Sonic Frontiers

Kvůli záhadnému zmizení Chaos Emeralds se ježek Sonic a jeho přátelé Tails, Knuckles a Amy Rose vydávají na další dobrodružnou výpravu. Tentokrát je jejich cesty zavedou na tajemné souostroví Starfall Islands, kde kdysi žila starobylá civilizace, kterou postihla neznámá katastrofa. Brzy po příletu jsou hrdinové však vtaženi do červí díry a Sonic se osamocen probouzí v kyberprostoru. Tam nachází umělou inteligenci, která bude sloužit jako jeho průvodce ostrovem a jeho tajemstvími. Po stopě Emeralds se však vydal i Doktor Eggman, který se své kořisti rozhodně neplánuje jen tak vzdát...

Sonic Frontiers je další plošinovkou z "nekonečné" série her o modrém ježkovi Sonicovi. Série se tentokrát inspiruje v The Legend of Zelda: Breath of the Wild a Frontiers tak nabízí první open-world titul se Sonicem v hlavní roli. Svět Starfall Islands je plný obsahu jako jsou platformingové výzvy, souboje se starobylými mechy, hádanky, vedlejší úkoly a mnohé další výzvy. Po ostrovech jsou rozprostřeni i obří bossové, kteří střeží úlomky portálu do kyberprostoru. Kyberprostor v sobě pak skrývá lineární úrovně ve stylu předchozích her ze série, zasazené do známých prostředí jako Green Hill Zone, Sky Sanctuary či Chemical Plant.

Za splněné úkoly Sonic získává jak příšerky zvané Koco, za něž si může upgradovat své statistiky jako maximální rychlost či sílu, tak takzvané Memory Tokens, které jsou potřeba k záchraně jeho přátel. Za poražené nepřátele Sonic získává zkušenostní body, které lze využít k odemknutí nových schopností, mezi které patří například nové bojové chvaty či světelná smyčka zvaná Cyloop, kterou lze využít k interakci s prostředím.

Tak som čakal až kým sa mi nepodarí dostať sa na koniec. Hoci reálne som mohol povedať, že dojmy sa mi už zo Sonic Frontiers podarilo spraviť. Možno ma v závere trošku mrzí, že som aktivoval finále trošku moc skoro a myslel som si, že budem mať ešte dosť času si doodhaľovať celý finálny ostrov, ale čo už?

Ja som si hranie tohto titulu neskutočne užil. Pre mňa je to energické, rýchle, zábavné a dokonca aj s celkom solídnym príbehom, ktorý trošku lepšie vysvetľuje pôvod a funkciu "chaos emeralds". To ma veľmi teší. V zásade môžem povedať, že jediný vážnejší problém, ktorý s titulom mám je jeho skutočne zúfalo spracovaná kamera, ktorá vám veľmi často hru neskutočne skomplikuje. Dostanú sa vám do výhľadu nejaké bloky alebo sa vám bude otáčať podľa uváženia... a často som s ňou musel celkom slušne zápasiť. Ak som sa hneval na kameru v Saturnalii, tak toto bolo podľa mňa ešte horšie.

Problém však bol trošku aj to, že spôsobom ako kamera fungovala vám miestami upravila aj ovládanie. A tak ste boli na niečo nastavení a zrazu si to musíte preštelovať, lebo sa vám otočí pohľad. A zrazu je predok naspäť alebo sa musíte nastaviť, že už nie ste v 3D ale máte pohľad zboku ako počas starého Sonica. Keď som však postupne prišiel na to, kde sa všetky tieto body reálne nachádzajú a už som to vedel predpokladať, dalo sa s tým lepšie pracovať, no keď vás to chytí nepripraveného, budete celkom solídne frustrovaní. To vám garantujem.

No teraz prejdime k tomu, čo na hre musím vyzdvihnúť. Pretože ja som si tu užil minimálne 20 hodín solídnej zábavy. Postavy mám rád, k tomu asi nepotrebujem nič viac pridávať. Sú to moji oľbúení hrdinovia v novej hre a ich priateľstvo je vždy pre mňa skvelé sledovať. Myslím si, že najmä počas druhého a tretieho ostrova, keď budete komunikovať s Knucklesom a Talesom to prináša aj do príbehu niekoľko zaujímavých momentov.

Je tu skutočne solídna dávka mini-hier, ktoré vedia byť aj celkom náročné, no rozhodne vedia pobaviť. Plus aj vlastná verzia pinballu, čo ma fakt potešilo. Okrem toho pri odhaľovaní mapy máte vždy nejaké malé mini-hry, ktoré je potrebné splniť a vždy sú zamerané na niečo iné. Niekedy je treba splniť nejakú úlohu do určitého času, inokedy sa treba niekam vyšplhať, aktivovať nejaké tlačítka, poskladať tetrisové kocky... mohol by som pokračovať. Je tu skutočne dosť veľká dávka zábavy.

Niektorým recenzentom prišiel otvorený svet vcelku prázdny... ja neviem... podľa mňa jednotlivé zariadenia, otváranie skratiek a všetky plošiny, cez ktoré som sa musel nejako pretrmácať ma stihli pobaviť. A nepotrebujem mať tam mať ešte aj nejaké králiky alebo jelene alebo niečo podobné. Zato sa však v otvorenom svete nachádzajú zaujímaví nepriatelia. Na každého platí úplne iná metóda útoku a bolo zaujímavé to postupne prechádzať. Pretože na každom ostrove sú iní nepriatelia a plus aj tzv. mini bossovia, ktorých treba poraziť. Plus bojové časti hry sú pre mňa náramnou dávkou zábavy. Prísť na to čo na nepriateľov platí a následne ich poraziť. A je super, že malý ježko vie zlikvidovať o niekoľko poschodí vyššie mašiny. Sonic je šikovný.

No rovnako sú tu potom aj skutočné boss súboje s titánmi, ktoré sú teda skutočnou lahôdkou. Skvelá hudba, dobrá akcia, každý je úplne iný a treba si to nejako správne načasovať, kým máte dostatok zlatých krúžkov. Lebo bez nich to jednoducho nepôjde a Super Sonic as vráti do modrej. Užil som si asi všetky súboje, len miestami som musel pochopiť, čo vlastne je potrebné aby som spravil. No hra vám to väčšinou vie veľmi dobre vysvetliť.

Najlepšie na tejto hre je ale to, že môžete ju reálne prejsť úplne akýmkoľvek spôsobom chcete. Nestavia vám do cesty jednoznačnú trasu, ktorou musíte ísť. Môžete získať kľúče k emeraldom hľadaním na mape, môžete prechádzať jednotlivé herné úrovne. Alebo ich môžete získať počas rybárčenia. Ak sa chcete iba túlať, môžete... ak chcete hrať levely, môžete... chcete bojovať s nepriateľmi, tiež máte možnosť. Hra vás nijako neobmedzuje v ničom. A môžete to celé zvládnuť rozličnými metódami. Toto veľmi oceňujem, lebo sa z hry stáva úplne iná forma zábavy. Keď sa vám okrem toho podarí odblokovať všetky Sonicove schopnosti, získate niekoľko skutočne vynikajúcich útokov, ktoré sa vám zídu počas boja.

Neviem... mňa táto hra náramne bavila, lebo mi nikdy nedala pocit, že musím robiť niečo, aby som sa posunul ďalej. Miesto toho som sa dočkal veľkého množstva rôznych možností a riešení. Čo by jediné potešilo ešte viac je keby som sa mohol do predošlých svetov vrátiť aj neskôr a skúsiť ešte niečo povylepšovať. Ale hold... nevadí. Za mňa skvelá hra, ktorá si zaslúži viac chvály, než dostala.

Pro: Obľúbení hrdinovia, otvorenosť platí pre všetko, súboje sú zbavné, rybárčenie

Proti: Kamera, zmena ovládania v určitých momentoch