tak první letošní hra dohrána :-)... překvapilo mě, že to bylo celkem krátké, oproti jedničce asi 3h méně jsem tam nechal, možná to způsobila i obtížnost, která mi tu přišla vyšší, takže jsem hrál na nižší než u jedničky (komplikované já vím)... Nicméně musím říct, že atmošku to má pořád hustou, ale jak jsem to hrál rozkouskovaně několik měsíců, tak mám pěkný prd z příběhu, vlastně ani nevím o co šlo...
Má nějaký smysl vstupovat do frakce? Nebo to má jen vliv na příběh? Já v tom pro sebe benefit moc nevidím, u většiny to mám rozhozené dobře a bojím se, že když se někde zaháčkuji, tak si to jinde pohnojím :D, což je asi účel, proto se ptám, jestli to vůbec má nějaký benefit?
@Tommywise (19.06.2018 19:27): Ignoruj je ;) Vždycky když se členové spřátelené frakce dostanou do přestřelky, budou volat o pomoc. Většinou tam všechno skončí dřív než tam doběhneš, takže pokud nejsi vyloženě kousek od nich, neřeš to ;)
muze mi nekdo vysvetlit co znemanaji ty 'parsekundove questy' ? Hned na zacatku mam vycistit nebo udrzet 4 mista a kdyz plnim jeno z nich, najednou me prijde zprava ukol zrusen a pridan novy uplne jiny?
@Red (02.06.2017 10:07): To je zvláštní, bo mě to vůbec nepotkalo. Asi náhodně generované nebo fakt nevím. V jedné misi, ale o všechny prachy stejně přijdeš a nejde ji získat tak jako tak zpět. Omráčí tě a zpátky můžeš získat jen vybavení. Prachy se ztratí.

V obou případech bych to udělal tak, že když o tom víš, tak prostě ty prachy předtím všechny za něco utrať. Nejlépe vylepšení zbraně. U toho druhého případu, hned jak tě omráčí a probudíš se bez vybavení, tak nahraje předchozí pozici a zase běž ty prachy utratit za něco. I když tam se to vykompenzuje, že máš hned hlavní quest za 10 000. Ale pokud bys měl u sebe i tak dost peněz, tak se to stejně nevyplatí to ztratit.
Abych to upřesnil, jeden vchod je nějakým úzkým tunelem a banditi hned před vchodem - nejde se jim vyhnout, mohu si jen vybrat jestli budu stát a osloví mě nebo půjdu a začnou do mě šít.

Další je skrz barák, vypadá to trochu jako celnice. Týpci mě osloví hned po nahrání lokace.

Po těch za tunelem jsem naházel granáty a postřílel zbytek jen abych viděl že ta mapa je jich plná a zjevují se mi i za zádama.
@Garret (02.06.2017 01:53): Smetištěm jsem procházel hodně často a tam jsem si toho respawnu všiml hned a trochu mě to štvalo, ale dalo se jim i tak docela dobře vyhýbat. Co se týče jiných oblastí, tak tam už jsem si toho všiml jenom místy, ale moc jsem to nezkoumal.

Ale jinak mě štvaly ke konci bugy, kdy mi to měnilo čísla munice ve zbraních a skákalo mi to, že jsem měl raz 800 nábojů a pak zase 200. Pro jistotu jsem raději věřil tomu nižšímu číslu, ale někdy mi to munici přidalo i permanentně. Naštěstí mi ji to ale nijak neubíralo.

Ale ten voják ke konci, co měl obranu, tak jsem měl bug, že byl nesmrtelný, takže jsem musel znovu loadovat automatické uložení. Ale pak už jsem věděl jak na to a šlo to rychle, že ty poslední lokace jsem ani nemusel procházet a stačilo sejmout toho týpka. I když konec mi přišel nějaký divný.
@Garret (02.06.2017 01:05): No já právě mody žádné neměl a na tohle jsem fakt nenarazil. Docela mě to překvapuje, protože nějak nevím, co přesně myslí tím, že tam furt chodí nějaké posily. Já tam respawn zažil, ale žádný nekonečný, kde by neustále chodily další zástupy nepřátel. Anebo možná v jednom bodě ano, ale tam jsem utekl. Shodou okolností to bylo taky na Smetišti, ale už ke konci hry než jsem šel do středu zóny.
@Red (01.06.2017 22:10): To se mi ani nestalo. Smetiště je hned ta první lokace při východu z Bažin? Já vím, že u jednoho je armáda a tam bylo třeba vyjít tou druhou cestou, ale na nikoho jsem nenarazil. Vím, že raz tě přepadnou a vezmou ti vše, ale vybavení si pak vezmeš hned zpátky, co najdeš ty zloděje a zabiješ.

Ale, že by za mnou šli s cílem mě okrást a pak následně přicházely posily, to se mi nestalo. Utéct jim nejde?

Mě zase štve ten konec. Nejenom, že se tam respawnují ti vojáci, ale běžně vydrží i tři zásobníky do hlavy a vesele si kolem mě běhají. Ten konec byl lehký, co jsem si vylepšil samopal a ostatní jsem kosil lehce, ale ty prasata na konci, to je něco neskutečného. Dost mě to štve.
Hele při příchodu na Smetiště mě přepadnou banditi a musím navalit všechny prachy. Zkoušel jsem oba východy ale byli na obou. A když jsem tu uvítací četu provětral granáty tak stejně přicházeli pořád posily. Jde se tomu nějak vyhnout?
Já se přidal ke Stalkerům, ale pořád mám možnost se připojit k Svobodě i Povinnosti, tak právě nevím, či se mi to vyplatí. Ale vybavení tam mají docela dobré, co jsem se chvilkově přidal, ale pak nahrál load, takže nejsem součástí nikoho. Já právě nevím, zda to jde tak, že ze Stalkera přejdu k Povinnosti. Pak se vrátím zpátky ke Stalkerům. A pak můžu přejít ke Svobodě. Ale přišlo by to dost zvláštní. Ale ze Stalkera jde přejít k oběma frakcím. Předpokládám, že zpátky už to teda nepůjde.

Jinak je to můj první Stalker, kterého hraju. Teď jsem momentálně prošel nějakým podzemním komplexem a vyhodil to tam do vzduchu, ať nevylízají mutanti. Mapu jsem prošel asi z poloviny.
@CrocoRay (31.05.2017 17:22): zrejme je to prvý x čo hráš stalkera, keby si to už hral viac x, tak už postupne by si vedel ako sú nepriatelia väčšinou rozostavený a ako reagujú... a potom už vieš v tom použiť aj taktiku tak, aby si ušetril čo najviac obväzov a lekárničiek...
prakticky ja som hral SoCh, potom s módom 2009, 2x Clear Sky a CoP, nedávno Lost Alphu... teraz vyšiel Director Cut na Lost Alphu a dosť vecí tam pozmenili... napr. čo som si všimol je tam už nejaký systém perkov alebo udeľovania nejakých vlastností... len ešte som to veľmi nehral tak neviem ako to funguje ale je to celkovo ďalší krok k RPG...
tak napr. v Lost Alpha je hneď prvá úloha zlikvidovať nejakých banditov s pomocou alebo bez... a hneď na začiatku je to trošku problém... len aj sam ich vpohode zvládneš a to s tou pištoľou... len treba ich postupne po jednom likvidovať a obrať o zásoby :D
čo sa týka presností zbraní je to ešte dosť o tom v akom stave ich máš, pokiaľ sú len trochu poškodené už to môže mať výrazný vplyv na presnosť...
a s pištoľou keď chceš byť presný to tak na 20 m na viac som to asi ani nikdy neskúšal :D
napr. v SoCh sa zbrane vylepšovať ani opravovať nedali... takže kupovať ich bolo zbytočné
tak áno máš pravdu, že stalker nie je RPG ale niekoľko prvkov toho to má a dá sa povedať že v mnohom práveže je aj lepší oproti hrám ktoré sú RPG... či už prakticky voľným svetom, množstvom predmetov a zbraní alebo celkovo spracovaním inventáru a získavaním peňazí
v každom Stalkerovi to bolo vždy tak že v priebehu hlavnej misie si našiel stalkerský oblek a to už možno po nejakých 6 hodinách hrania
tak ja som väčšinou uprednostňoval obleky proti radiácii ... lebo najlepšie je nepriateľov zlikvidovať tak, žeby ťa čo najmenej zranili, lebo každý zásah poškodzuje oblek a stačí len malé poškodenie žeby ti tá neprestrelnosť klesla na polovicu... a oprava je dosť drahá
tu sa veľmi nedajú uplatniť reflexy... môžeš byť akokoľvek rýchly pokiaľ ideš proti armáde alebo žoldákom, resp exoskeletom tak jedina istota je headshot... inak skôr to vedie k loadu ...
stealth sa dá uplatniť lenže v noci... vtedy taká zapnutá baterka znamená dosť veľa a nepriatelia v noci sú fakt dosť slepí...
tak krikom sa nikdy nedalo veriť :D lenže väčšinou je to o tom, že oni ťa vidia cez krík lebo idú po tebe viacerí... ty zase ich pozíciu vieš sledovať pomocou mapy a aj ich počet a to aj tých čo si ich ešte nevidel... takže už len podľa tohto vieš aký postup navoliť v daný moment
tak ja som to odohral za 22 hodín a to som splnil snáď všetky misie čo sa dali
ja osobne som bol celý čas neutrálny, nevidel som nejaký zmysel pridať k stalkerom, Clear sky a už vôbec nie k povinnosti a slobode
taká povinosť a sloboda majú celkom dobré vybavenie čo od nich môžeš dostať len problém je ten... že tá druhá frakcia sa voči tebe stane hneď nepriateľská...
takže čo sa týka frakcií pre hlavnú dejovú linku podstatné nie sú... tak akurát si môžeš nimi pomôcť čo sa týka vybavenia

@CrocoRay (31.05.2017 17:22): Každá frakce má jinou ideologii i vybavení. Povinnost je v podstatě militaristická skupina, která má za cíl se Zónou bojovat a zamezit jejímu rozšiřování. Vybavení používají z východního bloku a panuje u nich přísná disciplína. Svoboda je pravý opak Povinnosti. Anarchisté, kteří chtějí Zónu zpřístupnit celému světu a podělit se o její "krásy". Používají západní výbavu a panuje u nich "pohodá, vole". No a obyčejní Stalkeři jsou lidé, kteří si chtějí vydělat nějaký ten peníz za lov artefaktů a pochody Zónou berou jako dobrodružství. Frakcí je tu samozřejmě ještě víc, ale přidat se můžeš jen k těmto třem (pokud se tedy nepletu).
Tak s tou základní pistolí headshot stačí někdy, ale je to o náhodě. Někdy jedna kulka banditu zabije, ale někdy pět přesných ran a všechny minou. Co jsem vylepšil AK, tak s ním už je to poměrně jiná situace a dá se pozabíjet hromada nepřátel poměrně lehce.

Ale jako RPG to moc neberu, protože tam se člověk vyvíjí postupně a něco ho tam neustále motivuje a přemýšlí do čeho další body investovat. Tady je to spíše nárazové, co se týče vybavení a to mě zase tak nemotivuje.

Co se týče obleků, tak ty žádné zatím nikde nemůžu najít. Mám jeden koupený za 6000 a pak vidím, že tam jsou i dost dobré armádní obleky, ale za ty se mi nechce dávat. I když mají odolnost vůči střelám 60 a ten můj má jenom 11, takže rozdíl tam musí být znatelný.

Ale jako s taktizováním to není tak těžké a dá se to hrát, ale to mě právě nebaví tolik jako hraní Rambo stylem, kde záleží na rychlých pohybech a reflexech. Navíc ze začátku ta nepřesnost a pak i fakt, že mě vidí nepřátelé přes křáky a celkově jsou dost zvýhodňováni. Nějaký stealth se tu uplatnit taky nedá.

Jinak se dívám, tak jsem asi prošel půl mapy. Hra je tedy poměrně dlouhá, ale ono to asi dělá ten systém pomalého hraní, což herní dobu natahuje. Jen nevím k jaké frakci se přidat. Zatím jsem u Stalkerů, ale co se dívám, tak pak tam je i Svoboda a Povinnost a vzájemně se nesnáší.

Jaká frakce je asi nejlepší?
tak ja som ma Clear Sky asi najradšej, hlavne kvôli tým detektorom na artefakty, to už malo hneˇd lepšiu atmosféru :D ako nachádzať ich len tak niekde na zemi :D
a hral som to vždy bez modov a hra mi nikdy neprišla nejako extra ťažká, len treba hru hrať s nejakým systémom, nie len vybehnúť medzi nepriateľov rambo štýlom....
aj s tou základnou pištoľkou stačí headshot na zabitie banditov... zbrane ani obleky som nikdy nekupoval postupne sa nejaké nájdu v Z´one a zbrane tiež celkom dobré sa získajú od armády a potom od žoldákov, celkovo pokiaľ sa už na nejaké to AK namontuje optika presnosť je neuveriteľná.... a takto s akáčkom som vždy vystrieľal bez problémov aj armádne oblasti s možno 30 vojakmi... takže STALKERA treba brať ako nejaké pseudo RPG, tiež nemôžeš čakať že s pištoľou zostrelíš vrtulník ako keˇd s levlom jedna v gothicu čakaš, že zabiješ draka :D
a čo sa týka tých detektorov tak v Clear Sky boli asi 3, ten prvý len ukazuje že niekde blízko je artefakt... potom už ukazuje ˇdalší smer a potom ešte aj vzdialenosť
pokiaľ krvácaš obväz použi až ked ti symbol svieti na červeno, pokiaľ len ľahko krvácaš tak to za chviľu prestane a zranenie kompenzuješ jedlom, inak nejako si nepamätam, žeby v stalkerovi boli nejaké prášky... lieky proti raiácii, niekoľko typov lekárničiek, obväzy... ale prášky ?
Ono ještě záleží kolik těch artefaktů najdu, bo nějak nevím, jak na ně v těch anomáliích narazit. Zatím jsem našel jen jeden a to bylo součástí úkolu, takže jsem ho našel u mrtvoly. Jinak zatím na krvácení používám obvazy. Teď nevím, jestli prášky jsou nějak účinnější nebo lepší, že sníží tu šanci začít krávcet na nějakou dobu. Mě štve hlavně to, že použiju obvaz a hned druhý mě lehce škrábne a krvácím znovu.
@CrocoRay (31.05.2017 01:22): na krvácení si vezmi prášky, později to můžeš fixovat i artefaktem. s krvácením samotným nemám tolik zkušeností, protože v datastor modu na něj nebylo moc prostor. buď jsem se trefil a přežil nebo se trefil nepřítel a zabil mě :-)
@Garret (30.05.2017 20:58): Tak teď, co jsem upgradoval pušku, tak už je střelba přesnější a hrát se to dá. Teda alespoň to není už tak moc o náhodě, zda se trefím nebo ne. Jen to krvácení mě docela prudí, když mi vezmou malý kousek zdraví a já hned musím používat obvaz, abych nevykrvácel.

A bugy, ty mě celkem štvou, viz. ty zmíněné. Ještě by se dalo říct, že to jak někdy postavy blokují cestu mě trochu štve nebo když jdu za týpkem pro misi a on mě pěkně žádá, abych mu pomohl. A hned jak skončí nabídka možností rozhovoru, tak se mě hned ptá: "Co tu chceš debile?" :-) Tohle sice asi není přímo bug, ale i tak je to komické.

Ale tak hrát se to dá. Ten respawn jsem měl jinak na jednom nebo dvou místech. Není to nic hrozného, ale i tak to naštve, když zabít i čtyři nepřátele dá trochu zabrat.
@CrocoRay (30.05.2017 20:54): obtížnější je, ale bez modů, které vychytávají spoustu bugů a herních mechanik, je to celkem otrava. třeba ten tebou zmiňovaný respawn jsem vůbec neměl, války frakcí úplně minimálně, prakticky vůbec. tohle je zrovna jedna z těch her, které nemá moc smysl hrát ve vanilce...
Války frakcí mi nevadí. Ale vadí mi, že jsem to někde vykosil a oni se tam respawnovali zpátky. Jsem to bral tak, že můžu celou mapu vyčistit a pak budu procházet obsazenou zónou naprosto v bezpečí, ale na některé objekty to asi neplatí no.

Ale někdy mě štvou bugy, jako třeba když mi týpek řekne "Vylez na kámen, blíží se psi" a pak mi řekne "Vypadni" a shodí mě z toho kamene hned mezi tu smečku psů. Takže loaduju a to pak pro změnu zase on seskočí z kamene se slovy: "Díky kámo, zachránil jsi mi prdel" a nechá se těmi psy roztrhat.

Jsem zvědavý, jak to teď půjde s tou lepší výbavou a vylepšeným samopalem. Jestli to dohraju, to záleží podle herní doby. Nebýt té vyšší obtížnosti a neférového zvýhodňování nepřátel, tak to určitě dohraju. Ale takhle je to podle mě moc natahované, jak hraji stylem quicksave/quicload. Někde jsem četl, že tenhle díl je prý obtížnější než ostatní.

Osobně bych si nestěžoval, kdybych zvolil nějaký vyšší stupeň, ale jak zvolím druhou nejlehčí "stalker", tak bych čekal, že hra bude přívětivější.
@Red (30.05.2017 19:18): Tak souboje frakcí mě otravovali asi nejvíc. Pak jsem se na to vykašlal. Celkově se jedná o můj nejméně oblíbený díl. Nápady tam špatné nebyly, ale nebylo to dotažené a některé momenty byly opravdu frustrující. V soubojích byly nejhorší granáty na magnet. :D
Taky jsem začal hrát, jen po malých dávkách - dohromady zatím dvě hoďky. Mám to spíš jako výuku ruštiny a nasávání atmosféry, nečekám že by hru dohrál.

Ty souboje frakcí a podobný kulišárny teda nechápu vůbec.
@CrocoRay (30.05.2017 15:58): Doporučuji kombinaci Kalach a kozlice, když si je u mechaniků budeš postupně vylepšovat, vydrží ti až do konce. Ke konci jsem si bral ještě Vintoreze, čistě pro střelbu na větší vzdálenost. Peníze se vyplatí utrácet za souřadnice skrýší, ve kterých můžeš najít hodnotné věci. Rozhodně bych si oblek nekupoval u obchodníků. Jednak je prodávají za nekřesťanské peníze a navíc v průběhu hraní určitě na nějaký narazíš.
Ta vysoká obtížnost mě neskutečně sere. Teda hlavně co se týče přesnosti nepřátel a mojí přesnosti, kdy mířím přesně a někdy se trefím a někdy ne. Ve výsledku hraju quick save, quick load. Raz ho sejmu, raz ne.

Vím, že tam je potom i lepší vybavení, ale s tím mám vždy problém. Nerad kupuji postupně lepší vybavení, ale vždy jedu s tím nejhorším a raz za čas koupím něco opravdu pořádného, abych tak ušetřil prachy.

Takže vesta za 6 000 rublů mi přišla slabá a ta druhá stála 12 000 a na ni jsem neměl. Takže pořád lozím jak somrák s tím nejhorším a těžké je to jak prase. Zvláště, když mě jenom trochu škrábnou a už krvácím, to mě štve. Navíc, když už se blížím, že budu mít těch 12 000, tak ta vesta mu zmizela ze skladu, tak kdo ví, kdy ji zase bude mít.

Navíc systém ukládání, kde mi to automaticky snad nikde neukládá a já si teda musím sám ukládat na více pozic, kdybych náhodou někdd něco přehlédl a blbě uložil, tak ať nemusím celou hru hrát znovu. To bych se na to vykašlal.

Jako hra mi to atmosférou nepřijde špatné, ale ta obtížnost mi to kazí a to to hraju jen na "stalkera". Pořád ale všechny ostatní hry jsou mnohem lehčí a přístupnější a tady se musím dost snažit.

Ale o to nejde. Vadí mi hlavně ta neférovost, že i když mířím přesně, tak jsem oproti nepřátelům dost znevýhodněn. Hlavně tedy tou přesností a výdrží. A to vybavení se mi prostě kupovat moc nechce, dokud si nejsem jistý, že je to pořádný kousek, protože mám strach, že mi budou chybět prachy.

No, jsem zvědavý. Na to, jak je to ze startu těžké, bych čekal, alespoň nějaké výraznější RPG prvky, ale nevím, co mě čeká.

Ale škoda. Celkově svým zpracováním a ničením ostatních frakcí mě to baví. Takové Far Cry s temnější atmosférou a trochu jiným zpracováním. Nebo něco na způsob nového Homefrontu.

A co se dívám, tak nároky na svou dobu to měla teda dost krvavé. I tehdy mi to GTX 650 na ultra moc nedávala a to je podstatně novější karta než bylo datum vydání hry.
Zdar
Nezná někdo nějaký mód, který omezuje házení granátů u nepřátel? Oni je mají snad magnetický a namísto rukou mají minomety. Docela to kazí jinak dost slušný požitek ze hry. :D
@Bodkin (24.08.2016 11:03): ááá jo to chápu.

Mimochodem mě teda dost dlouho trvalo než mi došlo proč sem tam prostě umřu, až pak jsem si všiml že mi klesá zdraví... no a až pak mi to došlo :D
Tvl, nainstaloval jsem si Datastora (vůbec poprvé) a on automaticky vypnul autosavy a quicksavy. Nejsem si jist, jestli je to zrovnou moudrá volba u něčeho tak nestabilního jako Stalker.
Jinak zajímavý bylo, že jsem se za celou hru dohromady setkal jen se třema artefaktama. Jeden byl nepoužitelnej, protože byl radioaktivní, druhej byl ok, třetí byl super, ale po chvíli jsem ho musel odevzdat :D.
Také dohráno ve stalkerském obleku. Na lepší zbroj jsem při hraní nenarazil a ani jsem zdaleka neměl dost peněz, abych si ji mohl koupit od obchodníků :)
Tak dneska (asi) dohráno. Udělal jsem, co se po mě chtělo a naonec jsem (po outru) zůstal sám n elektrárně. Závěrečné titulky neproběhly. Nevím, jestli ještě něco můžu nebo ne. Na mapě je jediný "aktivní" políčko do Limansku a to nic nedělá. Tak ani nevím, jestli je možné se vrátit dodělat nějaké vedlejší questy..