Warhammer 40,000: Dawn of War - Soulstorm

07.03.2008

Najdôležitejším faktom ovplyvňujúcim tretí datadisk (stand-alone) k Dawn of War, bola zmena vývojárskeho teamu. Tentokrát sa tejto úlohy nezhostili otcovia série z firmy Relic, ale prenechali tvorbu datadisku štúdiu Iron Lore.

Tak ako majú tieto datadisky vo zvyku, opäť tu máme dve nové rasy, čo nám v celkovo počte dáva na súčastné RTS pomery neuveriteľných 9 frakcií. Z nových ide menovite o temných eldarov, teda o určitú druhu stranu mince klasických eldarov a zároveň do hry vstupuje aj bojové sesterstvo, laicky povedané, čosi ako futuristické amazonky, či vesmírni mariňáci v sukniach.

Boj bude opäť prebiehať na ťahy na strategickej mape, ktorú tentokrát tvorí systém viacerých planét. Druhá fáza, teda samotné bojové strety už prebiehajú v krvavo dynamickom, avšak chytľavom štýle.

Tak ani u jednoho se čeština nenabízí. Na základní hru ale jakž takž funguje čeština z googlení.

S příchodem vánočního času se mi naskytla trocha volna a já se rozhodl pohrát si s třetím datadiskem k Warhammer 40 000: Dawn of War. Jak si tedy stojí?

Grafická stránka hry je pořád vcelku ucházející. Trochu mě rozčiluje ohromné přiblížení, ale to přičítám nezvyku způsobenému nadměrným hraním Supreme Commander. To, co mě na všech Warhammerech bavilo, bylo nezvykle poutavé podání bojů: jednotky mohou střílet, ale také si dokážou dát pěknou držkovou. Na stylu potom všemu přidávají ještě dokončovací animace, které mnohokrát stojí skutečně za to.

Ke stávajícím rasám přibyly Sisters of Battle, což jsou feministky na drogách se sadistickou zálibou v ohni a Dark Eldar, kteří vypadají jako sadistická verze původních Eldarů. Datadisk nám tedy v zásadě dal k dispozici dvě rasy úchylů. Abych řekl pravdu, první zmíněná rasa je pro mě po herní stránce trochu nepříjemná. Nepřináší téměř nic nového a některé její jednotky jsou pro mě trochu přes čáru (Pojizdné varhany, co při stisknutí pedálu vystřelí z píšťaly raketu? Come on...).

Dark Eldar jsou na tom o něco lépe, ale také nepřináší nic extra nového. Jedinou zvláštností je asi sbírání duší, za které lze během boje používat "superschopnosti", které jsou až pozoruhodně slabé.

Největším kamenem úrazu této hry je naprosto nezajímavá kampaň. Oceňuji snahu o znovuhratelnost, ale směr, kterým se vydal tento datadisk, je zvolený špatně. Zjednodušeně: hráč má k dispozici mapu s oblastmi, které musí postupně zabírat. Každá oblast poskytuje nějakou výhodu a každá oblast je reprezentována jinou herní mapou. Takhle to zní krásně. Vrchol nudy ovšem začíná, když se postupně o jednu a tu samou mapu přetahujete šestkrát s různými nepřáteli. Všechno se až bolestně často opakuje a dostavuje se stereotyp, který nevyléčí ani vylepšování hlavního hrdiny.

Tento systém bych si dokázal představit spíš v multiplayerovém klání. Jako kampaň je to téměř ostuda a nepomůže tomu ani snaha o tahovou část, která v zásadě spočívá jen ve výběru místa pro útok a možnosti poslat posilu k útočnému týmu nebo do již vlastněné oblasti.

Soulstorm je vcelku slušný datadisk s poněkud špatnou kampaní. Multiplayer je jednoznačně skvělý, ale podělaná kampaň nepůsobí dobře na nikoho. Velkou část mého hodnocení má na svědomí originální Warhammer, který poskytnul zábavné herní mechaniky a dává je k dispozici i zde.

Pro: Špinavý a drsný Warhammer, velká různorodost ras

Proti: Podělaná kampaň, nudné a nezajímavé Sisters of Battle i Dark Eldar

Tohle už tedy ne. Další datadisk a další porce warhammeru... Na tom samo o sobě vůbec nic nevadí ale pouze tehdy pokud by vývojáři dali nějaký dobrý nápad tak jako v Dark Crusade. Nedali. Další dvě frakce, Sisters of Battle a Dark Eldars jsou obě k zasmání a jsou tu spíš jen tak do počtu než aby přinesli dalších pár hodin nového hraní tak jako Imperial Guard, Necrons a Tau. Letecké jednotky jsou opravdu hrůza většinou jsou skoro k ničemu. Jediná mise u které jsem si nevěděl rady bylo dobývání hlavní planety Tau kde když si zavolají posily dál už to nejde... Grafika zůstává myslím nezměněná zvuky taky a tak tenhle datadisk přinesl pro mě osobně jen jedno válečné tažení navíc a pár nových map.