jo díky, já sem si říkal, že to bude kompletně překopaný - jak ostatně maji blizzardi ve zvyku...
co jsem četl, tak datadisk Cataclysm mění podobů prostředí ve Wow. Chtěl bych se zeptat, je tak prostředí změnený už od začátku hry (třeba burning crusade), nebo ke změně dochází až po načnutí příběhové linky Cataclysm?
Pred mesiacom som sa vrátil k wowku a expím si tak pandarena shamana a musím uznať, že ten revamp Thousand Needles sa mi teda fakt vydaril.
Na to není čas, musí se chodit instance a farmit repka :) Fuj, ještě že tohle období mám za sebou.
tak tie dungeony sú 5man, sú tam ešte nejaké 2-3 pre 10/25 ľudí (neviem teraz presne, neraidoval som v tomto datadisku ešte a neviem či tak skoro si to vôbec zaplatím znova). Na porovnanie: WotLK malo 12 5man Heroicov na začiatku a neskôr boli pridané ďalšie 4. Zároveň malo na začiatku 3 raid 10/25 instancie. TBC malo na začiatku 15 5 man heroicov, 1 10man raid a 4 25man raidy.
Hej, ten trial som využil, platiť mesiac som nemusel, tých 30 bolo priložených, len som musel zadať číslo kreditnej.
7 end-game dungeonov mi príde ako celkom dosť pri onlinovkách na ktoré som v poslednej dobe zvyknutý. VG má tak zo päť, lotro tri, Fallen Earth/EVE nič - ale to je iný žáner viacmenej. Healovanie so shamanom ma zatial baví, ale po takých 100 hodinách v dungeonoch to zrejme budem vidieť inak :p
Tak end game content je momentálne v porovnaní s vanillou a datadiskami najťažší, škoda len, že je ho menej, ako 7 heroic dungeonv, to je fakt málo na môj vkus.

Čo sa týka mesačných poplatkov, u nás je to 13€ na mesiac. Pre človeka čo nemá prejdené svety/datadisky a má dosť času je to výborná cena. Je to aj pomerne dosť chytlavé, len ak už v tej hre tráviš veľa času (v rozmedzí mesiacov-rokov), tak môže byť únavná.

Inak pokiaľ viem, tak v súčasnosti si treba zaplatiť mesiac alebo kúpiť gamecard na to, aby sa aktivovalo tých 30 dní čo je priložených k pôvodnej hre. Kedysi to nebolo treba, ale kamoš pred rokom začal hrať a už to bez zaplatenia nejakého času nešlo. Tiež je dobrá vec zaregistrovať sa na trial a až potom na ten účet aktivovať plnú hru, človek tak dostane 10 dní naviac.
Prvých 30 je priložených samozrejme k vanille ako u každej onlinovky, a z toho som nevyčerpal ešte ani polovicu. Pôvodne som neplánoval zostať další mesiac, uvidím. Vo FE bude čoskoro nový update.

Ak hovoríš, že end game content je tažší, tak to je plus, pamätám si hranie za main tanka v MC/BWL a tuším aj kus z AQ chvílu po tom otváracom ošiali, a vtedy tá obtiažnosť bola taká na hrane, ak je to ešte ťažšie, tak to len uvítam.
No ten equip skok je rapídny a tie veci sú tam dosť pokašlané v tých talent trees, v podstate ako keby sa tvárili, že nik nebude začínať od lvl. 1, ale všetci sú na tej 80. a čakajú na to, aby mohli pokračovať a potom zrazu nemajú low lvl healeri funkčnú healováciu rotáciu spellov, druid ako tank má jeden aoe útok s dlhým cooldownom, no proste dosť blbé.
Čo sa týka tých talentov, tak v prvých dvoch datadiskoch ich pribudlo kopec, čiže tam bola určitá variabilita v gameplayi a človek napr. kombinácia dvoch talentových stromov bez finálnej ability bola nielen hrateľná, ale dosť používaná u niektorých povolaní, kdežto tu sa človek zasekne v tom jednom talentovom strome na pekne dlho, u classov ako je druid, kde každý build ja na úplne niečo iné to nevadí, ale u takého mága alebo warlocka je to už o dosť horšie. Je to v podstate ešte osekanejšie a zjednodušenejšie, našťastie aspoň ten high level content už nie je taká prechádzka s prstom v nose ako WotLK, hoci pre mohutný whining sa chystajú aj to nerfnúť.
Čital som, že na nové talenty ludia nadávajú, ale čo si pamätám tak talent trees dávno pred 4 rokmi na 60tke neboli o moc komplikovanejšie ako teraz takže mi to nevadí - skôr by mohli pridať nové classy. A ešte mi príde divný ten prechod z 80 na 81 pri equipment bonusoch, to vypadá akoby ich chceli dalším datadiskom tahať do tisícov.

john: 50 liber dokopy aj s poštovným z game.co.uk
Momentálne je sucho v mmorpg žánry, Fallen Earth mešká s updatmi, EVE nedokážem hrať dlhodobo, Vanguard zachvílu zavrú, a najbližšie nádejné MMORPG má výsť až o rok-dva World of Darkness.
Kolik tahle sranda vlastně vůbec stojí? Když tomu Ebb moc neholduje, a přesto si to zaplatí... tak už to musí být buď lacinej kauf, nebo je Ebb v balíku :)
Nagrand sa od TBC v podstate nezmenil a aj tam to bolo brané ako "zóna" na farmenie. Mňa zas Cataclysm trochu sklamal v tom, ako zosekal talentové stromy a to, že hoci je leveling a questenie svižnejšie, je to napriek kozmetickým zmenám až priveľmi rovnaké.
WoW síce moc nemusím, ale cataclysm zatial chválim -- underwater, vodné mapy v onlinovkách moc nie sú, rovnako elemental plane of earth je celkom špecifická a dokonca mi nevadí ani tá prílišná linearita. A to som išiel do toho s tým, že sú to vyhodené prachy. V podstate každá zóna cez ktorú som išiel od levela 1-85 bola o kúsok lepšia ako tá predošlá, čo je tiež neobvyklé (až na Nagrand, ten bol skutočne príšerný).
Say: Ne a ani nebudou. Blizz do klienta zakomponoval ochranu, která mění náhodně opcodes, takže bez zásahu přímo do klienta není možné udělat emulátor. A i kdyby to někdo udělal, tak s každým updatem by se to muselo dělat znovu. Ale tak uvidíme co rusáci, to jsou největší magoři a možná něco vymyslí.
Teda, čím viac sa tomu datadisku dostávam pod kožu, tým menej sa mi páči. Síce je to stále dosť hrateľné, ale v mojich očiach už klesol aspoň o 10%. :)
Áá, kolega Holy Priest! :)

Není to taková katastrofa, jak se mi zdála. Blood of Isiset je hodně mocnej trinket, obzvlášť v kombinaci s Tear of Blood ze Stonecore - pakliže procnou souběžně, efekt se stackuje :)
Je to přesně jak říká Flyer: základním stavebním kamenem je teď Chakra -> Heal, do toho Renew a držet ho při životě právě tou Chakrou, no a pro boss-fighty všemocná Lightwell (ideálně glyphnutá). Naučit DPSka z PuGů používat Lightwell se mi momentálně jeví jako největší problém celýho datáče :).
Pro případ velkých průserů je samozřejmě v záloze Flash -> Flash -> Greater Heal, akorát už to holt není možný spamovat jak na běžícím pásu.
Včera jsem uďál bez větších potíží SFK a DM a odnesl si tučnej loot, tak jsem zvědavej, jak to půjde dneska.

Pro případný zájemce ke srovnání a případnejm radám: my priestess :)
Uh, četl jsem hajlujem. Už jsem začínal přemýšlet, že bych přeci jen WoWko zkusil.
Ja mám ako resto v tomto výhodu, ja healujem len HoTkami a instantným swiftmendom, v podstate jediný heal s castratom, ktorý používam je regrowth, aj to len na tanka pri veľkých packoch alebo bossoch. No ja hrávam randomy zatiaľ len. A tam to býva dosť strašné, hlavne čo sa týka tankov alebo pri dps focusu na target. Preto som sa rozhodol, hoci mám lepší gear na healovanie a aj ma to baví, že si to radšej odtankujem sám. Aj keď ako som už spomínal, to drtenie tabulátora je pomerne otravné.
Healování je v Cataclysm hodně ztížený. Stejně jako Kostěj, i já mám holy priesta, takže vím, o čem mluvím. Oproti WotLK je potřeba používat jiný mechanismus healování, než jen spammovat Flash Heal nebo Greater Heal. Aby healer nebyl věčně "out of mana," musí využívat hlavně low cost kouzla, jako např. v případě priesta Heal ve spojení s Chakrou, Renew a případně Serenity. Použít Flash Heal nebo Greater Heal se má jen v případě nejvyšší nouze; pokud ale nikomu nejde vyloženě o život, měl by healer tyto dva spelly ignorovat.

Je to dost o cviku - začal už jsem healovat heroiky a můžu říct, že se to dá, i když to není taková procházka růžovou zahradou, jako WotLK. Navíc víc než kdy jindy strašně moc záleží na celé skupině, se kterou danou instu hrajete. Pokud je grupa špatná, healer to prostě nezachrání.
No ja ešte stále nemám Cata, ale všímam si, že keď idem random 80lvl tak majú healeri problémy tam kde predtým nemali. Prišlo mi to aj čudné, pretože tank equip síce nemám tak dobrý ako healovací, ale stále je dosť dobrý (item level 251). Pravdou ale je, keď som bol ja healovať, tak som nemal vôbec problém ani s uhealovaním, ani s manou (ako resto druid), práveže som sa čudoval, že stále mám 90% many. Uvidím ako to bude nakoniec v Cata. Inak sa mi zdá, že casteri s equipom na rovnakej úrovni ako melee majú nechutne nižší dmg (s výnimkou elemental shamana).
Taky máš teď v Cata tak strašný problémy v instancích? Můj main je holy priest a jsem v jednom kuse OOM. Mana pool 70K, greater heal za 5,5K healuje 25K hp, což je dneska úplný nic. A to už nemám zrovna questovací equip, resp. většinou už ne.

Je ale možný, že jsem jenom rozmazlenej z WotLK, kde se dalo s trochou snahy jít HC ten samej den, co jsem dingnul 80, ale včera jsme zkoušeli Deadmines HC a žalostně jsme pohořeli.
Lol, tak o tom som ani nevedel, ale kamoš si za drsné peniaze (tuším 20€ blázon) kúpil Celestial Steed.

A hej, resto je môj mainspec. Inak to tankovanie (to mám ako offspec) je fakt príšerné bez thrashu, musím ísť lacerate+tab+lacerate+tab... sa cítim ako v posranom guitar hero, či kde.
Na Drak'Thule som kedysi začínal, po dvoch rokov sme ale celá gilda migrovala na BB a sme tam dodnes.
Nj. Čo sa týka talentov, čo som zatiaľ checkoval a skúšal (druid, dk, mage) tak pri niektorých buildoch a classách je to vhodné a efektívne (druid) a zároveň sa aj lepšie vďaka mastery a veciam k špecializácii lepšie leveluje, ale za toho mága z toho práve dvakrát nadšený nie som, pretože ma to (a hlavne dmg) v spelloch dosť obmedzuje. S DK som bol len jeden dungeon zatiaľ, takže tam ešte neviem aké to je a ostatné postavy sa mi ešte nejak hrať nechcelo. Inak aj ja mám dojmy zatiaľ také, na hodnotenie cca 80%+.

Inak vždy keď vidím nejakého perfektného mounta z TCG, tak ma strašne naserie ten fakt, že ja sa tam v hre snažím ako debil a nejaký trt si za prachy kúpi z ebayu kartu, aby mohol flexovať a jazdiť na blazing hippogryph.
Tulareanus: V podstatě máš pravdu; jde o to, že mě Cataclysm po necelém týdnu okouzlilo natolik, že jsem sem tu devadesátku prostě musel hodit (možná bych dal i víc, kdyby nebylo několik nepříjemných bugů a zredukovaného systému talentů, který mi osobně přijde jako krok zpět - je to ale věc názoru, někomu to třeba naopak může vyhovovat).

Jinak jak jsem nastínil v tom předchozím příspěvku - je to zatím hodnocení prvních dojmů, až tento datadisk trochu více projedu, tak snad tu (po dlouhé době) sesmolím i nějaký ten komentář. :)
Škoda že blizz přidal do hry od verze 4 ochranu, kdy se při každym updatu klienta mění opcodes, takže je téměř nemožné bez přímého zásahu a úpravy klienta udělat emulátor. Jsem se chtěl aspon projít po starym světě a kouknout na změny :/ Ale někdo to prolomí, to je jasný, akorát to chce čas .)
Flyer: Mne to pripadá ako snaha čo najrýchlejšie si sem drbnúť hodnotenie. :) "většinu questů pro levely 80-85" je možno tak 20% datadisku, ešte aj hovoríš, že si ani HC dungeony ani raidy nebol, čo je tiež pomerne základ.Ja ti nechcem diktovať, že koľko toho máš prejsť, aby si mohol hodnotiť, ale myslím, že sám asi vieš, že WoWko je trošku viac než len raz si prejsť počas levelovania 7 dungov na normal a vyquestiť 5 oblastí. Však sám píšeš, že na nejaký konečný verdikt je priskoro, tak kam sa ponáhľať?

PvT: Kto je LD? :)
Tulareanus: Betu jsem nehrál, začal jsem s Cataclysm v úterý, tedy v den, kdy to oficiálně vyšlo. Proč bych ale nemohl ohodnotit dojmy z takřka týdenního intenzivního hraní? V rámci příběhu mám splněnu velkou většinu questů pro levely 80-85, 5-man instance jsem zde prošel všechny (pravda, jen ty na normální obtížnost, ale i tak) a PvP mě nikdy moc nebralo ani dříve, takže od toho se v hodnocení distancuji. Navíc - přibližně dva týdny před vydáním Cataclysm vyšel patch, který obsahoval některé hlavní změny určené pro tento datadisk, takže už 14 dní před samotným datadiskem jsem nasával novinky jako předělaný svět, lepší questy pro low lvl chary, atd.

Neříkám, že to nikdy nepřehodnotím (na konečný verdikt je skutečně dost brzo - vždyť jsem zde ještě nenakouknul ani do jednoho raidu), ale to bychom tu taky (v rámci "objektivity") mohli Cataclysm hodnotit až třeba za dva roky (kdy má údajně vyjít nový datáč), protože aktualizace měnící balanc a přidávající nové dungeony a raidy vycházejí takřka neustále. Takže si ty poznámky o expertovi nech laskavě od cesty... žádný expert nejsem, jen fanoušek WoW, kterému Cataclysm svým pojetím prostě sedlo do noty. Alespoň tedy prozatím...
Ja som tiež hral betu druhého datadisku a kopec vecí bolo vo výsledku iných (našťastie), fixy, rebalance (ako-taký) a veci, ktoré v bete ani prístupné neboli. Tak či tak, kým sa datadisk nejak neprejaví aj na samotnej komunite v rámci hrania, tak je to zbytočné, i keď u nás v gilde má pár borcov už Cataclysm loremaster (achievement za splnenie "všetkých" questov v 80+ zónach).
Tak a ďalší expert to po necelom týždni od vydania hodnotil. :D

Každopádne ďalšie dojmy po dvoch dňoch hrania:
+ netreba skillovať zbrané, hurá
+ revamp sveta a questov sa fakt podaril, žiaden grind nehrozí, konkrétne veci a NPC sa menia v záležitosti na splnených chain questoch
+ konečne človek pri vybraní špecializácie dostane schopnosť s ktorou sa dá levelovať (frost elemental u mága, mangle u druida atď) a nie, aby sa do nejakého lvlu 30 mučil s neefektívnymi blbosťami
+ netreba levelovať spelly, je to automatické, o kravskú starosť menej, zároveň ak sa človek preklikne pri rozdávaní talentových bodov, nič sa nedeje, môže to zmazať, talenty sa "Vpečatia" až keď dá človek "learn"
+ levelovanie guildy je funny

- svinééé pokradli teleporty z Dalaranu a Shattrathu
- a okrem toho si nemôžem spraviť už blood DK dps, ale je to zasraný tank
- Wailing Caverns je stále rovnako otravný, bludiskový a zdĺhavý dungeon
Jen hezky něco napiš, ať se zase dobře pobavím :) Čtení těch tvejch výpotků hned tak něco netrumfne.
Boha moja kompulzia začína pracovať na plné obrátky, ZASTAVTE MA NIEKTO pre kristove rany.
Asi už vím, čím si zpříjemním nastávající Vánoční svátky :) Naposledy jsem letos v břenu grindoval Heroic dungy s frost magem, a to bylo docela příjemné zpestření volného času.

Stejně je to šílené, co jedno takové MMO dokáže. Pár známých mi to dalo, i jednu bývalou přítelkyni, je to vážne sranda. Dneska už jen to expení altů a heroic dungy, víc už od Wowka opravdu nečekám, teda až na to kochání se světem Warcraftu:)
Ja budem mať Cataclysm najskôr pod stromčekom, to ma trochu štve, hrozne by som chcel vyskúšať Worgena. :D

Tak ja som mal aj také obdobie, že tí ľudia s ktorými som hrával sa moc nelogovali, pretože nemali čas a tak a nemal som vlastne s kým hrávať, našťastie vtedy prišiel ten nový LFG systém, kde to človeka rovno hodilo s grupou do dungu, tak som len tak systematicky mastil to (i keď i tam si človek dokáže zanadávať nad kreténizmom spoluhráčov, ktorí ani po upozornení nedbajú na samozrejmosti v rámci hry), alebo expil altov. Čo sa týka tých "pro no-liferov", tak som sa vcelku smial, ako jeden týpek nevedel pochopiť prečo hrám blood dk dps, keď s frostom dám väčší dmg. Nechápal, že som to hral lebo ma to tak baví a nie to, čo je top. :)
Pár ľudí čo som tam poznal si ale fakt vážim i dnes, som s nimi v kontakte i mimo WoW (i keď v poslednej dobe už pomenej) a občas ma mrzí, že som nikdy nestihol z rôznych dôvodov gildovný zraz. Teraz som si pozeral tú gildu na armory a skoro nikoho tam fakt nepoznám.

Celkovo to ale beriem tak trochu pragmaticky/systematicky, že pokiaľ sa pri hraní bavím, či už s ľuďmi, alebo bez, tak hra svoj účel splnila.
Souhlasim,ze to takhle jde.Ja to resil spise radikalne.Dost nevybirave jsem plnil G chat a rikal tem epix hunterum do oci,co si o nich myslim a snazil se vysvetlit,ze tohle neni a nebyla filosofie tehle guildy.

Ale kdyz zjistis,ze ti "pseudo kamaradi" pritakavaji jen proto,aby meli klid a stejne to delaji jinak,tak te to prestane bavit.Me nikdy nevadilo prenechat epic drop a sledovat radost protejsku.Ted vidim,jaka to byla chyba,nechat treba droplej Mongoose z Moroese (zase to KZtko).A kdyz pak vidis hamounstvi u lidi,kterejch sis vazil,tak to zamrzi.Hlavne ze je nas 120 osmdesatek a neni problem slozit.Kvuli tomuhle jsem to nehral.

Jinak ale vinikajici tri roky,kdy jsem nespal a logoval jako magor.Mozna se na Cataclysm ze zvedavosti kouknu.Nikdy nerikam nikdy,kort kdyz vidim vase ohlasy.
No to hej, ono je to aj tá krivka, čím je niečo masovejšie, tým s väčšími redneckmi treba počítať. Kreténizmus tam kvitne v rôznych štádiach a tipoch a nikdy nie je príjemný. Ja som napríklad bol tiež v takom kolektíve, ľudia takmer výhradne dospelí, hrali for fun, ale častejšie než casual. Nikto to nesilil, nenadával, chodili sa aj staré instancie, kde človek aj tak nič progresívne nezískal, ale zájsť si skúsiť dropnúť starého vzácneho mounta a podobne bola vždy sranda, alebo si vzájomne pomáhať pri expení altov. Problém nastalo, ako som si dal prestávku po 2009: kopec ľudí skončilo lebo WotLK bol dlho, kopec ľudí sa vymenilo, ako som sa vrátil, tak aj medzi novými sa našli fajn, medzi starými zase už fanatickí epix hunteri, ale i tak tam bolo pomerne dosť fajn ľudí na to aby som to hral. Bohužiaľ gilda sa z toho forfun už stala jednou z tých topgíld na realme, čo určovali progress, na to som nemal ani náladu, ani komp, ani čas a tak sme (keďže sme bola veľká gilda) raidovali ako druhá raidovacia grupa tak relaxačne hlavne ľudia čo nemávali čas, alebo nutkanie byť "naj", čo bolo celkom funny, keďže veľa z tých ľudí boli otcovia (i matky :D) rodín, takže som tam bol asi jeden z najmladších. Ale bola to stále pohoda, nikam sme to nesilili, na teamspeaku sa v pohode kecalo aj o kravinách a takpovediac, bez toho kolektívu by som si naliezol do Icecrown Citadel 2x a už by ma to neťahalo hrať, takto som tam chodil 2x do týždňa (s dvoma postavami) a bavil som sa výborne. Ale keď som si náhodou hodil TS prvej raid grupy, alebo s nimi niečo chcel ísť (weekly napr.), tak tam to už bolo horšie.
Neviem ako je gilda teraz na tom, bojím sa, že tam teraz prídem a už ani nikoho nebudem poznať a budem hrať len sám a pugy...
Smutne to je a neni.Ta hra mi dala vazne moc.I pritelkyni na pul roku.Pak jsem se rozesel jak s ni,tak s celou hrou.Strach byl,ale po smazani klienta ustoupil.

Budoval jsem partu lidi,co si pomuze,poradi a udela srandu.Ctyricet jedincu zpusobovalo,ze jsem se kolikrat valel smichy.Nezkutecny zachvaty smichu u Ilhoofa,kde jsme padali jako hrusky.Nikdo nenadaval a bylo nam fajn.

Ty jako znalec wow vis,ze v kazdym kolektivu najdes debila,ale v ty hre jich je vazne moc.Ostatne uz si o tom i nekde psal.Lidi,kterym jsem veril to proti me vuli premenili na raidovni skupinu,kde se nikdo neznal a me bylo do breku.Uz jim bylo i za tezko nekomu poradit,natoz zvednout prdel a jit do Duskwoodu na pomoc.

Ve finale jsem se dozvedel,ze jsem je tezce pomluvil a dokonce na ne uvalil i verejnou hanbu.Dodnes netusim,co jsem kde povidal,ale muselo to byt asi drasticky i kdyz vim odkud vitr vane.

Takze jsem do sebe nalil dva litry cerveneho a pak uz nebyl problem nasat parkrat delete.Dodnes ale tvrdim,ze wow je jedinecna zalezitost i kdyz kalena zminovanim debilismem a chamtivosti.
Môj problém je v tom, že nemám najnovšie pc, síce mi beží cata lepšie ako wotlk, ale určite by som tomu pripísal k dobru aj to, že sa jedná o novú čistú inštaláciu na rýchlejší hdd než kde som mal wow predtým + práve fakt, že momentálne to mám addon-free, chcem tam toho mať čo najmenej, ale budem musieť to UI meniť i tak, Xperl som používal práve v kombinácii s Bartenderom, skinnerom, a FUbarom, Titan panel som vyhodil cca koncom TBC pretože mi to nejak robilo problémy s nejakým iným addonom a navyše to žralo neúnosne veľa pamäte, neskôr to tuším fixli, ale potom som ho už neskúšal, lebo počas celého WotLK mi vyhovoval práve ten fubar, i keď veľa jeho modulov po čase bolo outdated, preto som sa aj pýtal.
Najlepšie (pre mňa) UI a addony som mal v TBC: moje UI
Aj by som si to nechal do WotLK, ale kopec addonov bolo opäť outdated a nekompatibilných s druhým datadiskom. Tak som musel odznova hľadať vhodné addony a výsledok už nebol nielen esteticky tak pekný: WotLK UI.
Uvidím koľko toho nakoniec budem potrebovať teraz a čo bude v adekvátnej verzii dostupné.

To je smutné. :O Ja už asi tretí rok po sebe to vždy spravím tak, že začnem hrať niekedy pred vianocami a hrám tak cca do marca a potom mám zas do ďalšieho decembra pauzu a pokoj. Si pekne vždy počkám kým sa patch content nakopí, alebo objaví nový datadisk. Hrať som začal dnes ráno a predtým som naposledy hral 26.3.
Musim jeste zminit,ze netusim,jak to je ted. Muj holyPala,destroLock a DKhybrid uz par mesicu farmi na uzemi s nazvem DELETIA.
tula:FUBar jsem nezkousel,ale titan byl pro mne sikovnej doplnek.Zvykl jsem si treba i na prekliknuti mista i koordinatu primo do chatu.K nemu je vytecnej doplnek Titan Guild,ve kterem vidis (po nastaveni) online cleny.Vcetne popisku.Pak staci jen na Titanu najet mysi a rozbali se ti tabulka se jmeny-hodnostmi a vidis i note.Tim rychle zjistis,kdo ma jakou profesi a podobne.Bez klikani do tabulek a podobne.Jestli si uz Titan mel,tak bych rozhodne nemenil.Me navic stacil pouze horni pruh a v kombinaci s XPerl si UI nastavis pomerne sikovne.Je to zvyku a o tom,jakej si fajnsmekr.Jak si psal,ze jsi Addonovej maniak,tak jsem na tom byval podobne :-D
Kostej: Radšej to schválne pastnem, že nad čím to nariekam (druida hrám od svojho prvého dňa vo WoW):
- Bear Form now provides 10% bonus health, down from 20%.
- Thorns damage has been reduced by 60%. (to by sa dalo prežiť, ale je to dosť smiešne, že niečo samo o sebe už tak slabé, ešte nerfli = zas nižšie aggro)
- Leader of the Pack now heals for 4%, down from 8%.
- Swipe (Bear Form) damage has been reduced by 20%. !!!

K ostatným classám: uvidím čo spravím s tým DK, mal som ho fakt len na dps, to ma bavilo v blood builde, teraz asi budem musieť ísť do frost a dw, uvidím aké to bude. Tankovať fakt nebudem, na to mi stačí druid a warrior. Warlocka som hrával dosť ešte v TBC, vo WotLK ma nejak nechytil a ešte na 71lvli som sa naň vykašlal, uvidím aké to bude teraz. Ku koncu WotLK som si začal expiť warra tanka a BM huntera. Hunter teraz vyzerá ako dosť zaujímavá (a zábavná voľba) a konečne mi počas najtvrdšieho boja nebude blikať na obrazovke, že som "out of ammo". :D
Okrem toho si chcem dopriať NE Mage, Dwarf Shaman a Worgen Priest, začnem všetkých troch asi a ktorý ma najviac chytí, toho si nechám a vyexpím ho. btw: rogue je asi jediná classa, ktorá ma vôbec nebavila. :)

Čo sa týka talentov, najviac ma vždy bavilo experimentovať a skúšať lockovské buildy, neskôr vo wotlk zas rôzne kombinované DK buildy. Druid bol vždy pomerne konzervatívny aj kvôli tomu, že každý talent tree je iný gameplay, čiže tam som najprv hrával ferala od vanilly a potom som si spravil ako main spec resto, keď prišla možnosť hrať dual build. Inak to ma šokovalo, ako som čítal v patch notes, ako to zdrsnelo čo sa týka experimentácie v tých talentoch. No uvidíme.

Dennis: Dík skúsim sa na to pozrieť. Náhodou nemáš skúsenosti s FUbarom a Titan Panelom? Mal som obidva a neviem, ktorý je momentálne lepší. A bez ArkInventory už veru neviem ani hrať. :D
Nevim,jak to bude s novymi verzemi,ale misto zminovaneho bartenderu doporucuji vyzkouset Dominos - me se lepe nastavoval a to vcetne bindovani tlacitek.Jinak ArkInventory je moc sikovna vec.
No, Worgeni...on ten styl sám o sobě je fakt super a u tý animace s prvním přerodem ve vlka jsem si vyloženě lebedil, ale stejně mi to tam vůbec nezapadá. S gnómama jsem nikdy problém neměl :)
A ano, to UI je opravdu výrazně lepší.

K třídám: no, právě že jsem to moc neobešel. Do 4.0.1 jsem v guildě válcoval všechny s výjimkou fire mágů, a ze dne na den nám sebrali Hunger for Blood a nedali nic místo něj (Vendetta to teda v žádným případě nekompenzuje). Hroznej nerf.

K druidům: shodou okolností jsem si jednoho vyleveloval cca měsíc před Cata (4.0.1 mě zastihla v Outlandu), a nedá se popřít, že do levelu 81 je jako tank do PuGů prakticky nepoužitelnej. S jednou jedinou AoE schopností a 6sec CD se moc nedočkavejch huntardů zachránit nedá :-). Na 81ce ale dostaneme Thrash, což by mělo situaci výrazně zlepšit.

Hlavně mě na těch talentech frustruje malej výběr. Už předtím to nebyla žádná sláva, ale třeba současnej holy priest (moje zdaleka nejhranější postava), to je naprostá tragédie, tam ty body prostě NENÍ kam dávat. Žádnej prostor pro experimentování, improvizaci...jeden jedinej použitelnej build.
Navíc - žádný hybridní buildy, kdepak. Do 71 musíš cpát body jen do tý jedný specializace, kterou si na začátku vybereš.
No práveže mne príde Stormwind poslabšie upravený v porovnaní s tým ako sa vyhrali s Orgrimmarom. Práve som skúšal dať si gnóma a ten nový úvod v Gnomeregane je vtipne a zábavne spracovaný. A ako si písal, tie questy sú teraz o dosť zábavnejšie, dúfam, že tie dropraty na q itemy budú tiež lepšie, pamätám si ako som bol frustrovaný pri zbieraní quest itemov v Stranglethorne a Hinterlands vo vanille. :D

Worgena si chcem spraviť, na screenoch sa mi ten viktoriánsky štýl páčil (do wowka už imo viac nesedí hitech steampunk gnómska architektúra, alebo futuro draenei štruktúry :D), ale keďže ešte nemám datadisk a hrám len "staronový svet", tak tých worgenov nemôžem posúdiť.

Ten nový systém talentov je čudný, ale začal som hrať len pred hodinkou a pol, takže ešte neviem, ako to zafunguje v praxi, skúsim nejaké dungy a tak a uvidím. Ale páči sa mi ako sa konečne poučili čo sa týka UI a spol. tým pádom si nemusím dávať kopec addonov, čo som predtým mal (dokopy cca 25 :D), akurát na spodný/vrchný durability/exprate/coordinates/gold a spol. panel stále zabúdajú + skill bary sú stále dosť príšerné, či už look alebo umiestnenie, tak snáď to vyrieši aktuálna verzia bartendra (ešte som nepozeral addony) + potom ešte tie klasiky ako DBM, Omen, Recount, Arkinventory...

Hmm prečítaj si druidské patch notes pre tanka a healera a hovor si, že ako si dobre na tom s tou rogunou obišiel, všetko mi rapídne nerfli. Aby to nebolo málo, tak z môjho obľúbeného blood DK spravili miesto dps tanka. :D
Stormwind ze vzduchu vypadá naprosto úžasně, úplně se mi zatajil dech, když jsem poprvý vyletěl nad ty střechy :). To samý s Orgrimmarem. Škoda, že všechny ostatní města oproti tomu dost zanedbali.

Předělání starejch zón hodnotím jednoznačně pozitivně, levelování je výrazně zábavnější (kupříkladu nová Azshara která je teď 10-20). V podstatě tu hru udělali znova, přičemž ty opravdu dobrý questy tam zůstaly.

Worgeni jsou sami o sobě fajn, ale ten Gilneanskej styl do toho světa vůbec nesedí, je tam jako pěst na oko. Naštěstí to je záležitost jenom prvních cca 2 zón. Jinak zatím nemůžu moc posoudit, Worgenský zóny jsou i na mid-populated realmech beznadějně přelidněný. Bude to chtít pár týdnů počkat.

Z novejch zón jsem zatím okusil jenom Mount Hyjal (v pořádku, ale nic extra) a z dungeonů všehovšudy dva.

Jediný, co se mi fakt hrubě nelíbí je novej systém talentů. To už ho rovnou můžou zrušit a talenty můžou naskakovat samy v průběhu levelování. No a pak to, co udělali nám rogueům :-(, ale tím bychom mohli snadno sklouznout k hádání se o to, která že třída je nejvíc imba, do čehož se určitě nebudu pouštět :)
Heh nejaký expert to už hodnotil. :D

Inak sakra aj ja som opäť v pasci, podľa rapídnych UI, gameplay (tam ešte neviem čo z toho bude nakoniec + a -) a revamp sveta to nakoniec vyzerá lepšie než som čakal. Dokonca je to lepšie zoptimalizované ako predošlý datadisk, ktorý ma nútil ísť na mojom postaršom stroji na low nastavenia (v kontraste s tým, že prvý datadisk som hral na tej istej zostave všetko na max).
Ja som to myslel tak, že i keď máš pôvodné wow a prvé dva datadisky, tak sa nedá lietať v základnom svete (kalimdor + eastern kingdoms), čiže je to čosi ako to cold weather flying v prípade Northrendu. Taktiež tuším secondary skill archeology je locknutý. Ak nemáš burning crusade tak je locknutý aj jewelcrafting zatiaľ čo inscription profesiu z druhého datadisku si dať môžeš (celkom lol)i keď datadisky nemáš.
Ono to ale má logiku, predstav si hráča, ktorý si kúpi najskôr len pôvodné wow s tým, že si povie, že si datadisky dokúpi potom ako sa dostane na max level pôvodnej hry a ako preskúma oblasti. Keďže Cataclysm v podstate hlavne prerába ten vanilla svet, je logické, že hráč s pôvodnou hrou by teda nemal čo a kde hrať. :D

Mňa momentálne štve, že teraz ma bude čakať v decembri kopa učenia na január do školy a bojím sa, že keby som si ten datadisk kúpil, tak by som sa hovno naučil. Stačí, že v poslednej dobe totálne závislačím na Magic the gathering. :)
Mno, myslím to tak, že létat je možné až od 60 levelu, což je maximum pro původní WoW, stejně tak je to i s ostatními věcmi (profese apod.) Čili je možné využívat prakticky všechny novinky až do maximálního levelu. Že by záležitost v duchu F2P MMO modelu současnosti nebo čistě jen technická záležitost (umožnění všech hráčů pohromadě světě bez omezení)?

Hmm, zřejmě je ve hře také jakási variace na Plants vs Zombies (co bude dál...).
7creature: a lietanie v starom svete+worgen/goblin, itemy a navýšenie profesii...ale teraz si všímam, že v tom popise je chyba a skilly sa zvýšia o 75 bodov, nie o 125, ale nechce sa mi to dávať opravovať. :D
Takový ošklivý, nepěkná čecho-engrish :)

Zajímavý prvek datadisku je podle všeho to, že v základní hře (aktuálně za 5 €) je v podstatě vše (lvl 1-60), předělaný starý svět atd. Cataclysm zakoupením přidává v podstatě pouze nové 80+ zóny a instance.