The Yawhg

30.05.2013

V současné době, především na poli nezávislé scény, není žádným překvapením, když indie počin prolne hned několik oblastí žánrů naráz, nenásilnou formou a přitom zohledňující přístupnost širokému spektru hráčů.

The Yawhg do této kompozice rovněž spadá, sdružuje v sobě styly RPG, adventury, interaktivního filmu a vizuální novely, s randomizovanou datovou strukturou. Titul je určen jak pro single orientovaného hráče, tak i pro skupinově orientovaného hráče, na jednom PC bez nutnosti splitscreenu (skrze periferie > gamepady, druhá klávesnice, příp. střídačka u jednoho vstupního zařízení), v tzv. co-opu. Kooperativně lze hrát až ve čtyřech hráčích. Přítomné čtyři charaktery (2 muži, 2 ženy), se specifickým chováním a entitou, lze absolvovat i naprosto samostatně. Avšak minimální počet ovládaných postav v ději jsou dva.

Ústředním tématem je předzvěst blížící se živelné pohromy a bytí po ní, -The Yawhg-, o jejímž příchodu (za 42 dní) story kvartero i občané městečka, v němž se budeme pohybovat, nikdo neví. V první rovině jsme se zvolenými avatary vsazeni do předkresleného statického územního plánku městských hradeb s výškou pohledu nad terénem, ve kterých smíme navštívit pouze a jen osm lokací; Les, Arénu, Alchymistickou věž, Zahrady, Palác, Krčmu, Lazaret a Chudinskou čtvrť, ne dvakrát ve stejném týdnu. Každý hrdina na začátku obdrží skill výpis o shodném počtu bodů (Physique, Finesse, Mind, Charm, Magic, Wealth). Čím vyšší kladné číslo vykazuje dovednost, tím lépe, u questů, situací zpravidla zaručují happyend. Strávením v určitě destinaci (1 tah/7 dní) + plněním jejích poslání (náhodně generovaných, větvených podmisí) formou obrázkové knihy s volbami, dostaneme, případně ztratíme ony bodíky. Díky nim zasahujeme do dění z různých perspektiv. Např. vstupem na pozemek "Arény" můžeme buď: vsadit na klání anebo se jej přímo zúčastnit.

Zakusíme-li roli gladiátora, hodí se mít nasbíráno dostatek "Obratnosti (Finesse)", eventuálně i "Odolnosti (Physique)", abychom ve výsledku nadále těžili než prodělávali. Ovšem na základě vestavěných nahodilých atributů může dojít také k jevu, kdy nás osočí ze švindlu, načež se ocitnete u soudu. S nedostatkem "Intelektu (Mind)" proces prohrajeme na plné čáře, jelikož se patřičně neobhájíme. Vymetání hospod přidá na odolnosti, ale ubere na intelektu, postranní osud do toho může nachystat nepovinný turnaj v šipkách. V alchymistické věži se nabízí úklid laboratoře a experiment s lekvary. Amatérské "kuchtění" může vyústit v nechtěné vyvolání démonů či zombie atd.

Výsledná tabulka číslic se po uplynutí šestitýdenního úseku přelije do roviny druhé, tedy do fáze po devastaci "The Yawhgem", jež vedla k rozpolcení pevnosti vedví, která se teprve vzpamatovává z neštěstí. Hráč má poslední možnost ovlivnit následující spád událostí, z nichž by opevnění znovupovstalo jako pták Fénix. Je nám předložen seznam "povolání" (Leader, Builder, Conjurer, Doctor, Smelter, Tailor, Looter a Town Drunk) mající zásadní roli na rekonstrukci. Nevhodná selekce odsoudí tvrz ke zkáze, trefná bude naopak páteří pospolitosti.

Celé dějství je uzavřeno 2D komiksovým Epilogem, čerpajícího z hráčových počínání.