Karibik - pláže, sluníčko, azurové moře, dámy v bikinách, rumíček, doutníček, salsa a velká pohoda. Takhle nějak si to představuji. Jistě, vše má i své stinné stránky - diktatura, korupce, komunismus. Proto je třeba zasáhnout El Presidento!

Musím říct, že zasazení hry na Karibské ostrovy je dokonalé. Pokaždé když jsem spustil hru a začala hrát hudba jsem cítil pohodu, řekl bych, že se mi i zlepšila nálada. Ano, mám zkreslené představy o karibských státech ale to nevadí aby si je o to víc neužil ve hře.

Je potřeba říct, že nejsem extra stratég obzvlášť u budovatelský strategii. Rád si stavím na krásu než na nějaký ekonomický zisk či úroveň kvality. Dokonce nerad řeším ekonomii. Škoda pro mě Tropico 3 si zakládá na ekonomické strategii. Vše běží velmi pomalu, stavba budovy trvá roky, peněz je málo, lidé hladový a loď opět nepřivezla žádné nové emigranty. Normálně jsem do hrál tři levely a pak mě tempo hry přestalo bavit. Proto jsem se uchýlil k cheatům. Teď vynechám prostor pro vaše hanlivá slova jaký jsem podvodník a tak dále .............................................................................................................................................................. snad Vám to stačilo.
Karibik má rád a vše co tomu patří, ty jejich káry. Proto jsem pokračoval ve hraní i s cheaty a dobře se bavil. Postavil jsem si je turistický ráj nebo kulturní ostrov s Madison Square Garden uprostřed.

Nevím jak je to s ostatními díly Tropica ale kouknu na Youtube ale pokud mají nějaký freemod pouze na stavení, tak si je přidávám do seznamu přání. Tedy ještě mám jednu podmínku: stavbu silnic!! Na stavbu silnic v Tropicu 3 bych asi potřeboval vysokou školu abych pochopil její logaritmický vzorec.

Tropico 3 už hodně ze stárlo a je to znát jak grafice, tak na mechanizmech. Jo použil jsem cheaty a jsem za to rád jinak bych hru už po třetím levelu nehrál. Styl hry mi nesedí, mám rád jednoduší. Za to mi sedí zasazení, které alfa omega všeho, už zase slyším v hlavě její hudbičku a je zase všechno fajn 60%

Pro: Prostředí, Hudba.

Proti: Pomalé tempo.

Strašně moc bych chtěl být diktátor. Strašně moc! A tak, když mé oko kdysi v Tescu uzřelo na křiklavý obal skóre, zbystřil jsem. "Trenažer diktátora nejen pro Muammara Kaddáfího!" To znamená, že i pro mě! A v té době byl plukovník ještě frajer který měl jako osobní stráž stovky krásných revolucoidních roštěnek. To, že ho za pár dní NATO online brutálně zlynčovali mi dnes připadá od skóre trochu bizarní. Hned doma, jsem se rozhodl asi po 33 letech použít ROM. Jakmile jsem konečně skrze vrstvu prachu objevil OPEN, rezavě to zavrzalo, zasyčel had a vyletěl netopýr. Po otevření bukletu jsem byl mírně dezorientován počtem stříbrných stran. Jo to by se nestalo, kdyby to mělo "úroveň" ;). Jelikož jsem hlava, tak jsem na to přišel. Mile mě překvapilo, že mi na v provincii Sin-ťiang, z ruských novin vyrobeném, Scoro mrtvém médiu najel Autorun. Ještě více mě překvapilo, když se podařilo hru nainstalovat. A poté co hra normálně naběhla, mi vypadlo jedno oko z důlků. Tak ono to ještě funguje.

Tak jdeme konečně pařit. Tak za prvé co tu mleli o Kaddafim, vždyť tohle je jasná Castrovina. Banánový ostrov, a El Presidento. Byl jsem ve svém živlu. Celkem slušná grafika, která se v plné palbě i na celkem dobrém stroji sem tam škubne. Mapy byly malé, což bránilo většímu budovatelskému rozvoji, což byl asi účel. Ekonomický a diplomatický aspekt se mi líbil. Nejvíc však zákonodárství a možnost rozhodnou kam se země bude ubírat. Můžete mít zemi silně nacionalistickou, nebo naopak úplně světu otevřenou. Komunistickou, katolickou atak dále. Nejvíc mě štvaly hladomory, čemuž se nedivím, když žrali jen papáju a kukuřici. To vás nabádalo k tomu, začít pěstovat, vyrábět a vyvážet opravdové lokální mňamky a to rum a havana. A když k tomu přidáme ropu máme z banánového ostrova ostrov ryžový. Co s toho, když vás na konci stejně napadnou amíci. To mě ale nikdy nepřimělo, lézt jim do řiti. No a to máme všechno, rum, havana, a banán. Někomu to možná stačí. Já bych však raději měnil koks za kalachy a vyvíjel zbraně hromadného ničení. Tak by měl vypadat trenažer diktátora. Podle mě. Ale když uvážím, že je to vlastně parodie, stojí za zahrání.

Pro: Rádio, tvorba prezidenta, zákony

Proti: Vysoké HW nároky, časem nuda a ty blbé hladomory

Tapír! Ty jo! Tapír, tady opravdu kráčí tapír a druhej. Na mém krásném slunném palmovém ostrově si jen tak vykračuje, dokonale ztvárněný (jako vše) a asi ho vůbec nezajímají moje starosti.

Nevím kam dřív skočit. Jakou plodinu pěstovat dřív. Jakou surovinu těžit, nebo raději netěžit, abych nezničil přírodní bohatství mého ostrova a on zůstal atraktivní pro turisty. Ti by mi přinesli profit! Stejně jako plodiny nebo suroviny.

Pak bych mohl konečně postavit ten kostel, abych uklidnil náboženskou frakci nebo tu nemocnici, aby mi nenadávali komunisti. Ale vždyť lidi nemají pořádné bydlení, safra, rychle jim postavit pár trochu dobrých baráků, jinak mi vyběhnou do džungle a zahájí gerilu. To teď vůbec nepotřebuju! Ať ještě chvilku vydrží! Já jim to všechno zajistím, jen co bude hotová logistická struktura. Na té to stojí.

A už protestujou!!! Kdo je to tentokrát zelení, komouši, náckové, nebo kapitalisti? Raději je poběžím uklidnit. Jsou to nacionalisti a nelíbí se jim zahraniční politika, že prý nám přistěhovalci berou práci. Vždyť to je nesmysl! Potřebuju je na farmy a doly, ať mohu postavit ten podělanej kostel a zalepím hubu flanďákům.

Už jich mám dost!! Já je zakážu a bude! Jestli mě nenechají v klidu vybudovat ekonomiku, utáhneme opratě, posílíme armádu a ať si revoltujou. Já jsem tady El PRESIDENTE!!! Vy budete tančit, jak já pískám.....

Tak. Vždyť jsem to říkal. Už to vypadá dobře. Zpracováváme cukr na rum, konzervujeme ananas, doutníky z tabáku jsou prvotřídní a exportní ceny stoupají. Zbraně ze železa nám sice trochu kazí mezinárodní vztahy, ale to spraví pár pochvalných projevů. Turisté s naditými prkenicemi se povalují na plážích a jen co dostavíme letiště, bude jich ještě víc. Pánbíčkáři jsou spokojeni nejen v kostele, ale i v katedrále a až pozvu papeže tak budou chrochtat blahem. Lidem brzy do bytů poteče elektřina a komoušové dají taky pokoj. Pak pár buržoustskejch podniků pro kapitalisty, ať v nich můžou mávat penězma a budeme tu mít ráj na zemi. Dílo se daří! Mám radost.

Možná vyhlásím amnestii pro ty nedočkaví nevděčníky, kteří v nejtěžších chvílích našeho rozvoje zahájili rebelii a chtěli zničit naši budoucnost. Neměl jsem jinou možnost než povstání utopit v krvi. Neměl! Možná dřív postavit ten kostel. Nebo zajistit nehodu Chuanu Alvarezovi, než proti mně poštval poddané, myslím voliče. To je však minulost.

Tajná policie nehlásí žádný velký neklid. Prosperujeme. Národ je spokojen. Brzy snížím stav armády. Ještě dva náklady lodi našeho proslulého rumu a zvednu všem platy, pak bude po ideologických bojích. O to stejně všem jde. Peníze až na prvním místě. A kdyby se náhodou něco zvrtlo mé Švýcarské konto to jistí.

Ach, koukněte na ten západ slunce.

Pro: koncept, grafika, humor, avatar...

Proti: ještě by to neco chtělo(dlc Absolute Power), hudba muže začít obtěžovat

Tropico je fajn, vždycky bylo fajn. Vždyť po Vás chce, abyste ze sebe udělali diktátora. To přeci musí jít každýmu. Jenže ono vždycky tak trošku bojovalo s tím, abych u něj vydržel déle, a to byl asi jeho největší problém. Když totiž Tropico srovnám s takovým Simcity a proberu si plusy a mínusy, Simcity mi přijde daleko komplexnější, hutnější a zajímavější než Tropico je. A to i přesto, že nabízí hromadu možností jak se chovat, co dělat a neudělat hru tak stereotypní, jak se ve skutečnosti tváří.

Ona se ta stereotypnost totiž udělat nemusí, to spíš hráč si jí udělá, respektive já si jí udělal. Šel jsem ostrov po ostrově a snažil jsem se to hrát všemi možnými způsoby, ale když už jsem se pustil do čistýho diktátora, zjistil jsem, že to zase tak jednoduché není a když už se to podaří, tak ta radost z toho taky není taková, jakou bych si představoval.

Každopádně i přesto se Tropico snaží být hrou fajnovou a to jí určitě jde. Sice po ní nebudu prosit čas, aby se zpomalil, ale tak to simulátory čehokoli prostě mají. Pokud bych ale hodnotil i tento simulátor ze strany toho, jak jsem u něj dokázal vydržet, tak bych na něj nemohl říct ani slovo, ale na druhou stranu, dohrát se mi taky nechtěl. Prostě jsem se vyřádil, herní mechanismy jsem si užil...ale na scéně jsou další hry, co si zaslouží pozornost.

Podle mě se hodnocení simulátorů projeví až časem. V tu chvíli, kdy si uvědomíte, že se k němu chcete vrátit. To jsem zažil s The Guild, The Sims nebo právě se Simcity a jsem zvědavý, jestli to způsobí i Tropico. Simulátory takový prostě jsou...nestabilní.

Pro: Klasický "simulátor komplex"...ze začátku okouzlení

Proti: a postupem času nuda

Tropico není hra, kterou byste začali hrát v pondělí a za 14 dní v pátek ji dohráli. Spíše to je tak, že si zahrajete pár misí, pak si odskočíte k fps nebo rpg a zase se k ní na pár misí vrátíte. Je to zdravý přístup, protože po dlouhodobějším hraní se objeví pocit stereotypu.

Co jsem zatím hrál, tak jednotlivé mise mají svůj scénář, "příběh" a odlišují se úkoly, které musíte splnit. Neliší se ale nástroji, které ke splnění cílů potřebujete. Ať už chcete zůstat u koryta co nejdéle nebo se z vaší země musí stát ekonomická velmoc, je zapotřebí pokaždé uspokojit co největší množství obyvatel. Takže je potřeba je nakrmit, ubytovat a uzdravit. Dál je jen na vás, v jakém systému ostrov povedete, ale většinou je potřeba zaměřit se na největší skupinu obyvatel a té dělat co největší radost. Takže když je na ostrově 40% pánbíčkářů, není dobré váhat a raději začít hned stavět kostely, chrámy a zakázat antikoncepci. Když se chcete vnutit kapitalistům, je dobré povolit otevřenou migraci, chválit USA a postarat se o stabilní ekonomiku. U téhle hry je třeba přemýšlet a domýšlet důsledky. Máte za úkol mít 60% šťastných obyvatel. Což není tak lehké jak se zdá. Co uděláte?

Už od začátku musíte mít vizi jak uděláte své Tropicany šťastnými. Po určité době se ale ukáže, že systém řízení státu by mohl být komplexnější. Rozhodně by neškodilo pár zákonů a nařízení navíc, popřípadě jejich rozšíření - tak např. sociální péče - můžete dávat dávky důchodcům, ale proč nelze zvolit, v jakém věku se stanou důchodci? Proč nelze prodávat budovy US nebo USSR? Co takhle možnost zvýšení daní? Tropico 3 je zábavná hra se spoustou možností, ale i ty jednou dojdou. Nesnáším módu DLC, ale tady by se možná hodily - možnost koupit si třeba 20 zákonů navíc by se hodila :) Každopádně i tak je Tropico 3 dostatečně zábavné a scénáře jsou navržené tak, aby nudily co nejméně. A komu tuhle hru nerozběhá železo, pořiďte si jedničku - ta je stejně dobrá a v mnoha ohledech pohodlnější (menší budovy (např. redakce novin), není nutné stavět cesty...)

Pro: náplň hry, odlišnost scénářů; grafické zpracování, zapadající slunce mezi stromy; muzika (než se oposlouchá), spoustu možností jak vést stát

Proti: sám hrač si musí udělat hru zábavnější = není dobré vést stát pokaždé stejně, protože pak se dostaví stereotyp

Hru Tropico jsem objevil úplnou náhodou od kamaráda vůbec sem o ní nic nevěděl což mě překvapilo, protože o hry a hlavně o novinky se dost zajímam.A hned na první pohled se mi hra zalíbila krásna a detailní grafika a hlavně originální a neokoukané prostředí.Docela se mi i zalibilo téma hry a to hrát si v podstatě na Fidela Castra.Ale asi nejvíc se mi líbi velký výběr budov a ostatních věcí.Ale hned zezačátku kampaně je hra velmi náročná teda aspoň já sem se v tom topil.Až na třetím ostrově sem vše plně ovládal.Ale po delší době hraní mě začali štvát drobné chyby, které sem ze začátku přehlížel jako třeba problémy se stavěním silnic,se scháněním zaměstanců a hlavně s neustále protestujícími občany.Takže na závěr hra se mi velice líbila ale dohrál sem jí tak zhruba do poloviny, dál sem kvuli některým nedostatkům už ani hrát nechtěl, ale i tak dávám 80% hlavně za zpracování a originalitu.

Pro: grafika,široká nabídka možností,i přesto snadné ovládání

Proti: vysoké HW nároky,ze začátku težká obtižnost,drobné nedostatky

Krásný svět banánové republiky rozhodně není žádným okoukaným konceptem a působí tak velmi originální a svěžím dojmem. V množství "vážných" industriálních strategií přichází hra, která je čistě o zábavě. Žádné složité přemýšlení a plánování (co se má posrat, posere se hned, jak se rozjede ekonomika, tak už je skoro vyhráno).

Její kouzlo spočívá hlavně v černém humoru a volnosti, která se nevidí v tomto žánru často. Mluvím hlavně o způsobu splnění misí. Pokud není hlavní objective příliš specifický, můžete hru hrát jak se vám zlíbí. Můžete se vydat cestou demokratického ráje na zemi nebo prostě zrušit volby, podlézat vojákům a nastolit tvrdý režim, kdy všichni pracují 14 hodin denně prakticky zadarmo. Vše je hezky oživeno nějakou (většinou velmi)nestandardní událostí, kdy se hráč musí rozhodnout mezi různýma možnostma a na jehož volbě se odvíjí další průběh mise. K tomu všemu přičtěte různé "zákulisní" praktiky a dostanete ohromně zábavné dílko.

Málokdy viděným prvkem v podobných typech her je výběr avatara. Hráč si může před každou mapou vybrat mezi pestrou paletou více či méně známých diktátorů. Může si ale i vytvořit svou vlastní postavičku, ke které si přiřadí vlastnosti, jenž se mu zrovna nejvíc hodí. To umožňuje dostatečně se "vyboostovat" a přizpůsobit si hru k svému stylu hraní. V této části mě trochu mrzelo, že se vytvořené postavičky nedají nikde ukládat, zůstává pouze ta posledně použitá a tak si před většinou map musíte vše naklikat znovu.

Bohužel jsem nehrál žádný z předchozích dílů, takže nemůžu srovnávat. Spíše než přímo Tropico 3 tak hodnotím celý herní koncept. Je to jedna z mála strategií, u kterých jsem se královsky bavil od začátku do konce. Všem doporučuji.

Pro: Obrovská volnost ve stylu hraní, exotika.

Proti: Některé začátky jsou opravdu silně o hubu.