Po dohraní kompletnej trilógie Twisted Lands si dovolím tento diel hodnotiť ako najlepší. Je to veľmi tesné, pretože prvý diel (Twisted Lands: Shadow Town) mal predsa o niečo vydarenejšiu atmosféru. Ani to však neznamená, že sa jednalo o vydarený hororový feeling. Práve naopak, snaha ruských tvorcov o navodenie hororovej nálady bola úsmevná. Nie, úsmevná je slabé slovo, toto vážne spôsobovalo takmer rehot. Stále však lepšie ako záverečná časť trilógie (Twisted Lands: Origin), ktorá celkovo bola absolútne nadbytočným kúskom a pod čiernu zem ju totálne pochoval taký banálny kiks, akým sú problémy pri otváraní inventára.
Twisted Lands: Insomniac nemá teda najlepší príbeh, ale má najlepšie minihry a logické hádanky. Zabudovaný systém nápovedy je veľké plus, pretože pri takýchto "jednohubkách" človek naozaj nemá záujem kysnúť celý deň. Dynamika teda slušná, minihry sa v prípade neúspechu dajú aj preskočiť.
Napriek tomu, že som celú trilógiu bral hlavne ako hidden object záležitosť, ono tam ale nakoniec tých hidden object pasáží zase až tak veľa nebolo. Respektíve, mohlo ich byť o niečo viac. Na adresu výtvarného stvárnenia hľadacích scén naozaj nemôžem mať žiadne výhrady. Problémy pri hľadaní objektov občas spôsobili len ich neznáme anglické pomenovania. Aj pri hľadacích scénach sa však nakoniec samozrejme dá spustiť nápoveda.
Pre mňa celkom dobrá a nenáročná kratochvíľa, v podstate môžem odporúčať.