Masterpiece s drobnými chybičkami krásy!

Hral som aj pôvodnú verziu, ale Enchanced Edition(EE) je minimálne o stupeň vyššie...

Zaklínača si buď zamilujete alebo ho začnete nenávidieť. Ja som si ho dokonale zamiloval a samotný Geralt z Rivie je pre mňa jednou z najlepších(nielen herných) postavičiek. Má úžasnú charizmu, zmysel pre neutralitu(ktorý je geneticky daný) a trefné ironicko-satirické poznámky! Geralt je ale aj veľkým milovníkom žien a slušným filozofom. V jednom okamihu dokáže zaujať ženu s neuveriteľnou rýchlosťou a hneď po tom ako s ňou strávi noc plnú vášne, dokáže viesť intelektuálne dialógy s rôznymi postavami na rôznych úrovniach komunikácie!

Ako v každej správnej hre na hrdinov, aj tu môžete rozvíjať vzťahy s určitými postavami. V Zaklínačovi sa táto možnosť sústreďuje hlavne na ženské pokolenie a ak to napíšem expresívne, tak môžete zbaliť skoro každú sukňu, ktorá bude o to javiť záujem...čo hodnotím veľmi pozitívne, pretože som sa s tým v podobne ladenej hre veľmi nestretol, hehe.
Každé dôležité rozhodnutie, ktoré urobíte(či už v dialógoch alebo pri plnení questov), môže mať, za určitý čas, zásadný dopad na vývoj príbehu ako celku!

Ako vidieť v EE došlo k výraznému vylepšeniu grafiky pri hraní samotnom a takisto aj pri dialógoch s postavami. Na výber sú nové možnosti odpovedí a reakcií postáv. Okrem rozhovorov postavičky tohto herného sveta reagujú aj na rôzne udalosti. Keď prší tak sa schovávajú pod striešky domov alebo rôzne bariéry, aby nezmokli, pritom sa šťavnato sťažujú, že kedy konečne prestane pršať alebo pri prítomnosti vrahov volajú o pomoc a schovávajú sa do svojich domov. Dodržiavajú denný režim: ráno vstanú, naraňajkujú sa, idú do práce alebo sa iba potĺkajú po meste, po práci sa vracajú buď domov alebo sa až do noci pohybujú po meste a vzájomne medzi sebou komunikujú. Príroda okolo je tiež veľmi živá, všade počuť zvuky zvierat. Ako balzam na moju dušu pôsobili kŕdle holubov alebo vrán, ktoré poletovali po oblohe alebo nečakane pri vašom prechode vzlietli zo zeme a s trepotom krídel odleteli neznámo kam.

Vývoj postavy sa delí na niekoľko oblastí. Označil by som ich ako Vývoj postavy, vývoj znamení a vývoj zbraňových techník. Pri postave si môžete vylepšovať silu, obratnosť, výdrž a inteligenciu. Sila vylepšuje napríklad útok, obratnosť únik a presnosť útokov, výdrž vylepšuje vaše zdravie a regeneráciu a inteligencia silu znamení. Vývoj znamení je zameraný na 5 špeciálnych znamení(schopností), ktoré môže Geralt získať počas hry. Môžete s nimi omráčiť, podpáliť nepriateľov alebo im nastaviť špeciálnu pascu, vytvoriť okolo seba nepriechodnú bariéru alebo získať na určitý čas nepriateľov na svoju stranu. Súbojový systém mi celkovo sadol, kombá, ktoré sa postupne vylepšovali sa mi páčili a užíval som si momenty, kedy sa mi na jedno švihnutie mečom podarilo zabiť niekoľko nepriateľov okolo. Súboje po sebe zanechávali krásne krvavé stopy, takže to po súboji naokolo vyzeralo ako na jatkách! :D
Dôležitou súčasťou hry sú aj potiony, ktoré Vám buď obnovia alebo zvýšia život, zrýchlia regeneráciu, pridajú nočné videnie, vylepšia útočné, obranné štatistiky a reflexy, atd. Okrem potionov môžete cez alchýmiu vyrábať aj nátery na zbrane. Svoju zbraň si môžete natrieť napríklad jedom, olejom proti určitému druhu nepriateľov alebo špeciálnym náterom, ktorý znásobuje zranenia a podobne. Ak nemáte radi rôzne nátery a oleje môžete na zlepšenie zbrane použiť obyčajný brúsny kamienok! :)

Príbeh, odohrávajúci sa vo Wyzime a v okolí(región Teméria), je skvele vystavaný a postupne sa stupňujúci. Snáď iba RPGčka zo starej školy mali podobne parádne sa rozvíjajúci príbeh. Atmosféra je hutná a dá sa krájať, už len keď sa nachádzate v obyčajnom domčeku niekde na predmestí Wyzimy...a to nehovorím keď navštívite temné bažiny, rôzne krypty, stoky alebo veže a zámky. Design všetkých oblastí je neuveriteľne detailný. Každá oblasť má nejakú dominantu, podľa ktorej sa dá skvele orientovať a nikdy sa tak nestratíte. Všeobecne všetky oblasti sú skvele zapamätateľné už po prvom navštívení. Celú atmosféru umocňuje geniálny soundtrack, ktorého autorom sú Paweł Błaszczak a Adam Skorupa.

Na záver...

...tu sú nejaké moje úlovky z hry: odkaz

The Witcher Enchanced Edition je splneným snom každého, kto miluje fantasy a na dlhé hodiny chce zmiznúť z reality...

Pro: Skvele vystavaný a postupne gradujúci príbeh, Hutná atmosféra, Príbehové NPCčka, Beštiár, Zberateľské kartičky, Alchýmia, Ženy

Proti: Občasné padanie hry a dlhší loading a grafické bugy

Zaklínač je rozhodně jedno z nejelpších rpg poslední doby. Přináší vylepšený soubojový systém, který ale není nikterak složitý, není nutnost pauzy a plánování. Dynamika soubojů tedy zůstává vysoká. Klikání jen ve správnou chvíli zachrání myšky od jisté smrti, ruku hráče od zmrzačení, ale zároveň nijak nezkazí zážitek i fanouškům akčních rpg typu Diablo.

Zaklínač také klade velký důraz na příběh, který je plný zvratů, politických machinací a velkolepých ideálů zahrnujících vyvraždění celé sučasné nedokonalé rasy a nastolení nových 'pořádků'. Celkově se mi příběh velice líbil. Hra za samotného Geralta z Rivie je tah dobrý i špatný. Ztráta paměti většinou nezmění ducha osbnosti. Ano, některé činy dotyčný zapomene a proto k jiným bude přistupovat bez jejich ovlivnění, ale postoj to nezmění. Takové věci se dějí jen ve filmech. Na stranu druhou hra za Geralta přináší pocit opravdového hrdinství.;)

Úkoly jak hlavní, tak vedlejší jsou kvalitní, zajímavé, zábavné. Vyplývá to také z celkové povahy hry kdy i ten naoko nejnudnější úkol je zábavné splnit. To je vlastnost hry, která se jen těžko popisuje a opravdu jen minimum her jí disponuje. Z

Zkušenostní strom je zde skromný. Umění s meči ve třech odlišných stylech, 5 zakletí, posílení síly, obratnosti, inteligence, výdrže. Ke konci hry je možné mít naplno skoro vše. Přesto i s tak skromným rozpočtem se dá organizovat velké divadlo. Jednoduše hlavní devízou celé hry je zábava a té je tady požehnaně. Herní čas se totiž pohybuje kolem 40 hodin jen hlavní dějové linie.

Graficky je to vynikající. S ohledem na to, že je to primárně izometrické rpg je v pohledu třtí osoby překvapivě detailní a přesto nemá nijak přemrštěné HW nároky. Na některé postavy zde byl kladen opravdu velký důraz, a Geralt je asi nejdetailněji vymodelovanou postavou her vůbec. Charakterů použitých pro NPC postavy je relativně dost, přesto bych si jich dokázal představit ještě o pár více. Animace postav a skvěle vytvořené přechody mezi dnem a nocí svět řádně oživují. Celková atmosféra hry působí temněji než v jiných rpg, ale stále jsou zde určité rezervy.

Audio je také velice kvalitní. Dabing je možné spustit snad v pěti jazycích, kde mě se zdál ten polský asi nejkvalitnější. Český dabing je také dobrý snad kromě Geralta. Ten působí jak z nějaké opravdu špatné parodie na Herkula. Hudba je vynikající. Nejenom, že skvěle pasuje tam kam má, ale není problém si ji pustit samotnou jako soundtrack. Opravdu kvalitní počin.

Zaklínač je bezesporu velice kvalitní rpg a v rozšířené edici, krom ruzného bonusového materiálu, dokonce bez otravně dlouhých loadingů a opakujících se NPC.
Sapkowski môže byť spokojný po všetkých stránkach. To, čo nám tu naservírovali autori Zaklínača, je vysoko nadpriemerné RPGčko, v ktorom sú hlavné vaše rozhodnutia a činy. Aj keď som nečítal Sapkowského knihy a poviedky (u nás ťažko zohnateľné), mesto Wizima, bielovlasého zaklínača Geralta, krásnu čarodejku Triss, ukecaného barda Marigolda alebo typického trpaslíka Zoltána som si veľmi obľúbil.

Prvé epizódy sú jednoducho perfektné. Robíte rozhodnutia, ktoré na konci hry zavážia a tak sa musíte, niekedy až nerozhodne, rozhodovať, čo urobíte. Kapitola vo Wizime bola trochu slabšia, no audiovizuálne si vás určite získa. Posledné 3 kapitoly, vrátane Epilógu, boli namakané. Dostanete sa trochu mimo mesta, do jednej malej dediny. Počas celej hry budete riešiť jeden hlavný quest, rozdelený do niekoľko menších hlavných questov. Vedľajšie úlohy sú celkom originálne, ľudia vás posielajú veľakrát zabiť nejakú potvoru a tak vás hra ani na okamih nenudí (iba aj budete musieť prechádzať z jedného konca mesta na druhý). Hra je veľmi návyková a tak si dajte pozor aby ste u toho nezamrzli ako ja celý deň: "už len zájdem ukončiť quest a vypínam hru" si budete hovoriť neustále až pokým hodinky neukážu kritickú hranicu vášho spánku alebo až pokým sa vám nebudú zatvárať oči.
Čo mi otvorilo ústa dokorán bolo skvele spracované intro a outro a nad niektorými príbehovými vsuvkami o vašich činoch som uznale prikyvoval hlavou.

Kocky (kockový poker) pobavili hlavne predposledný "súboj" s duchom o Alvina alebo s kráľom, nejaké pobavenie nájdete aj u žien, s ktorými sa môžete vyspať a hlavným pobavením sú súboje. Tie odviedli autori bravúrne, no prišli mi nejaké jednoduché. Hlavný bosák nebol výzva.

Dabing je podarený, mágia zložená z piatich kúziel mi nevadila a nevadilo mi ani to, že v hre je málo zbraní (v zásade len dve, ktoré si môžete vylepšovať). Alchymia mi prirástla k srdcu, získavanie potrebných ingediencí sa stalo mojím každodeným chlebom.

Hra si nezaslúži plné hodnotenie, pretože k dokonalosti jej chýbali malé drobnosti a chybky. Na druhý ohlásený diel sa veľmi teším!

PS: Triss je jednoducho kočka ;)

Pro: Grafika, suboje, mágia, alchýmia, postavy, rozhovory,...

Proti: Loading obrazovky, malé chybky, bez ktorých by hra bola bezchybná

Jelikož tady jsou všechny díly Zaklínače vysoko v žebříčku, využil jsem letošní Vánoční akci na Steamu a koupil si balík s díly 1 až 3. Kdysi jsem zkoušel pouze díl druhý, ale jelikož jsem neznal souvislosti, tak jsem to jen přelétl. Neznám knížky, ale chtěl jsem aspoň hry vzít popořadě.

První věc, se kterou jsem se musel bohužel potýkat, byl problém s grafikou. Zasekávala se a hra padala. No jo, už má hra za sebou skoro dekádu. Překvapivě pomohlo přepnout z dedikované nVidie na integrovaný Intel a zapnout kompatibilitu s Win 98, pak už hra šla korektně.

Začnu grafikou. Tady je trochu problém vnímání člověka, protože když hraje věc, kterou zná z dřívějška, je to návrat ke starému známému. Jenže když něco hraje poprvé, má tendenci k tomu přistupovat jako k novince, takže mu v kontextu přijde hrozně zastaralá (Gothic 3 je ze stejné doby, a jelikož ho znám dlouho, tak mi to nepřijde, že tak zastarává). I já jsem chvíli měl tendenci se s grafikou nesblížit, jenže to už ve druhé kapitole opadlo, a byl jsem jako doma. Ve své době to musela být naprostá špička. Spousta detailů, několik různých prostředí s celkovou obří rozlohou, přes venkovské krajinky až k zámožnému centru a královské loži. Mnoho druhů nepřátel, postav a vedlejších postav dokresluje celý obrázek velkého živého světa, ve kterém se se svým hrdinou pohybujete. V tomto ohledu nemá Zaklínač chybu.

Ozvučení hry je OK, překvapil mne kompletní český dabing. U něj je sice k pousmání, že herci mluví téměř pořád hrozně monotónně, ať se bavíte s hospodským, nebo s nepřítelem v největší vřavě. Je na tom vidět, že dabéři měli pouze holé texty bez situace, kterou představují. Ale hře to s klidem odpustím, za prvé je to neuvěřitelné množství textu, a dnes moc her plným CZ dabingem není, takže za to mohu být jen rád.

A k příběhu, ten je famózní, i když jsem spíše na technické zaměření (Fallout), a fantasy zas tak nemusím, hraní Zaklínače si nesmírně užívám. Krásně promyšlený příběh, žádné pohádky, ale celé temněji laděné, spousta detailů, možnost průběh ovlivnit rozhodnutím...k tomu i trochu detektivního pátrání a lásky (dobře, spousta obrázků nahatých žen, které hlavní hrdina svádí :-) ). Kvůli příběhu stojí za zahrání, to si opravdu člověk užije. Délka hry je opravdu rozsáhlá, tohle za večer skutečně nedáte. Na hře je vidět, že autoři ji tvořili maximální pečlivostí, ale zároveň ji dělali s radostí a humorem. Ve hře například detektiv pronese slovo elementární (odkaz na Sherlocka Holmese), nebo po odpočinku mé postavy v přístavu si zde okolo jdoucí dělník pískal Imperial March (melodie z Hvězdných válek). Dobré je, že postava začíná amnézií, což je sice trochu klišé, ale díky tomu ví o příběhu stejně postava i hráč.

RPG část hry je také promyšlená, mnoho kouzel (zde nazývána znamení), úprav zbraní, lektvarů. Všechna svá umění můžete postupně rozvíjet.

Některé věci mne trochu otravovaly, při soubojích někdy postava sekla (nebyla omráčená) a nechtěla mlátit protivníka, podobně se postava sekla mezi protivníky a nešlo mi uhnout. Při pohybu po mapě je sice velký otevřený prostor, ale spousta i malých kopečků a mělkých potoků se nedá projít, musíte to obcházet. I díky tomu se ve hře opravdu hodně naběháte, často sem a tam, až je to trochu otravné. To jsou ale jen drobné výtky, zážitek ze hry to nezkazí.

Neprobíral jsem detaily, kterých je ve hře a o hře opravdu hodně, ale nikdo by to nečetl a navíc bych to na tabletu psal rok :-) Každopádně je Zaklínač jedna z největších pecek, co jsem kdy hrál. Famózní hra. Těším se, až si vychutnám další díly.

Pro: Příběh, detailní prostředí, rozsah, kompletní čeština

Proti: Občas záseky v boji a spousta běhání

Ačkoliv v případě Geralta z Rivie neplatí, že po bitvě je každý králem, protože on sám asi na věky zůstane opovrhovaným mutantem, byť se s nejlepšími úmysly snaží pomoci všem, u prvního dílu herní trilogie je tomu právě naopak. Lze totiž využít odstupu od původního vydání v dnes již odladěné Enhaced Edition a také pocitů z druhého dílu.

Díky pohledu na číselné hodnocení nezůstane tajemstvím, že jej považuji za jedno z nejlepších RPG všech dob a bez rozmyslu bych Witchera postavil po bok Betrayal at Krondor či Baldur's Gate. A není to jen mistrné zvládnutí herních mechanik, výborné zakomponování alchymie či uvěřitelné zpracování světa i hloubka postav v něm se pohybujících. Téměř dokonalá hra musí mít ten nepopsatelný atribut přitažlivosti, který hráče vábí ji hrát neustále dokola a prožívat v tomto případě ten samý lineární příběh navíc v kůži jediného protagonisty znovu a znovu.

Kdybych se přece měl rozepsat o tom, čím mě osobně Witcher tolik přitahuje, tak to bude zřejmě domáckost a blízkost prostrředí. Konečně se jednou evropská hra odehrává v lesích, vesnicích a městech, které bych si v reálu dokázal představit. Dále je to vulgarita, přiměřená krvavost a nekýčovitá erotika, která nepůsobí jako harlekýnka pro náctileté.

Komornost příběhu se již v pokračování lehce vytrácí, ale i tak můžu říct, že mě žádný počin podle Sapkowského knih vyloženě nenaštval a to včetně seriálu, který šel naprosto vlastní cestou. Teď již zbývá jen doufat, aby i císař Emhyr byl ve trojce takový frajer, jako si ho představuji a pozdvihl zaklínačskou trilogii do síně slávy, kam patří.

Pro: zpracování světa, kultivované point'n'click, alchymie, návaznost na pentalogii

Proti: potíže související s netradičním využitím Aurora Engine (hlavně původní verze na Win Vista)

Jen velmi těžko budete hledat mezi RPG hrami surovější a uvěřitelnější svět. Záměrně pominu knižní předlohu, potažmo seriálovou/filmovou. CD Projekt pracoval na prvním Zaklínači poměrně dlouho, ale vytrvale a tvůrci velmi pečlivě zvažovali, jakým způsobem nám chtějí hru přednést. A dokázali stvořit opradový unikát, RPG nevídaných rozměrů, s uvěřitelnými reáliemi politiky a uvěřitelných lidských vlastností, jednání a chování.

Nic není černobílé, neexistuje vždy dobrý konec, nemůžete se pokaždé správnou kombinací odpovědí dobrat k pozitivnímu rozřešení. Vaše rozhodování ovlivňuje průběh hry velmi hluboce a v těch nejtěžších chvílích si vybíráte spíše mezi větším a menším zlem. Co je ale důležité - rozhovory mají hlavu a patu a jsou racionální, možnosti vašeho rozhodnutí jsou racionální a všechno dává smysl. Není tu snad žádná slabší chvilka, kde by došlo ke zvratu na základě nějakého stupidního rozhodnutí - hra vám nic takového ani nenabídne. Způsob vedení rozhovoru ve své době neměl u jiných her konkurenci, dialogy si zaslouží velké plus.

Další pozitivum je stylizace světa, resp. jeho vykreslení z knižní předlohy. Lokace a prostředí jsou silně autentická, originální a slovanská (!). Někdy mi ale přišlo trošku škoda, že autoři nezpracovali svět jako otevřený. Možná to ani nebylo v plánu, nebo je limitoval engine (loadingy v původní hře byly šíleně dlouhé). Drobná výtka patří příliš velkým interiérům, které neodpovídají vnější velikosti domů. Nejvíce je to znát ve vesnici na blatech ve druhé kapitole, kdy se po vstupu do miniaturní chatrče nad vámi rozvine dobré tři metry vysoký strop. Vetší výtka patří neviditelným zdem v otevřeném prostranství. Prostě nemůžete seskočit z půmetrového kopečku, musíte jej obejít, protože hra nezvládá ostřejší převýšení, nebo co... Zajímavé, že ve stokách Geralt v pohodě vyleze ze žlabu na ochoz...

Příběh je politicky zaměřený, propletený a vyžaduje hráčovu pozornost. Na druhou stranu je relativně lineární, stejně se vždy doberete k jednomu konci, akorát teďka naštvete Pepíka, příště zase Jardu. To ale není kritika, i přes tuto linearitu je vám dopřáno dost prostoru pro vaší interpretaci, názor a následné rozhodnutí. Nikdy jsem neměl potřebu použít třetí neexistující možnost. Postavy hovoří hovorově a vulgárně, ale není to přehnané, působí to přirozeně - a to není tak jednoduché udělat. Zaklínač není pro děti, žádá si dospělého hráče a zmíněná surovost světa a postav je katalyzátorem pro snadnější ponoření se do děje.

Technicky hra drobet pokulhává, což přisuzuji velmi hluboké modifikaci enginu (80% překopáno). Přechody mezi hraním a dialogem jsou zvláštní, postavy jsou zabírány, jak k sobě přicházejí a nelze to přeskočit. Animace tváří a řeč těla je velmi nevýrazná a trochu narušuje jinak skvělou uvěřitelnost charakterů. Český dabing neni nejhorší, ale nesedí mi, anglický mi přijde velmi dobrý a originální polský... těžko soudit, mám problém se nesmát =) (nechci tím nikoho urazit).

Soubojový systém se pokouší o originalitu, tvůrci se chtěli vyhnout zuřivému klikání á la Diablo, jenomže se z toho stalo takové pomalejší Diablo. Tři styly (silný, rychlý, skupinový) mi nevadily a rychle jsem si zvykl. Talentový strom je košatý, ale některé schopnosti mi přišly zcela zbytečné. Vůbec jsem nepochopil, proč jsou ve hře různé cepíny, řemdihy, sekery a další zbraně. Zaklínačské meče jsou vždy lepší, potažmo jsem si nechal vyrobit meč z meteoritu a později jsem našel speciální meče, které jsem vyměnil asi jen jednou za další ještě trošku speciálnější. Alchymie je velmi propracovaná a přísad pro elixíry je nepřeberné množství. Velmi oceňuji přítomnost rejstříku, bestiáře a dalších záznamů o postavách apod. Popisky jsou převážně bohaté a nepůsobí jen jako nutná zmínka (kromě popisu alchymistických přísad, ty jsou velmi stručné).

Psát komentář o Zaklínači není zrovna jednoduché, důležitých aspektů hry, o kterých je záhodno se zmínit, je mnoho. Na druhou stranu, plácat o nich slovy je jako házet hrách na zeď, prostě si to zahrajte, fakt to stojí za to x) A to i přes těch pár bugů a technických nedokonalostí. CD Projektu se povedlo vytvořit velmi silnou hru a značku - ne jenom komerčním úspěchem, ale zejména komplexností a kvalitou.
Dloouho jsem se rozhodoval jestli pořídit Zaklínače nebo zůstat věrný jediné uznávané značce - Oblivionu. A jelikož jsem tenkrát přišel o pár poměrně podstatných saveů z hry, kde byla uložena má, bez cheatů, poctivě vydřená postava, po několika dnech (možná týdnech, srovnával jsem se s tím docela špatně:-) ) jsem šel do krámu a rezignovaně si Zaklínače koupil.

Od začátku hry ve mě tohle RPG ovšem zaselo kořen jakési neznámé drogy, kdesi v zapomenutých blatech pravděpodobně zaklínači nazvané jako plíživá stravitelka za živa..Nejdřív jsem si hru nějak moc nebral, sloužila jako náplast po etudě s Oblivionem, ale čím více jsem pronikal do místního světa a příběhu, čím více jsem se nechával pohlcovat nekonečnou atmosférou, jež by se v Zaklínači dala doslovně krájet (Oblivion proti tomu hadr), tím více jsem nabýval dojmu, že není pražádný důvod, proč bych měl skončit, proč bych měl od té hry vlastně vstávat, proč bych měl vůbec jíst, když tím jen zbytečně tratím podstatněji trávený čas..Hra mě jednoduše stravovala tou nejpodlejší formou, aby ve čtvrtině ukázala na tvrdo svoje tesáky, zakousla se a do svého konce mě již definitivně nikam nepustila....Já byl tak ztracen, ale věděl jsem, že hraju něco hodně vyjímečného..

Zaklínač mě pohltil. Nejde tu jen o výborné souboje, příběh, rpg systém a ďábelskou atmosféru..Jde o celek. Zaklínač jako celek je vyjímečné RPG, bez bláznivých minotaurů a podobných tisíckrát viděných zjevení. Zaklínač servíruje námi Čechy výborně známou evropskou mytologii a co víc, v tom nejvítanějším hávu, přímo jako z Erbenovi Kytice..A tak zatímco jsem v Oblivionu za doprovodu nonšalantní hudby v nablištěné zbroji nemotorně bojoval na svahu s kostlivcem v brnění, v Zaklínači jsem s ošuntělým Geraltem po pár vypečených parádičkách s mečem skolil v močálech takové bestie jako polednice, bazališky nebo topivce..

Pokud bych měl zpětně tedy hodnotit situaci, děkuju za to, že jsem o své pozice v Oblivionu takto násilně přišel, protože přijít o tuhle hru, by byl asi jeden z největších průšvihů herní kariéry vlastně nás všech..

Pro: neskutečná atmosféra, dabing, vychytané mouchy, příběh, 2 děje navíc, styl, hudba, rpg, všechno..

Proti: nic..(pro mě nejlepší RPG všech dob)

K Zaklínači od polských tvůrců jsem od počátku přikračoval trochu s obavami. Ty se bohužel nejen naplnily, ale částečně byly ještě překonány. Pokud se týká většiny postav, jejich nejúdernějších reakcí či i vztahů mezi charaktery, tak jde o takový hold původním knihám, až je z toho bohapustá kopie. Paní jezera a souboj s mořskými potvorami na schodech do moře, odčarování příšery, Triss jako Yennefer atp. U Triss se dokonce i opakuje "rodinný" vztah ke zřídlu. Ba i úvaha o klidné společné budoucnosti je v knižní sérii (kde se ovšem vybaví Geraltovi při souloži s Yennefer, jež mu "omylem" v tu chvíli čte myšlenky). A láska k Triss... Geralte, všichni víme, že sklopila uši jen co se k ní Yennefer přiblížila. V tomto tak i kopíruje silnou vůli své průbojnější kolegyně.

Nicméně od úmorného opakování k samotné hře... Líbilo se vám hned počáteční dilema s výběrem plebsu versus lokální vědmy...? Je v knize (tam se odehrává v utečeneckém táboře, křest ohněm je také hlavní záminkou). Nj. zase zpět...

Pokud už se ovšem dostanu k samotnému soubojovému systému, tak ten je zdařilý. Dokonce až velmi zdařilý. Jeho jedinou vadou je jeho příliš časté využívání proti hordám průměrných nepřátel. Tak skvělý zase není a to i přes to, že monstra (popis, vzhled) jsou další silnou stránkou hry. Zvláště však počíná pít krev v kombinaci s velkým množstvím úkolů typu: "najdi, zabij, posbírej, přines". Jestli se někdo rád trefuje do různých "pošťáckých" questů jakožto prostředku na zvyšování úrovně hrdiny v RPG, tak Zaklínač toto dotáhl až ke skutečnému vrcholu. Zvláště otravné je to v kombinaci s "denním režimem" postav, jenž je zde opravdu jen proto, aby hráče šíleně zdržoval. Pobíhání od čerta k ďáblu je páteřní složkou celé hry, jež zcela zastiňuje příběh samotný.

A ten hlavní příběh v posledku není vůbec špatný. Pravda hlavní postava (Geralt) v něm působí jako pěst na oko, ale jakmile se rozjede (v poslední, ehm, kapitole), tak má své grády a rázem jako bych hrál jinou hru. Celkově je kvalita poslední kapitoly a epilogu nad úrovní celého minulého dění. Pokud by to takhle vypadalo celou dobu, tak to by bylo, ach, přímo skvělé. Už mi to trochu naznačila předposlední kapitola s velmi atmosférickým questem (v rámci hlavní linie) s nevěstou ztracenou v polích (znalí ví, bez spoileru to vypadá triviálně).

Občas také narazíte na dobré nové postavy. Javed nebo Magistr (v knize Profesor) jsou zase totálně mimo, ale ten Sigfried už šel. Aj mu odpustím, že je to úplná kopie jeho knižního fotra(Eyck z Denesle), když je to tedy ten syn. U Yaevinna už je to horší (hlavně ze začátku to byl hrozný kokot). Co se týče postavy Velmistra, tak jsem byl velmi spokojen. Jen škoda, že se neprojevil dříve. Bez těch jeho minionů bych se obešel. Jo a Adda taky fajn. Tady měli autoři prostor její charakter rozvinout a celkem se to povedlo. Byť připomeňme, že v knihách je po odčarování citelně, ehm, mentálně zaostalá.

Jinak grafika dobrá, byť žádná vyloženě úchvatné scenerie. Snesl bych větší variabilitu. Systém zlepšování dovedností velmi dobrý (souvisí se souboji). Úchvatný byl i deník, zejména bestiář. Alchymii a výrobu bomb také kvituji s povděkem. Co se týká samotného RPG systému, tak se Zaklínač povedl skutečně velmi.

Dvojku asi vyzkouším. Ale budu od ní vyžadovat silný příběh s menším počtem odboček a originálnějšího Geralta, jenž více míří k odkrytí vlastní minulosti. Celé to opáčko knih ať si příště autoři nechají od cesty. Celkově hodně "hmm" hra, kterou mohou zkušení hráči RPG s naprostým klidem minout.

Pro: Některé charaktery, poslední kapitola hry, vývoj postavy

Proti: Nudné pobíhání po světě kvůli nudným questům, kopírování knih, hlavní hrdina, denní režim postav

Nevím, jestli mám právo hru hodnotit potom, co jsem přečetl jen tři knížky. Zbytek zatím smutně leží v knihovně, ale chystám se na ně. Tak či tak hra je úžasná, i když mě nesmírně párkrát odradila sekáním na začátku hry, které se později sice zvolní, ale stále se hra občas škube, a odvážím se říct, že mám velmi dobrý stroj. Chyba podle mě není u mě, pár mých známý má stejný problém, ale dá se to překousnout a hra dohrát.

Geralt je zde vlastně skvěle vyřešená postavička. Nesouhlasím například se Zoltanem, že jsou zde negeraltovská rozhodování. Pardon, vlastně jinak, pár jich zde je, ale o tom jste nerozhodoval Geralt ale vy, nezapomínejme, že Geralt ztratil paměť a všechny rozhodnutí se tvoří na základě životních zkušeností. Geralt byl jako nepopsaná kniha, na které se píšou nové řádky. Jak jde čas můžeme nenápadně vidět, jak se mění Geraltovi i tón hlasu, a jak se mu nenápadně posouvá charakter jistým směrem (alespoň v českém dabingu jsem to cítil.)

Bestiář je kapitola sama o sobě, stejně tak lektvary, znamení, všechno vám dává možnost vytvořit si určitý typ zaklínače. Mě každý například odrazoval od dávání bodů do znamení, alespoň těch zlatých, ale ohnivé znamení na nejvyšším stupni dokáže neuvěřitelné zázraky. S RPG hlediska (!) zde máte vlastně možnost být bojovník nebo čaroděj. Ještě k potvorám…o krásném vyjmutí různých potvor z mythologie nemusí být řeč, to bylo úžasné a vlastně byli i krásně zvládnuté graficky. Ale sem jediný kdo měl pocit, že všechny bestie vypadají z dálky neskutečně uměle? Dají se nad tím přivřít oči ale, když už píšu tento komentář, chci být fér.

A samozřejmě je nutné pochválit krásný živý svět, a vlastně velmi dobré zvládnutí charakterů z knížky. Co ale myslím nevadilo jen mě… Triss se snaží zoufale sbalit Geralta , a ta historka o tom jak budou ona, on a Alvin žít v někde v chaloupce…to je doslova vytrhlé z knížky a je jasný důkaz, že Triss měla nahradit v této hře Yennefer. Chudák Triss za to nemůže, ale myslím, že tím hodně zkazily jí a její charakter. Jinak ovšem Geralt, Shani, Zoltan…vše bravurní. O příběhu možná ani není nutné mluvit, velmi slušné spojení knížek a herního pokračování.

Zkrátka Geralt patří ke špičkám RPG, s drobnými chybkami, nepodstatnými chybkami které se najdou všude.

Pro: Velmi kvalitní příběh, dialogy, český dabing, kartičky :-D

Proti: Dle mého problém s optimalizací, ale nevím. Český dabing ve smyslu, že se opakovali i hlasy hlavních postav.

Knížky jsem nečetl a herní značku Witcher jsem tak nějak ignoroval. Až po nějakých pěti letech od vydání jsem se rozhodl, že dám šedovlasému vlkovi šanci. Stejnou, jakou jsem dal před pár měsíci sérii Dragon Age.

Witcher ze začátku chytne příběhem, prostředím a několika stěžejními postavami, které hrají úlohu v rozhodovacím režimu v podstatě hned od první kapitoly. Systém ovládání, inventáře, vylepšování postavy či míchání elixírů je snadno pochopitelný. A to i proto, že Enhanced Edition je kompletně lokalizována a po delší době (snad od Mafie 2) jsem hrál hru s českým dabingem. U hlavních postav je dabing víceméně povedený, u vedlejších mi to místy připadalo, že to dabovali uklízečky nebo údržbáři daného studia.

V průběhu hraní a s přibývajícími hodinami toulání se okolím Wyzimy a Wizimou samotnou se však dostaví známky stereotypu, který ve hře reprezentují dvě věci - opakující se design prostředí (například krypty nebo interiéry domů jako přes kopírák) a nějakých deset prototypů lidí, kteří se v celém zaklínačském světě opakují. Naštěstí většina příběhových i vedlejších questů je zajímavá a spolu se soutěživým sbíráním erotických karet nebo pokerovými a pěstními souboji tvoří dostatečně silný atribut hry, který vyrovnává zmíněné slabé stránky.

Když jsem se navíc dočetl, co vše řeší Enhanced verze, byl jsem rád, že jsem u Zaklínače nestrávil další hodiny nad dlouhými loadingy (zkrácení nahrávání lokací až o 80% oproti původní verzi) a že jich tady je požehnaně. Nemůžu posoudit, jak se liší úpravy dialogů oproti původní verzi, ale žádné mě nijak neiiritovaly a většina (převážně Geraltových) mě i příjemně bavila. Designově je znát, že už od vydání hry uběhl nějaký ten pátek a ne všechny lokace mě stoprocentně bavily (např. pole nebo bažiny). Stejně tak je zajímavé, že skoro pořád prší, ale chápu, že potřebné atmosféře nepřidá nic více, než právě pořádný slejvák.

Nakonec bych zmínil postavy. Nejvíce jsem si v průběhu oblíbil Shani ,ikdyž Alvina jsem ze zřejmých důvodů svěřil nakonec Triss a od druhého setkání ve Wyzimě pak také Triss. Také jsem rád chodil pro úkoly a alchymistické rady k podívínskému Kalksteinovi a v druhé půlce příběhu přibyly vtipné rozhovory i s písničkářem Marigoldem.

Zaklínač je dalším kvalitním zástupce žánru RPG, který nabízí propracovaný příběh a spoustu hodin zábavy, ikdyž se lehčí stereotyp dostaví poměrně brzy. S druhým dílem tak nebudu dlouho otálet.

Pro: příběh, Geraltovy dialogy, prostředí Wyzimy, zajímavé questy, lokalizace, Triss

Proti: designový stereotyp, méně zajímavé lokace ke konci, grafické a technické nedostatky (mimika, animace cut-scén, některé souboje)

Práve enhanced verzia využíva naplno potenciál pôvodnej hry, ktorá bola zbastardizovaná snád najhorším dabingom aký som mal tú česť počuť a nesmierne zdĺhavým loading screenom. Dabing je vyriešený language packmi, ktoré sa dajú stiahnuť a gumujú amatérskosť pôvodného českého a anglického dabingu -- kedže anglická verzia bola kompletne nanovo predabovaná pre tento super patch a z nevýhody sa rázom stala silná stránka hry. Teda ak pominiete, ten nie príliž jednoduchý postup inštalácii jazykových packov. Loading screen rovnako polepšil z 1-2 minutových čakacích dôb na maximálne 30 sekúndové.

Bohužial, niektoré chybky stále ostali. Hra je stále dosť jednoduchá aj na hard obtiažnosti, inventár a character screen stále neprehladný. Tvorba postavy hraje minimálnu rolu, a v podstate nemotivuje k druhému prejdeniu. Rovnako mi vadila aj záplava nových questov vždy na začiatku nových kapitol, bez toho že by to bolo nejakým spôsobom dávkované.

Okrem toho, všetky klady ostávaju z pôvodnej verzie. A to näjma: vynikajúca atmosféra, a reálnosť a design jednotlivých máp bez nutnosti scalingu ako je to už zvykom posledné roky. Koniec koncov, posledné roky neboli až také kritické ako som očakával pre RPG žáner. Okrem Witchera sme dostali skvelé Divinity 2, či ešte o triedu lepší Risen.
The Witcher pro mne nejlepší fantasy sága všech dob a co se hry týče tak pro mne i nejlepší rpg všech dob ( sorry Gothicku ). To Protože děj The witchera je prostě stejně úžasnej jako knižní předloha a po pravdě kterýmu developer týmu se toto povede! á osobně to beru jako další hnihu o zaklínačovi v interaktivnim podání!

Děj- ten kdo četl knižní ságu tak tato hra ne jen že doplní co se s Geraltem stane dál ,ale plus rozvětví o nový velice zajímavý děj! Potkáte staré znamé jako Marigolda, Triss Ranuncul,mnoho dalším skvělých postav starých známých či uplně nových. Příběh má epický nástup kdy se ocitnete na legendárním Kaer Morhen a odstartujete epický děj. Všechny ty známé lokace z knih jsou skvěle vypodobněny ,a skvělé ukazují jak vypadají. a také postavy a rozhovory snimi jako se Zoltanem Chivay jsou dokonale napsaný ,a odpovídaj knihám.ve hře též musíte udělat rozhodnutí ktere mají pozdějši dopad a nemáte jasně vyznačené jeli to špatný rozhodnutí a moralní nebo ne.

Grafická stránka- Pro mne osobně když The Witcher vyšel tak vypdal prostě paradně na RPG hru a celý ten nadech slovanské přírody se povedl na jedničku. postavy vypadaj dost slušně a jsou věrně zpracované podle předlohy. Prostě na tým který neměl před timto titulem žadné zkušenosti s vývojem her je tohle paradní výkon efekty jsou decentní a né žádný extremní mainstream bloomy a pod. Prostě a zkrátka neni to best looking game to je jasný ale na rok vydání plus zkušenost vývojářů je to hodně dobrý výsledek.

Také po hudební stránce je hra užasná ,skvěle navodí temnou atmosféru ale má i příjemné pomalé peaceful melodie. Soundtrack hodnotím na jedničku.

V gameplay stránce by někomu mohl vadit systém soubojů kde musíte vlastně ve správný čas při sekaní kliknou aby váš ůtok byl rychlejší a silnější mě osobně nevadil ale také sem si na něj musel zvyknout což zase netrvalo dlouho. a co by to byl za zaklínače kdyby nebyla možnost vytvářet lektvary ,což je velmi zajímavé a mužete náhodnou kombinaci výtažků z květin dosáhnout i samo otravy :) jsou tu i unikatní ingredience ,které vytáhnete pouze z těl unikatních přišer které najdete jen jednou ve hře ,takže by toho hráč měl využít. Questy jsou zabavné samozřejmě jste zaklínáč Geralt z Rivie a tak dostáváte ůkol zbavit nebohé a prosté lidi utopenců a všelijaké havěti, také ale můžete dostat kontrakt na velmi specialní kousek jako je Wywerní královnu apod. Ale jen zabíjenim monster to nekončí je tam zpousta jiných různorodých questů stejně zabanvích. Také jsou tu krčmy a mini hry ,kde mužete za peníze se utkat s místníma bitkařema ,nebo hrát trpasliči kostky na kterýc si mužete vydělat nemalí peníz ,nebo pijanské utkání kde je jedno pravidlo kdo první spadné pod stůl v limbu tak prohral. dale tu mame kurtizánky,obchodníky a jiný NPC s kterými je možný nějaký druh interakce. Z čista zkrátka ,když někdo ještě nedohrál The Witchera a pořád přěmýšlí zda do toho má jít! tak rozhodně ano,samozřejmě kažý má rád jiný druh rpg a jiných her, ale já díky této hře sem oběvil pro mne předtím uplně nové a epické universům Zaklínače ,a skončilo to tak že sem si musel pořídit všehny knihy! a netrpělivě čekám na The witcher 2 assassins of kings. A ruku na srce ne každý titul odstartuje takový zájem a skvěle vše rozvine a doplní jako pravě tento titul.

Pro: Pro: Grafika,gameplay,hudba, je to prostě zaklínač Geralt z Rivie co ktomu ještě dodat :)

Proti: Proti: snad jen počet loading screenů, a možná par bugů ale nenapadá mě po enhanced edici žádněj konkrétní

Pro mě byl zaklínač opravdu velmi příjemné překvapení. Čekala jsem průměrnou šedivou fanstasy, kde se akorát sem tam objeví nějaká ta polednice nebo jiná pro germánské fantasy neobvyklá potvora.
Ovšem od prvního spuštění bylo jasné, že to tak není. Už v prvním aktu se ukázalo, že svět Zaklínače rozhodně není černobílý a žádné vaše rozhodnutí není uplně dobré nebo úplně špatné.
Moje obavy týkající se soubojového systému byly taky zbytečné - nejedná se monotónní klikání, souboje mají svůj rytmus, nejsou ani příliš těžké, ani triviální, alchymie je rovněž zajímavě řešená. Zrovna tak mě potěšilo, že boss fighty nejsou nijak frustrující, snad až na bosse v prvním aktu.
Příběh je docela propracovaný, i když má taky své slabší momenty (které ale popisovat nebudu, nechci zbytečně spoilovat).
Nelze opomenout úžasné a nápadité lokace, které vypadaly naprosto úchvatně, hlavně venkovské prostředí IV. aktu mi úplně bralo dech.
Taktéž byla příjemná variabilita vedlejších questů, které rozhodně nepůsobily jako dělané přes kopírák, jak to v jiných hrách bývá.
Jako jediná tady jsem asi Zaklínače zbaběle hrála v angličtině, protože polština je mi jako jazyk nepříjemná a vůbec jí nerozumím. A ačkoliv podle toho, co jsem slyšela, je anglický dabing co se týče nadávek a sprosťáren dost okleštěný, rozhodně není nevydařený.

Pro: příběh, hlavní hrdina, úžasné lokace (hlavně lokace v polích), dobře řešený soubojový systém, možnost volby, neobvyklá monstra

Proti: občas otravné nahrávací obrazovky

Původního Zaklínače jsem hrál v původní verzi. Nedávno jsem ho rozehrál v rozšířené edici, abych zjistil že tam prakticky není žádná výrazná změna (a taky že má mizernou replayabilitu), takže od opakování hlavního příběhu jsem upustil a ani se mu tady nehodlám věnovat.

Čemu se hodlám věnovat jsou dva nové samostatné příběhy:

Cena Neutrality je poměrně malý quest s zajímavou zápletkou a minimem (1) postranních úkolů. Staví před hráče rozhodnutí hlavně morálního rázu, které se mi tu nechce příliš rozpatlávat - v zásadě se jedná o klasickou šablonu, kde se jedna stana obviňuje druhou z čehosi a obě strany mají vlastní verzi historky. Na hráčovi je, aby rozhodl, jestli je ono obvinění oprávněné a jak situaci vyřešit.

I když postupné odkrývání obou verzí příběhu je zpracované velmi pěkně, trochu mě zklamal závěr, kde jsem nakonec vybíral jen asi dvakrát nebo třikrát ze dvou černobílých možností. To si myslím vzhledem k rozsahu celého questu mohlo být zpracováno mnohem košatěji, ale budiž.

Co mě tu taky zaskočilo byla docela vysoká obtížnost, i když cokoliv mě zabilo až na jednu výjimku nebylo součástí hlavního questu a/nebo dalo se tomu vyhnout. Každopádně s dodanými talenty a nedostatkem materiálů pro alchymii mi přišel výběr fauny na některých místech tak trochu drastický. (Plus úplně poslední rozhodnutí, které jsem učinil, vedlo k mé smrti ve 3 vteřinách. Druhá možnost naštěstí dopadla možná i lépe než jsme zamýšlel.)

Vedlejší Účinky se odehrávají v obchodnické(?) čtvrti Wyzimy, kde je vaším úkolem sehnat 2000 orénů, kterými se Marigold (hnijící v místním žaláři) nevhodně zadlužil v místním podsvětí. Zatímco první dobrodružství bylo na questy poměrně skoupé, Vedlejší Účinky jsou naopak pořádný quest-fest.

Už na začátku je vám hra předhodí větší quest a pokud nejste docela slepí, narazíte na řadu dalších - ty na sebe navíc všelijak navazují a odměna z jednoho questu nakopne quest jiný. Do to si můžete vydělávat i hraním pokeru, pěstními souboji, s prodejem alchymistických ingrediencí, trofejí a magických předmětů a dojde i na chlastačky.

Nějaký hluboký příběh tu ale nečekejte - tohle je opravdu jen o plnění řady nenáročných, ale pořád ještě zajímavých questů.

Každý z přídavků jsem splnil v jednom herním dni a za dnešní reálné odpoledne, takže určitě nejsou nějak dlouhé, ale jako extra Zaklínačský nášup mě rozhodně potěšily a asi alespoň zkusím i další nové questy z patche 1.5. (Snad u nich překousnu absenci dabingu.)

Pro: extra porce Zaklínače

Proti: nic, co by při tomhle formátu a ceně stálo za zmínku

Ako veľmi vlažnému fanúšikovi Szapkowskeho diel (v pentalógií som skončil niekde u tretej knihy) mi bola u Zaklínača ukradnutá úcta k predlohám a prakticky som od neho nečakal nič viac než slušné RPG. V tomto ohľade ma nesklamal a moje očakávania splnil dobre. Zaklínač má ale proti mojej predstave ambície vyššie a snaží sa o určitú nadhodnotu, kde však slušne stroskotáva. Nehovorím ani tak o „dospelých aspektoch“ (ako slovník plný kurvamatí a zber erotických kartičiek), ktoré sú až príliš lacnými terčami a bol by som ich ochotný s prevrátenými očami prehliadnuť. Čo mi vážne prekáža je spôsob, akým Zaklínač pracuje s „vyššími témami“ a kladie otázky, ktoré sa ich týkajú.

Začnem trochu všeobecnejšie. Na to, aby nejaké dielo bolo v mojích očiach „dospelým“, musí skutočne klásť morálne dilemy ako dilemy, t.j. opustiť postoje s jasnou odpoveďou a postaviť dané otázky do svetla, kde sa javia problematicky a nejednoznačne. Zaklínač to však nerobí a len prevára učebnicové problémy v akomsi jazierku mainstreamových morálnych predsudkov, ktoré ani raz neopustí. Alternatívny morálny rád je naprosto devalvovaný tak, že je podaný tým najprimitívnejším možným spôsobom (vraždiace monštrum v pancieri ako übermensch? chce to kreatívnejšieho vizionára) a v hlavnej príbehovej línií má Geralt úplne jasno a ani raz nezapochybuje o tom, čo je správne (účel predsa nikdy nemôže svätiť prostriedky, ani keby to mohlo zachrániť ľudstvo pred apokalypsou). O to ironickejšie na mňa pôsobil posledný rozhovor, kde som pociťoval argumentačnú prevahu veľmajstra Jakuba nad Geraltom, anžto proti jeho moralistickým frázam mal argumentáciu aspoň nejakú.

Tam, kde Geralt na výber má, dostáva až... ehm... dve či dokonca tri možnosti (behold the scale!), ktoré sú formulované zväčša tak retardovane, až som bol často prinútený sa zaňho červenať. Najväčším nechceným vtipom sa stala jeho povestná neutralita, ktorá je skoro celý čas len prázdnou frázou omieľanou v rozhovoroch bez akéhokoľvek odrazu v jednaní. Geralt tak pôsobí trochu ako maklér, čo sa všetkých snaží presvedčiť o svojom srdci na ľavom mieste tým, že si pri burze popiskuje internacionálu. To fakt nefunguje.

Všetky filozofické otázky (najvýraznejšou bude asi problém determinizmu a slobodnej vôle, ktorý s mnutím na brade premyslel už nejeden múdrostichtivý teenager) sa formulujú veľmi plytkým, učebnicovým spôsobom a sú namontované do hry príšerne umelo. Nemajú tak v jej kontexte žiaden význam a skôr než zmysluplný motív bohužiaľ pôsobia trochu ako potreba autorov sa pochváliť, že si načítali nejaký stredoškolský úvod do filozofie. Aby som ale kritizoval aj na iných než intelektuálnych frontách, tak na opačnom póli sa ako terč ponúka súbojový systém. Ten občas dokázal baviť, väčšinou však značne frustroval. Ja si k už vyslovenej kritike akurát povzdychnem, že je trochu smutné, ak je popis v beštiári impozantnejší než beštia samotná (čo je tu prípad snáď u každej jednej). Ruku v ruke s tým samozrejme ide neskutočná inflácia, keď človek pomaly začne podozrievať na dne temerských bažín Atlantídu.

Ako som však spomenul na začiatku, musím priznať, že Zaklínač ma napriek všetkým výčitkam celkom bavil a prevažne kritický tón volím hlavne ako protiváhu k obecnej, podľa mňa nezaslúženej adorácií. Nemôžem zabudnúť pochváliť štvrtú kapitolu ako jednoznačný vrchol hry, ktorá má nádhernú atmosféru (keď je svetu skutočne vtisknutý „slovanský ráz“ a aj mytologický rozmer je ako tak autentický), veľmi pekné vedľajšie questy (línia so svadbou je na oveľa menšej ploche emocionálne pôsobivejšia než celý epický hlavný dej) a k tomu postráda akékoľvek frustrujúce lokácie (zdravím bažiny). Okrem toho, keď sa netlačí na pílu, tak dialógy sú napísané čtivo a nie úplne blbo, občas sa načrtnú zaujímavé vedľajšie charaktery (moji favoriti detektív a Kalkstein) a vôbec tá hra má určitý drive. Zaklínača tak v celku považujem za dobré RPG, ktoré som si fakt užil. Tam to ale končí.
Se Zaklínačem mě pojí mnoho skvělých zážitků a dlouhých hodin hry. Kvůli této hře jsem si pracně vydělal na nový počítač, abych si ji mohl zahrát. První rok na gymnáziu se tak nesl v duchu Zaklínače.

Tématiku Zaklínače jsem znal už dříve a proto jsem byl velice zvědav na jeho herní zpracování. Očekával jsem od toho hodně avšak hra předčila i moje očekávání.

Do hrače je od začátku pumpován silný atmosférický příběh v kombinaci s výbornou hratelností a množstvím zajímavých herních prvků. Na každém kroku hráč objevuje nové informace o tomto světě. Spoilery na minulost a zainteresovanost jednotlivých postav.

Geraltův svět je plný nebezpečí. V divočině číhají netvoři, s tmou se přibližují i k lidským příbytkům. Ve dne však hrozí nebezpečí za strany lidí, kterým jde pouze o svůj vlastní prospěch. Motat se tak v tomto světě plném intrik a nebezpečí je, v roli samotného Geralta z Rivie, zážitkem který se nezapomíná.

Hra se pěkně rozvijí a každá kapitola nabízí solidní porci příběhových zvratů, mnoho questů atd. Snadno se tak stává, že si hráč na konci řekne: "To už je konec?"

Zaklínač zaujme a pohltí. Důraz na denní dobu, či počasí dělá tuto hru realističtější. Propracované charaktery a celkové zpracování společnosti umocňuje zážitek.
Hra kvůli, které by stálo zato si vymazat paměť a projet si ji znovu poprvé.

Pro: Celá hra

Proti: Možná větší různorodost ztvárnění postav - obličejů.....

Co k Zaklínačovi napsat? Tuhle hru jsem jednoho krásného dne vyhrál v soutěži. A protože jsem zrovna měl co hrát, tak jsem Zaklínače uložil do poličky. Z poličky se na mě neustále díval a já jeho rozehrání neustále odkládal na dobu "až bude víc času". Ta doba nikdy nenastala a tak jsem já debil začal hrát uprostřed zkouškového. No co vám budu vyprávět. Zaklínač mě stál několik neúspěšných zkoušek a abych řekl pravdu, bylo mi to celkem jedno. Prostě jsem hrál a hrál. Krásně udělaný svět kolem Wyzimy mě naprosto uchvátil a já se nemohl odtrhnout dokud jsem hru nedohrál... Vím, že není bezchybná a těch 100% si nejspíš nezaslouží, ale nemám jinou možnost.

Pro: prostředí, mechanismy, systém boje

Proti: občasné bugy, místy zdlouhavost

Zaklínače jsem hrál před před několika lety ale snad napsat komentář zvládnu.
Hru jsem kupoval relativně krátce poté co vyšla (stála mě 1000,- a hehe nejela mě :D tak jsem ji odložil a po letech si na ni vzpoměl....a to už byla skoro zadarmo i Enhanced edition a tak jsem ji pořídil taky :D )

Co se mi na hře líbilo byla atmosféra slovanského světa co napsal Sapkowski. Lovení monster v bažinách nebo za temné noci čekat co vyleze na hřbitově. Útulné hospůdky s příjemnou hudbou u krbu, hned jsem dostal strašlivou chuť na pohár červeného vína. (to bylo pro mě náročné, protože jsem kvůli zdravotnímu stavu přestal zrovna s veškerým alkoholem :D Hned bych se připojil ke společnosti u krbu a zahrál si s trpaslíkem kostkový poker. )
Český dabing postav se mi velmi líbil ( i když jsem slyšel názor že polský je lepší, polsky neumím tak nevím :) ) drsná suchá mluva mi velmi seděla na Geralta, přesně takhle jsem si ho v knihách představoval. Líbil se mi i styl jak se zaklínač pohybuje a jak bojuje, pravý nečistý kříženec schopný odrazit i letící šíp. Do toho lektvary, Sihil do ruky potřený Crinfridským olejem a jsem připraven na vše .

Slovanský bratr vojín M. v předchozím komentu zmínil že mu vadilo že npc mají denní režim a občas je nemohl najít. To já si naopak myslím že to je jedině dobře. Kdyby jen stáli jak solné sloupy na místě bez pohnutí, kazilo by to dojem fungujícího města/vesnice a byl to jednoznačný krok zpět.

Co mi přišlo moc přehnané byli OP zaklínačské zmanení. Vymaxoval jsem Aard a Igni a nic nemělo šanci. Aard srazilo půlku protivníků k zemi nebo omráčilo, druhé půlce vyrazilo zbraně z rukou a aby toho neměli málo tak Igni je zapálilo. :)
Taky pěstní souboje, protivníci si proti Geraltově síle a regeneraci moc neškrtli. (Údajně v dalších dílech už to není tak easy.)
Tragédie byl inventář, neskutečný nepořádek. Půlky kuřete, petadry, alkohol, rudy, lektvary,části nestvůr a všemožná flóra jako ingredience do lektvarů...atd. Doporučuji při vaření různých lektvarů si promyslet kombinace typů (albedo, rubedo, nigredo) a craftit je pořád stejně. Jinak se z toho zblázníte když budete mít od každého tři typy.
Vadilo mi že když jste k někomu vtrhli do domu a začali tam rabovat před nimi jejich zásoby ani se dotyční neozvali. Teda nevím jak vy ale já bych tuto činnost určitě přinejmenším komentoval.
Se sexem ve hře to trošku přehnali. Ne že bych měl něco proti sexu, patří k životu a taky jsem ho občas praktikoval ale co je moc to je moc. (Geralt jako zaklínač to má celkem vychytané: dítě si nevyrobí, nemoc nechytne a pokud se mu postaví při těch chemikáliích co do sebe leje tak mu to přeju. :) ) Jo poctivě jsem zůstával v každé lokaci co nejdéle, plnil jsem všechny úkoly a důkladně se expil. A když jsem se měl přesunout dál dokonce jsem googlil, jestli jsem nevynechal nějakou svolnou slečnu/paní ale počet souložících příležitostí na uběhlou dobu strávenou v příběhu by se spíše hodil do jiného žánru hry. :D Ale to je jen můj názor, a zase nemusíte to dělat že ano. (jako i v životě :D )

Zajímavost:
Víte jak je to s tím Marigoldem a Triss? Aneb překládání jmen je vždy naprd. :) Jestli ne tak:
Nejdříve vycházeli s Geraltem povídky a když se tam objevil jeho věrný hospodský kumpán a bard v originále Jaskier (pryskyřník) tak ho přeložili jako Marigolda (taky žlutá a asi hezčí květina :) ) Všechno bylo dobré ale až do té doby něž se tam objevila Triss Merigold. Vzhledem k tomu že by se ty dvě postavy pak pletli tak ji nazvali Rannuncul ( od Ranunculus - pryskyřník latinsky )
V angličtině ho pojmenovali Dandelion (pampeliška) že prý zní mužneji než anglické slovo pro pryskyřník
V němčině Rittersporn (stračka) asi taky že se líbila víc...:)
Prostě květinový bordel :D no řekněte sami, kdyby nechali jména v originále tak je klid.

Zaklínač je povinnost pro každého fanouška knihy. Sice Geralta záhadně oživili pro děj hry, ale je jasné že by nevymysleli jinou osobnost jiného zaklínače. Potkáte staré známé postavy, včetně mého oblíbeného Zoltana Chivaye a Shani ♥.
Hraní této hry jsem si užíval a po určité době neustálého hraní jsem na procházce v lese(v reálném světě ) poznal třeba Verbenu a nebo před kamarádem deklamoval: "u zhasnutého ohně se nedá meditovat" :D

Pro: atmosféra, postavy z knih

Proti: inventář a jiné drobnosti viz koment

V roce 2007 vyšly tři výborné hry Bioshock 1, Crysis 1 a jako poslední Zaklínač 1 který byl na svou dobu revoluční. Jako první zmíním příběh, který byl ve všech dílech herní série výborný a tady to není výjimka stejně jako ve většině RPG jsou i tady výborné dialogy u kterých je slyšet jeden z nejlepších českých dabingu ve video hře který sice někdy zní směšně, ale tady prostě sedí. Jako další tu jsou postavy, které jsou skvělé jak hlavní tak i zaporné. Jako další tu je soubojový systém, který když jsem hru poprvé z pustil tak mě dost zaskočil, ale na konec jsem mu přišel na kloub, ale jsem rád, že v dalším dílech byl už jiný.
Další klad je hudba která je skvěla jak běhen soubojů tak i během toho když jenom chodíte po lokacích. Ve hře jsou taky skvělé questy jak hlavní tak vedlejší které nají i vliv na svět kolem vás což je skvělá a jako poslední klad je délka hry. A jako zápor je asi trošku slabší grafika na to když si představíte, že ve stejném roce vyšlo Crysis a Bioshock. A na závěr Zaklínač je pro mě jedna z nejlepší her ne světe ale oproti trojce to je slabý kafe ale i tak je to výborných 95%.

Pro: Příběh, questy jak hlavní tak i vedlejší, hlavní a zaporný postavy, dialogy, český dabing, druhy nepřátel, soubojový systém, hudební doprovod.

Proti: Trochu slabší grafika.

Na Zaklínače jsem se hrozně těšil, ale trvalo mi to tři roky a čtyři rozehrání než jsem se konečně dostal přes druhou kapitolu až k závěrečným titulkům. Mé počáteční nadšení zaklínačským světem pomalu začalo ustupovat a ve Wizimě jsem pochopil, že opravdu nehraji za Geralta, ale nějakého amnézií postiženého zaklínače. Nejsem žádný velký fanoušek zaklínačské ságy, ale stejně jsem se po celou dobu nemohl přenést s rozhodnutím vývojářů hrát za Geralta s amnézií a zasazení po sáze. Možná kdyby šlo o nějaký prequel a nebo o neznámého zaklínače.
Hlavní příběhová linka není zrovna žádný zázrak (asi jako tenhle komentář ;), a tak v hraní mě udržel samotný svět, postavy a nápadité úkoly. Byla příjemná změna se pohybovat v realističtějším světě, lokalitám připomínajícím Evropu a nám bližší mytologii. Chvályhodné je i zaměření na dospělejší publikum a nedělání ústupků pro získání nižšího ratingu. I když sbírání karet, mi přišlo takové křečovité a zapadalo bohužel do konceptu více všeho. Geralt se otáčí víc za sukněmi než Jaskier. Lokace jsou narvané rozmanitými nestvůrami, které se neustále objevují znova a znova.
S nestvůrami souvisí bojový systém, s kterým si autoři z CD Projekt RED dali opravdu práci. I když jsem hrál na normální obtížnost a nebyl jsem vyloženě nucen využívat všech vymožeností, tak jsem se tak snažil činit. Studoval jsem slabiny nepřátel, používal jsem lektvary, oleje, znamení, různé styly boje, zbraně a ke konci i nějakou tu petardu. Různých kombinací je nepřeberné množství a úspěšně se daří nahradit ne až tak rozvětvený dovednostní strom. Kvalitou za bojovým systémem nezaostává alchymie, kdy je možné zkoušet i vlastní recepty, ale vzhledem k počtu receptů možná i zbytečné.
Tak jak dokáže být bojový systém neskutečně variabilní a propracovaný, je až s podivem, jak málo variabilní jsou obyčejné NPC postavy, brnění, zbraně a interiéry. Navíc občas by prospěla změna i v rámci jedné NPC v průběhu času, aby nedocházelo k nechtěným komickým situacím. Obrat nastává zase u exteriérů, které jsou různorodé a některé vizuálně působivé, navíc umocněné denním režimem. Leč použitý engine je dosti omezující. Objevují se neviditelné zdi a pro hráče nepřekonatelné překážky, jako je kámen, plot a podobně. Ano všemocný zaklínač se zasekne u sebemenšího výstupku.
Lokace nejsou nijak obzvláště rozsáhlé, ale díky technickým omezením a designovým rozhodnutím na mě hra působila šíleně zdlouhavě. V ukrutné pomalosti se odehrával i sběr věcí, který navíc byl dosti nepřehledný, omezující a do jisté míry zbytečný.
Hra na mě působila nevyváženě, například zadání téměř všech úkolů vždy na začátku kapitoly. Zajímavé nápady, které jsou bohužel nedotažené (například komický pěstní souboj). Využívání denní doby, které je u vedlejších úkolů dodržováno u hlavních jaksi ne vždy. V plnění hlavních úkolů je navíc dána jakási volnost, která nefunguje a občas se stane, že i když máte vše splněno, je ještě nutné dojít za NPC A nebo místo B.
Od Witchera jsem očekával podle hodnocení a komentářů podstatně více, ale bohužel pro mne jsem si hru až na výjimky nedovedl užít.

Aktualizace po 2 měsícíh: změnil jsem hodnocení ze 70 na 80. Z odstupem času, to pro mne nebylo až takové zklamání.

Pro: svět, postavy, exteriery, variabilita bojoveho systemu, ukoly

Proti: pribeh, Geralt, respawn, zdlouhavost, prekazky, interiery