The Spy Who Loved Me

James Bond 007: The Spy Who Loved Me

Karl Stromberg je hledaným teroristou, který se snaží ještě více vyostřit již tak napjaté vztahy mezi Západem a Východem v období studené války a ovládnout dění na celém světě. James Bond společně s agentkou Anyou Amasovou dostali jeden z nejtěžších úkolů: zastavit Stromberga, dokud je ještě čas.

Hráč ovládá Jamese Bonda, tedy spíše jeho Lotus Esprit, ve kterém pronásleduje Stromberga ulicemi města; při styku s vodou jeho supersportovní vůz morfuje do podoby rychlého člunu a honička se přesunuje na vodní hladinu. Honička pokračuje i pod vodou, kde se vyhýbá střelám protivníkovy ponorky a sám se jej snaží střelbou zneškodnit. Hra je povětšinou vertikální skrolovací akcí viděnou z top-down pohledu; při přestřelkách, kdy Bond svoje vozidlo opouští se vidění přepíná do pohledu vlastních očí.

Hra je volným zpracováním stejnojmenné bondovky z roku 1977 s Rogerem Moorem.

Hier s tajným agentom 007 je ako maku, ale valná väčšina rýchlo upadla do zabudnutia pre nízku kvalitu a negatívnu kritiku hráčov. The Spy Who Loved Me bohužiaľ nie je výnimka. Predlohou bol rovnomenný film z roku 1977 s Rogerom Moorom, ale skôr by som sa priklonil k pojmu inšpirácia.

K dispozícií sú verzie pre 8 a 16 bitové kompy. K 8 bitu nemám čo dodať, keďže 2D strieľačky sú štandardom pre tieto systémy a veľa sa tu toho pokaziť nedá. Ale od 16 bitu by som čakal niečo viac.

Ako som aj naznačil, náplň hry sa skladá z 2D akcie aka Raptor, Swiv (len 8 bit)+ prestrelka v point and shoot stýle a 1 malé puzzle (bonus pre 16 bit).
Má to ale jeden háčik - ich kvalita je diskutabilná a obtiažnosť často vysoká.
Ďalší problém sú aj ceny za rôzne vylepšenia - sú už sami o sebe drahé ale kvôli tomu, že auto treba aj opravovať (toho bordelu na cestách je naozaj dosť), je skoro nemožné našetriť dostatok peňazí na obidve veci ! A čo tak sa na ne vykašľať a ísť so základnou výbavou ? Nie, takto to nefunguje, pretože 1 upgrade je povinný (na ponorku) a so základom sa toho neskôr veľa zničiť nedá. Preto odporúčam pozbierať všetky mince hneď na začiatku, často ukladať (cez save stat), vďaka čomu sa dá tomuto problému vyhnúť.

Musím upozorniť na to jediné puzzle, pretože po jeho vyriešení hra vyžaduje kód z manuálu.

Celé som to dohral ani nie za 20 minút a trochu ma to aj zabavilo (časť s ponorkou), ale ak hľadáte nejaký 2D shooter tak radšej berte Swiv/Raptora, pre lightgun akciu tu je Terminátor, pre 007 fanúšikov dávam do pozornosti GoldenEye na Nintendo 64 a From Russia with Love na PS2.

Pro: grafika,ponorková časť

Proti: krátke,ťažké ak neviete čo máte robiť