Turok 3: Shadow of Oblivion

31.08.2000

Older than time itself, a savage cosmic entity called Oblivion exists only to devour everything in its path.

Joshua „Kojotí rytíř“ Fireseed z oklahomského kmene Saquinů bojoval proti zrůdám v místech galaxie, kde čas postrádá význam, již od mladých let. Když zabránil nejhoršímu, vrátil se do rodného domu, aby podpořil sestru Danielle, jež přišla o manžela, což bylo od fatální autonehody rodičů před devíti lety tím nejhorším, co sourozence postihlo. Klid přetrval sotva dva roky. Doposud skrytý pohlcovač světů jménem Oblivion totiž jedné noci započal již dlouho připravovanou invazi na Zemi a první obětí se stal její dlouholetý obránce, Joshua. Není čas truchlit, ale bojovat, a tak jeho teprve patnáctiletý bratr Joseph spolu s Danielle přijmou linií svých předků prostupující úděl obránců univerza před mezidimenzionálním zlem.

Přímé pokračování Seeds of Evil (1998) uvedlo první hratelnou protagonistku v sérii, navzdory cutscénám se však sourozenci Oblivionovým mutantům nepostaví bok po boku. Protagonistu si vyberete na začátku kampaně, přičemž oba v něčem vynikají. Joseph proleze sebemenší skulinou, využívá nočního vidění a jeho nejoblíbenější kvérem je odstřelovačka. Danielle to umí s energetickými zbraněmi, skáče jak gazela a kam nestačí, tam ji dostane magnetický hák. Se sdíleným arzenálem připadá na charakter 16 zbraní, z nichž lze vylepšovat 8 hlavních. Nasbíráním každého sta zlatých kosočtverců (life force) přibude 10% zdraví (10 HP). Splitscreenový MP s 8 módy a 48 mapami lze hrát ve čtyřech na jedné konzoli.

Vzrůstající oblibu primárně multiplayrových FPS reflektoval předcházející Turok: Rage Wars (1999). Další příběhový titul v řadě představuje prequel jedničky (1997) s podtitulem Evolution (2002).

V roce 2023 vyšla HD předělávka bez podpory hry více hráčů - Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered.

• N64 70
Turok 3 má dva velké problémy. První, o něco menší problém je, že hra vyšla jen na Nintendo 64. Naštěstí na tuto konzoli, mimo jiné, existuje výborný emulátor zvaný Project64. Který v dnešní verzi řeší i problém s frame ratem. V originálu hra běží maximálně na 30 fps se značným kolísáním až k někam 15 fps. Z dnešního pohledu už celkem málo hratelné. Když si v Project64 zapnete grafický modul Glide(beta), hra běží v krásných 60 fps. Není to sice klasických 60. Občas se to pořád zvláštně zpomaluje, ale je to mnohem lepší. Nevýhoda Project64 je, že je placený a po 30 dnech se bez supportu vypne. Druhá jeho (asi i ostatních emulátorů) nevýhoda je, že neřeší zásadní problém s ovládáním hry na PC.

Že si bez gamepadu neškrtnu mi bylo hned jasné, kdy jsem se hru pokoušel rozehrát na klávesnici. Možná jsem jen technický analfabet, ale myš se mi zprovoznit nepodařilo. Bez, minimálně jedné, analogové páčky se obejít nejde. Zapojit gamepad je to nejmenší. Co mě ale vytáčelo celou dobu hraní bylo, že se kurzor neustále automaticky vracel do středu. Turok 3 je 3D hra. Nějakého pomocníka při míření sice má, ale zaměřit a trefit někoho na římse nebo pod schodami je docela vopruz. Hra si nedává žádné úlevy, protože je to Nintendo 64. Takové míření je v ní na denním pořádku. Ač jsem se v tom hrabal jak jsem mohl, nepodařilo se mi to vypnout. Automatické centrování pohledu by mě hodně štvalo i na konzoli. Holt, byly to pořád začátky FPS akcí na konzolích.

Samotná hra mě mile překvapila. Pryč jsou hubovité úrovně, do kterých se můžete vracet. Design Turoka 3 se drží tehdejšího moderního trendu. A tím byl Half-Life. Hra je lineární a nehraje si na nějaké levely. Příběhově vás vede vpřed a docela často se v ní mění prostředí. Esence toho, co je na fps hrách dobré. Skripty sice skoro neobsahuje, ale obsahuje dvě hratelné postavy. Vyzkoušel jsem obě a musím říct, že průchod s nimi je překvapivě odlišný a vyplatí se hrát za oba. Mě vyhovovala víc ženská, protože má lepší zbraně. Ve split screenu by to vůbec nemuselo být špatné.

Zbraně jsou fajn. Sice jsem nepřišel na to, jak pořádně používat vampýří zbraň, ale ultimátní zbraň stojí za to. Kam se na ní s účinností hrabe BFG. K tomu má geniální nabíjení. Úplně jako fůzní kanón v Demolition Man. Jinak je to celkem klasika. Nejčastěji jsem používal rotačák. Když byli náboje. Nepřátelé jsou trošičku překvapiví. Na to, že je to Turok, je tady minimum dinosaurů. Spíš emzáci a lidští protivníci.

Ani Turok 3 nezklamal. Bossové jsou zde opět boží. Každý z nich mě dost bavil. I když se u nich frame rate často dost zpomaloval. Turok 3 by byla skvělá hra nebýt ovládání. Za celou dobu hrání jsem si na to automatické centrování nezvykl. Škoda. Nicméně, můžu být možná rád, že jsem hru spustil, že šla ukládat, že jsem jí stihl dohrát za 30 dní. To jsou takové malé herní úspěchy.

Pro: dva odlišné průchody hrou, zábavní bossové, lineární design, změny prostředí, ultimátní zbraň

Proti: automatické centrování pohledu, hra vyšla jen na Nintendo 64, celkově nepohodlné ovládání