STORM AREA 51: AYY LMAO EDITION

20.09.2019

20. září 2019 bylo naplánovano jedno z největších civilních povstání, které naše společnost zažila. Více než dva miliony lidí potvrdily účast na facebookové události, která si dala za úkol naběhnout za pomocí "Naruto run" do přísně střežené vojenské základny Area 51 a zajistit důkazy ohledně existence UFO. Mottem této události se stala věta "Storm Area 51, They Can't Stop All of Us." Účast lidí na akci byla nakonec pochopitelně nižší a k žádnému "útoku" na Oblast 51 se neschýlilo. Všichni se tedy můžeme pouze dohadovat, jaká by byla reakce amerických vojáků a vlády samotné, kdyby k podobné události přeci jen došlo. A na tuto otázku odpovídá právě hra STORM AREA 51. V ní se ujmete role jedné ze tří postav a pokusíte se osvobodit zajaté mimozemšťany. K dispozici je velká škála zbraní, které byly vyvinuty přímo v této vojenské základně. Je libo sound blaster, laserový minigun, či lightsaber?

Ach jo, co jsem to zase koupil? Poslední dobou nemám příliš času na hraní, a proto neodolám, když objevím nějakou krátkou, malou hru - nejlépe od nezávislého vývojáře. U tohoto titulu jsem však už od začátku tušil, že bude shit (horkou jehlou).

Hra vás přivítá vcelku zajímavou úvodní obrazovkou a achievementem za spuštění. Co potěší, je přítomnost češtiny (ne, že by jinde než v menu byla k něčemu dobrá). Na začátku si můžete vybrat zda budete hrát single nebo multiplayer. Já zkusil oboje, ale jedno jediné lobby se třemi lidmi, kteří se hned po startu odhlásili mě příliš nepřesvědčilo. To ale předbíhám, protože přece nesmím zapomenout na výběr postavy! Jsou tu celkem tři charaktery - Naruto Runners, Rock Throwers a Kyles. Nepřipadalo mi, že by se jednotlivé postavy od sebe nějak lišily, snad kromě Naruta, který běží opravdu minimálně dvakrát rychleji než ostatní a stává se tak jedinou použitelnou postavou ve hře. Mapa je vcelku velká (byť prázdná), takže se rychlý běh opravdu šikne.

Grafika je to, co mě na hře potěšilo nejvíce. Avizovaná “low poly graphics” vypadá zajímavě. Ale co si budeme povídat, není příliš obtížné udělat dobře vypadající hru v tomto stylu - všechno to vypadá stejně, jen je to jinak barevné. Zvuk byl jedna velká nuda, takže jsem si raději pustil na pozadí pár dílů Červeného Trpaslíka a náramně se bavil. Bohužel to nebyla hra, co mě těch pár desítek minut bavilo.

Začínáte jako postava beze zbraně (snad krom Rock Throwerů) v otevřeném světě plném zfanatizovaných fanoušků UFO, kteří se rozhodli jednou provždy zjistit, co jim vláda nechce prozradit. Vojáci střílí ostrými, takže jedinou logickou obranou je protiútok. Hned po vběhnutí na základnu mohou všichni příznivci zelených mužíčků nadšeně zvolat: “MIMOZEMŠŤANI!!!” A ne jen tak ledajací. Žádné laciné kopie z plastu, ani kompletně dochované ostatky Quagárských válečníků. Kdepak, tihle jsou z masa (?) a kostí (?), naživu a zajati. Úkol je tedy jasný - musíme ty nebožáky zachránit! A to je také cílem hry. Proč to nefunguje? Protože to je neuvěřitelná, zabugovaná nuda. Nejčastější chybou se stalo zasekávání se na místě poté, co jsem se pokusil vyskočit při běhu. Ale o nějaké propady do textur nebo projití skrze plot také není nouze.

Jediná věc, která hru neshazuje do úplného odpadu je široký arzenál přísně střežených prototypů zbraní, které lze najít v bednách roztroušených po základně. Pár z nich bych rád viděl i v nějakém tom “trojáčkovém” titulu a u některých jsem se i lehce pousmál. Diamond Pickaxe, Holy Grenade nebo Elonflamer zastávají funkci příjemných eastereggů. A zbraněmi to nekončí. Na základně lze dokonce nalézt i Groove Street z GTA: San Andreas! Někde by měla být i narážka na Fallout (achievement Water chip) a Návrat do Budoucnosti (achievement Great scott!), ale tato “vajíčka” jsem zatím neobjevil. A popravdě ani nevím, jestli chci hru znovu zapínat.

Rada na závěr: NEHRAJTE TO (nebo alespoň ne déle, než půl hodiny).

Pro: Arzenál, easter-eggy/achievementy, ne úplně špatně vypadající grafika

Proti: Bugy, bugy, bugy, hratelnost