The Showdown Effect

05.03.2013

The Showdown Effect je multiplayerová 2D akce od tvůrců Magicky. Hra je inspirována akčními filmy z osmdesátých a devadesátých let minulého století a vyžívá se v předvádění všech možných klišé s nimi spojených. Postavy, které zde plní roli pouze hláškujících a vraždících strojů, je celkem osm (devět v případě luxusní edice) a každá má své unikátní schopnosti. Mezi postavy patří například Hank Stream, bývalý člen Delta Force, který má pouze 24 hodin na záchranu své unesené rodiny, či policista Lance Koboldski, jemuž zbývá poslední den do důchodu a nechce se připlést k ničemu, co by zavánělo problémy.

Hra obsahuje celkem čtyři herní módy, kterými jsou The Showdown, Team Elimination, One Man Army a The Expendables. Základním módem je The Showdown, kde je úkolem hráče zabít více protihráčů, než ostatní a pokud možno, tak přežít jako jediný poslední kolo. Team Elimination je týmový deathmatch, kde se proti proti sobě postaví týmy o čtyřech hráčích. V One Man Army je jeden hráč vybrán za cíl pro všechny ostatní a ti se předhání v počtu zabití tohoto cíle. Role cíle se v průběhu hry mění. The Expendables je teamovým módem, kdy se jeden člen teamu ujme tzv. naháněčů a druhý team se mu musí po určitý čas ubránit.

Dotaz - spustil někdo hru pod Windows XP ?
Mně po instalaci program nic nedělá, na fórech jsem zjistil, že je vyžadován zásah do registrů.

Tohle je zkrátka nevyužitý potenciál. Pokud by se v tomto 2D stylu udělala singleplayerová záležitost kdy ve stylu 80. let, jdete za pomstou a vše ničíte tak by to byla fajn oddychovka. Jenže jako mulťákovka selhává v mnoha směrech.

Předně ji skoro nikdo nehraje, takže v těch málo několika hrách si nelze moc vybírat ohledně hráčů, a co se týče režimů tady je hlavně jede všichni proti všem. Ten režim je nejhranější, ostatní jako team deathmatch nebo one man army to skoro nikdo nehraje. A je to škoda. Jelikož v režimu showdown, najdete většinou ty hráče co to hrají furt a mají nejvyšší level a skilly a ty ve většině případů dominují hrám.

I ten pocit ze střelby je zde divný, kdy se musí hráč snažit kurzorem najet na nepřítele, jenže ten skáče a blíží se s katanou co nejblíž, když navíc dá blok tak veškerou palbu vykryje. Takže občas je lepší se vykašlat ve stísněných prostorách na palné zbraně, a vzít též katanu a pustit se do boje na blízko. Bohužel ten občas taky dost hapruje, kdy vy sice bušíte do protivníka ale jemu to ubírá málo nebo vůbec, kdy on záhy vás sundá jednou ranou. Občas je to díky hráčům který mají neuvěřitelný ping, hodně o náhodě jestli je zabijete.

Další věcí jsou hry kde si zakladatel určuje pravidla, na takové kousky bacha! Setkal jsem se několikrát kdy si host vytvoří hru kde nejsou k dispozici zbraně, ani střelné ani meče. Lze jen použít předměty co jsou v lokaci, a on hraje s postavou kung-fu mistra kdy jeho smrtící kop Vás hned zabije. Navíc v těchto hrách má tuto vlastnost neomezeně, nepoužívá nic jiného a drtí ostatní postavy. Tyto vlastní pravidla dokáži občas zkazit hru.

Ne tento kousek bych opravdu nedoporučil, jen v případě že si sežene vlastní bandu spoluhráčů, pak by to mohlo chvíli zabavit. Ale stejně se brzy těch pár map okouká, a posun v hratelnosti je nulový.