The Journeyman Project 3: Legacy of Time

05.02.1998

The Journeyman Project 3: Legacy of Time je záverečným dílem adventurní trilogie, jejíž první díl vyšel roku 1993 (verze pro Macintoshe ještě o rok dříve). Jedná se o adventuru z vlastního pohledu a s volným rozhledem v předrenderovaném prostředí, které doplňují FMV sekvence s herci. Jedná se také o jednu z prvních her, které byly distribuovány na DVD, díky čemuž mohli tvůrci ponechat, na rozdíl od čtyř CD-romové verze, nekomprimovaná videa ve vyšším rozlišení.

Stejně jako v minulém díle, The Journeyman Project 2: Buried in Time, se ocitnente v roli Gage Blackwooda. Gage je agentem číslo 5 organizace TAT (Temporal Security Agency), který ma za úkol polapit agenta číslo 3 kvůli událostem z minulého dobrodružství. To je však pouze začátkem výpravy, která hráče dostane do takových lokací, jako je zapomenutá Atlantida, bájné El Dorado, či Shangri La. Novinkou organizace TAT je "Chameleon Suit" pro kopírování tělesné schránky postav, které agent získává. Prakticky to znamená, že se v jiných časových dimenzích již více nemusí starat o své maskování.

Legacy of Time bylo společně s druhým Atlantis jednou z prvních her, které jsem si chtěl zahrát. Screenshoty vypadaly fantasticky (Score 50), dobrodružný příběh odehrávající se v El Doradu a Shangri La měl tu správnou dávku tajemna a poznání a samotný obal byl (a pro mě i stále je) tím nejpovedenějším u počítačových her – a proto ho mám, tedy mimo DH, na většině profilů. Po dlouhých 14 letech jsem se tak odhodlal srovnat dávné představy s realitou imaginárního světa Journeyman Projectu 3, i přes často vysoká hodnocení a jiné klady u nás prakticky neznámého titulu.

Jedním z důvodů menší popularity, mimo toho, že jde o třetí pokračování hry z roku 1993 (jenž vyšla pouze na cd) je jistě to, že chybí titulky a na svou dobu propracovaný engine si žádal svou, hardwarovou, daň. Ono i v globálním měřítku série nemohla konkurovat Mystu, jenž měl statut prvního opravdu multimediálního titulu, což je také důvodem, proč tvůrci v Presto nestvořili plánový čtvrtý díl, ale paradoxně se pustili do prací na sérii Myst (třetí a čtvrtý díl), kterou dokázali oživit svým 360 stupňovým zpracováním s vyšším důrazem na příběh. To je však již jiná kapitola.

Zpátky k FMV adventuře stavící na cestování v čase. Šlo by říci, že tento dnes již ohraný koncept nemá co nabídnout – a u JP3 je to bohužel do jisté míry i díky laxnosti či, a co je pravděpodobnější, nutnosti vydat hru v daném termínu naplněno. Podobně jako rámcový děj se nepovedl i design. Pouhá trojice rozdílných míst je jednoduše málo, předně na adventuru, která měla ambice být tou, jenž chce určovat budoucí trendy (a nutno dodat, že je neurčovala – to se, i přes snahu Gabriel Knight 3, povedlo až The Longest Journey). Navrch tu již nejde zemřít, což bylo pro minulé díly (zvláště Buried in Time) hlavní složkou hry, a vystavovalo jisté napětí. Pozitiv, stojích za zmínku je poměrně málo. Výborná grafika, profesionální scény s již neprkennými herci, povedené ovládání… to je tak trochu samozřejmostí u vysokorozpočtové hry. Originálnějším prvkem se tak stává nutnost vracet so do rozdílných časových lokací pro předměty a následně je použít jinde nebo nový „chameleon“ oblek, díky němuž lze brát podobu viděných lidí. Tím nejzásadnějším problémem tak je, že hra nedokáže plně vtáhnout, což je u tohoto žánru zásadním problémem. I přes kratší rozsah může JP3 vydržet dlouho, to však jen proto, že jedním hraním nestrávíte zpravidla více jak půl hodiny.

Journeyman Project 3 z mého pohledu není tím "hidden gemem" jako byl The Last Express nebo Callahan's Crosstime Saloon, ale pouze a - jen - kvalitně zpracovanou kratší adventurou, jejíž sláva pramenila především z technologické pokročilosti. To však také není málo, a tak zahráním Legacy of Time chybu neuděláte, zvláště pokud máte rádi přímočařejší styl adventur od Cryo Interactive Entertainment.

Pro: grafika, profesionální výkony herců, střední obtížnost puzzlů

Proti: kratší rozsah, neoriginální příběh