Sokobond

21.07.2014

Chemie na školách patří mezi nejméně oblíbené předměty. Je zkrátka složitá už ze samotného principu, její výklad látky je obvykle nudný a nezáživný. Tvůrci Alan Hazelden a Harry Lee se však nezalekli nesnadného zadání, naopak se jej chopili s vervou a ve finále vypustili podařenou záležitost.

Jedná se o velmi jednoduchou výukovou hru, vhodnou pro všechny věkové kategorie, jež má především za účel nenásilnou formou procvičit znalosti z chemie. Hlavním úkolem je z dostupných atomů složit molekulu (chemickou vazbu). Nechemici se orientují podle rotujících kuliček říkající, kam lze co přicucnout. Která značka chemického prvku bude ta klíčová pro souhrnný vzorec, na to musí hráč už přijít sám.

V Sokobondu se lze pohybovat všemi směry, nicméně jsme v každém kole omezeni počtem tahů. Rovněž se také hrací plocha všelijak zmenšuje a klikatí, proto je třeba správně zvolit místo, kde molekulu ve finále poskládáme. Naštěstí zbrklý, mylný tah hned neznamená nenapravitelnou chybu, příslušnou klávesou se můžeme o jeden, dva tahy vrátit nazpět.

Úspěšná chemická sjednocení jsou doprovázena zajímavostmi či fakty z vědeckého výzkumu.