998. Ak ti aj niektoré veci fungujú, tak vzhľadom na nízku populáciu sú neefektívne (dlho čakáš napr. na battleground) alebo neatraktívne...
A ty si hral na ofiku? Ak hej, koľko?

@W_Vlezlej (19.10.2014 09:22): Neviem, aký presne je v Čechách regulérny učiteľský plat, ale určite do iných koníčkov a aktivít, ktoré nie sú spojené s prežitím vrazíš viac ako 12.99, ale to už sú tie priority...

@Ebb (19.10.2014 08:33): No hoci to nie je megaúžasné, tak kým si tu nedávajú konkrétne linky alebo sa nebavia o tom, ako niečo "Cracknúť" alebo spustiť vlastný warez server, tak je tá diskusia v rámci medzí...
@Ebb (19.10.2014 08:33): 28 ročný, který dojíždí denně padesát kilometrů autem do práce, má učitelský plat a málo času. Nenecháš si vysvětlit, že bych takhle odváděl tři stovky měsíčně, když bych hrál jednou za týden.
Rozpoutáváš zbytečný OT...
28 ročný ktorý nemá 12.99 na subscription. Ou. Otázka je či chcú mať admini z tohto warez stránku s diskusiami o torrentoch a nelegálnych serveroch?
Co si tak vzpomínám tak Twinstar býval dobrý, ale byl to stále jen neof. server. Ale WoW už nehraju cca 4 roky tak nevím kam se to dostalo (vášně ohledně rozdělování si ještě pamatuju :-D). Na druhou stranu to byl nejlidnatější cz/sk server
@W_Vlezlej (18.10.2014 13:04): NA Twinstaru jsem hral od jeho vzniku, kdy pri vzniku twinstaru zanikl Narnias. Bohuzel twinstar, kdyz se rozdelil na ty mensi servery stoji za starou backoru.. Driv se tomu mohlo rikat velky neoffiko server, kde hralo 2000 lidi online denne.. Po rozdeleni...

@Tulareanus (18.10.2014 21:10): To zas přeháníš ;). Ocividně moc o neofiko serverech nevíš, když takhle o nich mluvíš ;).. Ale tak, co budu vysvětlovat, když někdo o nečem mluví a nevěnoval se tomu... Kdyby ano vedel by, ze se nektere neoffiko rovnaj se ofikum :)..Mluvis o tom, jako kdyby byl rok 2008 :D... Wake UP !
Zajímavý je, že jsem to nikdy wow nehrál a teď mám u wow v batlenet account management napsáno že stav účtu je frozen a koncem září "game time expired, Buy more game time or set up a subscription." Asi jsem omylem klikl na instalaci...
@W_Vlezlej (18.10.2014 13:04): Tak unofficial sa kvalitou herného zážitku (bugy, počet hráčov, fungovanie mechanizmov, support, atď...) nikdy nevyrovná a tých cca 350 kč v dnešnej dobe sa za mesiac hrania oplatí, keď máš nové singleplayer hry za napr. 799-999 kč a hra trvá 4-10 hodín.
Zdravím, zajímalo by mě nějaké info ohledně WoWka.

Hledám servery. :-)
Mám tady ještě na DVD TBC a WotLK, tak primárně mě zajímají tyto dva datadisky.
Jelikož nemám zas tak moc času, rád bych něco s vysokými rate, žádný instant ale. Samozřejmě zadarmo, ale ne nic jako pay2win model.
Může to být jak TBC, tak WotLK, ale nebráním se ani MoP či Cataclysmu. Prostě by mě zajímalo, kde hrajete, jaké to tam je a tak. Nejméně 5x kill rate a 5x quest rate.

Koukal jsem zatím jen na Anathemu a Twinstar.
Pozdrav z Pandarie podruhe.

Na zacatku poznamka k Pandam jako rase:
1) cim me dostali neni chlupaty vzhled, ale to ze milujou pivo. I kdyz pravda, Pandove vari pivo i z prapodivnych surovin.
2) Proti predpokladum se nejvice vyskytuji ve 3 ze 6 oblasti. V Jade Forest kde sice na zacatku budete vice obklopeni Hrozenama (coz jsou opice). Valley of Four Winds je farmarska oblast kde stoji pivovar, jedina oblast kde Tailor muze delat rare cloth (drive to byla moonwell a pak oblasti v Norhtlandu), ale hlavne je tu centrum pro kuchare a farma (farmville ve WoW verzi). Townlong Steppes, tohle je valecna zona kde se seznamite s frakci Shado - Pan (elitni pandi domobrana).
Na ostatnich casti kontinentu potkate pandy taky ale rozhodne v mensim mnozstvy.

Scenare
jsou novinkou MoPu jde o instance pro 3 hrace.
Nepotrebujete tanka ani healera (ale bez healera budete potrebovat bandaze, nebo nekoho kdo umi aspon trochu healit). Pokud sazite na nahodu a jdete sam s tim ze nechate LF system najit dalsi dva a vas char nema healing spelly First Aid je nutnost.
Cekacka LF je diky tomu ze necekate na tanka / healera kratka.
Do nekterych scenaru vas primo navede questova linie.
Jsou to kratke rychle instance s odmenou 40 VP + truhla s prekvapenim (bezne 40g / obcas rare item / vyjimecne Epick)

Dungeony (5 man instance) se deli na 3 druhy.
1) normal.
Prvni dva jsou pristupne od 85 lvl. Dalsi dva od 87. A posledni dva na 90.
2) HC
Minimum item level je 460. K pandim Dungum se pridava renovovane Scarlet Monastery (z puvodnich 4 instanci jsou bohuzel spojene 2 hrbytov + knihovna a armory + katedrala)
a revovovana Scholomance ( puvodni bludiste je zjednodusene ale na krase tomu tolik neuskodilo (LFsystem znicil Sunken Temple, kde po vstupu probehnete na jedine urovni primo k bossovi).
3) Challenge mode - zavod s casem.
Nova uroven HCcek. Pro tento mod jsou dostupna vsechna HC pro 90lvl.
Vstoupit lze jen klasickym zpusobem, tj dopravit se pred vchod vlastnim prostredkem (pesky / mount / sumon - tohle zmizelo kdyz v dobach konce WotLK Magove nasli pohodlnejsi pristup pres LFsystem).
V tomto modu nedochazi k poskozeni zbroje.
Vas lepsi gear se prepocita na 460 ilvl.
Vsechny NPC jsou tezsi jak v normalnim HC.
Po spusteni je vasim cilem zabit posledniho bosse v co nejkratsim case.
Cim kratsi cas tim lepsi odmena. Neni tu loot.
Kazdy den je jeden Challenge jako daily quest = VP za dokonceni v jakemkoli case.
Tokeny na epic gear jsou za dobehnuti za urceny cas (zlato / stribro / bronz).
Cas spousti hraci az po vstupu (za vstupem je pripravny prostor oddeleny nepruchozi stenou do doby nez nektery z hracu aktivuje stopky), a bezi od spusteni do killu posledniho bosse (pokud wipnete je dulezite se dostat co nejdriv zpatky - neni tu reset).
Je lepsi vzit si vyvazenou skupinu a hlavne hrace kteri vedi co delaji.

Hodne zabavy a GL !

SPriest Ellie
@Fingon (03.12.2012 14:47):
NJ nevyhoda trialu / free time je ze si ve skutecnosti neodzkousis hru jak chutna v aktualnim datadisku.

Freecko .. ja mam k nemu neutralni postoj. Chapu proc existuji, napad zachovat starsi verze hry je prima :)
Je pravda ze freecka tak jak funguji dnes srovnavat nemuzu .. ale je to muj nazor na to co jsem zkusila. Blbost je znicit si vlasni veci, smazat si char ... etc, ale na druhou stranu se to jednou za cas muze stat kazdymu. A pad serveru neovlivnim - a zase dneska uz jsou mozna freecka stabilnejsi.
@Ellie (03.12.2012 14:33):
1) jak to tak ctu, zda se mi, ze MoP navraci spoustu drive zjednodusenych mechanismu z Vanilly/TBC (world bossy, tabardy jen na exalted a jinak farmi, jak umis, misto odstranenych bylinek je tu zelenina)

2) spatne freecko. Na druhou stranu pokud si disenchantnes nebo vyhodis z baglu item, je to jen tvoje blbost. Krome toho, pokud jsi byla na freecku uz pred x lety, dnes je situace leckde uplne jina.
Zdravim :)

Jsem PvEckar (PvP tak leda kdyz se hoodne nudim a na to nejak ted neni cas).
Puvodne jsem se pandy docela bala, nektere zvesti hlasali ze Blizz definitivne hodla udelat WoW pro male deti. Vysledek ale neni az tak strasidelny.
Oproti Cata kde jste prakticky nemohly odbocit z questove linie (coz bylo pri leveleni altu otravne), v Pandarii po uvodni serii se muzete vydat nekolika smery a na 90. level vam staci asi 60% questu z kazde lokace.
Sdilene Achievmenty pro vsechny charaktery na serveru ma je pekne, nemusite vsechno opakovat 11x (s MoP jsme dostali novy charakter slot takze na jednom serveru ted muzete hrat 11 charakteru).
Sdileni mounti a non-combat peti - nadhera, u mountu co dropovali z bosse (5-man) jsem mela vetsinou to stesti ze jsem byla na altovi -.- a cink s MoPem je mam i na mainovi :)
Dejova linie je nadherna a momentalne se jeste rozviji ( tady je skoda ze neexistuje CZ/SK verze, kdo beha questy jenom podle toho ze se mu na mape zvirazni bod a pak tam zabije vsechno na co narazi ztraci velkou cast zabavy ... a sama si vzpominam ze presne tak jsem zacinala).
Dalsi novinkou je "world boss". Boss na jehoz kill potrebujete raid, ale beha si venku po kontinentu.
Daily questy = repky ... no jo tatam je doba kdy jste ve Wotlk + Cata navleky tabard a repka vam naskakala sama. Ted jsi ji musite vydrit questenim ale nez budete moct zacit musite dosahnout 90. levelu. Odmenou za repku je moznost koupit si Epic gear za Valor Pointy (jinak se k vetsine epick itemum dostanete jen v LFR / normal raid / world boss (ten casto dropuje PvP itemy)). Tabard si muzete koupit az po dosazeni maximalni repky. S poslednim patchem dostaly Pandaria Quartermasteri na pult novinku. Pokud mate u dane frakce revered / exalted , muzete si koupit znamku ktera po pouziti zajisti vsem ostatnim charum na serveru +100% bonus k ziskavani reputace u dane frakce.
Valor pointy .. muzete ziskat jako tradicne za HC 5-man / LFR / Raids a nebo i za plneni daily questu takze odpada silene behani HC dokola.
Raidy:
LFR
pokud mate trochu stesti ziskate tu prakticky prvni epicky, kdo se v MoPu jeste do LFR nedostal pripravte se na to ze je zruseny roll system. Kostky za vas hodi boss a pokud neco vyhrajete hodi vam to rovnou do baglu, pokud nevyhrajete dostanete sacek s goldama. LFR revardy nelze vymenovat s ostatnimy hraci v raidu.
Normal / HC raidy
mela jsem tu cest projit MV na normal verzi v 10 -man i 25 - man a s potesenim muzu rict ze 25 je tezsi jak 10 ( u DS to bylo dost naopak zvlaste Hagara byla na HC 10 "funy" ).
Cooking - k vareni uz vam nestaci jen maso nebo ryba, potrebujete i zeleninu kterou si muzete vypestovat na farme / koupit na AH / koupit za panda cooking znamky
- dohnani cooking skillu na 500 je ted jednodussi dojdete si na Halfhill market naucte se panda recepty kupte si suroviny za par goldu vyskillujte
- v pandarii je nekolikero odvetvi cookingu a kazdy se skilluje zvlast pokud nechcete varit feast kterey da kazdemu maximalni food bonus staci vam udelat si jen svuj stat (int /str/ agi / stam / mastery).
Raid feast vam da max 275 bonus, pokud pouzivate jidlo pro jednoho muzete ziskat az 300 (int / str / agi / stam / mastery).

Non-combat pet battle ... zkusila jsem , zajimava novinka , ale stejne jako PvP nemam na to aktualne cas.
Inscripter muze udelat epic weapon bind on account.. tzn po vyrobeji ji muzou pouzit vsichni vasi alti, ale nelze ji prodat (treba caster staff je peknej "dedicnej" epick).

Add zjednoduseni "starych" datadiscu, vetsina hracu nejak zvlast nema zajem setvavat na low levelech. Proto aby se co nejdriv dostali do Pandarie je to hooodne ulehceny (+ herloomy v Pandarii jste behem par dnu).
Mozna jsem prvotridni noob, ale obcas jsem se pri leveleni v Pandarii pekne zpotila :P
Pokud se do Pandarie teprve chystate OP jsou DK jednoznazne.
Ostatni classy zalezi jak moc dobre ji znate, pokud nemate predstavu co vase postava umi verim tomu ze si zazijete tezke chvilky, v opacnem pripade je questeni pohoda.

Souhrnem MoP je lepsi jak Cata. Je tu spousta moznosti co delat a aby jste zvladly vsechno co nabizi musely by jste su vzit dovolenou a sedet u wowka od rana do vecera. Je to na vas co vas vic zajima.
TIP : pokud teprve zacinate s MoPem / mate cerstvou 90. nepoustejte se do vsech frakci naraz, pokud jste pracujici / student zcvoknete z toho. Hraji v mezinarodni guilde a minulej mesic nekolik raideru muselo udelat stopku a vzit si tyden WoWdovoleny, protoze jste meli pocit ze WoW je "druha" prace a ne zabava jejimz ucelem je relax !!!

Zaverem bych rada poznamenala dve veci:
1) ja vim ze v CR / SK je WoW drazsi, ale uvedomte si ze to neni chyba Blizzu. Mesicni poplatek = 1.5 hodiny za minimalni plat v UK ( coz bohuzel neni u nas doma pravda), takze zase tak velky prachy se na poplatku nevydelavaji. Za pripojeni na internet platim vic nez za WoWko samotny, a je fakt ze z neceho servery (vcetne PTR) a lidi (at uz GM / technickou podporu / vyvojare) zaplatit musite.
2) Free vs. Offik jeste v dobach WotLK jsem mela jeden cas financni krizi, ale WoWko mi chybelo tak jsem zkusila freecko. No nikdy vice po padu serveru muzete ztratit x hodin hrani, loot etc, mnozstvy chyb je sileny ( lidi co nebyly na offiku spoustu ani nepostrehnou), prakticky pokud vam nekdo ukradne acc, nemate sanci ziskat neco zpet. Pokud neco omylem DE, prodate, vyhodite z baglu ... to stejny co vim vetsina freecek nema podporu na navraceni takto ztracenych itemu.
A vetsina freecek nema moznost vybrat si jestli chcete PvP nebo PvE server ( resi to kompromisy ale vzdy se najdou nespokojenci s tim ci onim).

Necht vas stiny ochranuji nejen na cestach po Azerothu.
Shadow Priest Ellie
Jo, napiš mi pm tvůj nick a kdy můžeš zítra online mezi 15h-21h. Přijdu v ten čas online a napíšu ti.
Třetí den stahuju a hraju free verzi wowka (dříve trial) - ze srandy jsem si založil Worgenku. Je to o něco lehčí než dřív, spousta toho byla vysekána... starý svět jsem oplakal a pořád mám před sebou, jak vypadal dřív, ale teď je to takové... hezčí. Dark elfí lokace jsem nesnášel, ale teď mají svoje kouzlo.
@Tulareanus (17.10.2012 15:40): Tak já to poslední dva roky hrál spíš jen sporadicky, ale ty níže zmíněná opatření chci udělat, aby mě už nenapadlo se k té hře v budoucnu vrátit. Někdo mi pošle Scroll of Resurrection(jak se mi už stalo) a zas v tom budu lítat znova.. :)
Nad tím jsem se taky zamýšlel a přišel jsem na to, že vlastně ne. A lepší to už nebude.
WTF .ta hra je pořád stejná už sedm let co to hraju. Je na čase skoncovat s WOWkem jednou pro vždy.. DVDčka nechám přejet parním válcem a zbytky zaleju čerstvým betonem. Krabici a manuál demostrativně spálím společně s podzimním listím v sudě na zahradě. Heslo i kontrolní otázky pro battlenet account zadám nepravidelným bušením pěstí do klávesnice, takže se už nikdy v budoucnosti nebudu moci přihlásit zpět.
@Clorky (03.10.2012 14:50): Řekněme si na rovinu, že když si nechceš koupit ani jeden datadisk k WoW, tak nemusíš a přesto se tě spousta novinek bude týkat (s Cataclysm se ti samozřejmě taky změní Azeroth, petama si taky zabojuješ, nový systém skillů a specializací je ti k dispozici atd.). Za 200,- tak dostaneš měsíc plnohodnotného hraní a dál už je to na tobě. No a že by datadisky toho přinášely málo, to si tedy taky nemyslím - už jsme tu měli 3x nový kontinent, Cata předělal Azeroth a ty ostatní "drobnosti" (rasy, dungy, hudba atd.) zas až tak zanedbatelné nejsou.
Mesačné poplatky pre MMORPG znamená, že človek si platí samotný server, ktorý je obvykle ďaleko komplexnejší než normálne, in-game support a dev team ktorý vydáva pravidelné updaty čo pri normálnej single player hre alebo lobby onlinovky neplatí. Secret World som odohral cez 500 hodín od konca júna, za približne 95 eur (krabica + 3 mesiace). Čiže povedzme 5 hodín za Euro. Skús mi ukázať novo vydanú singleplayer hru s podobným pomerom. Single playerovky sú radi, ak vydržia 20 hodín a stoja medzi 40 a 50 EUR.

Activision, t.j. Blizzard, si zas až tak dobre nevedie, ich akcie sa relatívne stabilne prepadávajú posledné 3-4 roky, pokles o približne 50% od 2009. Hodnota ich akcií je napríklad nižšia trojnásobne než NCSoft, Ich každodenné operačné náklady sú také, že ak by zo dňa na deň zrušili subscribtion, tak bez massových layoffs by ostali v ťažkých červených číslach.
@Clorky (03.10.2012 14:50): Samozřejmě,že i já bych byla raději,kdybych nemusela dávat další peníze za hraní,ale vidím to zkrátka trochu jinak. Každý má jinou obchodní strategii a tahle je zkrátka jiná než ty další. Vývoj hry je věc jedna a správa a údržba serverů a lidi kolem toho je věc druhá. Myslím,že ten měsíční poplatek už není tak vysoký ( pokud se mi dostane ten správný servis a bezproblémové hraní ). Jediné co bych třeba uvítala jako změnu k dobru je třeba placení po týdnech a ne po měsících. Jinak mi nepřijde WoW tak špatné že by mělo skončit ještě před prvním datadiskem. Samozřejmě i já mám pár výhrad k tomu,že to vývojáři hráčům stále usnadňují. Expí se tak rychle,že si člověk nestihne projít ani celou lokaci a už je na jeho level moc lehká ( naštěstí jsem jich většinu stihla projít ještě když nebylo expení tak rychlé :) ). Zkrátka alespoň já jsem si vždycky v každém novém datadisku našla novou zábavu :) a to že hraní na ofi serverech je placené alespoň částečně odfiltruje děcka.
@Jareesek (03.10.2012 14:44): A jak je to u WoWka? Zaplatíš jednou nebo 12x do roka prakticky za to, že si již koupenou hru můžeš zahrát?...

Jinak co se týče obsahu jednotlivých datadisků, je to ohraná písnička. +10 levelů, nějaké nové fičůrky, kterých si skoro nevšimneš a pár dungeonú či kontinent. To je moc pěkné, ale WoW je skvělý případ něčeho, co se mělo utnout hned první díl, a nepokračovat čtyřmi nesmyslnými datadisky aneb jak z hráčů dostat co nejvíc love.
@Clorky (03.10.2012 14:39): nevím jak to myslíš :-). Jsou hry u kterých nepotřebuji žádně recenze nebo informace předem a stejně mám chuť si jí zahrát, potom jsou hry u kterých dám na doporučení přátel, další kategorie jsou hry,které mohou zaujmout třeba nějakým videem, nebo čtivým článkem no a potom jsou takové o kterých se nikdy nic nedozvím,protože vím,že třeba střílečky,případně sportovní nebo nějaké moto simulátory nejsou zkrátka nic pro mě :).
Pokud jsi myslel otázku doslova,tak před tím než si hru zahraju si ji zpravidla koupím,nebo od někoho půjčím,nainstaluji a potom hraju :)
Tak jak se Vám líbí vlastně tenhle datadisk? :). Zatím se tu k tomu nikdo moc nevyjádřil. Je sice pravda,že sem se zatím nestihla vyexpit na maximální level, nicméně už teď mohu říct,že datadisk mě vcelku baví. Nový ostrov je oku lahodící ( alespoň mě se hodně líbí :) ) hudba v lokacích nebo vesnicích,kde žijí opice je naprosto luxusní :). Přesně vypovídá o obyvatelích. Líbivá,veselá,hravá. Přesně takové mi přijdou i nové dungy. Je pravda, že mě rozesměje i maličkost,ale boss kolem kterého lidi jezdí na sudech,případně obří králíček, který se Vás snaží pozvracet karotkou mi přišel vcelku veselý :-D. To,že konečně non combat peti k něčemu jsou, je jenom třešnička na dortu. Boj s petama je vcelku zábavný, jediné co se mi moc nelíbilo je,že když už máte tři pety a můžete si najít bitvu s jiným hráčem, síla soupeře se podle všeho počítá z průměrného levelu všech petů, takže někteří si naexpí peta na 12 level,přiberou dva pety co mají každý třeba třetí level a systém je hodí do bitvy s chudákem,který si poctivě expí tři pety najednou,takže mají každý třeba level 6 :(. V takovém případě je to předem prohraná bitva. Nicméně i přes tento nedostatek mi to přijde jako dobré vyplnění času,třeba když na někoho čekáte :).

No,zajímají mne hlavně postřehy i druhých,tak jak se líbí Pandaria ostatním? :)
@Abel (02.10.2012 13:36): abandonware znamená, že hra nebo program není podporován výrobcem, není podporován a legálně se nedá získat. Všechna práva ovšem výrobci stále patří. Blizzard sice World of Warcraft podporuje a prodává, ale už ne v té podobě, v jaké byl v době Vanilly, TBC nebo WOTLK. Speciálně z Vanilly nezůstal kámen na kameni (až do příchodu Cataclysm Blizzard víceméně přidával obsah a odstraňoval jen věci jako questy, měnil parametry mobů, upravoval dropy předmětů atd., raidy Naxxramas a Onyxia's Lair byly ze 40-verzí překopány na 25 a 10, ale při Cataclysm došlo k radikálnímu přebudování map Kalimdoru a Eastern Kingdoms. O hromadném odstranění questů a nahrazení jinými (do té míry, že byly zrušeny dosažené achievementy Loremaster of K. a EK) nemluvě.
@Fingon (02.10.2012 12:09): To je celkem fajn názor - myslím, že by nad tím měl Blizz zauvažovat. Spustit třeba jeden server vždy pro určitou verzi WoW by mohlo být zajímavé. Taky bych si rád připomněl starý pocit bez datáčů. Jenže by pak asi byl problém s podporou tak velkého množství různých verzí hry (to by nejdřív byl každý datadisk zvlášť, ale celkem dost obsahu přinesly i jednotlivé patche).
Akorát s tím abandon-ware mi to není jasné. Když je opuštěný, tak by přeci měl být v podstatě volně k užívání ne? Akorát, že každá minulá verze WoW pořád patří Blizzardu, takže to furt vidím jako ilegál...
@Jareesek (02.10.2012 08:55):
@Ebb (01.10.2012 16:32):
Nemá cenu spekulovat o tom, jestli je to legální nebo není, pochopitelně není. Na druhé straně s některými vašimi tvrzeními nesouhlasím. Nikdy bych třeba netvrdil, že na free je to lepší, protože to je zadarmo - není. Některé servery mají zpoplatněné určité služby, ale na to se taky dívám zkrz prsty a nikomu než autorům platit nehodlám.

Hodně záleží na tom, o co se free servery snaží - tzv. fun servery s insta 80 jsou podle mně o ničem, stejně tak servery, co se za každou cenu snaží držet krok s patchem na ofiku a nadrzo hážou emulace Cataclysm a Pandarie, aniž by tam fungovala třeba jen pětina obsahu (nevím, nezkoušel jsem a zkoušet nehodlám).

Budu se ale do krve bít za právo na existenci pro servery, které se snaží zachovat obsah, který Blizzard už dávno opustil, ať se to hráčům líbilo nebo ne - Vanilla, TBC a teď už i WOTLK. Speciálně z Vanilly totiž už mnoho věcí nezůstalo a tento obsah se nyní vlastně stal abandonware. Ten sice také není legální, ale často je to jediný způsob, jak si hráč může danou hru v dané podobě zahrát.

Kromě toho, přesun probíhá spíše z free serverů na oficiální servery a ne naopak - nebo alespoň probíhal, dnes těžko říct.
@Ebb (01.10.2012 16:32): Všechny free servery bez rozdílu jsou samozřejmě zloději. Souhlasím s tím,že jejich jediné štěstí je skutečně v tom,že za to nechtějí peníze ( i když.... :-D, co si budeme povídat, jsou servery,kde třeba za 50 korun na měsíc dostanete možnost portnout se na jakékoliv místo na mapě a podobné věci ). Každopádně, free servery v podstatě dotuje každý hráč,který si platí za bezproblémové hraní na offi serveru. Chápu,proč takové servery vznikají,chápu i to,proč tam někteří hrají,jenom nechápu to zatvrzelé tvrzení,že na free je to lepší,protože je to zadarmo :-D
@Fingon (01.10.2012 16:25): Tomu hádam ani sám neveríš. Free servery samozrejme konkurujú a vykrádajú copyrightový obsah a sú samozrejme žalovateľné, jediné šťastie prevádzkovateľov týchto serverov je, že na tom nezarábajú peniaze a tak je žalovateľná suma relatívne nízka - zrejme nižšia než je riziko negatívnej reklamy po takej žalobe.

@Jareesek (01.10.2012 16:19): Okay, ale ozaj vedz, že stav hry v Bete mesiac dva pred vydaním je viacmenej totožný s kompletnou hrou. Je tam ešte viac hráčov, market funguje rovnako, ľudia chodia dungeony a raidy, atď.
@Ebb (01.10.2012 15:49): 1) mám koupené originální média 2) free servery, které za něco stojí, se nesnaží konkurovat oficiálním Blizzard serverům, protože se věnují contentu, které Blizzard dávno opustil a nehodlá se k němu vracet.
@Ebb (01.10.2012 16:12): také jsem se před vydáním podívala na betu ( pravda jenom ze zvědavosti na pandu ),ale nikdy bych si netroufla na základě hraní na serveru kde je spuštěná beta hru zhodnotit. Bez ohledu na to,jestli jsem tam nahrála 500 hodin nebo ne. Zkrátka hraní na takovém serveru nebude nikdy lepší než hraní po oficiálním vydání, i když samozřejmě vím,že ani tak nejsou všechny chybky vychytané na 100%. I když si myslím,že Blizzardi zrovna tohle dávají poslední dobou rychle dopořádku :).
Pokiaľ viem hranie stojí 12.99 EUR +/- 300 CZK. Ak to nezmenili.
Closed -- či viacmenej Open -- Beta vo WoWku už dávno nie je o testovaní bugov ale o testovaní server loadu a -- satisfaction pollu pre developerov a zmene niektorých herných systémoch. Bolo možné sa do nej dostať pol roka pred vydaním a byť v nej takmer do oficiálneho vydania MoP, čiže to človek videl vo finálnej podobe. Bez problémov teda bolo možné nahrať aj 500 hodín čistého času. Dosť na to aby to niekto vedel ohodnotiť.

Ja som to ale nehodnotil i keď na tom nevidím v princípe nič zlé. Určite je to lepšie než hodnotiť a dokonca napísať komentár z dojmov z pirátskeho servera. To by malo byť na ban.
Hodnotit hru podle hraní v betě je nezlob se na mě minimálně troufalé nemyslíš? :). Betu hrajou ( alespoň tak to chápu já ) testeři,díky kterým se vychytá drtivá většina chyb. Pokud si někdo zahraje chvilku betu a potom dá hře nízké hodnocení protože je zabugovaná a plná chyb je to zkrátka hlupák :-(. Nejsem zarytý wowkař a už vůbec ne závislák. WoW hraju hlavně kvůli přátelům a lidem ve hře. Nový datadisk se mi zatím líbí a dokážu pochopit i lidi kterým se hra nelíbí,zkrátka každý má rád jiný typ her, jen mi vadí komentáře od lidí,kteří zjevně viděli hru z rychlíku, hráli v lepším případě pouze betu a veřejně tvrdí,že hraní stojí 500 za měsíc, když je to holý nesmysl.
@Jareesek (01.10.2012 15:13): Mohol hrať relatívne dosť dlhú dobu v bete. Tiež som hral krátko MoP betu, bez toho že by som mal active subscription a nechýbalo veľa aby som to tiež ohodnotil menej než 50 percentami.

Ďaleko horší prípad je práveže Fingon, ktorý komentoval a hodnotil WoW na základe hrania na pirátskom servery -- a dal tomu vysoké hodnotenie. Neviem vôbec či by sa také komentáre nemali mazať, keďže to môže vyznieť ako nabádanie na pirátstvo.
No a přesně proto vznikají stránky podobné těmto,protože hodnocení tvoří samotní hráči a ne zaplacení recenzenti. Pro mě má placená recenze pouze nízkou informační hodnotu, právě proto si raději přečtu rozumnou,čtivou a reálnou recenzi od lidí,kteří vědí o čem píšou. A u Clorkyho komentů jsem se nezastavila poprvé,ale dnes poprvé mi to nedalo a ze zvědavosti jsem zareagovala,protože hráč,který hodnotí poslední datadisk od hry,kterou podle všeho hrál jenom na free serveru, jenom ostatním hráčům,kteří třeba zatím jenom sondují,zda by byla hra pro ně to pravé zkresluje skutečný pohled na hru jako takovou. Nejspíš jsem se nechala jenom unést,ale zkrátka 500 za měsíc hraní je nesmysl :D,ale třeba Clorky hraje na soukromém Blizzard serveru,kde si VIP hráči předplácejí další datadisk dopředu. Potom bych pochopila to jeho hodnocení. Na takovém serveru musí být dost nuda....