The Need for Speed

První závodní hra, kterou jsem hrál. Ač se dnes může zdát, že hra vlastně nicmoc nenabízí (jen pár aut, okruhů a módů), tak byla dozajista revoluční. Projel jsem ji skrz na skrz a stávil s ní možná i stovky hodin, a stále mě bavila. Překonávání rekordů, či pouhá snaha o lepší projetí zatáčky mě nutilo nepřestat. Dnes už samozřejmě tuto hru moc nehraji, ale rád se k ní vrátím. Ač měla série dalších pár dobrých dílů, tenhle je asi nejlepší. Každému bych hru doporučil, ale novým hráčům už nebude asi pro své stáří moc vonět.

P.S. jet 202,5 mp/h s Diablem je stále skvělý pocit :)

Pro: auta, tratě, policie, rekordy

Proti: pouze stáří

The Need for Speed mě ve své době minul. Vyblbli jsme se s kamarády až u dvojky ve split screenu. Na počátek této slavné série jsem se tedy musel vydat až v rámci svých archeoherních výletů. A nutno kriticky přiznat, že dneska už hra skutečně nemá moc co nabídnout. Pár aut, pár tratí, pár herních módů, za dvě hodinky nemáte co dělat.

Jenže ono to tak není úplně pravda. Proháním tady ty extrapixelovaté supersporty po jednom z okruhů a najednou se přistihnu, že mě to vlastně baví. A že si dám ten závod ještě jednou, protože přece se kurňa od toho blbýho počítače nenechám porazit. A hlavně si dám bacha na tu ostrou zatáčku v druhý půlce trati ... sakra ona je tam ještě tahle šikana, na tu jsem zapomněl... tak znovu. :)

Ne na nějaké dlouhodobé hraní to dneska skutečně není, ale ve své době to byla fajn hra, tehdy i s pěknou grafikou. CD verze má i pěkné filmečky a spoustu informací o autech. Nicméně na rozdíl od některých jiných herních žánrů, k závodním hrám je bohužel čas nemilosrdný.

Pro: Zábavné závodění, licencované supersporty, zajímavé tratě, na krátko může zabavit i dnes

Proti: Strašně to zestárlo, jen pár herních módů, na delší hraní to není

Jeden z mých prvních kontaktů se závodním simulátorem mi dopřál titul The Need for Speed. A že jsem si s ním užil zábavy, i když nabízí jen osm aut a sedm tratí.

Těch osm aut totiž nejsou žádná prdítka, ale supersporty té doby. Objevil jsem a značně si oblíbil hlavně čtveřici Dodge Viper, Ferrari 512TR, Lamborghini Diablo (nejlepší do rovinatého města) a Porsche 911 Carrera, díky kterému nedám na značku Porsche dopustit.

Tratě jsou dobře vymodelované a různorodé od zasněžených Alp po písečné pobřeží. Když jsem se je naučil, projížděl jsem je celkem bez problému. V menu a během jízdy hraje parádní hudba, která umocňuje celkový zážitek.

Pro: auta, tratě, hudba

Proti: nabídka aut a tratí mohla být větší

První díl světoznámé série Need For Speed se vývojářům velice povedl, v té době se mu asi nic nedalo vytknout. Nejvíce mě ve hře překvapily velmi povedené jízdní vlastnosti vozů a pěkné tratě. Nejraději jsem měl trať v Alpách (byla rozdělena na tři etapy), kde se ze začátku jelo za pěkného počasí a ke konci již byl sníh. Vozy v této hře jsou pěkně zpracované, hlavně interiéry se povedly. Potěšila mě přítomnost policie v modu head to head.

Rok po vydání prvního dílu vyšla speciální edice, která navíc obsahuje dva překrásné okruhy a především přináší podporu DirectX 2 a protokolů TCP/IP.

Pro: nádherné tratě, sportovní vozy, menu hry, mody hry, pohled z interiéru, policie

Proti: docela málo aut

Prukopnik serie byl ve sve dobre velmi dobrym kusem. Troufnu si rict, ze mnohem lepsim, nez drtiva vetsina jeho nasledovniku. Trate, at uz projizdene dokola nebo na sebe navazujicimi useky, ktere jsem od te doby v zadnem dalsim NFS nevidel. Kvanta licencovanych aut. A uz v prvnim dile jsme se mohli honit s policii, i kdyz spis se snazit ji ujet, protoze alespon me vzdy po chvilce dojela.

Pro: na svoji dobu vse

Proti: trati mohlo byt o neco vic, nemoznost vyjet mimo trat s naslednou okamzitou kolizi a dramatickym snizenim rychlosti, ultimatni policie

Už v týchto dobách bolo jasné, že EA kopíruje čo sa dá, ale v tomto prípade vďaka jej za to. Predsalen Test Drive bol už nejakú dobu malinko starý, takže keď v 95 prišiel NFS, každý privítal Test Drive vo vynikajúcej grafike (na tu dobu) a podobne kvalitnej hrateľnosti. Skrátka klasika.
Čistá klasika, která už dnes z pochopitelných důvodů není tou revoluční a prdel nakopávající hrou jako kdysi. Kdo by to byl řekl, že z NFS nakonec vyroste obří továrna na prachy, co?
První (automobilová) hra co nás tak bavila, hráli jsme jí s kamarádem ve dvou, s tím, že každý jel jednu a tu samou trať a kdo měl lepší čas, doslova šlo o vteřiny, jo to byly nervy ! :-)
-1+8 / -9