Dohrál jsem toho už docela dost a máloco už mě tudíž dokáže překvapit - především pak v tom pozitivním slova smyslu. Hře South Park: The Stick of Truth se to však podařilo dokonale. Seriál samozřejmě znám, viděl jsem však kdysi dávno pouze pár epizod, takže se za fanouška určitě nepovažuju. Přesto mě tato hra poměrně rychle vtáhla do svého světa svým typickým a v dnešní době značně osvěžujícím nekorektním humorem.

Hry podle filmu (seriálu) obvykle nestojí za moc, často z nich už z dálky vyzařuje nízký rozpočet a jasný cíl přiživit se za co nejmenšího úsilí na známé značce. To však není tento případ. Zde si autoři opravdu vyhráli s tím, aby se toto známé dogma nepotvrdilo. Hra je tak ve výsledku skvělou reklamou na seriál.

Na hře musím vyzdvihnout především to, jak skvěle vybalancované a fungující jsou všechny její herní prvky - od příběhu, postav, hudby až po hratelnost všechno perfektně funguje a těžko se mi hledá nějaká výraznější slabina. Tahové souboje jsou propracovány a zpracovány takovým stylem, že mě ani ke konci hry přes jejich vysokou frekvenci nenudily - přesto je dobré, jak už tu bylo několikrát zmíněno, hrát na obtížnost hardcore, aby hra byla aspoň trochu výzvou.

Některé scény asi jen tak z hlavy nedostanu - např. průzkum zažívacího traktu mr. Slave a objevení, co všechno jeho zadek dokázal pohltit, nebo pak boje se skřítky, kdy v pozadí dost explicitně probíhá soulož rodičů hlavního protagonisty. To jsou momenty, které vám opravdu asi jen tak žádná jiná hra nenabídne a i v tom tkví opravdová originalita tohoto skvělého počinu.

South Park: The Stick of Truth je pro mě nejen překvapením roku 2014, ale zároveň se stala i mnou nejlépe hodnocenou hrou vydanou v tomto roce. Vřele doporučuji.

Pro: humor, zábavnost, příběh, dabing, hratelnost, herní prvky, hudba, délka hry

Proti: inventář, plno zbytečných předmětů, jinak nic zásadního

Když už si jeden myslí, že z vtipů o prdění vyrostl, tak ho Stick of Truth přesvědčí o opaku. Je to už pár let, co jsem se naposledy díval na seriálovou předlohu, ale díky téhle hře jsem si zase vybavil ten pocit, když jsem seriál pravidelně pozdě večer, částečně za zády rodičů, sjížděl v TV. A stejně jako u seriál jsem se i u hry celou dobu hihňal.

Z herního hlediska nejde o nic převratného. Open-world akční adventura s nějakými těmi skilly a levelováním. To osvěžující ale je, s jakou grácií si hra dělá srandu z provařených herních mechanik a postupů. Doteď mi zůstává rozum stát nad tím, jak elegantně autoři přetavili i běžné přeskakováním cutscén podržením tlačítka ve fakt dobrý fór.

Podobně funguje i příběh. Všechny prvky známé ze seriálu jsou na správných místech (hlavně nekorektní humor). K tomu je ale navíc naroubováno pravidelné zesměšňování všemožných herních klišé (provařené nacistické zombies). A funguje to na jedničku.

South Parku se prostě povedlo něco, co většině her dle seriálové/filmové předlohy ne, a to využít nové médium na maximum.

Pro: humor, věrnost předloze, Cartman

S letošní Herní výzvou a její 10. kategorií jsem měl docela problém co tam zařadit, ale nakonec jsem zvolil konečně dobře a to starou známou South Park The Stick of Truth. Hru už jsem kdysi dohrál, ale zjistil jsem, že už si hlavně příběh moc nepamatuju, takže mě potěšilo jeho znovu objevování a zároveň jsem nemusel prohledávat každý kout městečka, abych splnil všechny vedlejší úkoly.

Začnu skvělou grafikou, vývojáři udělali perfektní rozhodnutí, že hra bude vypadat úplně přesně jako seriál a tím mě neskutečně potěšili. Nejsem sice velkej fanda, viděl jsem několil dílů a hlavně film, ale ten grafický styl k South Parku neodmyslitelně patří. Skvělý je i dabing postav, opět stejný jako v seriálu. A samozřejmě co zde nesmí chybět je humor, černý humor, někdy jde samozřejmě až za hranu, ale i tak já jsem se skutečně bavil.

A k samotné hratelnosti, je to zde hodně o tahových soubojích, za ty jsem rozhodně rád, čím jsem starší, tím víc mi sedí to, že si postup můžu v klidu rozmyslet. Je zde i častá interakce s prostředím, které vám vypomůže snížit počet protivníků nebo se úplně vyhnout boji. Oheň, voda, elektrika či jen obyčejná padající bowlingová koule dokáže nadělat pěknou paseku. Ač to na první pohled nevypadá je tu skutečný RPG systém, kde levelujete postavu, přidáváte perky za přátele na facebooku a sbíráte nové vybevení spolu se spoustou nepotřebného haraburdí, které ale lze za pár dolarů prodat, ať už americké či kanadské.

Úkoly jsou zajímavé a to i ty vedlejší, ať už vám je zadává Al Gore, starostka, trpaslíci či vaši dětští spojenci, vždy je to zábavně thrlé. Podstatnou část postupu vaší postavy tvoří sice hlavní úkoly, ale ani tak není nad to zabojovat si s všudy přítomnými proradnými elfy potulující se městem, bezdomovci s krysami, vesmírnou hrozbou či nacistickými zombie. Asi v polovině hry se musíte rozhodnou jestli zůstanete s partou či se přidáte k elfům, tak jsem si zkusil tentokrát druhou možnost, ale nakonec to nemělo až takový vliv jak to ze začátku vypadalo.

Co by se dalo hře vytknout je četnost soubojů a někdy i jejich délka. Bojoval jsem se zmutovanou bakterií, která se mi třikrát vyléčila nebo se zombie zrzkama, kteří se 2x oživí a 3x si doplní plné zdraví, to už není taková legrace, jen vás to zdrží a trochu i naštve. Špatně mi přišel udělaný tutorial ke zvládnutí magických schopností a to vašich prdů, které ve hře používate trochu jinak než v tutorialu.

Vůbec vysvětlování různých nebojových aktivit pokulhává, takže celou proceduru na klinice jsem opakoval minimálně desetkrát než jsem přišel na ten správný způsob jak se dostat dál. Celá klinika mi přišla jako jedna z mála horších částí hry, ještě bych tam přidal stoky které jsou dost nepřehledné, ale ty jsou jen vedlejší a mám pocit, že se tam vůbec nemusíte vydat. Pak už jen maličkosti a občasné zádrhely kdy si nevšimnete žebříku či jiné cesty v prostředí, ale není to tak časté.

South Park jsem si i na podruhé fakt užíval, pobavil se a tentokrát i těch 15 hodin bylo dost. Kratší sice než první průchod a to tím, že jsem nešel na každý souboj v městečku který jsem potkal, ale i tak se dostanete na poslední level postavy ještě před koncem hry. Všem kdo mají jen trochu rádi South Park rozhodně doporučuji, budete se bavit.
Herní výzva 2020 - 8. Zimní radovánky (Hardcore)
Pro mě nejtěžší kategorie letošní výzvy, padla nakonec na kombinaci mého nejoblíbenějšího seriálu společně s mým největším koníčkem, s počítačovou hrou. Jak taková kombinace může dopadnout? Až překvapivě, neskutečně dobře. Narozdíl od dílu druhého: South Park: The Fractured But Whole.

Kdo by čekal detailní grafiku, ten bude zklamán. Hra velmi citlivě kopíruje grafickou předlohu seriálu. Stejně tak je to se všemi postavami a samozřejmě humorem, který až neskutečně dobře hra napodobuje. Zkrátka to, že se na příběhu skutečně podíleli sami autoři seriálového South Parku, je znatelné na první pohled. Děj zajímavě odsýpá a než se nadějete, koukají na vás závěrečné titulky. Vše je načasované tak akorát, aby vás nezačalo nudit. Opět, narozdíl od již zmíněného druhého dílu.

Co se soubojů týče, ty jsou poměrně zajímavě vyvážené a nejednou se stane, že budete nuceni daný souboj i několikrát opakovat. Že? Pane Ale Gore... Myslím to vlážně... Zbraní je dostatek, stejně tak množství prvků, známých ze seriálů, se kterými je možné manipulovat. Samotné prohledání South Parku zabere několik hodin. Pokud připočteme podzemní stoky, lesy nebo dokonce Kanadu, herní čas se pomalu zdvojnásobí.

Co bych hře malinko vytkl, je tutoriál. V mnoha případech jste doslova vedeni za ručičku. Někdy, ale naopak tutoriál působí jako nauka nové dovednosti, ačkoliv se v samotné hře provozuje úplně jinak. Často se tedy stane, že ve skutečném souboji zkoušíte naučený postup z tutoriálu, ale najednou nic nefunguje. Naštěstí jsou zde stále psané poznámky, podle kterých se lze dobádat, jak vlastně dovednost funguje. Stejně tak jsou ve hře přítomny některé, až nechutné prvky. Avšak to patří i k samotému South Parku a nelze je tedy hře úplně tak vyčítat. Stejně ale sekvence alá: řiť pana Otroka nebo Středisko potrátů, je prostě trošku moc.

Komu hru doporučit? Nejraději bych napsal všem! To bych vám však upřímně lhal a to není v mém sebemenším zájmu. Zkrátka, pokud jste jen trošku fanoušky, doufejme nekonečného cyklu South Parku, neváhejte. Je to prostě povinnost. Pokud ale nejste přiznivci černého humoru, nebo vtipu více či méně za hranou, hře se raději vyhněte obloukem.

Hodnocení: 95%

Pro: Věrný herní průvodce seriálem, zajímavé souboje, originalita, otevřenost světa, humor

Proti: Občas nepřesný tutoriál, některé prvky zbytečně přehnané

Herní výzva 2020 - Ještě jeden tah...

Jako fanoušek seriálu South Park jsem opravdu nadšený, jak se hře povedlo vystihnout gró seriálu, vkusně zakomponovat celé městečko, velké množství postav, odkazů, vtípků, gagů, srandiček, prasárniček, no prostě jsem s jednoduše přišel, jako když hraji svůj oblíbený seriál, což se vlastně ve skutečnosti dělo.

South Park žije a funguje přesně tak, jak jsem zvyklý a jak bych očekával. Je to jedna velká parodie na mraky věcí, na které si vzpomenete. Kdo zná South Park, tak ví, o čem mluvím. Je to, jako kdyby jste nakumulovali jednu sezónu najednou a vytvořili z toho hru. Hlavní příběh si dělá srandu s klasického (no, vlastně v tomto případě trochu neklasického) D&D, ale do toho tu máte potraty, náboženství, UFO, Kanadu, paní Cartmanovou, spoďárové skřítky, pana Hankeyho a vlastně mraky, mraky dalších věcí.

Já se opravdu bavil od začátku až do konce, užíval si různé narážky a nejednou se upřímně zasmál. Jako, hra umí být místy až nechutná, ale zároveň se nebojí do něčeho pořádně opřít a udělat si z toho ostrou srandu. Jakože hajlující embryo? To chceš! Upozorňuji, kdo neuznává humor South Parku, tak ať se ke hře ani nepřibližuje. Rozhovory, příběh, vtípky a narážky, to všechno ve hře funguje na výbornou a hned jsem si to zamiloval.

Ovšem ona i samotná hratelnost je solidní záležitost. Po městě můžete šmejdit, vybírat lidem šuplíky a smát se tomu, co u nich v baráku najdete, přidávat si kamarády na svůj FB profil, dělat pár vedlejšáků, které umocňují humor a samozřejmě absolvovat velmi povedené tahové souboje. Musím tedy podotknout, že ač jsem v tahovkách nekovaný, tak zde je nasazena obtížnost velmi nízko a na střední obtížnost nebudete mít vůbec žádný problém hrou projít jako nůž máslem, což je trochu škoda, chtělo by to trochu větší výzvu.

Jak jsem říkal, souboje jsou zábavné a to především díky jejich vynikající absurdnosti, kdy mezi nejsilnější útoky patří pořádný PRD! Všechny komba jsou opravdu zábavná a ulítlá. Vlastně jako celá hra. Samozřejmě nechybí velké množství originálních zbrojí, zbraní a pomocných věcí, ale vzhledem k nízké obtížnosti si můžete dovolit k tomu přistupovat spíše jako k doplňku. Sběratelé si také přijdou na své díky činpokomonků nebo jak se to píše.

Jeden velký kritický poznatek mám k délce hry, což možná i lehce souvisí s obtížností, ale ne zase tak moc. Je příliš krátká. Jako dohrát za necelých 15 hodin RPG, které nabízí poměrně dost možností je... je prostě škoda. Dalo by se vymyslet mnohem víc vedlejších úkolů, využít ten potenciál, jaký městečko South Park nabízí, přidat nějaké fajnové minihry a prostě fanouškovi dopřát ve městě žít trochu déle. Side questů tu je poskrovnu, hlavní příběh nezabere ani 10 hodin a nějaké to šmejdění tu máte taky jen na pár (možná doslova) hodin. Už jen lokace jako Kanada si zasloužila trochu bohatší content.

Nicméně z hry jako takové jsem nadšený a doufám, že pokračování bude podobně zábavné a přidá trochu obsahu a já v ní budu moct strávit aspoň dvojnásobek času, pak se moje spokojenost bude šplhat k absolutním číslům. Ještě tedy dodám jednu věc - hra má vynikající soundtrack, opět doplněný o vtip.

Pro: humor, lokace, postavy, příběh, souboje, soundtrack

Proti: obtížnost, herní doba, množství obsahu (vedlejší úkoly, minihry)

Tak sme sa dočkali, hratelná epizóda „rodinného" seriálu South Park. Príbeh epizódy sa točí okolo tzv. „new kid," ktorý sa prisťahoval do malebného horského mestečka South Park v štáte Colorado. Možno to nieje hneď na začiatku jasné ale v mestečku zúri urputný boj medzi ľudmi a elfami o takzvaný „klacek pravdy." Tento „konár" prepožičiava neobmedzenú moc nad všetkým. Ako nováčik v meste si prinútený sa zapojiť ku konfliktu, keďže tvoji rodičia chcú aby si si našiel v mestečku nových kamarátov. Príbeh sa pomaly zvrtne do obrích absurdít ako je u seriálu zvykom a kde budete len krútiť hlavou a zabávať sa nad tými nechutnosťami, čim je hra celá prešpikovaná.

Celková hratelnosť stojí na ťahovom rpg systéme, ktorí ako viem veľa ludi po čase rýchlo omrzela, lebo bojuje sa pomaly na každom kroku a opakovaná repetitívnosť niekedy človeka dohána k šialenstvu. Po čase, keď získate nových „companions" a aj nové triky, tak hratelnosť chytí druhý dych. Ocenil som, že mi hra dovolila volný pohyb a tak som mohol preskúmavať celé mesto. Neskutočné množstvo zbytočností budete hromadiť v inventári, ktoré často zabavia svojim popiskom alebo nejakým odkazom na „pop kultúru." Dĺžka epizódy je adekvátna a ak tomu pripočítate vedľajšie questy a opakovateľná hratelnosť za inú classu, tak budete mať pocit, že je to tak akurát. Hra obsahuje všetko čo od South Parku očakávate.
Ešte by som dodal, že ten „medieval" soundtrack je vinikajúci, raz dva vtiahne do hry.

Neviem či hru môžem odporučiť aj hráčom čo South Park nepoznajú, lebo občas je ten ich nechutný humor cez čiaru. Na záver len dodám, že All hail King Douchebag!
Nejsem zrovna největším fanouškem seriálu, ale u hry jsem se královsky pobavil. Zvlášť v dnešním, politicky korektním světě je South Park svěžím závanem čerstvých prdů. Nikdo není v bezpečí, hra se prostě naváží úplně do všech - židi, černoši, gayové, zrzci, emáci, kanaďané, číňani - všichni dostanou svou porci. Udělalo mi radost, že hra není moc dlouhá, 13 hodin na dohrání je podle mě naprosto ideální čas. Navíc jsem se celou dobu parádně a upřímně od srdce nasmál nad spoustou originálních vtipů a situací, jako třeba pandemii nazi zombie viru na potratové klinice nebo použití prezentace o globálním oteplování jako útoku ekologického aktivisty. Od toho dát hře 100% mě ale odrazuje fakt, že hra může být ke konci poměrně repetitivní co se týče soubojů, a postrádal jsem víc nastavení obtížnosti - normal byl pro mě příliš jednoduchý, hardcore zase těžký. Poslední věc co mi celkem vadila byla hromada předmětů, které na vás hra sype. U vybavení a konzumablů se dá ještě přimhouřit oko, ale proč vás hra doslova zasypává junk předměty, které nemají žádné využití kromě prodeje, opravdu nechápu. Jsou sice občas vtipné, ale po čase jim přestanete úplně věnovat pozornost, protože jich je prostě až moc. Naštěstí není hra omezená kapacitou batohu.

Až na tyhle detaily je South Park skvělá hra a jsem rád že jsem se ho rozhodl zkusit. Vřele doporučuju všem kdo mají rádi nekompromisní záchodový humor.

Pro: Vtipnost, originalita, hratelnost

Proti: Nastavení obtížnosti, přehnané množství předmětů

South Park: The Stick of Truth je akční a humorná RPG hra zasazená do prostředí stejnojmenného slavného seriálu. Příběh začíná přistěhováním nového dítěte do městečka South Park, které se snaží si najít kamarády. Při seznamování potkáváte známé postavy ze seriálu a ihned jste zasvěceni do jejich hry. Vydáváte na dobrodružství, které se točí kolem boje mezi lidmi a elfy o mocný artefakt nazývaný Stick of Truth. Ve skutečnosti sehrajete mnohem větší roli, než si myslíte.
Souboje ve hře probíhají na kola, jsou zábavné a nikdy neomrzí. Bojujete totiž proti obrovskému množství rozmanitých nepřátel (např. nacistické plody, mimozemšťané, bezdomovci, zombie, krysy, ...) a k dispozici máte široký arzenál, zbraní, kouzel, schopností a jejich vzájemnou kombinací vznikají mocné útoky. Na dobrodružství však nejste sami, vždy vás doprovází společník, který má své vlastní speciální schopnosti a významně vám pomůže při soubojích. Během soupeřova tahu nečekáte, ale máte možnost se bránit a vykrývat jeho útoky. Jednou za kolo můžete použit lektvary, které vám doplní životy, manu nebo vás posílí.
Na výběr máte ze čtyř tříd – válečník, mág, zloděj, nebo žid. Každá z nich má své originální schopnosti. Ve hře je bohatý počet brnění, přileb a dalšího vybavení. Kromě hlavní příběhové linky, doporučuji plnit vedlejší úkoly – jsou zábavné a originální. Nebo se můžete vydat na průzkum města, získávat nové přátele a odemykat nové perky.
Grafika je věrná seriálu a zůstala tak dvojrozměrná. Titul je samozřejmě plný neotřelých vtipů, černého humoru a vulgarismů. Rozhodně doporučuji

Pro: Humor, Postavy, Příběh a vedlejší mise, Akce, Animace, Hratelnost, Soubojový systém, Délka hry

Proti: Inventář

South park: The Stick of Truth jsem dostal zhruba před pěti lety, s tím že se nejedná o můj šálek čaje, jsem hru založil a přes pět let se na ní ani nepodíval. Vše se změnilo až ve chvíli, kdy jsem se ponořil do seriálu, na jehož konci jsem si musel položit jednoduchou otázku. "Co do té hry mohou nacpat?"

No, zřejmě všechno nejlepší z prvních 14 sezon seriálu.

Je to South Park se vším všudy, napěchovaný k prasknutí - to se dalo čekat.
To co jsem ale opravdu nečekal, bude rozsah a struktura této hry. Zhruba v polovině, kdy si říkám, že musí zákonitě přijít konec, se hra rozjíždí úplně novým směrem, v rámci seriálu známým, ne však očekávaným.

Je to vtipné, je to návykové a má tendenci uvádět člověka v úžas. Je to o detailech spojených s možnostmi hry. O absurditě, zárověň o propracovaném systému.

Celkově mi asi chyběli jen dvě věci. V souboji bych uvítal ještě jednoho spoludružiníka, souboje by tak mohli být ještě zajímavější. Druhou věcí jsou pak vedlejší úkoly. V průběhu hry se některé objeví ve chvíli, kdy se zpřístupní nová lokace, ale v samotném městě se nic nového neobjeví.

Jednoduše 21 hodin plných zábavy, a opravdu překvapivého gameplaye. Možná místy hodně urážlivého ale nádherně konzistentního.

Nejlepší vtipy:hra za žida, souboj s gnomy v ložnici rodičů, otázka bezdomovců, zpracování kanady, ozbrojený Ježíš
Dlouho jsem nic nedohrál, dlouho jsem nezažil "ještě chvíli a vypínám" ... tak tohle byla jízda! Nevěděl jsem do čeho jdu, v dětství mne seriál téměř minul, znal jsem jen pár postav a hlášek, teď vím, že tenhle rest musím dohnat. Tahle hra je prostě super. Tolik hnusu, nekorektního humoru a sprosťáren v tak milém podání. Graficky věrné a perfektní, skvělé animace, mimika. Spousta schopností, zbraní, vylepšení, mechanik. Velice pěkně to zapadalo do sebe. Bez zákysů, bez nudných pasáží, často překvapen s otevřenou pusou. No prostě se to hraje samo! Díky za super herní zážitek, vřele doporučuji !

Pro: nechuťárny, herní mechaniky, pestrost

Proti: snad jen přehršle předmětů a jejich nevyváženost

KURVADRÁT JO! Přesně takové byli moje pocity během hraní a dohrání hry kterou jsem dohrál jako nic. Sice neholduji RPG žánru a souboje mi nejdříve nepřipadaly nijak zajímavé ale miluju South Park a koupě rozhodně nelituji. Líbí se mi, že jde nejen o kvalitní fanservis ale i o dobře odvedenou práci, prakticky od začátku do konce jsem se válel smíchy klasickým humorem ze seriálu.

Jak už jsem říkal tak souboje vypadají nezáživně, ale po několika odehraných minutách zjistíte, že to je strašná sranda ať už jde o využití různých zbraní či kooperaci s parťákem, ti mají každý unikátní a velmi vydařené schopnosti (Cartman rules!). Město vypadá božsky, jako bych se díval na jednu z epizod ale vše si řídil podle sebe.

Příběh je vcelku prostý a utahování si ze všeho fantasy (a nejen toho) je výborně napsaný, vedlejší mise sice nějaký velký příběh nemají ale třeba mise s Al Gorem mě taky přišli vtipné. Co mě teda neskutečně vadilo byla (překvapivě) cenzura, ta během hlavní linky přišla tuším čtyřikrát a pokaždé mě to vytočilo. Takže, když lezeme v něčem konečníku, to je v pořádku
Níčení obřího potratu? V pořádku.
Hajlující vše co má ruce a nohy? V pořádku.
Ale zavádění análních sond a potrat už není? To bylo něco co mě vyvedlo z míry, doslechl jsem se že cenzura byla jen na konzolových verzích ale nevím co je na tom pravdy, nu což najdu si ty scény na internetu.

Co víc dodat, chcete tumu zábavy, vtipů a referencí? Tohle je ideální hra pro vás. Mám doma už i The Fractured Bud Whole takže se těším až se do South Parku vrátím jako superhrdina a budu moci srovnávat oba tituly.

Pro: Perfektní vtipy, skvělá hratelnost, vydařený dabing, reference, příběh

Proti: Místy kostrbaté ovládání, nutnost znát alespoň trochu lépe seriál

South Park je hodně specifická zábava sama o sobě a tahle hra zaujme hlavně fandy seriálu, kteří jsou na ten osobitý humor prostě zvyklí. Kromě všemožných skvělých popkulturních referencí hra obsahuje i nepřeberné množství reakcí na seriál (zejména pak na nejtradičnější starší díly) a vytváří i spoustu nových neotřelých žertů, na které sama později odkazuje.

Grafika samozřejmě odpovídá té seriálové, a tak se toho o ní moc říct nedá. Hudba je často také plná narážek na seriál, často na pozadí hrají i písničky, které zazněly v mnohých dílech. Příběh je také docela zábavný a i vedlejší úkoly nepřestávají být humorné a mají většinou nějaké smysluplné zakončení. Postavy málokdy něčím překvapí, protože se přecijen drží svých seriálových předloh, ale i tak se v průběhu hry dočkáme páru zvratů.

Největší vadou na kráse je tak asi soubojový systém, který mi vůbec nepadl do noty. Tahové souboje by samy o sobě nebyly špatné, ale snažit se do nich zapojit realtimovou složku v podobě neustálého nesmyslného mačkání tlačítek a správného načasování bylo téměř od počátku naprosto otravné a nutilo mě to vyhýbat se nepřátelům jak jen to půjde. Přitom schopnosti hlavního hrdiny i jeho pomocníků jsou rozmanité, vtipné a zábavné a samy o sobě by fungovaly mnohem lépe bez nutnosti se neustále muset soustředit a bránit v každém tahu.

Pro fandy seriálu je ale Stick of Truth prostě dobrá volba. Hra je až na pár vad dost zábavná a byla by škoda si ji nechat utéct, už jen kvůli tomu, že druhý díl je ještě o něco zábavnější a na prvním díle částečně staví.

Pro: nepřeberné množství popkulturních a seriálových referencí, velká dávka vtipů

Proti: nudný a otravný soubojový systém, kratší délka, cílení na specifické publikum

Já už asi nadále nebudu pobíhat po South parku a zůčastňovat se bitev. Miluju zasekanou animaci tohohle seriálu, jeho postavy, humor a celkové universum. Hra mě však zase příliš nenadchla - nabízí mapu, volnej pohyb mě bavil, líbil se mi a hledání truhel, či navštěvování zajímavejch lokací a interiérů. Hudba je kouzelná a některé momenty super (Kenny očekávající příjezd jednorožce a tim narůstající adrenalin).
Od hry mě však odraží nucené souboje - na každém rohu, jsou vesměs podobné a je jich tolik, že jsem se toho překrmil. S pořádnejma zbraněma se občas jedná o několikasekundové eventy, při nejhoršim má velkej bezdomovec asi 700 životů a často chlastá, takže se to úplně prodlužuje a mě to spíš unavuje. Skončil jsem v kanále, kde u mě přerostla ta nechuť a prostě od toho dávám ruce pryč.
RPG systém je solidní, ale postavy se vůbec nevyužívaj, respektivě jejich potenciál. Kenny je frajer za každejch okolností, Butters jako nejlepší kamarád rozhodně dobrá volba, ale vůbec se zde nevyskytuje Stan, ani ten žid s tou zelenou čepicou a už vůbec né ten absolutně největší badass Randy, kterého jsem prozatim potkal, jak se nahej rozvaluje s pivkem na gauči. Aspoň jeho statusy na Facebooku s Richardem jsou brutální.
Já vím, že bych se jich i dočkal v pozdější části hry, ale na to nemám moc chuť, musel bych podstoupit dalších asi stopadesátosmtisíc stejných bitek.
Pohybování se po městě mi navíc přišlo občas nepřehledné, zejména pak v tom lese, v talíři mimozemšťanů a v kanále. Nejvíce mě odrovnal moment, kdy hlavní cápek dostává do prdele umělé péra - bylo to o nervy a když to člověk dělá na dvacátej pokus, je to i nechutný. Hra vám totiž neřekne, že máte mačkat tlačítko na klávese a zároveň na ovladači (Wtf??????)
Cartman mě v seriálu baví, ale zde mi přišel nehorázně otravnej. Navíc tématika okolo toho posranýho klacku mi je totálně volná, South Park nabízí daleko lepší díly, témata které mohl interpretovat. Dá se i říct, že i ten Facebook se statusama mi přišel o dost atraktivnější, než hlavní děj. Taky mi vadily scripty, kdy musim třeba dokončit řetězec několika hlavních misí, abych se mohl vyřádit sám po mapě.
Těžko se mi hra hodnotí. South Park miluju, je to nářez, legenda, autorita. A asi proto zůstanu u seriálu. Hra má spoustu kvalitních prvků, ale mě ani nebaví bejt součástí tý hry.
No co si budeme povídat, jakožto fanoušek South Parku jsem se těšil dost, až si tohle zahraju a o to víc jsem zklamaný. Po stránce humoru jsem zpokojen jen z půlky, místy to byl dost cringe humor (vtipů o prdění tam bylo i na SP víc než je zdrávo). Místy jsem se bavil, to jo, ale na to jak to bylo celé nekonečně dlouhé, to bylo málo.

Po stránce hratelnosti jsem od toho neměl zas kdovíjaká očekávání, RPG s tahovými souboji bývají pro mě spíš trápení, když to tvůrci moc nezvládnou a tohle byl bohužel ten případ. Obtížnost soubojů byla bohužel úplně nulová kvůli nekonečným zdrojům všech lektvarů a celkem snadným protivníkům. RPG prvky jsou ve hře v podstatě jen ve formě estetické úpravy hlavní postavy. Většinu hry tvoří celkem nudné fetch/fight questy. Pokus o rozvětvení příběhu ve formě volby mezi Cartmanem a Kylem vyzní o misi později úplně naprázdno. Absolutně jsem nepobral obchodní systém, kdy už asi po hodině hraní jsem měl tolik peněz, že jsem mohl kdykoliv koupit to nejlepší co bylo k dispozici.

Takže abych to shrnul: Pro mě to má příliš mnoho nedostatků aby z toho bylo něco výrazně nadprůměrného, dohrál jsem to spíš na silu kvůli Herní výzvě 2017. Paradoxně pro mě tak byla hra z kategorie "Only the best!" největší utrpení :(
Zřejmě nikdy jsem se u hry tolik nezasmál jako tomu bylo u South Parku.

V zásadě si vyberte to nejlepší z různých sérií SP (mongolské hordy, emo děti, cartmanovy prdy, spoďárové skřítky, tajné vládní organizace, krabí lid, nazi zombie, Ala Gora a jeho man-bear-pig, atd. atd.), slepte to dohromady co nejabsurdnějším tématem (mimozemský útok / budování luxusního Taco Bell / tajný odbor plánující vyhození celého SP do povětří), vlepte k tomu hlášky odkazující na seriál samotný i na spousty dalších věcí (cartmanova pevnost Kingdom of Kupa Keep (KKK) a černoch Token hlásající cosi o tom, že KKK je to nejlepší, co ho v životě potkalo; Nedovo "Pamatujte, že můžete zabít cokoliv, pokud to bude v sebeobraně", Al Gorova "prezidentská" místnost, atd.
atd.
) a voilá, máte Stick of Truth. Navíc vše zpracované k nerozeznání od seriálu. Pecka!

Herní náplně jako takové jsem se trochu bál, protože opravdu nejsem velký fanda jRPG, ale zklamaný jsem určitě nebyl ani zde. Vývoj postavy je zjednodušen na dřeň, ale plně dostačující díky rozmanitosti a vtipnosti skillů jak vašich, tak vašich spolubojovníků. I když je pravda, že ke konci byly souboje už trochu repetitivní i díky své obtížnosti (jednoduchosti). Za celou hru jsem měl trochu problém prakticky jen s jedinou bitvou - souboj s Al Gorem v jeho skladové kóji, hrál jsem na střední obtížnost za kouzelníka (Cartman: A mage is like a wizard, only not as cool). Nakonec nelze nezmínit super hudbu a dabing.

Pokud jste fanoušky seriálu a Stick of Truth vás nějakým řízením osudu minulo, rozhodně po něm skočte. Stojí to za to!

Pro: SP se vším všudy - nekorektní humor, hlášky, provokace, atd.

Proti: místy repetitivní či zdlouhavé

Ze začátku (a nebyl to úplně krátký začátek, tak 4 hodiny) jsem byl trochu rozladěn, pouze stopové množství humoru, herní náplň spočívala v chození sem a tam a plnění těch nejprimitivnějších busywork fetchquestů. K tomu navíc mechanicky jednoduchoučké souboje, stále dokola. Pořád mě to jakž takž bavilo, protože je to přeci sakra South Park a tady si ho můžu svobodně prozkoumat ve zpracování nerozpoznatelném od originálu - ale doufal jsem, že se to zlepší a pochopím ta vysoká hodnocení. Vzápětí na to jsem konečně potkal Kylea se Stanem a příběh se roztočil do až nečekaných otáček. Nebudu spoilovat kam jsem se všude se svým New Kidem podíval, ale jen tak to z hlavy (bohužel/dík) nedostanu :)

Jak jsem se zmínil o soubojích, ze začátku opravdu docela nudné, ale později jak má New Kid víc a víc skillů a hlavně pomocníků (i třeba toho Cartmana, nebo mého oblíbence Jimmyho "ench...en...enchant...enchant...enchatnment" Valmera), tak získají naprosto epicky na variabilitě. Některé ty skilly se mi prostě neokoukaly. Takové židovské Plagues of Egypt, či brutální Nagasaki..navíc každá postava má přesně ty útoky které by člověk čekal, Cartman má samozřejmě slovní útok sprchou nadávek, zatímco Stan může povolat Sparkyho. A Ike má zase roli tradičního fotbalového míče.

Vytkl bych (krom toho pomalejšího rozjezdu) v podstatě jen dvě věci. První je ten design sidequestů. Já vím, čekat nějaké větvené, komplexní questy by asi bylo naivní, ale zde to přeci jen šlo až příliš na dřeň. Prakticky všechny questy jsou o tom něco někam přinést. Předpokládám že to má jako parodovat špatná RPG, ale parodie opakováním moc nefunguje.
Druhá výtka padá na fakt, že je New Kid zase Silent Protagonist. Opět, chápu že to udělali naschvál, pár joků z toho vyplyne, ale pořád je to nevytěžený potenciál. Mít tu interaktivní dialogy, a možnost si třeba vybrat hlas po vzoru Saints Row (třeba že by New Kid měl hlas Johna St. Johna) by vůbec nebylo na škodu. Ale uznávám že ta poslední věta před titulky sedla.

Celkově je to výborná hra, pro fanoušky South Parku jasná nutnost. Já se mezi ně už dlouho nepočítám (v podstatě jsem SP neviděl od Bigger, Longer and Uncut), až teď před rozehráním jsem zkouknul pár dílů (ty, na něž SoT navazuje nejvíc) a upřímně mě SoT bavilo víc než ony díly.

Nejoblíbenější postavička - Firkle (Goth Kid) "I have become death, destroyer of worlds"
O seriály South Park som už raz počul, ale nesledoval som ho. Aj o hre som niečo započul, no nikdy ma nelákalo ju hrať. Avšak, keď som si hru kúpil a začal ju hrať, tak som zažil neuveriteľný príbeh plný humoru.

Príbeh sa točí okolo paličky, ktorú všetci nazývajú Stick of Truth. Hlavná dejová linka sa rozdeľuje na dni a noci.
1.deň: Do mesta sa nasťahuje nová rodina, ktorej členom je aj hlavná postava. Keď sa rozhodne ísť hľadať priateľov, tak sa dostane do tábora ľudí brániacich Stick of Truth pred elfami. Pridáte sa k nim a na výber dostanete zo 4 tried. Osobne som hral za zlodeja. Následne dostanete meno Douchebag, ale väčšina ľudí vás nazýva New Kid. Po meste budete stretávať elfov, proti ktorým budete bojovať.
1.noc: Douchebag je unesený ufónmi, ktorí mu do zadku nastrčia análnu sondu.
2.deň: Po meste sa šíri choroba meniaca nielen ľudí, ale aj zvieratá na Nacistických Zombíkov. Boj o Stick of Truth medzi ľuďmi a elfami stále pokračuje.
2.noc: Douchebaga zmenšia gnómovia kradnúci spodky a on ich musí zastaviť počas sexu jeho rodičov. Následne od porazených gnómov dostane kúzelný prášok zmenšovania.
3.deň: Stick of Truth je ukradnutá elfským zradcom. Preto je Douchebag vyslaný požiadať o pomoc dievčatá. Kvôli nim sa bude musieť dostať do Kanady, ktorá je v pixelovom podaní.
3.noc: Veľký boj o Stick of Truth sa blíži ku koncu. Po dlhých bojoch príde zrada z našich radov a tým aj finálny bossfight. V samotnom závere sa všetci rozhodnú Stick of Truth do jazera a tým všetko ukončiť.
Vedľajšie misie ponúkajú dobrú zábavu a pridávajú na dĺžke hry. Niektoré sa však dajú plniť až po určitej dobe, alebo počas príbehu.

Bojový systém je dôležitou časťou hry. Okrem hlavných útokov a vrhaniu predmetov sú aj prístupné špeciálne útoky (u zlodeja som najviac používal Backstab), alebo aj jednorázové útoky, ktoré sa získajú po splnení vedľajších misií. Vtedy vám v súboji môže pomôcť Jesus, Mr.Hankey, Mr.Slave alebo Mr.Kim. V boji stojí po vašej pravici aj jeden z kamarátov. Ja som väčšinou hral spolu s Buttersom. Bossfighty boli ťažšie než normálne súboje a bolo v nich dôležité mať väčší level.

Postavy boli výborne nadabované a hlavne mali zmysel pre čierny humor. 2D grafika sa mi páčila a k South Parku proste pasuje. Soundtrack bol skvelý a počas hrania som si ho pospevoval v hlave. Mapa bola primerane veľká a nasťastie boli vždy po ruke quicktravelové stanice. Dĺžka hry bola dostačujúca a vedľajšie misie robili hru dlhšou. Zberateľské predmety v podobe Chinpokomonov (27/30) a priateľov na Facebooku (97/114), pekne doplňovali hru.

Musím povedať, že takú zábavnú sprostosť ako je South Park som nikdy nehral a preto som hre udelil 100%. Zaujímavé, že hra ponúka toľko veľa a ja nie som schopný všetko opísať. Teraz už len čakať na South Park: The Fractured But Whole.

Pro: Douchebag, postavy, príbeh a vedľajšie misie, grafika, dabing, soundtrack, čierny humor, dĺžka hry, mapa, súbojový systém, zberateľské predmety,.....

Seriálový South Park jsem pravidelně sledoval ještě na základní škole a za ty roky jsem si pustil jen pár dílů na střední, když jsem se nudil. Nemám tedy páru jakým směrem se seriál ubíral v posledních letech a tenhle herní počin je pro mě návrat po dlouhé době.

Hru jsem vlastně bral i jako seriál víceméně, protože souboje jsou sice fajn a vyloženě nenudí, ale stejně největší zábava jsou vtipné hlášky a cutsceny, na které jsem vyloženě čekal. Hláškami je to nabité na každém rohu. Při každé interakci s lidmi ve městě, při soubojích nebo prostě při zkoumání okolí má váš parťák občas nějakou poznámku. Ač je tohle všechno zábavné, tak si neodpustím poznamenat, že serial měl přecijen poněkud údernější hlášky a celkově byl vtipnější. A nebo si to jen špatně pamatuju? Faktem ale je, že zde nejsou žádná hluchá místa a čím dýl jsem to hrál, tím víc mě to bavilo. Tvůrci si nevyplácali všechen vtip na začátku a dokázali ho krásně rozdělit po celou herní dobu tak, aby vždy překvapil.

V jádru je to velmi zjednodušené RPG s tahovými souboji, kde si můžete vybrat za jakou classu budete hrát. Samozřejmě jsem si zvolil žida jako většina hráčů, protože... žid prostě, kde jinde můžete hrát za žida? No a zbytek je typický South Park. Útoky založené mimo jiné především na prdech, po nepříteli fláknete třeba hovno nebo vložku a celé je to plné zvracení a posrávání se. Každý parťák má pak své speciální útoky, které mě nutily je střídat abych se podíval co dokáží. A nepřátelé? Děcka, krysy, bezdmovoci a hlavně nacistické zombie, nacistické kočky, nacistické cokoliv. Klasika. Samotné souboje ale časem začínají být trochu stereotypní. Naštěstí se jim dá někdy vyhnout díky interakci s okolím a vyřadit je tak dřív, než s nimi člověk příjde do styku.

Jak už jsem řekl, seriál v posledních letech neznám a tudíž některé postavy jsem vůbec nepoznával a předpokládám, že mi unikla spousta odkazů. Hlavní postavy jsou ale ten starý dobrý základ. Kluci se dostávají klasicky do situace, která ovlivní celé město a oni jsou ti, kteří se s tím musejí vypořádat. Vedlejší postavy pak plní ty vtipné role důležité jak pro hlavní příběh, tak i pro množství vedlejších aktivit, mezi kterými nechybí ani sběratelské předměty. Prošmejdit město co nejvíc mě tak donutily, i když jsem všechno nenašel.

V South Parku jednoduše o zábavu není nouze a Stick of Truth nabízí spoustu absurdit, na které jsem byl zvyklý ze seriálu. K tomu se možná teď zkusím vrátit a herní pokračování si nenechám ujít.
"Let it be known that I have been, and will always be, your friend ... on Facebook."

Poté, co jsem během asi čtyř měsíců sjela všechny díly seriálu, jsem se s chutí pustila i do hry a nenacházím slov. On je to vlastně takový jeden velký bonbónek pro fanoušky, namísto plnohodnotného RPG. Už jenom samotné procházení všech známých lokací a vybavování se se všemi postavami je neskutečné blaho a jako bonus je ještě na každém rohu neskutečné množství větších či menších odkazů snad na všechny díly. K tomu se najde i nějaký ten příběh, skvělá animace a soundtrack, vysoce zábavná hratelnost, no a samozřejmě typický humor, který nemá obdoby, a který mě dostával do kolen prakticky pořád. S maximální spokojeností už šetřím na Fractured But Whole.

Pro: HUMOR, POSTAVY, odkazy na seriál, hratelnost, animace, soundtrack

Jedna z najlepších hier, ktoré som mal možnosť za poslednú dobu hrať. Hra obsahuje takmer všetko čo by hráč a najmä fanúšik South Parku mohol od hry očakávať. SP:TSoT ma zatiaľ ani raz nenudil a prešiel som ju jedným dychom. Hru som si síce nastavil na najmenšiu obtiažnosť, no to len preto lebo som lenivec a nemám veľa času na taktizovanie. Hra ma neuveriteľný príbeh, ktorý je vidieť, že je napísaný tvorcami seriálu. Klobúk dole, South Park: The Stick of Truth je hra, ktorá si zaslúži mojich 95%! Som veľmi rád, že SP nakoniec vyšiel aj keď to s ním vyzeralo počas jeho vývoja všelijak! Dúfam v skoré pokračovanie.
A nezabudnite! Nikdy neprďte na niečie gule!

Pro: Grafika SP, Hrateľnosť, zábava, vtípky, dvojzmysly, odkazy na iné hry, odkazy na spoločenské udalosti

Proti: Treba rýchle reakcie v súbojoch na čo som niekoľko krát zabudol :-D

Již týden přemýšlím, jak sepsat koment na jedno z nej RPG, které jsem kdy hrál. Jsem veliký fanoušek seriálu, protože jejich humor vážně můžu a přímo se v něm vyžívám. Proč tedy píši koment až teď? No jednoduše, na počátku vydání ta cena byla nad mé možnosti a když šel SP do slev, pokaždé se to trefilo do týdnu před výplatou. Čekal jsem tedy docela dlouho na zázrak. Od jisté doby je moje finanční situace dosti lepší, ale to zase byla lenost, vyhodit tolik peněz. To vše se změnilo, když jsem objevil stánku g2a.com, kde se dají získat klíče od lidí z celého světa a ty ceny jsou velice přijatelné. Nakonec mě tedy SP vyšel na nějakých stopade a ani na mikrosekundu jsem si nestěžoval. Ta hra u mě vyvolala takovou závislost, že jsem ji dohrál i se všemi kvesty za pouhé dva dny.

To jistě zapříčinil ten fakt, že po spuštění hry mi to připadalo, jako kdybych si prostě pustil nějaký díl, ale měl jsem tu možnost rozhodovat, co se stane dříve atd. Vytvořil jsem si tedy malého nevinného kloučka, kterého jsem původně chtěl pojmenovat po mě. Tedy až do chvíle, než mě uvítali v Cartmanově klubu jako prachsprostého Douchebaga. V ten moment, už jsem se svíjel na podlaze smíchy a těšil jsem se co bude dál. Všude se nachází nespočet odkazů na seriál, u kterých jsem dlouze vzpomínal na ty fantastické momenty z mého maratonu SP s jídlem z Mekáče a třemi plechy Rockstaru. Scénář je velmi kvalitně napsán, aby taky ne když se na něm podíleli Parker se Stonem, kteří rovněž postavám propůjčili své geniální hlasy. Chvílemi jsem si i říkal, jaké by to bylo s českým dabingem od Novy, který tvoří jednu z pěti výjimek českého dabingu pro seriály.

Také mě zajímá, kolika lidem dělalo problém se rozhodnout, jestli se přidat ke Cartmanově straně či ke Kyleově. Obě postavy mají něco do sebe a rozhodně táhnou celou historii SP, tak jak se sakra rozhodnout? Zpočátku jsem zůstal u Cartmana, ale po zúčtování ve škole jsem ho nakonec majznul a rozdal si s ním prdovou bitvu . S velkou lítostí jsem ho porazil, ale byl jsem rád, že jsme pak táhli za jeden provaz. Zde rozhodně zmíním tu nejlepší část z nejlepších a sice výprava do Kanady. Zde smích nešel ani za hovno zadržet, když jsem se objevil jakoby v nějaké oldschool hře s tehdejší 8-bitovou hudbou, jejíž vrzání znělo podobně jako hymna Kanady. MOST EPIC MOMMENT EVER! .

Otevřené prostředí doslova nabádá na průzkum městečka, přičemž můžete plnit vedlejšáky jako hledání Chimpokomonů, sbírání přátel na FB či Jimovu loveckou hru. Vedlejší kvestík, který mě doslova srazil na kolena bylo hledání Ježíše a jeho následná odměna. Dlouho jsem se již tak nezasmál jako u těchto necelých 15 vteřin.

Ano, je pravda, že bojový systém později upadá do stereotypu. Ovšem mě tento styl dokonale vyhovoval až do konce, jelikož kreativita tvůrců u speciálních schopností kamarádů nezná mezí. Rozhodně doporučuji vyzkoušet Jimmyho hnědý tón a profesora Chaose alias Butters. Ovšem nejvíce doporučuji vyvolat pana Otroka, zatímco jste v jeho prdeli a prodíráte se všemi různými krámy od pana Klobouka až po univerzální svítilnu. Já bych nic geniálnějšího nedokázal vymyslet, nechápu jak mohou mít P&S tak lehké spaní. Když už jsem zmínil krámy, tak nesmím opomenout na různé smetí, které můžete sbírat a následně prodávat. Oceňuji velmi zdařilý český překlad, protože pojmenovat román "Hovno, které chcalo", byla vážně perlička.

grafice nelze nic vytknout, protože je to přesná kopie té seriálové. Jsem rád, že ponechali tu klasickou South Parkskou chůzi a hopsání po schodech. Hudba je velice zdařilá a dokonce ji náleží čestné místo v mém playlistu.

TOP MOMENTS:
Kanada
Potratová klinika
Unesení Ufony
Honba za spoďárovými skřítky
Prdel pana Otroka
Jimmyho koktání alias "step forward and fulfill your destiny"
Jesus summoning

Už aby tu byl další díl, u kterého se vůbec nebudu rozmýšlet a pořídím za plnou pálku. Věřím, že napodruhé nezklamou.

Pro: South Park

Proti: Pro nefanoušky nic neříkající

Nevzpomínám si, kdy naposled jsem byla z něčeho takhle dětsky nadšená. Jako by Parker se Stonem vzali fenomenální Good Times with Weapons a The Return of Fellowship of the Ring to the Two Towers, naprali do nich to nejlepší z posledních sedmnácti sezón, natáhli je na trvání celé jedné interaktivní série a jako milostný dopis je poslali fanouškům na hraní.

Přeložení seriálu do videoherního média je oproti očekáváním zcela přirozené, RPG logicky vychází z principu klukovského blbnutí a velká část zábavy a humoru pramení ze sledování, jak taky může vypadat reálný svět warpovaný dětskou fantazií: epické souboje kvůli klacku ovládajícímu celý vesmír se dějí v demolovaných rodičovských obývácích zastupujících starwarsovské kantýny, nejstrašlivějším nebezpečím je přirozeně hrozba zaracha a poslání do postele, zbraně i kostýmy se vyrábějí z běžně dostupných krámů a dospěláci vašeho hrdinu v rámci questů využívají k plnění vlastních, kolikrát velice absurdních povinností (za všechny pan Kim a starostka McDanielsová). Zdánlivě nevinná dějová linka dětského hraní se samozřejmě v duchu seriálové tradice časem přerodí v něco mnohem epičtějšího, co hrdiny postaví do středu průseru vpravdě obřích rozměrů.

Pravděpodobně nejsilnějším prvkem hry je neutuchající pocit, jako by se hráč nacházel přímo v seriálu: prostředí je bezchybně zachyceno, charakterizace postav komentujících kde co na puntík přesná, zachována je i proslulá úchylnost (v jednu chvíli se vaším nepřítelem například stanou koule vlastního otce). Třešničkou na dortu jsou drobnosti typu příspěvky obyvatel South Parku na vaší facebookové zdi, předměty, na něž narážíte v cizích šuplících a skříních a které jsou takřka bez výjimky odkazem na nějaký díl seriálu, a k popukání vtipné trollování ze strany tvůrců (bojovat s elfy, kteří vás hodlají odvléct ke svému králi, skutečně nemá smysl, a to ani když je porazíte, Jimmyho koktání nelze v jisté fázi přeskočit a výsledná přes minutu trvající smyčka vás cíleně utvrzuje v pocitu, že děláte něco blbě, a pokud na žádost o vytažení atomovky z prdele pana Otroka reagujete tím, že si prvně jdete prohledat nedaleké truhly s pokladem, objeví se na obrazovce atomový hřib následovaný závěrečnými titulky).

Ovládání je jednoduché, skoro až primitivní, přesto se souboje neomrzí, protože staví na variabilitě nepřátel i partnerů, množství zbraní a útoků a jejich nejrůznějších kombinacích. To spolu s kulervoucím fantasy středověkým soundtrackem, který je doprovází, a smutnou skutečností, že je hra tak krátká a neumožňuje si to všechno důkladně ohmatat, přispívá k vzrůstající touze prdnout to tam znovu, navolit jinou bojovou třídu a všechny ty vtípky si zopakovat. Fanoušek seriálu prostě s tímhle titulem nemůže udělat chybu.
Pro South Parkové nadšence naprostá povinnost, vtěsnání všech starých, kultovních epizod plus přidání geniálně ztřeštěného příběhu s několika desítkami podtextů, to je přesně Stick of Truth. Nemá moc cenu spekulovat nad tím, jak by se hra mohla líbit lidem, kteří koukají na seriálovou předlohu, protože tady je spokojenost zaručena. Ale pár věci které by mohli zaujmout i hráče animovanou groteskou nepolíbené je dobré zmínit.

Hra je již od první USA verze zcela bez bugů, krásně plynule sviští, roztomilá grafika nemůže urazit a spíše má nakročeno k tomu aby nadchla. Se svým hrdinou se bez problémů proháníte městem, díky intuitivního ovládání šmejdíte po všech možných zákoutích horského městečka a když dojde na nějaký ten souboj ( není jich zrovna málo, není-liž) určitě se nebudete přílišně nudit. Tahový systém podobný klasickým "hírousům" tady sedne perfektně ať hrajete za třídu na blízko nebo za čaroděje, kombinací a taktik si užijete dle libosti. Pro zkušené RPGčkaře nebudou souboje přílišnou výzvou, méně zkušení si pak vychutnají průchod hrou bez zbytečných frustrací :-)

Celé se to dá v podstatě pojmout jako znamenitý, interaktivní výlet do světa jedné z nejlepších animovaných grotesek, co kdy vznikly. Rozhodně však není na místě podceňovat herní aspekty. Příběh je skvěle napsaný a vydal by na epickou ságu a hratelnost, jak jsem zmiňoval, je na perfektní úrovni. Když projdete hlavním příběhem příliš rychle, ocitáte se zpět ve svém pokoji, odkud můžete vyrazit dotáhnout všechny resty, posbírat všechny sběratelské předměty a třeba se konečně dozvědět jak to bylo s MANBEARPIGem

Pro: Neuvěřitelná prdel, skvělá hratelnost, parádní příběh, bug free

Proti: Mohlo to být delší, pro jedince bez pořádné dávky nadhledu, příliš nechuťácké

Kdo by neznal South Park? Vždyť je to nejsprostější a zároveň jeden z nejsledovanějších animovaných seriálů, jaký kdy svět spatřil. S každým novým dílem si bere na paškál nové trendy, od Facebooku po Apple, jejich produkty atd. Tentokrát si někdo řekl, že zkusí prorazit na herní platformy. Tento nápad vznikl v South Park Digital Studios, které se na vývoji titulu z tohoto městečka podílelo s borci z Obsidian Entertainment a celé jim to vydal Ubisoft, protože to považoval za dobrý nápad. Ještě před rokem, bych vám řekl, že se moc netěším, nebo že RPG z tohoto světa se nemůže nikdy povést. Nicméně poslední týden jsem se věnoval hraní a musím říct, že to bylo to nejlepší rozhodnutí a jsem skutečně rád, že se hra, sice s menším zpožděním, dostala na trh. Strach mě přešel hned se zapnutím hry a rozjetí příběhu.

Hned na první obrazovce dostanete možnost vytvořit si vlastního panáčka, což byl vždycky můj sen, trošku přispět do toho bláznivého městečka. Inu, stalo se a moje postava se přistěhovala do South Parku jako nový obyvatel. Rodiče za mnou přišli do pokoje a řekli mi, ať si jdu ven hledat kamarády a nevracím se dřív, jak si někoho najdu. A tak započala moje cesta. První, co musím uznat je to, že si skutečně připadáte, jako kdybyste sledovali jeden obří díl seriálu, protože hra vypadá vlastně úplně stejně jen s tím rozdílem, že danou postavičku ovládáte a aby vás tamní svět nemátnul, použít jde každá věc, co je pozlacená, ať už to jsou kliky, šuplíky, nebo splachování záchodu. Jakmile vylezete ven, hned budete vědět, kde se nacházíte - pakliže jste seriál párkrát viděli. Vaše první kroky vás zavedou za Cartmanem, který má momentálně rozjetou LARP (Live Action Role Play) hru a rád by vás v ní měl taky. Ovládá lidský tábor a bojuje proti zákeřným elfům. Zbývá pro vás však vybrat jméno, tak si napíšete, co se vám líbí a Cartman vám navrhne, že vám bude spíše říkat Douchebag. Jakmile po několikáté zmáčknete NE, protože se vám jméno určitě moc líbit nebude, hra zvolí za vás a jméno vám nechá. Nicméně ke konci hry už budete Sir Douchebag a to už panečku zní. Toliko k příběhu, který je totálně bláznivý a praštěný, jak je samotný seriál, pojďme se podívat na hratelnost.

Hra se dá velice dobře ovládat jak na myši s klávesnici, tak na gamepadu, je tedy jedno na čem budete hrát. Nicméně po dohrání bez ovladače jsem měl pocit, že jsem byl ochuzen o intuitivnější ovládání, takže vám ho doporučím spíš. Budete chodit sem a tam po celém městečku a pokud vás nebude bavit chůze, můžete použít rychlého transportu, jakmile objevíte všechny dané zastávky. Hledat ale nebudete jen je, ale například různé příběhové předměty, Chipmunky, slipy, bezdomovce či prostě jen odpadní koše nebo batohy. Výběr je jen na vás. Ale mě osobně bavilo sbírání naprosto všeho, co jsem na mapě našel. Jednak je to zábavné a za druhé vám to protáhne herní dobu, která se ze vším všudy šplhá k 15-20 hodinám, záleží však na zvolené obtížnosti (žádná není dostatečně HC) či vašem postupu hrou.

Po cestě za vítězstvím je potřeba použít zbraně a tady máte na výběr od obyčejného prkna s hřebíky po vibrátor, který je skutečně drtivou zbraní v rukách válečníka. Teď vás jistě napadá otázka, za koho že vlastně můžete hrát? Jsou čtyři možnosti: válečník, zloděj, mág a žid. Každá z daných tříd má svůj zajímavý repertoár útoků. Kromě zbraní, budete potřebovat tzv. body PP (vymyslel to Cartman a angličtinářům to zní jako pípí což znamená, ale však víte), za ty můžete používat svoje speciální skilly, ať už je to nadhoz bejsbolového míčku před obličejem protivníka a následný homerun vedený přes jeho obličej nebo vrh kladivem či transformace do úplně jiného tvora. Jako další a zároveň poslední kolonka je tu mana, kterou doplňujete hlavně jídlem a umožňuje vám tak bezvadně prdět. Pšouky zde budete provádět na mnoho způsobů a budete se přitom královsky bavit. Ale pamatujte, je tu jedno pravidlo, bez kterého nemůžete hrát - nikdy nikomu neprdět na koule. Zneužití se trestá! Kromě zbraní a speciálních schopností je potřeba svoji postavičku patřičně obléci a k tomu vám dopomáhej široký výběr vlasů, knírků, náramků, rukavic, helem, obličejů (jizvy, monokly,...) a mnoha dalších věcí, které můžete kombinovat mezi sebou a vytvořit si tak skutečně originální postavu.

Proč vlastně South Park tak dobře baví? Má prostě výtečně napsané dialogy (pokud nerozumíte anglicky, přijdete o velký kus hry), výborný příběh plný análních sond, prdění, Kanady či fekálního humoru. Když se budete nudit, můžete třeba jen mlátit bezdomovce, hledat různá zákoutí městečka, která skrývají překvapení nebo se věnovat vedlejším úkolům, jichž je tady velká hromada od hledáni Ježíše po podání pomocné ruky panu Hankymu, kterému se v kanálech ztratili děti. Hra si bere to nejlepší ze všech možných titulů, ale co je důležitější, jen zábavné prvky. Souboje jsou například na tahy, v Kanadě budete hrát opravdu staré RPG po vzoru Zeldy a pohybovat po městečku se budete klasicky ze 2D pohledu. Hudba je perfektní a tomuto stylu se naprosto hodí. Dabing je klasický jako v seriálu, takže paráda. Proč však nedám víc jak osm? Souboje se velmi brzy stanou nudné a stereotypní a to je problém, protože tvoří velkou část hry. Další neduh je například to, že kdo bude hodně sbírat předměty, ten si je potom taky po jednom prodá. Chybí zde jakákoliv možnost označit v inventáři co chcete prodat, vše musíte dělat manuálně políčko po políčku a to když máte padesát věcí na prodej, je na půl hodiny. Ovládání tedy není úplně světoborné, ale to není nic, co by se mohlo spravit u dalšího dílu, který doufám přijde, protože tohle by mohlo fungovat klidně jako trilogie, nebo i seriál ve stylu Telltale Games, akorát místo adventur by vycházel jeden RPG příběh za druhým.

Pojďme ale na finální verdikt. Měl jsem opravdu strach, co se ze hry stane a dostal jsem to nejlepší, co jsem mohl. A jak jsem psal výše, tohle si prostě zaslouží další nášup v jakékoliv podobě, protože povedených a vtipných her je poslední dobou skutečně málo. Milujete South Park? Směle do toho, protože tohle přesně chcete hrát. Umíte skvěle anglicky ale seriál moc nesledujete? Jděte do toho, protože humor vás nenechá vydechnout. Jste jen obyčejní hráči, co mají rádi dobré tituly? Upalujte si hru hned koupit, protože nic podobného se dlouho neukáže. Za mě máte po všech frontách jen to nejlepší doporučení! A nyní mne omluvte, musím dosbírat všechny předměty, což vás hra v klidu po dohrání nechá, protože po titulkách se opět objevíte v městečku s možností si jen tak chodit tam a zpět, nebo na doladění úkolů. Ideální tečka za skvělým herním titulem.

Pro: - Vynikající humor - Optimalizace - Příběh - Ovládání

Proti: - Souboje se časem stanou stereotypní - Inventář by potřeboval doladit - Příliš nízká obtížnost - Občasné chybky technického rázu

Jak tomu tak bývá, tak na prvopočátku byla náhoda. Naprostá náhoda, při které jsem zjistil, že pár dnů zpátky byla releasnutá hra mého tehdy roky zpět oblíbeného seriálu South Park (dále jen SP). To, čemu říkám náhoda, byl článek na stránce, na kterou běžně nechodím a v tom článku byl plakát SP a strohé informace o tom, že hra byla nedávno vydána včetně několika screenshotů. Zvědavě jsem četl ten článek odshora odspoda a ty screenshoty, co jsem viděl, změnily na několik desítek hodin mé další plány. Šel jsem do toho a hru si s drobným váháním koupil.

Hra sama o sobě se dost těžko popisuje někomu, kdo SP nezná, nikdy neviděl nebo neakceptuje tuhle úroveň homuru (ostatně těmto lidem se hra ani moc nedoporučuje). Po úvodu hry nastává moment, kdy si máte vytvořit svou vlastní postavičku - postavu nového dítěte, které se spolu se svými rodiči právě nastěhovalo do horského městečka. Máte tu v podstatě volné ruce - můžete si zvolit barvu pleti, typ a barvu účesu, oblečení a tím si dle svých předtav udělat svou vlastní postavu.

Následuje cut scéna jako vystřižená ze samotného seriálu, kdy vidíte ucelený záběr na městečko a následně záběr na právě nastěhované rodiče, kteří vybalujíc krabice přemýšlí jak jejich dítko zapadne mezi zdejší děti. Po pár momentech následuje jakýsi rozhovor, kdy rodiče navštíví pokoj svého syna, aby ho povzbudili k tomu, aby si našel nějaké kamarády. Zde vidíte "sám sebe", jak nezúčastněně Vaše postavička tiká očima zleva napravo, jakoby přemýšlela nad tím, co se vlatně od ní čeká. Další postup už je jenom na Vás, můžete se procházet po pokoji, po domě, vybírat noční šuplíky Vašich rodičů a další spoustu věcí, která se snad ani nedá slušnou mluvou popsat.

Na hře je klíčová poměrně hodně věrně ztvárněná podobnost seriálu. Chvílema si opravdu může člověk myslet, že to, co sledujete vlastně není hra, ale další díl seriálu. S tím rozdílem, že Vy tu máte zasádní roli interakce a možnost ovlivňovat to, co budete dělat. Ano, samozřejmě, je tu hlavní dějová linie, ale krom toho spousta vedlejších questů, kde se můžete vyřádit jak je libo. Nechybí tu spousta seriálových postaviček, se kterými více či méně přicházíte do kontaktu (mr. Hankey, mr. Slave, Barbrady, Ike, Jesus, mr. Mackey a další spousta lidí, která Vás více či méně provází hrou).

SP má jednu, težko popsatelnou vlastnost a sice - její zvrhlý humor v kombinaci s interaktivními boji tvoří unikátní herní zážitek. Já si nepamatuju, kdy jsem se naposledy u nějaké hry nasmál toho tolik, jako tady. Hra je plná úchylností, prasáren a všeho možnýho, co by neměly vidět děti, ale opravdu to všechno tady parádně funguje a zapadá. Konečně tu máte k dispozici celé městečko, jednotlivé její lokace (škola, hřiště, domy jednotlivých protagonistů, obchody a vůbec celá hra dává poměrně širokou variabilitu toho, co budete nebo nebudete dělat. Každá postava má jiné schonosti a dovednosti, je tu režim možnosti skillování jednotlivých dovedností stejně tak jako přizvat si k boji proti protivníkům svého kamaráda (Butters, Kenny, Cartman, Kyle, Stan, Jimmy).

Mně osobně asi nejvic dostala Kylova schopnost "Kick the baby", která alespoň v mém případě našla často uplatnění. Závěrem, nemá smysl spoilovat. Prostě Vás čeká celý svět South Parku, prasárny, úchylárny, anální sondy stejně jako základy gynekologie, mnoho sexuálních scén stejně tak jako nález různých zajímavých artefaktů, které při své cestě najdete. SP se nedá popsat, aniž by ho člověk nezažil. Pokud chcete netypický herní zážitek a znáte seriál, jděte do toho, nebudete litovat.

Pro: Věrnost seriálu, zábava, interaktivita, možnost měnit vývoj a výstroj své postavy, úchylárny

Proti: V podstatě nic zásadního krom toho, že se hra může zdát krátká. Na druhou stranu, každé zahrání je svým způsobem jiné a unikátní a není to ten typ hry, kterou byste si už znovu nechtěli zahrát

Největší vadu „Stick of Truth“ spatřuji v tom, že se jedná spíše o hru inspirovanou seriálem než o jeho věrné videoherní zpracování. Pokud by chtěla být seriálu věrná, měla by herní náplň vycházet z jeho děje, jenž skýtá mnoho možností pro obsahově neobvyklou dobrodružnou hru; viděl jsem sice jen přibližně polovinu epizod, ale boj se v nich snad až na výjimky nevyskytoval vůbec, natož aby tvořil jejich páteř. Ať už je do hry včleněn jakkoli dovedně, nemohu se zbavit dojmu, že je hra především v jádru běžným RPG, jež bylo pouze přizpůsobeno seriálovým reáliím. V rámci možností to však vývojáři provedli zručně, když vyvolali kouzlo fantasijní klukovské hry, jíž by se mohli účastnit i všichni obyvatelé South Parku, a třeba takové vypouštění větrů a jeho rozličné způsoby použití jsou vyloženě „seriálové“ a přitom pro hratelnost účelné. Ačkoli seriál nepovažuji za vrchol společenské satiry, hře schází i tento prvek; z některých videoherních klišé si utahuje, avšak tak, že jich sama užívá a zároveň na jejich nesmyslnost upozorňuje, což je dost křečovitý způsob kritiky.

Spojuje se mi se hrou slovo „mnohost“: obsahuje mnoho předmětů, seriálových postav, dovedností i způsobů interakce s prostředím. Při postupu hrou dojdou bohatého využití, a v tomto ohledu je herní náplň pestrá, avšak radost z ní je podstatně snížena tím, že cesta vede převážně rovně a na každém kroku hráči názorně ukazuje, co a jakým způsobem je třeba učinit. Nemáme tedy před sebou otevřený svět nabízejícím více cest pro různé chodce, nýbrž atraktivně vyzdobenou přímočarou stezku. Podobně rozpačitý jsem z postav: Těšil jsem se na př. na pana Garrisona, a skutečně jsem jej potkal, jenže není s ním spojen žádný úkol ani rozhovor a působí jako figurka, jež se sem dostala proto, že k South Parku patří; a tak je to s naprostou většinou z nich.

Je však nutno podotknout, že vývojáři použité prostředky vedly k zamýšlenému cíli. „Stick of Truth“ je velmi zábavnou hrou s dobře rytmizovanou hratelností, účinnými motivátory, některými skvělými nápady (Kanada!) a do značné míry i kouzlem předlohy. Pořád se však jedná o koncepčně jednoduchou a herními principy spíše mělkou jednohubku pro znalce seriálu.
Neskutečné množství South Parkovských artefaktů v docela normálním arkádovém JRPG - je to spíš suvenýr než nabušené RPGčko, a už vůbec ne pravověrný South Park plně stojící na břitké satiře. V tom je asi pro mne největší zklamání, neb zatímco z neustávající trefnosti a chytrosti seriálového South Parku jsem snad čím dál nadšenější (i po sedmnácti sériích!), tak ten videoherní na samotný základ seriálu z vysoka kašle a úrovní v něm ulpěl někdy před patnácti lety.
A přitom se to tu tak krásně nabízí - když už ne se opřít do celospolečenského dění, tak se opřít alespoň do četných neduhů videoherního průmyslu. Ale holt... videohry nejsou umění, a ani videoherní South Park není, nemá žádný názor, chce jen bavit.

Což se mu nicméně pro fanoušky seriálu bezezbytku daří - s tím že je nutné dodat že je hratelností šitý na míru patnáctiletým konzolistům. Těžko si sice představit myšlenkové pochody autorů když předpokládali že lidem, co sedmnáct let koukají na seriál "pro dospělé", bude připadat jako vrchol zábavy zběsilé mačkání určené klávesy na čas, ale co už. Krom těchto dementních akčních vložek jde o jednoduchou rpg-adventuru systémem a megalomanským lootováním nejvíc připomínajícím KOTOR, a se snesitelnými akčně taktickými JRPG souboji.

Je to záležitost čistě pro fanoušky, odkazy na seriál zabírají ve hře zdaleka nejvíc místa a nových věcí je minimum... ale vlastně bych se docela rád díval na to, jak hru hraje někdo South Parkem nepolíbený. Resp jsem zvědavý jak dlouho by mu trvalo, než by si z toho eklektického guláše neurvalých šíleností ustřelil hlavu :)
Interkativni alternativa k Black Friday trilogy.

Grafika je South Park, humor je South Park, nicméně některé vtipy jsou recyklované ze seriálu. U příběhu jako takového mě mrzí, že nenese nějakou tu vzletnější myšlenku, či morální ponaučení, jako tomu bývá u seriálu a specielně rozuzlení mi přišlo tak nějak chaotické a uspěchané. Stejně tak mi vadilo naprosto šílené množství odkazů na různé díly seriálu - chápu, že tam jsou a že rozhodně je k čemu je tvořit, ale ony jsou vážně tak nějak naprosto všude a no prostě působilo to celé hodně přeplácaně.

Souboje jsou typickým tahovým JPRG systémem, který mě tady výjimečně docela bavil, snad i díky začlenění různých QTE prvků. Každopádně nabízí imho ideálně velkou škálu možností a alespoň na hard i odpovídající obtížnost. Ocenil bych ovšem, kdyby výstroj avatara nesla čistě kosmetickou funkci a samotné její vylepšování bylo řešeno čistě skrz nášivky, protože řada silnějších zbrojí vypadá prostě debilně a možnost změnit barvu toho zase tak moc nezachrání.

Ve hře jsou 4 classy, zajímalo by mě, jestli krom pětice skillů ovlivňují i něco jiného, bo jako thief jsem třeba nebyl jakkoliv motivován používat dýky a luk, nebo adekvátní zbroj. Stejně tak mi nepřišlo, že by někde ve hře byla možnost něco řešit "po zlodějsku", resp. jinak.

Pohyb po městě obnáší průzkum a lootování majetku obyvatel South Parku s spoustou secretů a míst, která jsou přístupná až s později nabytými schopnostmi. Často lze nepřátele zabít nějakou akcí ve světě a vyhnout se tak bojovému módu a vůbec je cestování po světě hodně promyšlené.

Koukám že komentáře pode mnou hru popisují jako bez bugů, takže bych rád podotknul, že v jedné lokaci ve stokách se mi rozbila grafika a na jiném místě vypadla (výborná) hudba. Ale celkově nic hrozného. Možná občas jsme měl pocit, že QTE akce při útoku failnula, ačkoliv jsem ji prováděl správně. Ale pravda nic velkého.

Tenhle komentář asi vyznívá hodně kriticky, fakt je, že je to výborná hra a pro fanoušky seriálu absolutní povinnost. Faktem nicméně ovšem je i to, že hodně věcí by šlo udělat mnohem líp a většinou je i docela jasně vidět jak. Takže ano, bavil jsem se velmi, často jsem se tlemil jak debil a hra nemá žádné vyloženě chyby, ale pořád je tu lehké zklamání z nenaplněného potenciálu, takže za 90 přece jen ne.

(Jak se zbavím krys na cestě do lesa (respektive do Kanady) jsem si musel vygooglovat. Nepřijde mi, že bych něco někde minul a návody se tvářily, že žádné krysy žádné cesty neblokují.)
Že to v rámci vizuální stránky, animace a především pak humoru (a to prosím pěkně jen to nejlepší z nejlepších epizod), bude do posledního nejniternějšího detailu South Park jak vyšitej, bylo asi každýmu nad slunce jasné. Že to ale i z hratelnostního hlediska bude tak vymazlený, v tom jsem si netroufal ani doufat. A vono nakonec faktžejo!

Tahové souboje, nad kterými jsem z prvních informací a videí jen ohrnoval nos, mě vpravdě odrovnaly svou zábavností, a velice mile překvapily svou nečekanou hloubkou. Pravda, i na nejvyšší obtížnost jsou vesměs až příliš snadné, snad vyjma některých obzvláštně vypečených bossů (avšak poslední čvrtku hry spolehlivě každý projde s prstem v nose, to je prostě nevyhnutelné). Ale nevadí, páč je to prostě i tak strašná prdel a ačkoliv z každé druhé potyčky činí pozdější skilly děsnej veget, samotné skilly jsou naprosto fantastické a je opravdu radost si s nimi hrát.

Co je ovšem ještě důležitější je fakt, že štědré nadílky pestrosti se dostalo celé, celičké hratelnosti. Z naprosto každého prvku je na sto honů cítit, že se tady nikdo nad ničím neflákal. Napříč celou hrou tvůrci z rukávů tasí jedno eso za druhým, díky čemuž hráč nepřestává až do samotného konce být překvapen. Na konci každého dne se postavička naučí nové schopnosti, přičemž si hráč vmžiku vzpomene, kde nově nabytou schopnost ve městě použít a tím pádem dostává velice silnou motivaci jít a celý to proprděný město prozkoumat nanovo. A konzistentně se u toho celou dobu baví. A to je kurva krásné a fakt to potěší, kor v dnešní době.

South Park: The Stick of Truth je kurvadrát pecka. Bavil jsem se nadgalakticky, a to jsem nikdy nebyl bůhvíjak velký fanda. S tím, jak obrovský je tohle fan service, se nad tím musí pořádní fanoušci udělat minimálně 98754354krát. Dále si dovolím pár rychlých nesouvislých zmínek bez vysvětlivek, nicméně za každou si s klidem na duši domyslete libovolný superlativ:

Kanada!
Jednorožci!
Parodie na Skyrim, kam se podíváš!
To nehorázně šílený, šíleně epický finále!
Popichování sociálních médií!
The Hoff!

Dohráno za žida v kurva nadupaný výzbroji za necelých 20 hodin na Hardcore (udělejte si tu radost a nižším obtížnostem se vyhněte obloukem), 94/100(tuším) přátel, 24/30 chinpokomonů. A CHCI VÍC, tudíž seru na dodatečné bezcílné brouzdání městem a jdu si to hned střihnout znova, tentokrát za zloděje. Muah!

Pro: Ideální délka; výtečně vybalancovaná ekonomika; kurevský kvanta vedlejšího obsahu; enviromental hazard (〜 ̄△ ̄)〜; první Obsidian, který je hned po vydání kompletně bug-free?

Proti: Hardcore není ani trochu hardcore; zbytečně konzolové aroma (trochu nešikovný inventář a hlavně pak prodej předmětů, poněkud zvláštnější ovládání); nadbytečná koncentrace QTE; navigace městečkem byla kolikrát docela matoucí; level cap je přehnaně nízký