Forge of Virtue je z dnešního pohledu klasické DLCčko k Ultimě 7, které lze dohrát za 4 hodiny. Celé se odehrává na jednom ostrově na jih od Vesperu, kam vám také Lord British přistaví loď s názvem Golden Ankh, se kterou tam můžeme (ale nemusíme) dojet.

V prostorách, ve kterých Avatar v Ultimě 3 likvidoval Exoduse, si mág Erethian vytvořil svoji studovnu. A co že studuje? Inu vypadá to, že Exodus nebyl tak úplně zničen a hrozí jeho návrat. Bohužel tedy poměrně laciná zápletka.

Obsahem rozšíření jsou v podstatě 3 questy, které jsou naštěstí poměrně povedené. Test of Truth může být trochu frustrující mindfuck, Test of Love vypráví o gay romanci dvou golemů a Test of Courage je hodně o bojích, kdy nás na konci čeká epický protivník, na jehož zlikvidování si budeme muset připravit nejsilnější meč ve hře (Black sword), s čímž nám pomůže právě Erethian.

Zásadní otázka pro mě byla - kdy se mám na tohle DLCčko vrhnout? Dá se splnit po dokončení základní hry? Odpověď je - nedá, protože po dokončení příběhu v U7 se nedá dál poflakovat po světě. Doporučuji na ostrov přijet a rozšíření sfouknout těsně před dokončením základní hry. Proč?

Mám totiž velký problém s tím, jak silný se Avatar stane. Po dokončení každého testu se mu totiž zvýší síla, obratnost, respektive inteligence na 30. Po dokončení celého rozšíření se mu zvýší síla na 60 a navíc získá v podstatě nejsilnější zbraň ve hře, díky které si navíc může několikanásobně zvýšit zásobu many. A vlastně i ta loď, kterou mu Lord British daruje, se v základní hře horko těžko shání za velký obnos zlaťáků. Jakýkoliv vývoj postavy pak tedy ztrácí smysl.

Z těchto důvodů doporučuji na obsah DLCčka nesahat příliš brzy. Pro lepší zážitek ze hry se opravdu vyplatí si ho nechat až na poslední chvíli.

Pro: Tři poměrně povedené questy, získání nejlepší zbraně ve hře, se kterou je možné zabít i Lorda Britishe

Proti: Dokončení tohoto rozšíření dělá Avatara příliš silného a degraduje tak původní hru, laciná zápletka

Sedmý díl Ultimy. Pro mě takřka ideální RPG. Důraz je kladen na propracované dialogy, kdy s velkým množstvím postav je možno zapříst konverzaci o řadě témat, a většina vám odpoví unikátně, takže žádné omezení jen na pár důležitých témat jako u sérií The Elder Scrolls či Wizardry. Navíc řada postav má svůj příběh, ve světě Britannie se také nachází mnoho více či méně zajímavých knih, a samozřejmě je potřeba zmínit důraz na starou angličtinu (například „Thou must not do this, full of anguish, thou dost need“) a nemusím snad psát, jaký dopad má na výslednou atmosféru. A druhým stěžejním prvkem série je absolutní volnost konání. Každý menší předmět může změnit své místo, ve hře jde péct chléb, nabírat vodu ze studně nebo za pomoci výbušných sudů odstranit překážky bránící průchodu.

Nyní už k samotnému datadisku, nebo v dnešní terminologii spíše DLC, kterému se rozsahem blíží více. Ano, není problém Forge of Virtue dokončit za pár hodin, ale díky tomu, že byl přibalován k původní verzi, není to nutné brát jako mínus (navíc, když o rok později vyšel datadisk Serpent Isle, který je větší i než původní hra).

Do hry přidává lokaci Isle of Fire umístěnou na moře severovýchodně od Trinsicu, na kterém leží polorozpadlá pevnost s mágem Erathianem uvnitř. Na ostrov se můžete dostat za pomoci věrně opatrovaného létacího koberce z původní hry, nebo lodí od Lorda Britishe. Cílem cesty je zkompletovat sérii testů (Truth, Love a Courage) přichystaných pro Avatara. A tak vyřešíte problém dvou golemů, jichž stvořitel už dávno na ostrově není, či získáte nejmocnější meč světa a v neposlední řadě si vylepšíte statistiky Avatara.

To vše za doprovodu perfektní hudby (Fellowship Theme, Magic Tricks) a krásné, nepřeplácané, grafiky, která ctí to nejlepší z fantasy prostředí s nádechem středověku.

Spěšně jsem si znovu proběhl některá místa původní hry, a narazil jsem na řadu pro mě nových postav (liška Frank) a to jen dokazuje propracovanost a variabilitu hry. Z mého pohledu nejlepší fantasy izometrické RPG na PC a každé zapnutí mi ukáže nějaké nové dialogy a místa.

Ještě doporučuji zhlédnout tento trailer od fanouška Ultimy VII.

Pro: rozšíření Ultimy VII

Proti: kratší rozsah hlavního úkolu (do dvou hodin)