Swords and Sandals IV: Tavern Quests

31.12.2009

Swords and Sandals IV: Tavern Quest je již pátým přírůstkem do série Swords and Sandals. Vše začíná večer, když se město pomalu chystá ke spánku. Skupina čtyř neochvějných gladiátorů však nikoliv a právě vy jste jedním z nich. Sešli jste se ve zdejší putyce a připravujete se na klání v deskové hře!

Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče ve formě lokálního multiplayeru a jak už z úvodu do příběhu napovídá, jedná se o deskovou hru okořeněnou o gladiátorské souboje. Postupně si odemykáte jednotlivé mapy, kde je vaším cílem dostat se jako první až na konec. To však nezajišťuje automaticky výhru. Cestou lze šlápnout na velké množství políček, které aktivují souboj, minihru nebo například událost, při které je potřeba se správně rozhodnout.

Za svůj výkon jste na konci mapy odměněni sandály, jejichž počet určuje vítěze. Kromě získaných zkušeností za umístění vám po každé hře zůstávají také zlaťáky, které jste ukořistili. Za ty pak lze nakoupit nové zbraně, brnění nebo třeba kouzla.

Hru šlo původně zakoupit na stránkách distributora nebo si zahrát osekanou flash verzi online. V současné době ji lze pořídit jako součást balíčku Swords and Sandals Classic Collection.

• Browser 70
Swords and Sandals IV: Tavern Quests jsem hrával poměrně hezkou řádku let zpátky s kamarádem na prázdninách, když venku zrovna nebylo hezky. Nedávno jsem do hry opět zavítal a musím říct, že je to pořád poměrně příjemná oddechovka.

Jedná se o druhý experimentálnější díl série. Tentokrát to primární nejsou samotné souboje, ale herní deska, kde se po jednotlivých polích pohybujete pomocí hodu virtuální kostkou. Herních map je tu rovnou několik a odemykají se vám vždy při určité úrovni hráče. Velmi se mi líbí to, že zde není univerzální způsob, jak mapu vyhrát. Za různé akce získáváte totiž ocenění v podobě sandálů a kdo jich má nejvíce, je vítězem. Jistě, pokud dojdete do cíle jako první, také získáte sandál. Můžete jej ale také získat za nejvíce získaných zlaťáků, nejvíce získaných zlaťáků v minihrách nebo třeba nejvíce vyhraných soubojů.

Když už jsme u soubojů, ty tu byly poměrně okleštěny. Chybí tu například možnost pohybu a mnoho dalších funkcí. Ubyly také některé typy zbraní. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o v podstatě pouze jednu z opravdu velkého množství miniher, není to zase tak velký problém. Díky možnosti volby mezi štítem a druhou zbraní a výběru ze čtyř tříd postav, se tu dají i tak vymyslet zajímavé kombinace, kterými se odlišíte od ostatních hráčů.

Největším neduhem hry je tak nakonec místy vizuál. Je to totiž vlastně kombinace všech předchozích dílů a hra tak působí tak trochu jako sešitá horkou jehlou. Základ je převzatý z trojky, někteří obchodníci jsou z dílu druhého. V mnoha minihrách zase vidíte jednotky z Crusaderu, zatímco jinde narazíte na úplně nově vytvořené objekty a monstra přímo pro tento díl. V jedné minihře je pak vaše postava dokonce roztažena do šířky, aby to více sedělo mechanikám. Hratelně to ale nijak nebolí a dá se to odpustit. O nejlepší vizitku se ale samozřejmě nejedná.

Na závěr bych ještě rád podotknul, že hra je nejlepší s třemi dalšími kamarády. Soupeřit s náhodně vygenerovanými soupeři, kteří často oproti vám nemají moc úctyhodné vybavení, totiž výrazně rychleji omrzí. Pro mě je Swords and Sandals IV rozhodně příjemným odpočinkem, pokud si chci dát na pár desítek minut pauzu od zrovna rozdělané práce.

Pro: lokální multiplayer, výběr z více map, vítězství podle počtu sandálů, velké množství miniher

Proti: osekané souboje, splácaný vizuál, lepší se spoluhráči