Twisted Metal 3

31.10.1998

Twisted Metal III je třetí díl automobilové bojové série Twisted Metal. Tajemný Calypso opět pořádá svůj turnaj Twisted Metal a vítězi splní jedno jediné přání, bez ohledu na jeho cenu, velikost či dokonce realitu.

Hru lze hrát buď v režimu Tournament nebo multiplayerovém režimu Deathmatch. Tournament se skládá z osmi urovní, ve kterých se hráč tentokrát podívá například do Londýna, Tokia či Hollywoodu a jejichž cílem je pokaždé svým autem zničit všechny soupeře. Hráč převezme kontrolu nad jedním z dvanácti unikátních vozidel, ze kterých jsou posléze automaticky vybráni protivníci a s každou úrovní roste jejich zručnost.

Jako u ostatních dílů série, klíčovou roli hrají zbraně. Všechna vozidla mají k dispozici dvojici slabých kulometů s neomezenou municí, ale kromě nich lze nalézt celou řadu dalších zbraní jako rakety, bomby či napalm. Každé vozidlo má svůj unikátní speciální úrok, jejichž používání je omezeno pouze cooldownem.

Série pokračovala dílem Twisted Metal 4, posledním pro první PlayStation.

Když nějakou sérii přebere jiný tým, je to zpravidla špatné znamení. Ale to co zde předvedlo 989 Studios je jeden z nejhorších případů. Ačkoliv nejsem fanoušek této série ani podobných her, tak mě takováhle potupa Twisted Metal mrzí. První co vás praští do očí je výrazně horší grafika. Ani původní hry nejsou nijak výjimečné, ale tohle patří k tomu nejhoršímu co na prvním PlayStationu najdete. Ošklivé nerozpoznatelné textury, hrubé modely a celkově špatně přehledné prostředí. Efekty zbraní a výbuchů couvly snad o generaci. Autoři prý neměli přístup k původnímu enginu, ale stejně se mohli snažit víc. Druhým velkým problémem je samotná hratelnost. Trochu neohrabanější ovládání by se dalo přežít, ale nepřátelé kteří jdou snad jen po vás dost kazí jak autentičnost, tak hratelnost.

Přitom v nápadech a designu map autoři odvedli dobrou práci. Opět se podíváte do mnoha koutů světa, mapy jsou slušné a často obsahují ukryté zkratky. Poslední aréna dokonce přichází s oživováním protivníků, dokud nepřijdete na způsob jak tomu zabránit. Originální, i když to zvyšuje dojem, že je hlavní cílem zastavit vás osobně. Kromě nových vozidel a řidičů, hrál jsem za Flower Power, přibylo navíc několik zbraní, ale nic zapamatování hodného. Zápory bohužel výrazně převyšují klady a je to velká škoda, protože potenciál tu zjevně byl. Jen to asi chtělo více času a technické zručnosti. Tomuto dílu se raději vyhněte.