U hry SimCity 4, která patří mezi ty lepší mnou hrané budovatelské strategie, jsem strávil mnoho hodin svého života. Před časem jsem ji za malý peníz získal na jedné aukci, a i když jsem ji od té doby ještě ani nevyndal z krabice, vzpomínka na hraní mě donutila napsat tento komentář.

Na začátku mě nadchlo "Stvoření Světa" doprovázené tematickou hudbou, a pak už mě hra vrhla do krajiny, kterou jsem si upravil podle svých nejtajnějších představ a tužeb a kterou jsem měl přetvořit na prosperující město. Nedlouho poté jsem přišel na to, že vysázet spoustu stromů a keřů nebyl ten nejlepší nápad, stejně tak jako vytvoření spousty kopců, terénních nerovností a vodních ploch. Pro založení města jsem totiž potřeboval plochu co nejrovnější, bez přírodního pokryvu a již zmíněné vody, jejíž vytvoření stálo kvůli mé nerozvážnosti spoustu peněz. Tato chyba byla nejspíše způsobena mou neznalostí tohoto herního žánru, ale co naplat, chybami se člověk učí.

Když se mi město konečně podařilo založit, radostně se mi před očima rozrůstalo. Přitom se ale postupně objevovaly další problémy způsobené mou neznalostí, jako třeba že obyvatelé nemají rádi továrny vedle svých domů, to jsem vyřešil oddělenou průmyslovou čtvrtí, z čehož sice vyvstal další problém, jelikož je tato čtvrť náchylnější na požáry, ale to jsem vyřešil zvýšením počtu požárních stanic. Největším problémem ale byly odpady, jenž se neustále hromadily. Proti skládce lidé protestovali a navíc byla brzy plná a drahá na údržbu, ale nakonec vše vyřešila spalovna, která se sice bez občasných protestů také neobešla, ale na rozdíl od skládky vydělávala, protože mi za likvidaci odpadů platila i ostatní města.

Když mé město dosáhlo určitého množství lidí a já měl dost peněz i na takovou zbytečnost, jakou byl nápis Hollywood, došlo náhle k ustálení počtu obyvatel, který se již více nezvyšoval. Centrum města bylo zamořeno výfukovými plyny a největším problémem byl rozpočet, který se z přebytkového typu změnil na schodkový. Nedlouho poté město zkrachovalo a hra skončila. Zkoušel jsem hru několikrát znovu rozehrát, ale vždy jsem skončil ve stejné fázi se stejným výsledkem. Přesto jsem se u hraní velmi bavil a jistě si ho někdy zopakuji.

Pro: Stvoření Světa, hudba, možnost úpravy krajiny, založení města, spalovna odpadů

Proti: při dosažení určitého počtu obyvatel se město dále nerozrůstá a dochází k úpadku

Dlouho jsem hledal nějakou dobrou a realistickou hru, kde si může hráč postavit město svých snů. A i když jsem narazil na několik skvělých her, chtěl jsem něco jiného. A tak jsem se rozhodl, že vyzkouším hru SimCity 4 (jakožto hru, která je mnoha weby opěvována jako nejlepší city-building game ever...když nepočítám Skylines). Po této hře jsem sáhnul hlavně kvůli tomu, že na mém PC ("potato pc") nerozjedu Cities:Skylines (Skylines byl první volbou). Koupil jsem si Simcity 4 Deluxe, protože...mě kvůli videům lákalo DLC Rush hour.
Takže...jak zažít?

HRATELNOST
Hratelnost je dobrá. Člověk si může vytvořit (nebo vybrat předpřipravený region) a postavit si tam město. Nráč začíná v režimu boha, aby si mohl vytvořit krajinu, kde bude stavět město. Bohužel zde je první problém. Jak zmínil VMa, nejlepší je hrát na rovné mapě. No nic, takže po vytvoření území vašeho města si město pojmenujete, pojmenujete starostu a pokud máte DLC nebo Deluxe, tak i obtížnost (Škoda že ve hře není sandbox). A pak hurá na stavbu!
Jenže zde je problém, že to není takové hurá, jak jsem si představoval.
Stavba města je doopravdy dobrá, jenže po několika městech začnou všechna vypadat víceméně stejně, protože zóny můžete stavět pouze čtvercové. A je tu ještě jeden problém. Provozní náklady jsou velmi vysoké, a pokud hrajete na malé mapě, tak nemáte naději. To stejné platí, pokud chcete malé městečko / vesnici. A potom je tu ještě jeden problém, a to je ten největší. Jak napsal již zmíněný VMa, hra vás nenechá vybudovat město, které chcete vy. Hra vám pořád podsouvá vlastní návrhy, takže máte úplně jiné rozvržení města, než chcete.
A rostoucí náklady vám výstavbu města snů znemožní.
I tak je ale hratelnost dobrá. Mnoho budov, několik stavebních stylů, atd...

GRAFIKA
Grafika je dobrá.

SOUNDTRACK
Soundtrack se velmi povedl (Zajímavost: 5 písniček nahráli v Olomouci). Ke hře se hodí.

KOMUNITA
U této hry je to jedno. Nemá multiplayer ani podporu módů. A skončil její vývoj.
Edit: Tak podporu módů má. A má velkou komunitu.

VERDIKT
Hratelnost - 68/100
Grafika - 80/100
Soundtrack - 100/100
Komunita - -/-
Celkem - 82/100

Solidní hra, která vás ale nenechá postavit město, které chcete. I tak je ale zábavná.

Pro: Množství budov a stavebních stylů, vytváření terénu, soundtrack, grafika, pěkná hratelnost

Proti: Nenechá vás postavit město, které chcete, vysoké náklady na provoz institucí

Sim City? Pamatuju si když sem to hrával na Win 98 v pixelové kvalitě. Teď?? Super hra... :)

Sice moc nesouhlasím stím, co píše kolega, ale budiš... Já stím, že by město skrachovalo problém nemám :) Chce to jen mít větší mapu atd :)

Pro: Skvělá hratelnost, možnost ovládat vrtulník, auto, loď, vlak, rozjede to i Win 8,...

Proti: Někdy trvá déle než spracuje příkazy

Sice o něco lepší grafika budov, ale že by lepší detaily terénu něčemu napomohly, to se říct nedá. Spíš je hra mnohem méně přehledná než v předchozích verzích - bohužel.

Mnohem větší různorodost budov městských služeb (hasiči, policie, nemocnice, školy) a znázornění jejich spádové oblasti je sice nádherná záležitost, ale provozní celkové náklady (hlavně díky spolu s parky, stadiony atp.) jsou natolik vysoké, že se hra v pozdějších fázích hry stává nehratelnou - a tím, chtě nechtě, ať se to někomu líbí nebo ne, musím dát za pravdu uživateli Jumas, ač není možné popřít, že velikost herní plochy (jak zmiňuje HanzWayne) má také svůj vliv - na větší mapě se dá město spíš rozvinout do stádia, kdy se podaří jej udržet.

No, bohužel, nejlepší je hrát na úplně prázdné, rovné mapě. Jednak kvůli stavbě podzemky a potrubí, ale také kvůli tomu, že je prostě (a jednoduše) více prostoru na výstavbu čehokoli.

Dále si myslím, že měli asi ponechat původní model meziměstských obchodů jak jej připravili v SimCity 3000 (kde si ale myslím, že bylo v těch obchodech pár nepříjemných chyb, které Vás mohly úplně zruinovat). Model více měst spravovaných tak nějak paralelně v rámci jedné hry je sice hezký, ale trochu chaotický a obchodování mezi městy se snáze vymkne kontrole - protože zatímco jedno město bude mít všeho dost (elektřina, voda), další budou skomírat.

V SimCity 3000 sice připravili možnost stavby farem, ale pouze v rámci samostavby továren a ještě navíc za podmínek, které se nedařilo udržet, takže velmi rychle na daném území narostly normální továrny. Zde se již naštěstí farmy staví v rámci vlastních zón, takže naštěstí zůstanou farmami navždy.

Bohužel, ač se tvůrci snaží sebevíce o to, aby město vypadalo dokonale, stále tomu něco chybí - protože stále více či méně tlačí hráče do určité podoby města - ačkoli má hráč úplně jinou představu o tom, jak by město mělo vypadat - a jak si jej chce postavit on sám k obrazu svému (jiné rozložení nemocnic, škol, hasičů atd.).

... a proto jen takto nízké hodnocení. No, bohužel, myslím, že SimCity 3000 bylo v některých směrech lepší - i když ne o moc - přestože mu právě chyběla ta některá užitečná vylepšení, která jsem jmenoval výše coby klady SimCity 4.

Pro: odstupňování velikosti a pokrytí některých služeb (v porovnání s SimCity 3000)

Proti: město stále nemůže vypadat tak, jak chci