Hned na úvod je si třeba říci, že tohle je fakt debilní hra, patří k tomu nejhoršímu, co jsem kdy hrál. Tak, a je to. A teď vám povím pohádku, kterak se Caelos do Moskevského metra dostal.

Za devatero lesy, žil byl Caelos, který si jednoho dne, šel do obchodu ulovit něco k snídani. Na své strastiplné cestě plné nástrah a loupežníků, dorazil Caelos konečně do obchodu, kde vyměnil své těžce vybojované zlaťáky z železáren za božskou krmi, aby mohl povýšit na další level v obžerství. Vznešeným krokem vykročil ke staré lesní elfce, které chtěl zaplatiti, když vtom jeho zrak spočinul na krabici, z níž čouhalo dévédé s nápisem The Stalin Subway.

"Hoj, jaká to cena, pouhých 37 zlaťáků", bojovně vykřikl Caelos a okamžitě to bezpečně uložil do svého košíku. Ve svém úkrytu se jal Caelos Stalinovo metro instalovat, avšak disk byl zřejmě zaklet zlými skřety, neboť mu to nejelo. Tasil tedy dévédé z mechaniky a s burácivým řevem jím mrštil o zeď. Stalinovo metro pro něj zůstalo zavřeno a on zůstal rozhořčen na nejvyšší míru!!!

Uplynulo moře času a Caelos stále trpěl touhou dostat se do Stalinova metra, až jednou, jako blesk z čistého nebe, se mu dostal znovu do rukou klíč do Stalinova metra díky kouzelným svitkům, jenž zovou se Score. I přes varování, že Stalinovo metro je pouze pro bojem ošlehané a otrlé válečníky do něj vstoupil a...

A varování nelhala, Stalinovo metro je ohyzdná díra, z níž má hrdinný Caelos noční můry ještě dnes.

The Stalin Subway je po všech směrech špatná hra. Jak píše popkec, ruská píseň v menu je úsměvná a spolu s některými bugy u kterých se fakt zasmějete, tvoří jediné klady této hry. Graficky hra pokulhává a to hlavně kvůli prostředí, protože většinou se pohybujete v chodbách a i v těch je váš pohyb omezen. Kupříkladu když někam nemůžete jít, tak vás hra prostě nepustí dále, zastavíte se o vzduch (kdyby tam dali nějaké mříže, nebo tak něco, ale ne, je tam vzduch). Vrcholem všeho je, že si civilista čapne ve dveřích a vy do nich prostě nemůžete. A když ho zastřelím, abych mohl pokračovat dál, tak se napíše: "Zabil jsi moc civilistů", či nějaká podobná blitka. To je vrchol. Co se týče hratelnosti, je hra vážně ubohá. Při pohybu mi to připadalo jako kdybych jezdil s tankem, tak těžkopádného blbce, to by jeden pohledal. Zbraní není málo, ale jsou si hodně podobné a nudné. Jediné co z téhle hry stojí trochu za vyzdvihnutí je hudba. Není to sice nic moc, ale aspoň mne nesrala, jako to ostatní. Hru jsem nedohrál, protože to nešlo. Přišel jsem totiž ke dveřím a chtěly po mě klíč. Fajn, našel jsem klíč, jdu ke dveřím a nic. Zkoušel jsem loadovat starší savy, trochu změnit postup, a nic. Prostě blbá hra.

Výčet věcí, u kterých jsem se zasmál:
-otevřu dveře chlápek telefonuje. Vystřílím mu celý zásobník do zad a nic. Když jsem nabíjel, tak on zavěsil, jako si mne všiml a začal pálit.
-chlápek kouří (asi), ale nemá mezi prsty cigáro, takže to vypadá, jako by se drápal v nose.
-stříleli po mě skrz betonovou zeď.
- na zemi se objevhla červená traverza, která zmizela, když jsem k ní přišel.
-chlápek se za dveřmi míhal nadzvukovou rychlostí.
-v kanále jsem našel pohozenou HOŘÍCÍ pochodeň. Když se s pochodní potopíte pod vodu, zhasne. Jenže když se vynoříte plamen zase naskočí! To se musí vidět!
-nastoupil jsem do výtahu, ten se rozjel, ale já ne. Po průchodu podlahou jsem se zřítil do šachty:)
-atd. atd. mohl bych pokračovat, ale je toho hodně.

Další kapitolou sama o sobě je padání mrtvol. Třeba zastřelíte vojáka u zdi a on se o ní opře jak prkno a zůstane stát. Nebo si sedne a hlavu si strčí mezi nohy, zřejmě si chce provádět felaci. Jejich pózy jsou vážně k smíchu. Jo a při headshotu jim uletí čepička!

Alternativa: Zlomte DVD s hrou, vypněte počítač a jděte třeba na pivo.

Pro: Srandovní chyby

Proti: Hlavně hratelnost a chyby, no a pak taky vlastně celá hra je jedno velké mínus.

Inu popravdě jsem si myslel, že mnozí mí blízcí, kteří THE STALIN SUBWAY hráli hru trochu nespravedlivě haní. Naštěstí v neštěstí jsem se o kvalitě titulu přesvedčil na vlastní kůži. Nejde ani tak o grafiku, ta mě přišla dobrá (jsem nenáročný old games pařan). Nejhorší na hře jsou opravdu již několikrát zmiňované chyby. Stalo se mi třeba to, že jsem vystřílel zásobník do nepřítele zaseklého na půl ve zdi a ten se jen vesele pohyboval na místě. Po znovu nabití mě zabila mnou vystřelená a odražená kulka. V tu chvíli jsem se začal řechtat jak kůň :D Opravdu, ty chyby jsou zábavné...

Pro: Hudba v (někdy neviditelném) menu s hudbou, chyby (někde se opravdu pobavíte)

Proti: chyby ve hře, procházení zdmi, AI civilistů...

Nebýt časopisu ABC, nikdy bych se hře nedozvěděl, i když bych o moc nepřišel. Normálně mě takovéhle jednoduché, nenáročné a graficky průměrné akční FPS válečné hry z období 2.světové války hodně zajímají, The Stalin Subway mě ale bohužel vůbec neupoutal ani ničím nenadchnul. Jeho asi největším mínusem je naprosto podělaná hratelnost a hlavně střílení ze zbraní, to bylo peklo. S malou ruční zbraní jste nepřítele zabili tak na 10. ránu a ani těžké zbraně a kulomety nebyly zrovna moc účinné. Také se mi vůbec nezamlouvalo prostředí, špatně vymodelované a navíc to bylo jedno velké bludiště. Teď bych se ale měl přesunout ke kladům hry, čímž rozhodně je pohodová grafika a naprosto parádní dabing a ... to by bylo asi všechno. Kdyby The Stalin Subway neměl tak za*ranou hratelnost, šel bych s hodnocením ještě trošku více, možná i do průměru. Pro nenáročné hráče, kteří si rádi zahrají jednoduchou FPS hru, doporučuji. Pro ostatní rozhodně nedoporučuji.

Pro: Grafika, dabing ...

Proti: Hratelnost, střílení ze zbraní, AI nepřátel ...

Abych teda přispěl svojí troškou do mlýna. Nevím, co ostatní hráči čekali od budgetovky z Ruska (zázraky těžko). Existuje o dost horších stříleček, které jako celek absolutně nefungují a přesto zde mají vyšší hodnocení (např. Kreed). Od hry jsem absolutně nic nečekal a o to víc mě překvapila. Hratelnost není na budget vůbec špatná - hra je dlouhá, prostředí se mění často (i když hlavně ve prospěch interérů, grafika je i na svou dobu průměr ale co čekáte za efekty v moskevském metru?, naopak celkem dobře vystihuje atmosféru), hudba neurazí. Velmi potěšil design úrovní - žádný koridor, kde člověk jen drží tlačítko běhu a střílí po všem, co se hýbe. Právě hratelnost připomínající hru a ne interaktivní film dělá hráči radost - je nutné prostředí prozkoumávat a na střední úroveň se i snažit krýt. To mi právě u nových her chybí - jste v podstatě nesmrtelní, nic vás neohroužuje, level design naprosto chybí a tak pozornost hráče je zaujímana jen neustálymi skripty na efekt (např. otřesný Bulletstorm). Jako odchovanci Wolfensteina 3D, Duke Nukem 3D a Redneck Rampage mi právě hra jako The Stalin subway sedne o dost víc (chceme vrátit do stříleček lékarničky!). Pobavily mě některé výtky na bugy - nenarazil jsme na žádný který by mi zamezil v dohrání hry, že tady někteří vyčítají hře to, že voják po smrti zůstane opřený o zeď nebo že se pochodeň po vynoření z vody sama zapálí - vše to má nulový vliv na hratelnost (až se vám v Morrowindu propadne do země důležité NPC, bez kterého se dál neposunete, to teprv na*ere). Shrnuto podrženo - průměrná hra, která neurazí ale slušně zabaví.
TSS jsem hrál úplně náhodou když jí vydali ve Score. No nic jsem nečekal a vůbec nic nedostal. Hra je děsně špatná to na rovinu, ale na tu chvíli zabavit může. Příběh je úplně jalový a nemá cenu se nad ním pitvat.
Hra trpí děsně moc neduhů od hudby přes grafiku až po samotný herní systém. Hned na začátku mě dostala děsná jednoduchost, i na těžší obtížnost. Ale když jsem se dostal do nějakého 4 kola tak mi došly náboje a byl jsm v háji.
Výběr zbraní je poměrně malý najdem tu pár serepetiček který ve 2. světové byly nedílnou součástí, ale ty zbraně jsou tak profláklé a nezajímavé že se to nedá brát ani jako pozitivum.
Hra samotná je striktně lineární a nedá hráči žádnou svobodu, což je škoda. Je pravda že jsem sice žádnou svobodu nečekal, ale zase je odporné jak hra drží hráče za ručičku.
A teď co je horší exteriéry nebo interiéry? No ono to vyjde tak nastejn, ven se sice moc nedostanem, ale to nevadí ono to stejně vypadá blbě(a kvůli nějakému bugu jsem nemohl venku otevřít dveře).
Dále máme na řadě grafiku, no podle mého je to na budget poměrně solidní, nedají se čekat žádné orgie ale je to takový standart. I když některé textury byly příšerné, nebo když jsem se zasekl o neviditelnou zeď, tak to dokázalo naštvat.
Hudbu jsem moc nezaregistroval snad jen v menu a nepřišla mi tak špatná.
Resumé: hra je to špatná, ale podle mě se dá chvíli hrát a zabaví. Rozhodně se k ní nikdy asi už nevrátím, ale podle mě si těch 40% zaslouží.(ale je to samozřejmě moje hodnocení).
V Rusku vzniká obrovské množství různých her. Sem tam si i nějaká prorazí cestu k nám. Nutno podotknout, že většinou jsou to hry celkem kvalitní. Ostatně, jak už jsem uvedl jinde, hry z východu mají zkrátka něco do sebe, co západní hry nemají. V případě The Stalin Subway je to však už na pomyslné hranici mezi dobrou a špatnou hrou. Dost záleží na tom, jaká očekávání od této hry máte a jakým pohledem na ni tedy budete pohlížet.

Popravdě, k této hře nelze moc přistupovat jako k typickým příběhovým FPS. Tato hra je hlavně o likvidaci velkého množství nepřátel za pomoci mnoha různých zbraní, podobně jako v klasických doomovkách. Víc od toho ani nečekejte. I když je tu náznak jakéhosi příběhu, který je v určitých fázích i celkem zajímavý, jde stále jen o pouhou budgetovou střílečku a nic víc.

Jako příslušník KGB neustále utíkáte a snažíte se prostřílet stanicemi metra, abyste mohli pokračovat vlakem do další úrovně. Občas se podíváte na povrch, případně do tajných laboratoří či do Stalinova soukromého bunkru. Jednou se dokonce ujmete role jedné agentky, s níž se zase prostřílíte podzemím Kremlu. Zkrátka nic jiného na vás nečeká, než prosté pobíhání z místa A do místa B za doprovodu neustáleho střílení po vašich soudruzích. Ať už se ale herní náplň může zdát jakkoliv stereotypní a bez nápadu, nelze popřít fakt, že střílení v této hře dává člověku alespoň celkem slušný pocit a dobře se u toho relaxuje.

Nepřátel je tu opravdu mnoho, ale jejich inteligence je mizivá. Většinou na vás čekají rozmístění za každým sloupem nebo rohem a nechají se snadno zastřelit. K tomu je tu alespoň velmi pestrá sestava zbraní, začínající u pistolí, pušek a samopalů a končící těžkými kulomety či raketomety. Celkově zbraně jsou v této hře jednou z nejlepších vlastností, která stojí za zmínku. Samozřejmě tu ale nechybí ani granáty, které však praxi popravdě moc nevyužijete.

Design úrovní je lineární, což ale u hry tohoto typu ani nelze vytknout. Až na pár vzácných výjimek se prostředí soustředí do prostor Moskevského metra. Musím uznat, že jednotlivé stanice vypadají celkem pěkně. Mimo to občas dojde i na závod s časem, kdy se musíte probít jedoucím vlakem a zabrzdit ho do časového limitu. Nápad je to dobrý, ale pro mě osobně často frustrující. Jinak si ale není moc na co stěžovat. Mírné oživení vždy přišlo vhod.

Ač se někomu může tato hra zdát sebeblbější, musím se přiznat, že já osobně se u ní docela dobře bavil. Na rozdíl od pozdějšího pokračování zde nechybí nápaditost v designu ani uspokojivý pocit ze střelby a celkově z chování zbraní obecně. Bohužel ale ne všem tohle bude stačit, takže z toho plyne, že tato hra rozhodně není pro každého. Jestli hledáte hlubší myšlenku či nevšední atmosféru, raději zkuste Metro 2033. Pokud ale hledáte jen pouhou střelnici k odreagování, zkuste tohle a uvidíte, zda vás to chytne či ne.

Pro: Mnoho zbraní, dobrá hratelnost, občas zajímavé lokace

Proti: Přílišný stereotyp, umělá inteligence nepřátel, občasné bugy

Myslím, že môj komentár určite nebude tak vtipný ako Caelosov, ale táto hra ma veľmi sklamala. Jej vývoj som totiž sledoval už od prvých informácií a vyzeralo to celkom slušne. Žiaľbohu, nakoniec z toho vyšla typická ruská hra - stereotypná hrateľnosť a neuveriteľné množstvo bugov. Ja som sa napríklad hneď na začiatku hra zasekol asi trikrát. Raz ma nezobral so sebou výťah, druhýkrát to zase bola vetracia šachta, ktorá bola pre moju postavu zrejme primalá a preto sa zrejme rozhodla zaseknúť sa v nej. Tretíkrát som sa po loade staršieho savu do tej šachty ani nedostal, lebo som sa zasekol v strope. O tom, že nepriatelia majú zrejme hlavy zo železa, netreba diskutovať, lebo zopárkrát sa mi podarilo vystrieľať zásobník Makarova presne do ksichtu a Rusák sa mi ešte vysmial Špaginom. Komentovať absolútne dementný level design, ktorý je bez štipky nápadu a kde desať minút hľadáte jedny zašité dvere, ktoré sa absolútne neodlišujú od tých neinteraktívnych. Túto hernú mizériu navyše doplňuje hudba, ktorá začne po chvíľke liezť na nervy a ktorá sa do päťdesiatych rokov vôbec nehodí.

Pro: Cena

Proti: Grafika, technická zaostalosť, množstvo hmyzu, otrasný level design, hrateľnosť,...

Nechápu proč někdo vydava a hlavne dabuje takovou hru! Opravdu špatná hratelnost, mise taktéž nic moc, multiplayer velmi nízke kvality, chyby, nic moc příběh a stále mě napadaji další a další zapory. Skrz na skrz špatná hra kterou se vyplati zkusit snad jen kvůli dabingu a uvodni písni v menu

Edit: Takže jsem se rozhodl že hru dohraji a po další misi snižuji hodnocení o rovných 10%

Pro: Znelka z menu, cena, dabing

Proti: Hratelnost, zbrane, prostredi, spatna AI, slaby multiplayer

Když jsem si jednoho dne koupil ABC dočetl jsem se o zbrusu nové hře The Stalin Subway a po předchozí hře Shade Wrath of angels jsem si myslel že i tato hra bude odpovídat své ceně. Od teď už budu hodnotit hry z ABC i podle obalu. Zned po spuštění na mě čekala naprosto rozladěná grafika, po úpravě grafiky na mě vybafla sklatba tak děsivá že se jí snad vyrovnala jen AI nepřátel. Hned v prvním kole se hra sekla takže grafika vynechala zdi. Mříže se vznášely ve vzduchu a nepřátelé, byť byli půl metru ode mně na mě neůtočili a všechno viselo v černém vzduchoprázdnu a vojáci ustáli i 7 ran do hlavy. V prvním kole jsem se zaskl mezi stěnou a dvěma těly nepřátel.

Pro: srandovní chyby v grafice, cena, písnička v menu

Proti: grafika, prostředí, AI nepřátel, vše ostatní