Shining Force II

10.02.2009
26.01.2011
29.05.2018
07.12.2018

Shining Force II je pokračování taktického RPG Shining Force. Oproti prvnímu dílu je mnohem delší a nechává hráči více svobody. Příběh není rozdělen do kapitol a většinu světa je možno kdykoliv navštívit.

Příběh začíná v království Granseal několik desítek let po událostech původního Shining Force. Hráč se ujímá kontroly nad studentem Bowiem, studujícím pod legendárním čarodějem a stratégem Astrem. Idylický život Bowieho a jeho přátel je však narušen otevřením Věže starobylých, z níž utečou zlí ďáblové zvaní Gizmos a začnou útočit na obyvatele Gransealu.

Stejně jako v předchozím díle, bitvy probíhají na čtvercové mřížce a každá jednotka zaujímá jedno pole. Bitvy jsou tahové a každá postava se může během svého tahu pohybovat a provést jednu z dostupných akcí. Bitva je vyhrána poražením všech nepřátelských jednotek nebo nepřátelského velitele. Pokud je Bowie poražen nebo uteče, je bitva prohrána a hráč se vrací do nejbližšího města, kde může znovu získat své spojence a vyzkoušet bitvu znovu. Každá spojenecká jednotka je reprezentována unikátní pojmenovanou postavou. Některé z těchto postav jsou skryté a před jejich rekrutování do Shining Force je potřeba splnit určité požadavky. Schopnosti jednotky a kouzla a vybavení, ke kterým mají přístup, určuje charakterová třída. Jakmile jednotka dosáhne 20. úrovně, může být povýšena. Některé postavy mohou být povýšeny do dvou odlišných tříd, z nichž jedna je přístupná pouze pomocí speciálního skrytého předmětu.

Když hráč nebojuje, může prozkoumávat města a jiná místa, mluvit s lidmi a vybírat členy a vybavení armády. Některá města mají velitelství, kde hráč může vidět a promluvit se svými spojenci. Při pohybu po městě nebo po celém světě lze najít jak viditelné, tak skryté poklady a interagovat s určitými objekty.

Shining Force 2 má pro mě ideální poměr příběhu, průzkumu a taktických soubojů. Mechanismy se od jedničky nehnuly ani o píď a jakkoliv jsou jednoduché, pořád se jim nezapře návykovost a bezzákysovost. Balanc mi přišel o něco lepší, jen jednotky s krátkýma nohama mají smůlu a získávají expy pomalejš. Na to doplatil i můj oblíbenec vlkodlak, páč jsem pro něj tentokrát nenašel prstýnek rychlosti a nemohla se z něj stát obávaná vzteklina. Souboje mají lehkou nepředvídatelnost, probíhá zde několik zákeřných hodů a ať se snažíte jakkoliv, čas od času nějaká postava potřebuje křísit. Na druhou stranu prohra není fatální, zůstanou vám expy a můžete to zkoušet znovu, o něco silnější.

Příběh vyznívá mnohem víc pohádkovějc než v jedničce a má komediální prvky, což vítám. Pravda, začínáte jako vyzáblý klučina co by nepřepral ani čivavu a těžko uvěřit, že na něj všichni spoléhají. Ale to se rychle podalo a například finální hlasování družiny, jestli má hlavní hrdina právo polibkem vzbudit spící princeznu nebo to připadne samozvanému trpasličímu válečníkovi, upřímně pobavilo.