Two Worlds II: Pirates of the Flying Fortress

PotFF je dokladem toho, jakého potenciálu mohla dosáhnout základní hra. Přitom nebylo zapotřebí žádných složitých vychytávek nebo novot. Ono vlastně stačí napumpovat více questů do menšího prostředí, některé postavy použít na trochu delší dobu, než k předání jednoho tuctového questu, sem tam i trochu humoru.

On teda datadisk PotFF, nelze brát jako nejpovedenější hru ale v porovnání se základem, doslova zaří. A co se týká přiběhové linky, i když v některych bodech předvídatelné, určitou originalitu ji nemohu upřít. Ikdyž mne dostalo, že po ukončení zakladní hry, likvidce hlavního záporáka, jsem opět neschopný zelenáč.

Na ostrovech chybí nějaká další osada, nějaký kupec či příběh navíc. Průběh hry je pak težce lineární, některé nesouvisející úkoly ovlivňují ukončitlnost jiných. Co se ještě týká hlavní dějové linky, příjde mi docela nesourodé její rozdělení. Její druhá půle byla jistě zajímavá a atmosférická, ale potom všem mi další bloudění vadilo. Spíše jsem již vyhlížel konec, než abych si vychutnával gameplay.

Ikdyž je stále hodně ke zlepšení, lze považovat PotFF ucházející datadisk a po deptavé základní hře, předkládá dilema. Hrát či nehrát nejjnovější datadisk Call of the Tenebrae.
Herní výzva 2017
1. "To je člen!

Víte, já na datadisky nikdy moc nebyl. Většinou se jedná o pouhý mix toho, co se autoři hry neodvážili dát do původní hry. Zpravidla se pak jedná o odpad, který vám hezké vzpomínky na hru akorát zkazí.
Jedinou výjimkou je datadisk Night of the Raven ke hře Gothic II. A vlastně i Pirates of the Flying Fortress není tak špatná hra, jak jsem si původně myslel.

Na začátku si vyberete povolání. To rozhoduje o tom, jaké dovednosti na počátku budete mít automaticky odemčené a jak budete mít rozvržené statistiky. Také se jednotlivá povolání liší počáteční výbavou, ale to je snad logické. Na výběr je pak klasický Válečník, Mág a Hraničář. Válečník se specializuje na boj tváří v tvář, Mág na magii a Hraničář na boj z dálky.

Na hře se mi líbí pěkné zpracování bossů, kteří však bohužel nejsou příliš velkou výzvou. Hra je snad ještě jednodušší, než Two Worlds II, alespoň při hraní za Válečníka.

Nelíbí se mi okamžiky, kdy musím vymlátit jednu jeskyni jen proto, aby se mi za chvilku otevřela cesta do další jeskyně. Většina úkolů je pak tupé vybíjení nezajímavých lokací, jen kvůli tomu, abyste na konci sebrali nějaký úkolový předmět. Kdyby to bylo jen jednou, ok, ale bohužel se to zde vyskytuje opravdu mnohokrát.

Hra má ale i světlé momenty. Když jsem kupříkladu na hřbitově našel hrobku,
ve které se konala burza orgánů pro nemrtvé
, upřímně jsem se zasmál.
Příběh hry se tentokrát drží více při zemi, opravdu zde nenaleznete žádnou záchranu světa nebo, nedejbože, záchranu sestry.

Zklamalo mě hledání částí Skleněné mapy. Ze začátku vám to naservírujou jako pěknou hádanku, ale pak vám to prostě zakreslí na mapu. Nuda.

Pobyt v myšlenkách kartografa byl rovněž zajímavý a jako nápad super. Leč, zpracování opět propadlo. Běhání z místa A do místa B, potom z místa B to vzít přes C a D a nakonec se vrátit do místa A. Během toho na vás samozřejmě útočily abnormálně velké tlupy monster. Bože, ať už to skončí!

Nejspíš to vypadá, že je hra absolutní sračka. No, není. Hra disponuje vlnou výborných nápadů, ale pokulhává na provedení. Začátek hry jsem si opravdu užil, ale konec už jsem jen znuděně probíhal.

Pro: příběh, nápady, optimalizace

Proti: zpracování, nízká obtížnost

Jeden z mála datadiskov, ktorý je lepší než pôvodná hra o dve triedy. Kde pôvodná hra bola príliš rozťahaná po nezaujímavej savane a o niečo viac zaujímavej džungli a bažine sa PotFF odohráva na krásnych ostrovoch, ktoré svojim prostredím prekvapivo pripomínajú grafiku z gothic 3. Rovnako ma hra nebombardovala desiatkami tupých questov z Notice Boardu ale bola omnoho konzistentnejšia a držala sa svojej hlavnej dejovej línie. Tá je však rovnako forgettable ako pôvodná hra, dialógy sú snáď ešte horšie (ak to vôbec je možné) a dabing detto. V konečnom dôsledku je to ale celkom hrateľné najmä kvôli dych vyrážajúcej grafike a dôstojnému combatu.