Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Twilight Struggle

89
4 hodnocení Platformy
Žánr:
strategie > tahová strategie *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
13.04.2016 PC
Vývojáři:
Playdek, Inc.
Oficiální stránky:
https://www.playdekgames.com
Twilight Struggle vychází ze stejnojmenné deskové hry od kalifornské firmy GMT Games, která se po dlouhou dobu držela na prvním místě nejlepších deskových her všech dob (dokud ji v roce 2015 nesesadil Pandemic Legacy: Season 1). V České republice se prodává pod názvem Studená válka 1945-1989.

Twilight Struggle se odehrává po skončení druhé světové války, kdy nastává dlouhé temné období války studené. Oba hráči se chopí dvou světových, přesto rozdílných, velmocí a na mapě světa se snaží nastolit buď demokracii (USA) nebo komunismus (Sovětský svaz). Hra je řízena pomocí karet, které má hráč v ruce, a které se snaží zahrát na některou z operací či provést reálnou historickou událost popsanou na kartě. Mezi operace patří například zahrání karty na vesmírný výzkum či pokus o převrat, nejčastěji se však bude jednat o zvyšování vlastního vlivu v jednotlivých zemích. Reálné historické události značně dotvářejí dobovou kulisu v této hře, když se tu objeví události či postavy jako Che Guevara, papež Jan Pavel II., přistání na Měsíci nebo korejská válka.

Hráči se v tazích střídají. Vyhrává hráč, který splní jednu z podmínek vítězství. Vítězných podmínek je několik, jde třeba o ovládnutí evropského kontinentu, nebo pokud soupeř vyvolá jadernou katastrofu. Pokud ani jedna z výše uvedených podmínek vítězství nenastane, hra končí závěrečným bodováním všech kontinentů a vyhrává hráč s větším počtem vítězných bodů, v případě rovnosti vítězných bodů končí hra remízou.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Nejlepší desková strategická hra převedená do digitální podoby mě překvapila stejně jako anoncovaná omluva Hradu Peroutkově vnučce. Hraje se to skvěle, je to bez bugů, interface za vás hlídá všechny důležité aspekty hry a veškeré potřebné informace naleznete za jedním kliknutím.

Deskové verze jsem se dosyta nahrál s kamarády a samozřejmě se občas stávalo, že jsme si sem tam, posilněni trochou alkoholu, nevšimli efektu karty či jsme si jen nebyli jisti, jak zahrát posloupnost události. Tyhle všechny problémy řeší právě počítačová verze. Navíc možnost měřit síly s hráči z celého světa mě vždy lákalo a to nejen u této hry.

Ve hře je přítomen tutoriál pro úplné nováčky, můžete si prohlédnout jednotlivé karty, jejich efekty a také pozadí jejich událostí. Každá karta představuje reálnou historickou událost, postavu či má nějakou jinou vazbu na období Studené války. Pokud jste tedy fanoušky poválečného zápolení dvou světových velmocí, a to i s ohledem na podobné tančení kolem (jaderného) holokaustu jako Babiš se svými výroky o táboře v Letech, soupeření ve vesmírném závodu nebo vás jen těší nastolovat komunismus v Československu (fakt díky), zde si to užijete dosytosti.

Zažil jsem bitvy, kdy jsem prohrál do třetího kola v rámci Počátku války. Zažil jsem bitvy, kdy jsem byl po přechodu do střední fáze hry jen dva body od prohry a přesto jsem průběh dokázal zvrátit a v epickém boji vyhrát v posledním kole. A zažil jsem i bitvy, kdy jsem já nebo soupeř vzdal hru s odkazem na smůlu v hodech kostkou. Hra se sice ovládá kartami, ale přítomna je zde i kostka. Na ni se však vymlouvají jen slabší kusy jako já, zkušení hráči dokážou vliv náhody eliminovat svou pozornou hrou.

Nejvíc mě na hře baví ta soutěživost. Fotbalovou terminologií řečeno hra začíná za stavu 0:0, karty jsou obdélníkové, kostky šestistěnné a stát se může cokoliv. Hru od hry se zlepšujete, lépe hrajete soupeřovy události a zkušeněji si hlídáte klíčové země jednotlivých regionů. Do toho hraje celkem příjemný hudební dobový podkres, který se ale záhy oposlouchá. Hudba je také prokládána památnými výroky představitelů jednotlivých mocností, např. hláška JFK "Neptejte se, co může udělat vlast pro Vás, ptejte se, co můžete udělat Vy pro svou vlast!" (Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country!) a další. Jediným dalším minusem je, že občas nenaleznete vhodného protihráče (podobné ELO, délka zápasu - např. na 45 dní hrát hru nechci či detailnější nastavení hry), ovšem nic Vám nebrání založit si hru vlastní a počkat si na připojení.

Zkrátka jasně a stručně: Jsou to šachy. S kartami, žetonky vlivu a mírným vlivem náhody, ale jsou to v zásadě šachy. Královská hra. Miluju ji a tak není co řešit.

Pro: Nejlepší desková hra, všechny efekty hlídá program, soutěživost, online hraní, dobová atmosféra Studené války

Proti: Opakující se hudební smyčka, občas není k nalezení vhodný protihráč

+10