Triumph! War 2099

01.06.2001

freeware

Tato hra se odehrává ve vzdálené budoucnosti, přesněji se jedná o rok 2099. V této době se strhne jedna z největších bitev v dějinách lidstva. Obrovští brouci chtějí obsadit planetu pro sebe a zdali se jim to podaří, záleží jen na vás.

Hráč v roli vojáka má za úkol v každé misi eliminovat všechna hnízda nepřátelských brouků a pokud možno přežít co nejdéle. V tom vám pomáhá vojenský oddíl, kterému můžete zadávat jednoduché příkazy typu: Následuj, Útoč, Braň. Na pomoc si dokonce můžete přivolat další posily jako: letadlový útok, tanky atp. Pokud vás nepřítel zabije, po určité době se zase respawnujete. Hra končí ve chvíli, kdy nepřítel pozabíjí všechny vaše spolubojovníky. K likvidaci nepřátel vám navíc dopomůže ještě velké množství zbraní, od pulsní pušky až po různé kulomety, plamenomety a granáty.

Hra se dá hrát až ve čtyřech hráčích na jednom počítači, což je teprve ta pravá zábava. Bohužel postup hrou nemůžete nijak ukládat, čili pokud misi prohrajete, máte ještě několik pokusů (dle volby obtížnosti) zkusit to znova, ale pokud ani tak neuspějete, musíte hru opakovat od začátku.

I po více než 10 letech co tuhle hru znám, mě napadá jen minimum kooperativních akcí, které bych měl raději. Proč?

Triumph War není žádné Diablo. Není to o tom vzít tři kamarády, zapnout hru a mlátit dokola stovky potvor. Obzvláště později je nutné se domluvit, kdo kam půjde a jakou roli zaujme. Pokud je vaším úkolem se pouze bránit, je dobré se rozhodnout, kdo kam se postaví a kam se má případně stáhnout, když začne být moc horko. U složitějších misí je nutné aktivně čistit mapu od pavouků a pouhé náhodné brouzdání mapou se může ukázat být osudové. Celkově Triumph War pro mě krásně kombinuje jednoduchost s taktikou, kdy se nejedná o bezduchou střílečku, ale zároveň to není hra, ve které byste si museli nad taktikou lámat hlavu.

Bohužel je možné najít i pár negativ. AI nepřátel bohužel není příliš bystrá a během samotné hry si pavouci spíše jen tak courají po mapě, dokud se nedostanou do blízkosti jednoho z vojáčků a až poté aktivně útočí. Podobné je to i u ostatních počítačem ovládaných vojáčků, kterým však naštěstí můžete dávat rozkazy a přinutit je například bránit pouze určitou pozici nebo vás doprovázet během hry. Pro někoho může být také negativem možnost hrát v multiplayeru pouze na jednom PC.

Ve výsledku považuji Triumph War za velice kvalitní freewareovku a pokud hledáte kooperativní hru, kterou byste mohli hrát na jednom PC, tak můžu Triumph War jedině doporučit.

Pro: Multiplayer, zvuky.

Proti: Multiplayer pouze offline na jednom pc, slabší AI jak nepřátel tak spojenců.