This Is Forever

18.10.2015

freeware

This Is Forever je hra, která sází na silnou atmosféru namísto výrazného příběhu. Putujete přírodou za doprovodu příjemné hudby, která se s hráčovým postupem postupně mění, a odkrýváte stopy hledáním předmětů, ke kterým se pojí určité vzpomínky. Hra je velice symbolická a má hráčům pomoci spíše k celkovému uklidnění a urovnání myšlenek, než k nějakému těžkému přemítání o příběhu.

Hra byla vytvořena v enginu Unity a těží z úspěšnosti "simulátorů chůze" typu Dear Esther nebo The Vanishing of Ethan Carter.

Na první pohled poměrně nenápadný audiovizuální zážitek, který mě přivedl na myšlenku: "Co bylo dříve? Hudba nebo hra?" Nemám v úmyslu parafrázovat notoricky známou filosofickou otázku se slepicí a vejcem, nicméně v případě TiF by klidně bylo možné, že herní prostředí slouží spíše jako kulisa a doplněk pro až překvapivě povedenou a atmosférickou skladbu "Leaves", která doplňuje naši nostalgickou procházku podzimním, žlutooranžově laděným prostředím idylického tropického ostrova s až podezřele středoevropsky vyhlížejícím klimatem a rostlinstvem.

Vizuálně mi hra připomněla dosti nepovedený počin Dear Esteban, snažící se poněkud rozpačitě parodovat Dear Esther. Proto jsem se obával, že i zde se dočkám podobně zmatené zbytečnosti. O to větší bylo moje překvapení, když jsem při hře cítil příjemné mrazení v zádech a celkově si tuhle krátkou, časově a hráčsky zcela nenáročnou procházku užil.

Zatímco Milý pan Esteban se snažil o parodii, TiS oproti tomu pokračuje ve stopách Milé paní Ester a ačkoliv zdaleka nedosahuje její úrovně, má tento krátký freeware indie kousek svoje kouzlo, úspěšně zabrnkal na moji melancholickou strunu, takže i přes dnes již zastaralou grafiku dávám vysoké hodnocení.

Pro: Povedený hudební doprovod, design prostředí, nenucenost

Proti: Graficky slabší, krátký rozsah