Terminal Velocity

simulátor > letecký simulátor *
akce > arkáda
01.05.1995 PC
Hra byla vytvořena firmou Terminal Reality a jako svůj první titul ji vydalo 3D Realms. Příběh je zasazen do roku 2704, kdy se ASFAR (Alliance of Space-Faring Alien Races) obrátí proti jednomu ze svých členů – Zemi. Hráč se ujímá ovládání vesmírné stíhačky TV-202, s níž bojuje proti nepřátelům na jednotlivých planetách aliance.

Terminal Velocity je rozdělena na tři epizody a tři planety s unikátním prostředím a nepřáteli v každé epizodě. První epizoda byla vydána samostatně jako shareware, naopak rozšířená CD-ROM verze nabízí jednu planetu navíc. Hra si nehraje na žádný realismus, sází na arkádový styl a jednoduché ovládání. Kromě vzdušného prostoru jednotlivých planet se odehrává také v jejich tunelech a jeskyních.

Tohle je ale taky dobrá pařba od 3D realms. Nikdy nebyla tak známá jako Duke ale bavila mě dost.

V shareware verzi jsem hrál Terminal Velocity docela dost. Tehdy jsem hodně hrál Descent a jakákoli podobná hra byla vítaná. TV se na rozdíl od Descenta odehrává především v otevřené krajině i když v každé misi je několik tunelových částí. Také ovládání je jednodušší a hraní na klávesnici nebyl problém. Graficky je hra na svoji dobu dobrá, ale na plnou kvalitu vyžadovala Pentium, takže jsem to nejlepší viděl až dnes. Steam verze fungovala bez problémů a ani nebyl problém s instalací češtiny.

Příběh je standardní o záchraně světa, ale textové briefingy před každou planetou nejsou špatné. Hra je rozdělena do 3 epizod. V každé epizodě se dostanete na 3 planety v několika misích. Velice oceňuji dobrou různorodost prostředí, nepřátel(každá planeta má vlastní) i cílů. Vždy jde o to něco ustřílet, ale provedení je dostatečně různorodé, aby to potěšilo. Nejméně variabilní jsou zbraně - jde především o několik paprsků a raket.

Ve hře je přítomna tajná mise, opět s velice originálním zpracováním. Jak se do ní dostat hra sama prozradí po dohrání, což je sympatické řešení. Pokud máte rádi tento typ her, tak Terminal Velocity rozhodně doporučuji. Pokračování se hra nedočkala, ale Fury³ od stejného studia je takový duchovní nástupce.