Rome: Total War - Alexander

strategie > real-time strategie
19.06.2006 PC
27.07.2017 iOS
24.10.2019 Android
The Creative Assembly, Feral Interactive (iOS verze, Android verze)
Po Barbarian Invasion již druhý datadisk pro hru Rome: Total War. Tentokrát se ocitnete v kůži Alexandra Velikého a snažíte si podrobit svět. Když začínáte, tak jste obklopeni nepřáteli a ekonomiku máte dokonce v minusu. Hra je poměrně těžká, takže nic pro nováčky. Je spíše určena pro bitvami prověřené hráče předchozích dílů.

Alexander pokořen.

Na rozdíl od předchozího nepříliš vydřeného "barbarského" přídavku je tento druhý, podle mého názoru, mnohem zajímavější:
Máme zde novou mapu, která se rozpíná mnohem dále na východ než v původní hře. Samozřejmostí jsou nové jednotky a frakce. Hlavní změnou je zde ale časový tlak (musíte vše stihnout v Alexandrově životě – 50ti letech=100 tahů). To znamená, že okamžitě po startu musíte vyrazit ihned do nepřetržitého boje a nezastavit se až do zdárného závěru. (já to dokončil 6 tahů před koncem, tedy za 94 tahů)

Jednoznačným plusem je urychlení hry tím, že autoři zcela oprostili hráče od diplomatických jednání (nač vyjednávat, když musíte obsadit všechna města na mapě) a i nepokoje v jednotlivých městech nemusíte řešit zdaleka tak často jako v původní kampani.

Dalším pozitivem je, že tentokráte hráč musí vystačit s jednotkami, které měl sám Alexander k dispozici. Páteř vaší armády tak tvoří falangy, se kterými sem si já osobně užil mnoho zábavy – pomalá jednotka, kterou lze přirovnat k živému obrněnci s neprorazitelnou frontální silou. Absence lukostřelců nebo obléhacích strojů zcela nutí změnit taktiku, kterou se hráč naučil v původní hře a předešlém datadisku.

Na druhou stranu, abych jenom nechválil : frakcí mohlo být víc nemusely být všechny nutně nepřátelské, mapa je místy chybná (třeba řeka teče do prudkého kopce).

Pro: Nová mapa, nutná změna taktiky v bitvách i na strategické mapě

Proti: Chyby na mapě, stále občasné chyby UI