Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Statik

Statik Institute of Retention

24.04.2017
78
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Statik je puzzle hra pro PlayStation VR, v níž se hráč stává součástí podivného experimentu, při kterém má vlastní ruce uzamčené uvnitř zařízení s rébusem. Hráč musí pochopit ovládání různých tlačítek ovladače a dvou joysticků, aby přišel na to, jak vyřešit hádanku. Během hraní je neustále pozorován doktorem Ingenem a jeho asistentkou Edith, kteří však nenabízí žádné odpovědi. Mezi hádanky patří například dekódování nesrozumitelných audio nahrávek či skládání vzorů, promítaných na stěnu.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS4 85
Probudíte se v místnosti. Sedíte v křesle v laboratoři a ruce již máte uzamčené v podivné krabičce plné různých tlačítek, drátů, displejů, posuvníků a všemožných dalších technických udělátek. Po celou dobu hraní jste sledován, vaše výsledky zaznamenávány, ale jasnějších odpovědí se vám nedostává. Po celou dobu je u vás přítomen jakýsi doktor Ingen s rozpixelovatou tváří, který trpělivě a pozorně sleduje, jak si vedete. Co tu dělám? Jsem tu dobrovolně? Kdy tohle skončí a jak? Odpovědí se vám ale příliš nedostává.

Když jsem spustil Statik a objevil se v první místnosti, hned na mě díky laboratoři s podivnými experimenty dýchla atmosféra hry Half-life. Téma umělé inteligence a sarkastické hlášky z mikrofonu tajemné osoby, která mě průchody experimenty doprovázela, ve mně zase vyvolala vzpomínky na příbuznou hru Portal. Hra upoutá sadou několika puzzlů s promyšlenými a originálními rébusy. Nemálokrát jsem si v duchu postesknul, co by za ně kdejaká adventura nebo adventurní části některých her daly. Každý rébus přitom začíná stejně. Ruce máte vsunuté přímo do něj a je zcela na vás se s ním seznámit, odhlalit, k čemu asi tak slouží a metodou pokus omyl si bez sebemenší nápovědy přijít na to, jak se ovládá. Někdy byla hra podle mého názoru až příliš přísná a strohá. Občas by se myslím nápověda alespoň na základní tlačítka hodila. Šlo především o část, kde jsem měl odpovídat na otázky Líbí/Nelíbí, ale vůbec nebylo zřejmé, které tlačítko slouží pro jakou možnost. Přitom pokus na odpověď jste měli pouze jeden.

Příběh není rozhodně tuctový nebo triviální. Vlastně do luštění hádanek vás z velké části žene touha pochopit a porozumět tomu, co tu dělám a proč mé počínání vytrvale sleduje přísedící doktor za neustálého cvakání propisky a usrkávání horké kávy.

Statik není hrou pro každého. Jeden rébus za druhým bez akčnějších pasáží nemusí sednout každému. Znalost běžné angličtiny je zde navíc nutností, protože některé hádanky její znalost vyžadují. Obtížnost rébusů je ale vždy tak nějak akorát a po několika minutách nebo desítkách minut studování hlavolamu vás obvykle napadne ta správná myšlenka. Pokud vás baví trápení šedé kůry mozkové, máte rádi trochu toho tajemna, hledání odpovědí a chodíte na únikovky v reálném životě, určitě vás bude Statik bavit.

Pro: Originální a zajímavé puzzly, humor, atmosféra

Proti: Menší problémy s ovládáním

+6