Stardew Valley

Výjimečně kouzelná, roztomilá a návyková hra na budování svého statku a postavení na venkově. Hratelnost však v jádru spočívá v tom, že musíte postavit, nasbírat či někomu přinést větší či menší (zpravidla větší) počet věcí, abyste se posunuli dál a mohli stejným způsobem pokračovat. Tento prostý mechanismus je zahalen ve velmi přitažlivý šat, tudíž na několik desítek hodin pohltí, avšak chybí mu komplexnost a prostor pro vlastní tvořivost a důmysl, jež lze nalézt ve „velkých“ budovacích strategiích např. od Impressions Games či v Tropicu.

Velice příjemná a těžce návyková relaxační hra, u které si člověk hezky odpočine, protože zde neexistuje smrt ani časové omezení. Hra nabízí nepřeberné množství aktivit jako například zahradničení, rybaření, boje s příšerami, sbírání předmětů, chov zvířat, stavbu budov a předmětů či výbavu bytu. Z mnoha rozlišných lokací tvoří hlavní dominantu spanilé městečko s třemi tucty obyvatel, se kterými si člověk může povídat, může pro ně plnit úkoly, dávat jim dary nebo se s některým z nich dokonce oženit, ale hlavně se se všemi může vídat na hned několika každoročních festivalech a soutěžích. Do toho se ještě neustále mění počasí a roční období, kde jedno je krásnější než druhé (u mě vede nejspíš podzim). No abych to zkrátila, Stardew Valley je skoro až hra snů a rozhodně ji předepisuji každému s hektickým životem. Ani soundtrack se mi za těch (zatím) 73 nahraných hodin ještě neoposlouchal.

Pro: odpočinek, grafika, soundtrack, hratelnost, aktivity, lokace

Proti: sbírka muzea fakt nejde dokončit

Herní výzva 2
Milý deníčku, můj dědeček zemřel a já jsem po něm zdědil jeho farmu. Zítra se vydám na cestu do městečka Stardew Valley.
Ps: konečně se zbavím své nudné a monotónní práce.

1. den - Pondělí
Dnes jsem dorazil do městečka a přivítala mě milá slečna. Dovedla mě na mojí farmu a poté dorazil i starosta. Pan starosta mě přivítal ve městečku a popřál mi hodně štěstí. Když jsem se ráno probudil čekal na mě dárek od pana starosty. Byly to mé první semínka. Okamžitě jsem se vydal podívat ven a uviděl jsem ten nepořádek. Farma byla celá zarostlá. Ihned jsem se pustil do práce a vyčistil malou část pozemku, abych mohl zasadit svá semínka. Jsem zvědavý, co mi z nich vyroste. Pak jsem se vydal do městečka a poznal pár lidí, kteří zde žijí. Navštívil jsem místní prodejnu a podíval se na další semínka rostlin, které budu moc pěstovat. Poté jsem se vrátil domů, podíval se jaké bude zítra počasí a šel spát.

2. den - Úterý
Byl krásný slunečný den, když jsem vstal, a šel jsem zalít své kytičky. Podíval se do schránky, a s úžasem jsem řekl: "To už mi někdo píše." Byl to místní rybář. Vydal jsem se tedy na pláž. Když jsem dorazil přivítal mě, dal mi rybářský prut, pár rad a naučil mě chytat ryby. Byl jsem tím tak unesený, že jsem celý den chytal ryby.

3. den - Středa
Po probuzení jsem zalil svých pár semínek, ze kterých už něco vyklíčilo a možná zítra už by to mohlo vyrůst. Opět jsem se vydal do městečka a potkal nové lidi a pokecal jsem s nimi. Pan starosta mi ukázal kulturní dům, který je ve špatném stavu. Vešli jsme dovnitř a já uviděl ducha, a strnul jsem hrůzou. Odešli jsme a já se za okamžik vrátil dovnitř a objevil zvláštní destičku, na které byly různé věci, které jsem měl přinést sem např. kokosový ořech. Vrátil jsem se domů.

4. den - Čtvrtek
Vstal jsem a šel jsem se podívat na své kytičku a byl jsem v úžasu, protože už vyrostly. Posbíral jsem je a vyrazil s nimi do obchodu, kde jsem je prodal a nakoupil nová semínka. Poté jsem se vrátil domů a konečně jsem si prošel celý svůj pozemek. Objevil jsem zde hrob mého dědečka. Byl na něm lístek, že se objeví jeho duch na začátku třetího roku. Byl jsem z toho trochu vyděšený, tak jsem šel radši spát.

5. den - Pátek.
Ráno jsem zasadil nově zakoupená semínka a zalil je. Šel jsem se podívat více na sever městečka, kde jsem objevil doly. Tam stál nějaký pán, vrazil mi do ruky meč, a že dole něco ztratil a mám mu to najít. Říkám si no dobře a vyrazil jsem do dolů. Začal jsem kutat kameny a pod nějakým byl schovaný žebřík do dalšího patra. V dalším patře jsem zjistil, proč jsem dostal meč, protože tam byly malé zelené bubliny s očima a skákaly na mě. Pobil jsem je a dostal jsem se až do pátého patra, kde byl výtah, kterým jsem se svezl nahoru. Odteď jsem měl přístup do pátého patra vždy volný a nemusel začínat od začátku. Pak jsem vyrazil domů a do postele.

6. den - Sobota
Byl to takový nudnější den, kdy jsem zalil kytičky čistil svůj pozemek od zbytečných stromů, kamenů a trávy. Když jsem se unavil šel jsem spát.

7. den - Neděle
Dnes mi to nedalo a opět jsem vyrazil do dolů. Dostal jsem se do desátého patra, kde jsem objevil truhlu. V truhle byly schované fajnové boty. Pak jsem ještě zaskočil ke starostovi, který měl dnes narozeniny a daroval jsem mu jednu ze svých ryb.

O tomto je celá tato hra, staráte se o svojí farmu, později si koupíte i dobytek (krávy, kozy). Plníte úkoly, které dostáváte od místních lidí, chodíte do dolů, chytáte ryby, kácíte stromy, chodíte na různé slavnosti atd. No řekněte, koho by tohle nebavilo.

Pro: Úkoly, lidé, slavnosti, farma, duchové

Proti: Po delší době stereotyp

Je to Harvest Moon so všetkým čo k tomu patrí... bez debát. Plus niečo málo z iných hier, myslím, ale tie iné som osobne nehral do odpadnutia, takže... Problém je, kde začať hru hodnotiť a hlavne za čo ju kritizovať, pretože povedzme si úprimne – nie je toho veľa. Vo svojej podstate je totiž Stardew Valley relaxačná hra. Na pohľad by sa mohlo zdať, že vás čas niekam tlačí, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je času na všetko habadej. Treba plánovať a rozvrhnúť si každý deň a všetko ide krásne. Veru, daždivý deň je to najlepšie čo môže farmára postretnúť. A samozrejme – ako v každom Harvest Moone – i tu máte kandidátov na spoločný život. Vzťahy zlepšujete darčekmi, aby ste nakoniec spolu žili až do smrti. Alebo tak to nejako býva. Problém tejto fázy je v tom, že vaša vyvolená (alebo vyvolený, v Stardew Valley je akosi jedno kto s kým :-)) ostane nakoniec až príliš pasívna. Zdržuje sa väčšinou v dome alebo na verande a... to je tak všetko. Občas vám uvarí. Občas poleje záhradu (ak ju nemáte automatizovanú, ale vlastne poleje ju aj tak).

Ak by vás predsa prestalo to farmárčenie baviť, stačí si zobrať meč a vydať sa do miestnej starej bane. Kde vás čaká pomerne jednoduchý zostup až do 120 úrovne podzemia. Jednotlivé poschodia sú pomerne jednoduché, nijako komplikované miestnosti, kde je potrebné nájsť vstup do ďalšieho podzemia. Čím ste hlbšie, tým vzácnejšie materiály nachádzate. Najprv je to len meď, neskôr železo a zlato. Nechýba ani špeciálna, veľmi vzácna odroda rudy. Vzácne kamene a iné ingrediencie, ktoré možno budú potrebné na vyrábanie pomocných nástrojov a prístrojov. Prípadne nájdete niečo do miestneho múzea. Ostatne čo by som to tu všetko popisoval, hru si treba vychutnávať objavovaním. Vždy sa v nej nájde niekde forma rady, ktorá vás navedie k správnemu cieľu.

Zatiaľ je v Stardew Valley stále čo robiť. Vyčistiť celý priestor farmy? Môžete aj nemusíte. Vykašlať sa na farmárčenie a žiť len z toho čo nájdete v krajine? I to je celkom určite možné. Chovať len zvieratá? Nech sa páči. Medzitým odhaľovať čo vám hra ešte ponúkne.

Stále však treba mať na pamäti, že je to hlavne a predovšetkým variácia na staranie sa o vlastnú farmu. Áno, tvoríte si tu postavu so všetkým čo k tomu patrí. Môžete si pomenovať všetko čo vám príde pod ruku (od svojej postavy cez všetky zvieratá) a na pixelart hru máte i celkom široký výber úpravy vlastnej postavy. Môže sa vám stať, že sa chytíte do pasce tejto hry... ešte jeden deň (pretože hra sa ukladá vždy keď idete spať) a už to vypnem... A sakra, už sú štyri hodiny ráno! Hups. Ale predsa by som ešte... Lenže, pokiaľ to nie je váš šálok kávy... teda istá farmárska rutina, sledovanie ako sa postupne vaša farma rozrastá, zbieranie, sadenie, získavanie finančných zdrojov a tak dokola... v takom prípade vás nemôže presvedčiť ani tento komentár. Nie každému hra sadne, ale tomu komu sadne, ten jej prepadne. A totálne!

Mimochodom, netreba snáď dodávať, že celá hra je vlastne one-man show, vznikla pod rukami jediného autora. Po programátorskej, grafickej i hudobnej stránke. Čo už je samo o sebe obdivuhodné.

A teraz mi prepáčte, musím ísť ešte vyrobiť pár sudov, opraviť plot a nakŕmiť sliepky. Och a ešte som chcel nasekať drevo, pretože potrebuje postaviť...

Pro: toľko možností a tak málo času, je to lepšie ako posledné diely Harvest Moonu, pixelart grafika, prehľadnosť, bohatosť obsahu

Proti: drobnosti, ktoré nestoja ani za reč :-)