South Park

22.12.1998
09.03.1999
30.09.1999

Akční hra ze známého animovaného Městečka/světa South Park běžící na Turok 2 enginu. Vyberete si jednu ze 4 hlavních postaviček (Eric, Stan, Kyle nebo Kenny) a zkusíte zabránit pohromám, které se na městečko valí. Cestu vám zkříží vzteklí krocani, přerostlé klony, šílené hračky a nesmí chybět ani mimozemská verbež.

Na začátku každé epizody musíte posbírat ostatní tři hrdiny a pak hurá na zástupy opovážlivců. Nepřátelé nabíhají v hejnech a snaží se přes vás prodrat do městečka. Pokud jim v tom nezabráníte, budete si to pak s nimi muset vyřídit podruhé, v meziúrovni. Hra se nedá ukládat během rozehraného levelu, čím získávají především bossové na záludnosti. K dispozici vám je 8 originálních zbraní (například sněhová koule, sniperslepice, metač krav) a všechny mají sekundární mód střelby.

South Park. To musí být přeci prča. Není, zasmál jsem pouze dvakrát. Parta kluků co musí odvrátit několik katastrof? Nejsou to Rychlé šípy? Ano jsou, jen špetku přisprostlí. Doteď mi to unikalo, ale Erik Cartman = Mirek Dušín.

Začalo to přitom celkem dobře, v intru jsem si poslechl klasickou southparkovou vybrnkávačku a v pozadí si prohlédl známé postavičky. V pozadí (bez dvojsmyslů) bohužel většina postav zůstane a po celou hru už jsem je, až na pár výjimek v cut-scénách, neviděl. Samotné hraní mě ze začátku docela bavilo. Nepřátel hodně (nemyslím typů), originální zbraně a pohled na svět z nižší perspektivy, než jsem zvyklý.

Bohužel se ale od první mise téměř nic nezměnilo, prostředí pořád stejné, cut-scény pořád stejné (autobusová zastávka-> školní jídelna-> u Chiefa doma), opakování hlášek pořád dokola a na obzoru žádná změna. To co ale pohřbilo už tak nakřáplou hratelnost šest stop pod zem je neskutečná vitalita nepřátel. Běžní nepřátelé vydrží cca půl minuty soustředěné palby, silnější nepřátelé (tankové) se drží na nohou třeba několik minut a o bossících radši mlčím. Nejen že je neskutečná otrava držet střelbu a čekat až nepřítel umře, ale někteří jsou i nebezpeční a vyhnout se jejich útoku je takřka nemožné. Než je vyřídíte na férovku, máte půlku zdraví v tahu, a lékárničkama a zbraněma se tu šetří. Proto jsem většinu hry zůstal u základní sněhové koule a zabíjel nepřátele zbabělými taktikami. Zpoza rohu nebo sniperováním, kdy soupeři nereagují a bez problému jsem je ustřílel. Poučený z těžké South Park Rally jsem hrál jen na normální obtížnost, ale stejně to bylo moc, proto doporučuju hrát na Easy (nedoporučuju hrát vůbec, ale když se někdo odváží).

Střílečka, která nejen že naplno nevyužívá animovaného světa South Park, ale spadá do podprůměru i hratelnostně, jako nakonec všechny South Park hry vydané na konci minulého století.

Pro: Zajímavé zbraně a bizarní nepřátelé.

Proti: Životnost nepřátel, stereotyp, nevyužitá značka South Park.