Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Solium Infernum

85

Komentáře

« Předchozí Následující »
  • PC 90
Zcela unikátní počin, který bohužel herní plebs zcela odignoroval, neboť má schopnost udržet pozornost někde zhruba na úrovni améby.
Vládce temnot a pekla padl a o jeho místo se v pekle rozpoutal lítý boj. Baroni a vévodi podsvětí musí nasbírat dostatek prestiže (hlavní surovina, o kterou se hraje) aby na konci tahového klání byli zvoleni pánem či paní pekel a všichni ostatní tak utřeli nos.
Hra spojuje principy a mechanismy 4X strategií, RPG a karetních her. Po vytvoření vlastního avatara a vybrání si jeho statistik a dovedností si nastavíte velikosti mapy a další drobnosti.
A pak to začne. Zabíráte místa moci, které vám generují prestiž a zlepšují staty, bráníte svou pevnost, pomocí diplomacie provokujete ostatní, občas dojde i k boji. Dále rekrutujete legie, místodržitelé svých pevností, manuskripty vylepšující vše možné (některé dokonce umožní postavit masivní stroje, které zvhrnou vahu sil zcela na vaší stranu), hledáte relikty, posíláte své nohsledy pro suroviny...

Hra na první pohled vypadá jednoduše, ale pod jednoduchou slupkou se skrývá nesmírně komplexní záležitost. Na každém tahu záleží, každý krok vás buď vynese nahoru nebo má potenciál vás zašlapat do země. Vylepšíte tento tah svého arcidémona nebo raději investujete do mocného artefaktu, který vám dá bonus k hledání surovin? V málokteré hře záleží na každém kroku tolik, jako zde. Mechanismy nemá smysl složitě rozepisovat. Je jich mnoho a všechny dokonale fungují, lze si díky nim dokonale zvolit svůj styl hraní a nepodléhá přílíš náhodě. Šikovní hráči mohou pár triky v rituálech a myšlením o pár tahů napřed zcela zvrátit průběh hry.
Ale ne definitivně. Právě neustálá nejistota plynoucí ze skutečnosti, že nikdy nevíte, co protivník chystá, je hnacím motorem hry. Teď jste na koni. Ale stačí jedna karta...

Tedy, aspoň v multiplayeru. Počítač porazíte po pár hrách učení a nepředstavuje dlouhodobou challenge. Kouzlo hry tkví v naprosto fantastické hře proti ostatním hráčům. Tady diplomacie hraje prim a snad žádná hra k ní nemotivuje víc, než Solium Infernum. Je alfou a omegou hry. Spojenectví nevznikají formálně přes herní mechanismy, prostě se s někým domluvíte. Nevíte kdo je s kým spojený a kdo může kout pikle proti vám. A oni to neví o vás. Musíte jen pozorovat. A někdy to risknout.
Snad žádná hra neodměňuje a netrestá backstage diplomacy jako Solium Infernum. Anebo můžete taky hrát tichou vodu. Ta přece jen občas břehy mele.

Solium Infernum je doslova jedna z nejlepších strategických záležitostí v hraní proti lidem. Vytříbenost mechanismů, vybalancování, chytrost gameplaye a pronikavá hloubka se maskují za poněkud jednodušším vzhledem, který ale aspoň nabízí přehlednost a je přinejmenším velmi stylový.

Hra nebude mít bohužel nikdy masovou základnu a má smysl ji hrát spíše s přáteli. Není to jednoduše hra pro sedláky, lopaty a améby, takže se hráčské populaci z 99% vyhla a vyhne se bezpochyby i hráčům zde.
Pokud však máte partu přátel, kteří chtějí zažít prvotřídní multiplayerový strategický zážitek v PBEM a přitom jim není líto 15 dolarů, není nad čím váhat.

Buď vaše přátelství udrží nebo nenávratně zničí.

Pro: fantastický multiplayer, komplexnost a zároveň přístupnost, ohromné množství strategických a taktických možností, stylizace, RPG elementy

Proti: hráče budete trochu hledat/přemlouvat, hra proti počítači rychle omrzí

+10+11 / -1