Torino 2006

49Games •  Team 3 Games (Xbox)
24.01.2006

Licenci na XX. Zimní Olympijské hry konající se v Turíně získala společnost 2K Games, která výrobu svěřila německému studiu 49Games. Hra obsahuje osm sportů, dohromady pak patnáct disciplín. V menu si můžete vybrat ze tří variant olympijského klání - buď budete závodit ve všech 15 disciplínách, nebo si zkusíte menší olympiádu s devíti závody a třetí variantou je výběr vlastních sportů i s pořadím.

Seznam sportů a disciplín: boby (dvojbob ženy a čtyřbob muži), saně, skoky na lyžích (malý můstek a velký můstek), běh na lyžích, rychlobruslení (500 m, 1000 m, 1500 m), biatlon (běh na lyžích + střelba), severská kombinace (běh na lyžích 1500 m + skoky na lyžích) a sjezdové lyžování - sjezd, slalom, super-G a obří slalom.

Tvorba vašeho soutěžícího je omezena pouze na určení národnosti a jména sportovce, u většiny sportů je navíc předem dané, jaké sporty jsou pro ženy a jaké pro muže - například muži čtyřbob/ženy dvojbob. Licence bohužel neobsahuje skutečné sportovce, vaši soupeři jsou označení pouze jako Computer 1-X. Ovládání je jednoduché, většinou stačí mačkat tlačítka ve správný čas, hra vám navíc na začátku každého klání napíše, které klávesy budou ke hraní disciplíny potřeba.

Multiplayer je zastoupen pouze ve formě čtyř hráčů hrajících na jediném PC, hraní po síti se tentokrát nekoná. Obtížnosti jsou tři - easy, medium a hard.

@MarkJude (11.05.2016 14:49): No je fakt že to sjezdový lyžování je na hard opravdu těžký ale ostatní sporty mi po tom co jsem je dostal dobře do ruky tak těžký nepřišly ani na hard. Ale to je hodně individuální věc :)

Oficiální hra ZOH v Itálii přibližuje pro hráče příliš neokoukané sporty, což je hlavní důvod proč jsem po ní nedávno sáhl a v tomto ohledu mě rozhodně nezklamala. Kromě sjezdového lyžování nebo biatlonu, které už nějaké to herní zpracování mají lze vyzkoušet i bobování, skoky na lyžích nebo třeba rychlobruslení.

Ovládání mi přišlo hodně arkádové. Jednoduše je vidět že vývojáři nebo vydavatel chtěli aby byla hra co nejpřístupnější všem a ne jen pravidelným hráčům. Na druhou stranu je alespoň pohodlné a rychle se mi dostalo tzv. pod kůži. Graficky se "simulátor olympiády" povedl nadmíru dobře. Při jízdě v bobové dráze odlétávají kousky ledu, sníh na svazích se třpytí a vůbec venkovní prostředí je vykresleno až do překvapivého detailu. I animace pohybů jsou vyladěné téměř k dokonalosti a je radost se na ně dívat.

Jediným ale velkým záporem je krátká herní doba a příliš brzy nastupující repetetivnost a s ní nevyhnutelně spojená nuda. Na výběr je sice patnáct disciplín z osmi sportů, jenže časy závodů se pohybují od jedné do pěti minut max. a navíc probíhají mimo vašeho výkonu vždy naprosto stejně. Trochu promarněný potenciál je také v absenci skutečných sportovců, svoji univerzální postavu si ale lze libovolně pojmenovat takže Bank se Sáblíkovou si přece jen zazávodily :)

Torino 2006 celkově není špatná hra a rozhodně dobrá volba pro ty kdo chtějí vyzkoušet i jiné, na poli pc her netradiční sporty. Škoda jen pro zkušené hráče příliš lehké obtížnosti a brzkého stereotypu.